Image

Vodná nádrž od Zalman

Externé vodné chladenie pre špičkové procesory, ale aj čipset, grafickú kartu a pevný disk.

Na jedného super výkonného vodníka od Zalman s rovnakým názvom sme si už zvykli. Teraz je čas na zmenu a na jeho miesto sa tlačí menovec s dvojkou na konci. Podľa výrobcu je ešte výkonnejší a prepracovanejší ako jeho predchodca, ale poznáte to – dôveruj, ale preveruj…

Image

Aj pri druhej verzii Reseratoru ide o externé vodné chladenie určené pre výkonné procesory ako aj čipset, grafickú kartu či pevný disk. Výhodou externého vodného chladenia je jeho rozmerová nezávislosť od rozmerov skrinky či rozmiestnenia a veľkosti chladičov na základnej doske. Styčná plocha chladiča na CPU je medená a horná polovica je z priehľadného plastu. Veľkosť nie je dôležitá, nakoľko jeho úlohou je iba odviesť teplo z puzdra procesora k prúdiacej kvapaline. Tá ho potom prenesie – v porovnaní s prúdením vzduchu – oveľa efektívnejšie na externý veľkoobjemový radiátor. V prípade Reseratoru sa jedná o celohliníkový radiátor veľkosti porovnateľnej s skrinkou PC, ale samozrejme s podstatne užším profilom. Veľká chladiaca plocha s hustým rebrovaním dokáže ochladiť prúdiacu kvapalinu aj bez prídavného ventilátora, a tak je jediným zdrojom hluku cirkulačné čerpadlo.

Reserator nie je vodník pre každého, a kto si ho už raz kúpi, mal by pri ňom zostarnúť – preto nijak neprekvapí, že ide o multiplatformové riešenie schopné obslúžiť všetky dnešné pätice. Jeho chladiaci výkon vysoko prevyšuje TDP aj súčasných najvýkonnejších CPU. Takmer pre všetky pätice (výnimkou je len staručký 478) je potrebná inštalácia vlastnej základne pre CPU, čo v praxi znamená nutnosť vybrať celú základnú dosku zo skrinky. Pri montáži základne vodného chladenia môžete naraziť na jeden problém, čo bol aj náš prípad. Totiž ak vlastníte základnú dosku s pasívnym chladením aj zo spodnej strany pätice, potom je nutné toto chladenie demontovať, inak montážnu sadu nenainštalujete. To je však jediný problém aký sme zaznamenali, pretože chladič CPU ako aj ten pribalený pre VGA sú malé a určite nebudú ničomu zavadzať.

Image

Image

Pre cirkuláciu vody je použitá PVC tuba s celkovou dĺžkou až 4 m, takže radiátor môže byť od chladeného PC dosť vzdialený. Obmedzený budete iba dĺžkou prívodu veľkého napájacieho IDE konektoru slúžiaceho na zopnutie Reseratoru spolu s PC. Ako pri drvivej väčšine vodníkov je chladiace médium destilovaná voda, ktorá sa rozriedi s pollitrom špeciálnej kvapaliny zvyšujúcej tepelnú vodivosť chladiacej zmesi. Chladenie bude, pravdaže, fungovať aj pri použití obyčajnej vody, ale v takom prípade idete sami proti sebe, pretože usadeniny a minerály vo vode z vodovodu systematicky a vytrvalo znižujú životnosť čerpadla.

Image

Trošku atypické je však plnenie Reseratoru. Slúži na to odnímateľný vrchnáčik na jeho hornej strane, ktorý ukrýva zásobník s vodou. Pochvalu si zaslúži cirkulačný obvod – výstupy z radiátora sú automaticky uzavreté hneď po vytiahnutí koncoviek na PVC hadičkách. Preto sa nemusíte obávať, že by vám tekutina s Reseratoru unikla, aj keď ešte nebudete mať uzavretý okruh. Pred prvým zopnutím Reseratoru je nutné použiť dodaný kúsok PVC rúrky, s ktorou sa uzavrie okruh iba v radiátore. Ten totiž obsahuje vnútorný okruh, ktorý sa musí naplniť kvapalinou ešte pred pripojením toho vonkajšieho. Ak to neurobíte, a rovno pripojíte celý chladiaci okruh, čerpadlo jednoducho nepretlačí kvapalinu do PVC trubiek a obeh sa nespustí.

Image

Ten síce na napájanie čerpadielka využíva sieťové napätie, no na jeho zopnutie sa využíva už spomínaný napájací IDE konektor. Najprv treba vodníka naplniť bez pripojenia ostatných komponentov zostavy, to znamená vybrať 20/24-pinový konektor základnej dosky, skratnúť príslušnú dvojicu pinov a zapnúť PC zdroj. Po kompletnom naplnení celého obehu chladiacou zmesou môžete pripojiť veľký konektor do základnej dosky a zostavu ako celok začať využívať. Keďže pri použití celej štvormetrovej PVC rúrky je v systéme potrebné značné množstvo vody (takmer 1,3 litra) – treba dávať pozor na jej hladinu v zásobníku. Na dne zásobníka je čerpadielko, to musí byť úplne celé ponorené v kvapaline, inak by mohlo nasávať vzduch a ten nemá v obehu čo robiť. Ak je všetko v poriadku, a v obehu normálne cirkuluje chladiaca zmes, ste o tom informovaný točiacou sa na modro podsvietenou vrtuľkou na prednom paneli. Ak však zmes stojí dlhšie ako niekoľko sekúnd, modrá zhasne a Reserator spustí alarm vo forme pípania. Na prednom čele je vyvedené aj jediné tlačidlo slúžiace na zopnutie alebo zapnutie modrého podsvietenia a zároveň pri nejakom probléme slúži ako RESET.

Image

Čo sa samotného chladiaceho okruhu týka, je na vás či si zapojíte iba chladič CPU alebo využijete aj dodávaný chladič pre grafické jadro. Avšak pri použití vodného chladenia pre grafickú kartu je súčasťou dodávky iba chladič GPU a nie pamätí. Pre tie má Zalman samozrejme taktiež k dispozícii špeciálny chladič, ale musíte si ich dokúpiť zvlášť, rovnako aj pre čipset alebo pevný disk.

Image

Aj keď sa môže zdať inštalácia príliš komplikovaná, v prípade, že vaša doska neobsahuje pevný chladič na spodnej strane a neinštalujete aj chladič VGA, budete s inštaláciou Reseratoru hotový do trištvrte hodiny. Nám to trvalo niečo cez hodinu a pol aj s nainštalovaním chladiča na VGA. Investovaný čas sa vám však bohato vráti tichučkým výkonom, keď si vaše CPU aj pri plnej záťaži pokojne pradie v teplotách do 55 °C. Navyše, v obvode bola zapojená aj nie práve najstudenšia grafická karta NVIDIA 7900 GTX. Ak si potrpíte na image, vysoký chladiaci výkon a takmer nulovú hlučnosť, môžeme Reserator iba odporučiť. Niekomu sa síce môže zdať cena takmer 11 000 Sk privysoká, ale Reserator nie je obyčajné chladenie – pri dodržaní všetkých zásad používania a inštalácie bez problémov prežije aj niekoľko vašich upgrade PC.

Zapožičal: TN TRADE, www.tntrade.sk
Cena s DPH: 10 652 Sk
Záruka: 24 mesiacov

Trhový sprievodca (cena s DPH):
Thermaltake CL-W0077 Sympony Mini, 8 960 Sk

[+] chladiaci výkon
[+] multiplatformové riešenie
[+] výborné prevedenie
[–] závratná cena

Zalman Reserator 2
Technická špecifikácia: Podporované sockety: Socket 754, 478, 939, 940, AM2, LGA 775 * Heat pipe: Nie * Integrovaný ventilátor: Nie * Materiál radiátora: Povrchovo upravovaný hliník * Rozmery radiátora (hmotnosť): 76×436×369 mm (7 kg) * Výkon čerpadla / maximálny prietok : 3 W / 150 litrov/hod. * Materiál CPU chladiča: Pozlátená meď * Rozmery CPU chladiča: 63×63×16,5 mm * Materiál chladiča GPU: Povrchovo upravený hliník * Rozmery chladiča GPU: 60,4×60,4×30 mm * Objem chladiacej kvapaliny: 1,25 l

{moscomment}