Image

Vyhľadaj a znič: SpyBot Search & Destroy

SpyBot Search & Destroy je asi najznámejší a najúčinnejší nástroj dostupný úplne zadarmo na odstránenie spyware, reklamných agentov alebo keyloggerov.

SpyBot dokáže okrem vyhľadávania a odstránenia škodlivých kódov systém aj imunizovať proti vyše 400 rôznym aplikáciám. Takto upravený systém sa tvári pred útočníkom ako už nakazený, takže škodlivá aplikácia už nemá potrebu zasahovať do systému. K programu patrí aj rezidentný štít TeaTimer, ktorý zostáva v pamäti počítača a blokuje všetky pokusy o zmenu systémových registrov. Túto činnosť vie robiť automaticky, ale zápisy do registrov môže kontrolovať aj v ručnom režime, ale vtedy musíte všetky zmeny povoliť alebo zakázať vy.

Image

Ručný režim ponúka lepšiu možnosť kontroly, ale jednotlivé pristupujúce aplikácie nebudú filtrované automaticky, a vy budete musieť pri každom zápise alebo zmene v registroch rozhodovať o tom, či je zápis potrebný alebo nie. Našťastie TeaTimer si môže tieto pravidlá zapamätať, takže pre daný program už bude v budúcnosti aplikovať nastavené pravidlo automaticky. Po čase môže vzniknúť náhodným odsúhlasením alebo zakázaním zápisu veľký chaos, preto je občas dobré spustiť nastavenia programu a v databáze urobiť poriadok.

Image

Nová verzia, ktorá je teraz dostupná ako Release Candidate, je plne kompatibilná s operačným systémom Windows Vista. Okrem funkčného vylepšenia sú v programe urobené veľké zmeny aj čo sa týka grafického rozhrania. Nové okná uvidíte aj v module pre aktualizáciu databáze škodlivých kódov, výsledky vyhľadávania sú teraz zrozumiteľnejšie a výsledky imunizácie sú rozpísané prehľadne po jednotlivých aplikáciách, ktorých sa to týka.

Image

Databáza kódov, ktoré vie program identifikovať, je už veľmi rozsiahla, obsahuje viac ako 111 500 vzoriek, a takmer denne sú dostupné aktualizácie pre novo objavené infiltrácie. Užívateľské prostredie programu umožňuje používanie až 30 jazykov vrátane slovenčiny. RC1 verzia ešte nemá lokalizované všetky položky, takže sa môžete stretnúť aj s takým oknom, v ktorom budú niektoré informácie v anglickom jazyku.

[+] rezidentná ochrana, časté aktualizácie
[] manuálny režim TeaTimer je otravnejší ako UAC vo Viste

Download: www.safer-networking.org
Veľkosť: 7 MB
Poplatok: freeware

{moscomment}