Image

Vytvorte si kalendár

Viete čím určite potešíte svojich príbuzných a priateľov? Napríklad takým kalendárom s fotografiami, ktoré si vyberiete zo svojho archívu.

Dnes síce sú firmy (fotolaby), ktoré vám vyrobia kalendár z donesených fotografií, ale ak ho vyrobíte sami, je to o to vzácnejšie. Naozaj k tomu netreba veľa. Stačí vám počítač, tlačiareň a vhodný softvér, napríklad program Zoner Photo Studio 9, ktorého skúšobnú verziu nájdete aj na našom DVD.

Tento program sme zvolili zámerne, pretože je plne lokalizovaný do češtiny, čím je veľmi dobre zrozumiteľný aj pre našincov a hoci ide o komerčný nástroj, môžete ho používať 30 dní bez obmedzenia v skúšobnej verzii, čo pre výrobu niekoľkých kalendárov plne postačuje. Jeho cena je naozaj ľudová (najmä ak zakúpite licenciu cez internet), takže ak sa vám zapáči, nie je problém odblokovať o zakúpeným aktivačným kľúčom a používať aj naďalej na úpravu a tlač fotografií.

Výroba kalendáru je v Zoner Photo Studio 9 pomerne jednoduchá. Kľúčový je v podstate len výber vhodnej šablóny z pomerne rozsiahlej databázy a nastavenie pár „kalendárových“ parametrov. Celým procesom vás prevedie sprievodca, čím sa príprava ešte zjednoduší.

V prvom kroku je nutné v prieskumníkovi programu Zoner označiť jednu alebo viac fotografií (pomocou myši a kláves SHIFT alebo CTRL) a z menu Publikovat vybrať voľbu Kalendáre. Otvorí sa vám menu pre Tlač, kde môžete potvrdiť prípadne upraviť svoj výber. V ďalšom kroku sa nastavia rozmery stránky a okraje, rovnako ako pri tlači.

Image

Zoner Photo Studio 9: V prvom kroku je nutné v prieskumníkovi programu označiť fotografie a z menu Publikovat vybrať voľbu Kalendáre.

Dôležitejší je však tretí krok, v ktorom sa volí šablóna, resp. výsledný vzhľad kalendáru. Nastavuje sa tu mesiac aj rok kalendáru a aj to, ktorý deň má v kalendári začínať ako prvý. Zvyšné parametre kalendáru nastavíte v ďalšom kroku. Zmeniť možno farby, fonty textov, orámovanie, zapnúť sviatky a podobne.

Image

Voľba šablóny: Nastavuje sa tu mesiac aj rok kalendáru a aj to, ktorý deň má v kalendári začínať ako prvý. Zmeniť možno farby, fonty textov, orámovanie, zapnúť sviatky a podobne.

Z nášho pohľadu najdôležitejšia položka je Změnit jména dní a měsíců, pretože tu sa dá zmeniť prednastavené CZ názvoslovie na slovenské, anglické alebo nemecké, prípadne možno použiť aj vlastné názvy. Stačí jednoducho prepísať názvy v okienkach.

Image

Zmena názvov: Z nášho pohľadu najdôležitejšia položka je Změnit jména dní a měsíců, pretože tu sa dá zmeniť prednastavené CZ názvoslovie na slovenské, anglické alebo nemecké, prípadne možno použiť aj vlastné názvy. Stačí jednoducho prepísať názvy v okienkach.

Predposledným krokom je Vložení obrázků do šablony. Môžete to urobiť automaticky alebo manuálne, pričom obrázky možno do okna šablóny vložiť, orezať alebo roztiahnuť (zdeformovať). Samozrejme od šablóny závisí či môžete použiť jeden alebo viac obrázkov.

Image

Vloženie obrázku do šablóny: Môžete to urobiť automaticky alebo manuálne, pričom obrázky možno do okna šablóny vložiť, orezať alebo roztiahnuť (zdeformovať). Od šablóny závisí či môžete použiť jeden alebo viac obrázkov.

Posledným krokom je Tlač a export. Výsledný kalendár môžete vytlačiť, uložiť ako dokument PDF či bitmapový obrázok alebo priamo otvoriť v okne editoru. Ak chcete vyrobiť kalendár s viacerými listami (napríklad pre 12 mesiacov s využitím každého listu na jeden mesiac), musíte rovnakým spôsobom vyrobiť každú stránku zvlášť. Samozrejme pre každý list kalendáru možno použiť inú šablónu alebo tú istú s inými fotografiami. Výber je len a len na vás, rovnako ako spôsob akým spojíte jednotlivé listy do kalendáru (spinkou, hrebeňovou väzbou, zlepením,…).

Image

Tlač a export: Ak chcete vyrobiť kalendár s viacerými listami (napríklad pre 12 mesiacov), musíte rovnakým spôsobom vyrobiť každú stránku zvlášť. Ak si výsledok uložíte ako bitmapový obrázok, môžete ho použiť ako pozadie pracovnej plochy Windows (wallpaper).

Ako vidíte vyrobiť takýto kalendár je naozaj jednoduché, tak prečo to neskúsiť? Nemusíte ho pritom ani tlačiť. Ak si výsledok uložíte ako bitmapový obrázok, môžete ho uložiť na disk a použiť ako pozadie pracovnej plochy Windows (tzv. wallpaper). Fantázii sa medze nekladú…

Zoner Photo Studio 9
Zapožičal: Zoner Slovensko, www.zoner.sk
Cena: od 359 Sk (závisí od verzie)

{moscomment}