Wi-Fi aj do poschodových domov

TP Link WPA4220KIT

Takzvaný štartovací kit WPA4220KIT od TP Linku je určený najmä do firiem a domácností, v ktorých na pokrytie signálom všetkých poschodí nestačí bežný Wi-Fi router/smerovač.

 

 

Balíček s dlhým označením WPA4220 KIT obsahuje dvojicu zariadení, ktoré sa spoločne starajú o to, aby bol signál Wi-Fi siete dostupný aj niekoľko miestností od miesta, kde je zapojený hlavný smerovač alebo router. Funguje tak, že jedno zariadenie je klasickým bezdrôtovým routerom a druhé zariadenie prakticky klonuje (alebo inak maximalizuje) signál aj do ďalších miest.

 

Okrem schopnosti klonovania má tento kit jednu vlastnosť, ktorá znie skôr ako zo sci-fi poviedky. Prostredníctvom klasickej domácej elektrickej siete je schopný prenášať signál internetového pripojenia, pričom jeho rýchlosť takto dosahuje až 500 Mbit/s. To je dostatočný dátový tok pre streamovanie HD 3D videa alebo pre hranie multiplayer hier.

 

Táto technológia prenosu dát cez elektrickú sieť sa nazýva HomePlug AV a maximálna vzdialenosť, do ktorej je zabezpečená takáto maximálna rýchlosť, je 300 metrov. To je viac, než elektrické rozvody natiahnuté v panelovom obytnom dome. Jej najväčšou výhodou je, že si nevyžaduje žiadne nastavovanie. Stačí pripojiť jedno zariadenie do elektrickej zástrčky tam, kde je zavedený internet a druhé zariadenie tam, kde chcete Wi-Fi sieť “vysielať”. Žiadne nastavovanie ani náročné úkony podľa manuálu.

 

Režim klonovania je o to viac zaujímavý, že si od samotného používateľa nevyžaduje žiadne technické zdatnosti. Zariadenia sa dokážu spárovať prakticky okamžite po stlačení na to určeného tlačidla. Vtedy zariadenie určené na maximalizáciu, resp. klonovanie pripojenia automaticky prevezme všetky potrebné údaje a nastavenia samo.

 

Pre tradičné Wi-Fi pripojenie je k dispozícii prenos v rýchlosti do 300 Mbit/s. S takouto rýchlosťou bezdrôtového pripojenia by ste nemali mať obavy, že pri súčasnom pripojení niekoľkých smartfónov a notebookov by bolo spojenie pomalé.

 

 

Samozrejme, vždy záleží na tom, aký rýchly internet je do vášho routera privádzaný od poskytovateľa pripojenia. Pokiaľ by ste však mali záujem na tom, aby ste vo firemnej budove mali prístup k intranetu alebo k zdieľaným súborom bez oneskorení alebo hľadania signálu, vtedy je WPA4220 KIT rozumným riešením.

Text: Erik Stríž

 

Foto: TP Link