Tipy na zníženie prevádzkových nákladov vašej tlačiarne

Je tlačiareň neoddeliteľnou súčasťou vášho podnikania alebo pracovných úloh v domácnosti? Ide o dokonalé zariadenie, s ktorým si užijete veľa zábavy, vyriešite množstvo povinností a problémov? V tom prípade musíte počítať aj s nákladmi, ktoré so všetkými vyššie spomenutými činnosťami súvisia. Ako niektoré z nich znížiť, si povieme v našom článku.

Ešte predtým si však zopakujeme, čo všetko sa pod náklady na prevádzku tlačiarne podpisuje:

  • V prvom rade je to cena, za ktorú si toto zariadenie v obchode kupujete.
  • Nie je napojená na nekonečný zdroj farby alebo toneru, preto bude náklady ovplyvňovať aj zaobstaranie náplní.
  • Aj keď je to pomerne malá položka, pri ročnom zúčtovaní môžete byť prekvapení. Do nákladov sa ráta aj papier.
  • Nechýbajú ani náklady na elektrinu a pohotovostný režim tlačiarne.

Ako znížiť náklady na tlač?

Vyberte si úsporný režim: Väčšina tlačiarní vám umožní zvoliť si režim konceptu pre tlač, pri ktorom sa spotrebuje menej tonera. Tento spôsob vám dokáže ušetriť značnú časť tonera alebo kazety. Musíte si ale skontrolovať nastavenie softvéru pre režim čiernej farby, ktorý zabráni zmiešaniu s farebnými kazetami, pretože ako vieme, aj na tlač čiernobielych dokumentov sa v niektorých tlačiarňach zbytočne mína farebná náplň.

Používajte obojstrannú tlač:  Jedna z najlepších možností, ako pri tlači ušetriť. Automatická tlač na obidve strany je pohodlná a znižuje náklady na papier. Je tiež šetrnejšia k životnému prostrediu. Problém ale býva v tom, či si to dokážete nastaviť a sledovať druhú stranu papiera, na ktorej nič nie je.

Vyberajte kompatibilné kazety:  Pre zníženie nákladov môžete použiť lacnejšie tonery od iných výrobcov, ale buďte opatrní. Ak sú vaše alternatívy chybné, môžu z tlačiarne vytiahnuť ešte viac toneru alebo atramentu a budete mať vážne problémy s ich vyčistením.

Tip: Vysypaný toner sa dá často odstrániť aj s pomocou lepiacej pásky bez toho, aby sa dotýkala citlivých povrchov. Nikdy si nekupujte kazety zo zahraničia. Niektoré softvérové rozhrania vašej tlačiarne ich použitie môžu zablokovať.

Kazety si je možné kúpiť online a často ich máte doma bez ceny za dopravu do jedného alebo dvoch dní, takže nakupovaním v okolí môžete určite ušetriť.

Skúste kazety znova naplniť: Aj doplnenie kaziet vám môže ušetriť nemalé peniaze. Pamätajte si však, že nie všetky modely sú na doplňovanie vhodné. Ak chcete ísť týmto smerom, pred zakúpením tlačiarne si overte cenu a dostupnosť u miestneho recyklačného centra kaziet.

Náklady na energiu:  Zvyčajne sú zanedbateľné (menej ako 9 € ročne, v závislosti od využitia tlačiarne), ale dajte si pozor na tie tlačiarne, ktoré z hľadiska spotreby energie označujeme ako nedostatočné. Úsporný – pohotovostný režim pri atramentových tlačiarňach môže byť problém, pretože farba pri dlhodobej nečinnosti vysychá. Preto si vyberajte podľa toho, ako často ju budete naozaj využívať.

Všetko sledujte pri popisoch a označeniach, pretože „bezduché“ nákupy sa vám môžu vypomstiť.