Wi-Fi hotspoty: Kde ich hľadať?

Šialene nízke ceny notebooov rozširujú už aj tak slušnú základňu používateľov, ktorí si s internetom vôbec nespájajú iba domáce pohodlie. Ich heslom je „vždy pripojený“.


 
Pomerne čerstvým a podareným prírastkom je Wifiportal (www.wifiportal.sk). Jeho názov prezrádza veľa, ale okrem očakávaných článkov s bezdrôtovou tematikou sa môže pýšiť užitočným zoznamom, resp. mapou hotspotov (založenou na Google Maps). Index je kategorizovaný podľa miest a zariadení (bar, hotel, letisko, námestie atď.), pričom o každom mieste sa dozviete adresu, rýchlosť a to, či je pripojenie bezplatné alebo platené. Portál sa rozbehol len nedávno, a hoci počet prístupových bodov rastie svižným tempom, v niektorých mestách vie iba o niekoľkých, napriek tomu, že ich tam je ďaleko viac. Ak tomu chcete pomôcť, nový hotspot môžete pridať pomocou e-mailu na adrese registruj@wifiportal.sk.
 
Image
 
Rozsiahly zoznam bezplatných hotspotov sprístupňuje aj Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky na stránke www.teleoff.gov.sk/sk/Internet/Zdarma/hotspot.html. V tabuľkách rozdelených podľa miest sa našlo miesto pre adresu, sieťový identifikátor SSID, druh zariadenia a rýchlosť. Pod zoznamom je uvedený dátum poslednej aktualizácie, pričom sa dá povedať, že to býva každých niekoľko dní.
 
Image
 
Viac ako 1000 miestami s pripojením zdarma sa chváli Free WiFi Hotspot (http://hotspot.airdump.cz), ktorý navzdory českej doméne hostuje aj slovenské a zahraničné hotspoty. Dôraz je, prirodzene, kladený na české body, ale databáza sa nenechá zahanbiť a ponúka aj slovenské mestá, mestské časti a obce. Jednoduchý, ale prehľadný dizajn vás oboznámi s adresou, SSID, typom siete a rýchlosťou. Ku každému záznamu je možné pridať hodnotenie a komentár.
 
Image

Ak cestujete do zahraničia a chcete sa presvedčiť, či sa vám oplatí zobrať so sebou notebook, teda či sú v blízkosti nejaké hotspoty, zamierte na web Hotspot-locations (www.hotspot-locations.com). Prehľadná stránka s dobrým vyhľadávaním podľa krajín, miest a typov vás podľa vašich požiadaviek privedie ku vyhovujúcemu zoznamu. Nechýbajú v ňom ani slovenské a české prístupové body, navyše pri vyhľadávaní možno zaškrtnúť voľbu Only free hotspots (iba bezplatné hotspoty). Prepojenie s mapovým portálom Map24 zabezpečí zobrazenie daného bodu na mape, spolu s najbližšími hotspotmi v okolí.

Image
{moscomment}