Všetko pre videokonferenciu za cenu lepšieho PC

Zostava Cisco TelePresence SX10 QuickSet umožňuje vytvoriť profesionálny videokonferenčný priestor s HD obrazom a vysokokvalitným zvukom takmer v každej kancelárii za cenu, ktorá bola doteraz spájaná s lacnými napodobeninami 

 

Spoločnosť Cisco uvádza na trh šesť noviniek v oblasti telepresence a videokonferenčných riešení. So zostavou Cisco TelePresence SX sú už tieto služby skutočne dostupné pre akúkoľvek firmu. Pre tých, ktorí s profesionálnou video komunikáciou ešte nezačali, sa otvára priestor na výrazné úspory nákladov, vyššiu efektivitu, ale aj na lepšie vyváženie pracovného a osobného života. Videokonferencie môžu v budúcnosti úplne zmeniť spôsob, akým budú zamestnanci spolupracovať v tímoch. Dokonalý obraz a zvuk výrazne približuje pôžitok z kontaktu prostredníctvom videokonferencie osobnému stretnutiu.

 

Prieskum, zverejnený v roku 2010* ukázal, že až 73 percent užívateľov videokonferencií vidí v ich používaní konkurenčnú výhodu. Potvrdzujú to aj skúsenosti zo strednej Európy. V susednom Česku podľa prieskumu agentúry GfK využíva nástroje pre komunikáciu na diaľku až 70 percent top manažérov. Pochvaľujú si najmä lepšiu a rýchlejšiu komunikáciu s kolegami i obchodnými partnermi. Štatistiky však ukazujú, že HD videom je vybavených len necelých 7 percent zasadacích miestností na celom svete. Na rozdiel od lacných napodobenín ponúka Cisco spoľahlivé a bezpečné riešenia, ktoré užívateľom ponúkajú omnoho lepšie výsledky.

 

„Mnohé spoločnosti aj na Slovensku ešte donedávna považovali video konferencie za zbytočný prepych,“ hovorí Peter Sakala, špecialista pre video technológie, Cisco Slovensko. „To sa však mení a stále viac manažérov si uvedomuje, koľko času a financií im môže toto riešenie ušetriť. A hoci Slovensko nie sú Spojené štáty a z Bratislavy do Košíc sa dá dostať za necelých 5 hodín, aj takýto presun môže byť stratou času, ktorý sa dá využiť omnoho efektívnejšie,“ dodáva Sakala.

 

Výkon i cena bez kompromisov

Základom novej ponuky spoločnosti Cisco sú riešenia, vhodné najmä pre menšie a stredné firmy. Cisco TelePresence SX10 Quick Set umožní v priebehu desiatich minút premeniť akýkoľvek HD displej, či televíziu na súčasť videokonferenčného riešenia pri investícii, ktorá nepresahuje cenu lepšie vybaveného PC. Užívatelia pritom majú k dispozícii všetky výhody, ktoré špecializované technológie Cisco ponúkajú – kvalitný obraz i zvuk, pokročilé funkcie zdieľania, spoľahlivosť a bezpečnosť.

 

Rad Cisco TelePresence® MX sa rozširuje o tri integrované systémy s podporou HD videa a kodeku H.265, ktorý dokáže zaručiť vysokú podporu obrazu i zvuku pri polovičnej šírke pásma ako doteraz. Druhá generácia systému Cisco TelePresence® MX200 nájde uplatnenie najmä v menších miestnostiach. Veľkou výhodou tohto modelu je okrem dostupnej ceny aj veľmi jednoduchá inštalácia – všetko možno začať používať doslova niekoľko minút od vybalenia zo škatule. Systémy Cisco TelePresence® MX700 a MX800 pokryjú nároky v miestnostiach strednej a väčšej veľkosti a okrem osobného prepojenia umožnia aj spoluprácu väčších tímov.

 

Nie všetky miestnosti sú však rovnaké a takisto nemajú všetci zákazníci rovnaké potreby. Systém Cisco TelePresence SX80 je ideálnym riešením pre veľké a špeciálne priestory. Toto zariadenie možno kombinovať s niekoľkými typmi kamier a prepojiť aj so systémami MX700 a MX800. Do celého kompletu možno zahrnúť až tri obrazovky. Aj v tomto prípade môžu užívatelia ťažiť z podpory kodeku H.265 a teda lepšej kvality prenosu pri menších nárokoch na rýchlosť pripojenia.

 

Technológia v pozadí

Každý prenos môže byť kvalitný len tak, ako je kvalitný zdroj. Spoločnosť Cisco preto vystavala svoje videokonferenčné systémy na komponentoch, ktoré zaručujú najvyššiu dostupnú kvalitu obrazu i zvuku. Cisco TelePresence Precision 60 je jedna z najlepších kamier, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu. Dokáže snímať obraz vo FullHD rozlíšení pri 60 záberoch za sekundu, výborne si poradí aj za horších svetelných podmienok a ponúka široký rozsah zoomu (20x).

 

Vo väčších miestnostiach sa uplatní Cisco TelePresence SpeakerTrack 60, ktorý využíva dvojicu kamier Precision. Vďaka tomu dokáže systém vo väčších miestnostiach automaticky identifikovať toho, kto práve hovorí a zamerať na neho obraz. Inteligentné technológie, využívajúce detekciu tváre a hlasovú trianguláciu dokonca umožňujú sledovať hovoriaceho aj v prípade, keď sa pohybuje po miestnosti a rovnako rýchlo prepnúť na toho, kto preberie slovo.

 

Všetky predstavené produkty budú k dispozícii na jar 2014.

 

 

 

 

*Global Study: The Benefits and Barriers to Video Collaboration Adoption (http://www.cisco.com/c/dam/en/us/products/collateral/collaboration-endpoints/telepresence-system-1000/Video_Collaboration_Study_Whitepaper_FINAL.pdf)