Full-HD multimediálny prehrávač

Malé čierne krabičky schopné bez problémov prehrať všetko čo nedokáže žiadny HDD rekordér sa množia ako huby po daždi. Po WDTV a Asus O!Play vám teraz predstavíme asi najlepšie vybavený prehrávač ktorý je momentálne na trhu. Xtreamer je nová firma, ale na svojom prehrávači pracuje veľmi usilovne, na trhu je už druhá hardvérová revízia, ktorá má tichšie chladenie a vylepšenú inštaláciu pevného disku.

Image

Áno, do Xtreamer sa dá pohodlne umiestniť 2,5 palcový pevný disk s kapacitou až 500GB. Ak sa pýtate prečo je práve táto hodnota hraničná, tak je to z jednoduchého dôvodu. Všetky disky s vyššou kapacitou sú hrubšie ako sa zmestí do puzdra. Komu je pol terabajtu málo, môže k prehrávaču cez USB konektory pripojiť ďalšie disky a rozšíriť tak úložnú kapacitu o pár terabajtov.  Xtreamer umožňuje prezerať vaše video nahrávky, počúvať hudbu v najvyššej digitálnej kvalite a premietať obrázky bez prevzorkovania na domácom televízore. V dnešnej dobe je použitie takéhoto prehrávača jediný rozumný prostriedok, ktorý dokáže do Full HD televízora dodávať obsah. Ak ste už unavení z degradovanej kvality MP3 súborov pomocou Xtreameru môžete prehrať aj bezstratový FLAC a vychutnať si krištáľovo čistý zvuk. Vymenovať všetky podporované video a audio formáty nemá význam, prehrávač jednoducho prehrá viac ako 95% všetkých formátov, ktoré nájdete na internete. Pomocou sieťových funkcií môžete pristupovať aj k video a audio obsahu na internete, môžete si pozerať videá z YouTube, alebo filmové trailery z Apple stránky. Nechýbajú ani RSS kanály, ale aktuálny firmware nedovolí nastavenie vlastných adries. Musíte sa uspokojiť s tým, čo ponúka Xtreamer. V novej verzii firmware pribudnú ešte internetové rádiá a shoutcast vysielania. Pomocou NAS (Samba prístup z počítača) a uPnP serveru môžete pristupovať k prehrávaču cez lokálnu sieť ale aj cez internet, ak si nastavíte podporu pre dymamické IP adresy (DDNS). Samozrejme nechýba ani prístup pomocou FTP a priame prepojenie disku s počítačom pomocou USB portu. Ak neradi ťaháte po obývačke káble, môžete sieťové funkcie využívať aj prostredníctvom WiFi antény, ktorú dostanete k zariadeniu ako bonus.  Táto unikátna Xtreamer USB anténa pracuje aj s protokolom 802.11n (draft 2.0), ktorý dovoľuje pripojiť Xtreamer k počítačovej sieti rýchlo, bezpečne a spoľahlivo.

Image

Xtreamer Media Center je na ovládanie jednoduché zariadenie, zlučuje takmer všetky funkcie, ktoré ste doteraz hľadali u systémov domácej zábavy. Disk, ktorý použijete do prehrávača nemusí byť formátovaný na ext3 súborový systém ako u konkurenčných modelov. Zvládne bez problémov NTFS formát a ani operačný systém nemusíte inštalovať na pevný disk. Ten slúži čisto pre videá, hudbu a obrázky. Ak potrebujete z USB disku, či kľúča skopírovať súbory na pevný disk nemusíte zapínať počítač, zvládnete to pomocou diaľkového ovládača a funkcie Súborový manažér.

Image

Mechanická konštrukcia prehrávača trošku zaostáva za obsahom. Je to síce dizajnérsky vydarený kúsok, ale chladenie procesora zabezpečuje iba tenký hliníkový chladič, ktorý je ešte k tomu pod krytom. Teplo by mal odvádzať malý 2,5 cm ventilátor, ktorý sa nachádza na spodnej strane prehrávača a vyfukuje teplý vzduch smerom von. Je to síce proti všetkým zákonom fyziky, ale pri dostatočných otáčkach je aj tento spôsob chladenia účinný. Ventilátor držia na mieste tri skrutky, na štvrté už nezostalo miesto. Pri vysokých otáčkach na testovanej vzorke puzdro značne rezonovalo. Výmenou za lepší typ môžete tento problém odstrániť celkom jednoducho, len treba na internete nájsť návod ako krabičku rozobrať. Násilím to nepôjde.

Image

Elektronika prehrávača nekopíruje Syabas výrobky (Popcorn, eGreat, TViX), dekódovanie videa má na starosti čip Realtek 128X (Special Edition), ktorý obhospodaruje aj sieťové zariadenia a pevné disky. Softvér a operačný systém je uložený do 32MB Flash pamäte a prehrávač má k dispozícii aj 256MB DDR SDRAM. Nezabudnite na aktualizáciu firmware, ktorý pridá nové funkcie a opravuje zistené chyby.

Július Haraszti

 

Podporované video formáty:
AVI, WMV, ASF, MPEG1/2/4, VOB, MKV, MOV H.264; Podporované audio formáty: MP3, AAC, M4A, WAV, WMA, FLAC, OGG; Titulky: plná podpora českých aj slovenských titulkov vo formáte CP1250 a UTF-8; Internetové služby

Video:
YouTube, Picasa, Yahoo Video, CNN, NBC Today, CBS Face the Nation …; Audio: Live365 Radio, iPodcast, Radiobox, ABC News, BBC Podcast, CNN News , Indiefeed, Jamendo; Photo: Picasaweb; RSS feed: Yahoo! Weather, Yahoo! News, Yahoo! Xchange, MSNBC News …

Konektivita:
HDMI 1.3; kompozitný analógový video výstup (1 x cinch); stereo analógové stereo (2 x cinch); S/PDIF výstup pre zvuk

Rozhrania:
1 x Ethernet 100Mbit (RJ45), 1 x USB slave, 2 x USB host, 1 x interný 2.5“ SATA