Vystrieda Blu-ray v roku 2010 formát DVD?

Blu-ray o tri roky úplne nahradí v súčasnosti dominantný DVD formát. To je vízia, ktorú na CeBITe prezentoval európsky šéf Blu-ray Disc Association Frank Simonis. Slová, ktoré vyvolali rozruch a ktoré potvrdili už skoršie vyjadrenia predstaviteľov Blu-ray asociácie, o tom, že formát Blu-ray definitívne zvíťazil nad konkurenčným HD DVD. Tieto optimistické tvrdenia vychádzajú z predajných čísel. Blu-ray diskov sa v mesiacoch január a február tohto roka predalo dva až trikrát viac ako diskov HD DVD.

Blu-ray navyše podporuje sedem z ôsmich najväčších filmových distribučných spoločností, HD DVD podporuje výlučne iba Universal, u výrobcov hardvéru je to podobné. Z toho vyplýva i väčší počet filmových diel pre formát. HD DVD uspel u Microsoftu, ktorý ho presadil vo svojom Xbox 360 (formou prídavnej mechaniky, ktorú si je možné ku konzole dokúpiť). Konkurenčný formát si získal srdce Sony, ktorá mechaniku štandardne inštaluje do svojich Playstation 3, ktoré sa 23. marca oficiálne začínajú predávať i v Európe (vrátane Slovenska). Aj to je dôvod takéhoto optimizmu asociácie. Zatiaľ čo stolné Blu-ray prehrávače sa predávajú za cca 50 000 Sk, Playstation 3 vyjde záujemcov o Blu-ray a HD „iba“ na 22 000 Sk. Pôjde pri tom o plnohodnotnú náhradu, na ktorej sa budete môcť navyše i zahrať.

Samozrejme, tvrdenia Blu-ray asociácie sú veľmi, veľmi optimistické a viac ako nereálne. Analytici predpovedajú, že do roku 2010 bude zariadením pre prezeranie HD TV bude v USA disponovať len 55% domácností. Slová Franka Simonisa samozrejme okamžite spochybnili zástupcovia formátu HD DVD, spoločnosť Toshiba. V súčasnosti nie je možné hovoriť o víťazoch a porazených na základe toho, koľko Blu-ray a HD DVD mechaník sa predalo. Oliver van Wynendaele, generálny manažér HD DVD, dal na právu mieru počty predaných Blu-ray mechaník a diskov, ktorými sa oháňajú zástupcovia Blu-ray asociácie. Uviedol, že síce je pravdou, že Blu-ray prehrávačom disponuje okolo dvoch miliónov ľudí, avšak väčšina k nemu prišla skrz PS3, podobne ako k Blu-ray titulu Casino Royale, ktorý bol ku konzole dodávaný ako darček. Pokiaľ by sme si však vzali na mušku len čisto Blu-ray prehrávače, podľa zástupcu Toshiby by sme prišli na to, že tých sa od ich uvedenia na trh predalo len 30 000 kusov. V tomto ukazovateli majú navrch prehrávače HD DVD, ktorých sa predalo viac ako 200 000 kusov. Je to vždy veľmi malý počet v porovnaní s ročným predajom DVD zariadení. Tých sa len v roku 2005 predalo vyše 140 miliónov kusov (prehrávače + rekordéry), pričom toto číslo v budúcnosti ešte porastie, predpovedajú analytici z agentúry In-Stat v jednej zo svojich výskumných prác.

Zástupcovia formátu HD DVD na tohtoročnom CeBITe zároveň oznámili vznik neziskovej organizácie European HD DVD Promotional Group, ktorá bude mať za úlohu propagáciu formátu na európskom svetadiely.


ZDROJ: DailyTech, Reuters, In-Stat

{moscomment}