Wi-Fi smerovače od TP-Link

TP-LINK Wi-FIKeď sa rozhodujete vybaviť domácnosť bezdrôtovým smerovačom (pre domácnosti známym aj ako Wi-Fi router), väčšinou siahnete po možnosti, ktorá je najlacnejšia a najdostupnejšia. Majitelia firiem a IT technici však vedia, že ak chcú svoju prevádzku vybaviť novými smerovačmi, musia spĺňať určité nároky a predovšetkým musia byť investíciou, na ktorú sa budú môcť spoľahnúť a ktorú nebude nutné meniť za pár mesiacov.

V redakcii máme dlhší čas riešenia od spoločnosti TP-Link, ktorá je celosvetovo považovaná za lídra v danom segmente. Nie je to tým, že by mala len dobrý marketing, naopak, je to voľba spomenutých IT technikov a majiteľov firiem, ktorí vyžadujú predovšetkým bezproblémový chod, dobrý záručný servis a podporu.

 

TP-LINK TL-WR743NDSmerovač AP/Klient 150 Mbps TL-WR743ND

Kľúčové vlasrnosti tohto zariadenia sú pripojenie k sieti WISP bezdrôtovo alebo káblom, možnosť vytvorenia zabezpečeného pripojenia stlačením jedného tlačidla s funkciou QSS, možnosť pasívneho napájania cez ethernet kábel  až na 30 metrov pre, ako uvádza výrobca, flexibilné rozšírenie siete a funkcia WDS, ktorá sa stará o šifrovanie siete bez potreby profesionálnych zručností.

 

 

TP-LINK TL-WR741NDSmerovač TL-WR741ND

Kľúčové vlastnosti pre tento produkt sú možnosť prenosu dát cez Wi-Fi do rýchlosti 150 Mbps, čo je hodnota dostatočná aj pre hranie multiplayer hier, pre streamovanie HD videa a VoIP nehovoriac; rovnako ako aj prvý spomenutý smerovač aj WR741ND je vybavený možnosťou zabezpečenia Wi-Fi siete šifrovaním stlačením tlačidla QSS, prítomná je aj služba WDS. K špecifikácii pridáva aj funkciu riadenia šírky pásma na základe IP adresy, čo je funkcia oceňovaná predovšetkým v stredne veľkých a veľkých firmách.

 

TP-LINK TL-WR1043NDSmerovač Ultimate Wireless TL-WR1043ND

Tento smerovač je určený pre tých, ktorí vyžadujú garanciu bezpečnosti, spoľahlivosti a vedia, že za kvalitné produkty si je nevyhnutné o niečo viac priplatiť. Rýchlosť bezdôtového pripojenia v tomto produkte dosahuje teoretickú hranicu 300 Mbps (oproti klasickému 150 Mbps). Tento rozsah je najlepšie použiteľný vtedy, ak sa má vo firme na viacerých obrazovkách na každej samostatne prehrávať vlastné HD video. Pre lepšiu stabilitu pripojenia je WR1043ND vybavený troma anténami, na zadnej strane je dokonca USB port pre zdieľanie dát na prenosných diskoch v celej sieti. Samozrejmosťou je zabezpečenie Wi-Fi rozhrania tlačidlom QSS a funkciou WDS.

Posledný spomenutý smerovač sa vďaka technológii SST (Signal Sustain Technology) stará o zvýšenie efektivity spojenia tým, že používa tri antény, z ktorých každá pracuje samostatne. Vďaka tomu je spojenie nielen stabilnejšie, ale dosahuje sa až o 50% vyššej priepustnosti než u systémov 2×2 MIMO.

Mimoriadne zaujímavá je však aj prítomnosť USB portu na zadnej strane smerovača, ktorá dokáže z tohto Wi-Fi zariadenia spraviť menší firemný server určený na zdieľanie dát. USB disk pripojený k smerovaču môžu vidieť všetci účastníci siete a plnohodnotne s ním pracovať tak, ako pracujú s FTP.

 

Napriek pokročilejším funkciám, ktoré smerovače od TP-Link ponúkajú zákazníkom, je ich ovládanie jednoduché aj pre technicky menej zdatných pracovníkov. Pre začínajúcich IT technikov je ku každému smerovaču priložený CD manuál s podrobným opisom techník a postupov pri zabezpečovaní lokálnej káblovej a bezdrôtovej siete.

Model TP-WR743ND je dostupný na slovenských e-shopoch už od 21 EUR, model WR741ND od 19 EUR a vyšší model WR1043ND od 45 EUR.