Opakovanie je matka múdrosti: Ako si kúpiť najlepšiu tlačiareň a neprísť o všetky úspory?

Laserová alebo atramentová? Farebná alebo čiernobiela? Multifunkčná tlačiareň, ktorá skenuje a kopíruje? Nájsť si pre seba, pohodlie a komfort v práci alebo doma tú svoju tlačiareň je v obrovskom množstve ponuky niekedy naozaj veľmi ťažké. Nie každý je odborník na multimediálne technológie a vyzná sa v najnovších trendoch.

Otázok, ktoré by ste si pred kúpou mali položiť je rozhodne viac a len vďaka dobrému úsudku, založenému na poznaní všetkých dôležitých parametroch, sa vám to určite podarí. Podarí kúpiť ten najlepší model tlačiarne, v ktorej občas už len vymeníte toner.

Štandardná alebo multifunkčná tlačiareň ?

Prvá vec, o ktorej musíte rozhodnúť, je, či potrebujete štandardnú tlačiareň alebo multifunkčnú, kde máte všetko v jednom zariadení.

Skenery si môžete kúpiť aj samostatne, približne od 50 do 870 €. Tie najdrahšie sú špičkou na trhu a dokážu vám poskytnúť vysoké rozlíšenie až do 6400 dpi a funkciu reštaurovania fotografie. Záleží od toho, čo v skutočnosti potrebujete. Samostatný skener v miestnosti však znamená nové miesto na  káble a ďalší stroj, ktorý môže zaberať veľkú plochu malého miesta (ak si samozrejme nekúpite mini kompaktný model).

Laserová alebo atramentová tlačiareň?

Určite všetci veľmi dobre vieme, že krajšie fotografie vám vytlačí atramentová tlačiareň. Áno, výhodnou je aj obstarávacia cena, no z dlhodobého hľadiska bude nákladná na prevádzku a niekedy možno aj váš čas, ktorý strávite pri jej obsluhe. Ak si ale potrpíte na kvalitnej fotke, viete, kde si kúpiť dobrý fotopapier, je to lepšie riešenie.

Laserové tlačiarne sú najlepšie vtedy, ak tlačíte veľa dokumentov alebo prevádzkujete malú firmu, pretože sú spravidla lacnejšie a trvanlivejšie. Nepoužívajú tlačové hlavy, ako atramentové kolegyne, takže sa nezanášajú a bez problémov môžu zostať dlhšie nečinné, čo sa vám môže pri atramentovej verzii vypomstiť.

Laserové tlačiarne však najlepšie tlačia najmä na hladký obyčajný papier štandardnej hmotnosti a kvalita môže byť ovplyvnená zreteľne nerovnomerným tonerom.

Farebná alebo čiernobiela tlačiareň?

Ak ste boli pozorní, z časti sme si už túto otázku zodpovedali. Pozrime sa na tento problém teda ešte z pohľadu nákladov. Ak si potrebujete užiť viac farieb, myslite na to, že farebné kazety stoja podstatne viac ako čierne pre laserové aj atramentové tlačiarne.

Atramentové tlačiarne na tlač čiernobieleho textu alebo obrázka môžu použiť dokonca až 50 % z farebných kaziet, čím si ich kapacitu a ani vašu peňaženku veľmi nešetríte. Väčšinou to najčastejšie platí, ak si kúpite zariadenie určené viac menej na tlač fotografií.

Cena atramentových tlačiarní sa pohybuje od 33 € do 13 000 €, čo je už ale skutočne špičkový model s viacerými funkciami.

Pri laserových je to od 37 € do zhruba asi 12 000 €. Všetko záleží od toho, či bude farebná, mať   prídavné zariadenia a koľko nákladov musíte vynaložiť na jej používanie, údržbu a starostlivosť. Ak sa v tom nevyznáte, nechajte si radšej poradiť, alebo čítajte recenzie a sledujte videá s podobným  obsahom.

Náklady na prevádzku tlačiarne zahŕňajú:

 • kúpnu cenu;
 • jednotkové náklady na atramentové alebo tonerové kazety;
 • náklady na papier;
 • a náklady na elektrinu na udržanie tlačiarne v pohotovostnom režime.

Bude tlačiareň pracovať aj s vaším počítačom?

Tlačiarne sú navrhnuté tak, aby fungovali s najnovšími počítačovými operačnými systémami vrátane Windows a iOS a dokonca aj s mobilnými operačnými systémami, ako sú Android a iOS. Niektoré sú tiež kompatibilné so staršími verziami, napríklad Windows 7, a výrobcovia zvyčajne zabezpečujú, že ich produkt bude po aktualizácii softvéru naďalej pracovať s väčšinou hlavných zariadení.

Ak si nekupujete tlačiareň z bazaru, s kompatibilitou by ste nemali mať ani ten najmenší problém. Dnes všetko vyrieši Wi-fi pripojenie, vďaka ktorému si svoje zariadenie môžete ovládať čisto len z mobilu. Ak by predsa len nastala chyba so synchronizáciou, USB kábel, dostupný v každej jednej predajni s týmto sortimentom to vyrieši.

Aké sú vaše požiadavky na tlač?

Dobrá rada na záver. Pred nákupom si zvážte, čo všetko potrebujete pre svoju domácu tlač.

 • Koľko a ako často tlačíte?
 • Aká dôležitá je kvalita výtlačku?
 • Koľko musí mať toner alebo kazeta farby?
 • Viete, ako vymeniť náplň?
 • Chcete tlačiť fotografie?
 • Potrebujete tlačiť na papier formátu A3 alebo iného formátu?
 • Potrebujete, aby vaša tlačiareň fungovala zároveň aj ako skener a kopírka?
 • Z koľkých zariadení (počítač, tablet, smartfón) chcete tlačiť?
 • Chcete tlačiť priamo z telefónu alebo fotoaparátu bez použitia počítača a kábla?

 

Urobte si malú analýzu, zloženú z týchto otázok a odpovedí a určite sa vám podarí vyvodiť správny záver a vybrať tú najlepšiu tlačiareň, s ktorou budete aj spokojní.