Image

Zdieľanie súborov na internete

Na internet sa vďaka zvyšujúcej rýchlosti tlačí stále väčší objem dát, a tak sa upload serverom darí ako nikdy predtým.

Klasický mailový prenos dnes už z dôvodov obmedzenej veľkosti schránky nestačí a je vhodnejší skôr pre odoslanie krátkych informácií. Siete Peer-to-Peer nemôže využívať hocikto (napr. veľa providerov internetu má pre siete P2P rôzne blokácie, o blokovaní routerov v zamestnaní nehovoriac) a rovnako FTP server nemôžete rozbehať na akomkoľvek pripojení. Ostáva teda ďalšia možnosť a síce odoslanie súboru niekde na vzdialený server, odkiaľ si ho kedykoľvek v prípade potreby môžete bezplatne vyzdvihnúť vy alebo ktokoľvek, komu umožníte prístup. Na tento účel existuje dnes už skutočne ťažko spočítateľné množstvo upload-serverov.

Vysvetlime si však najskôr princíp, na akom upload-servery fungujú. Po načítaní klasickej webovskej stránky kliknete na vyhľadanie súboru, ktorý chcete z vášho disku odoslať a potvrdíte ho. Súbor sa začne odosielať, a keď prejde na druhú stranu, zobrazia sa vám dva webové odkazy (linky) – jeden pre download a druhý na zmazanie súboru zo servera. Ten prvý spomínaný link stačí e-mailom alebo iným spôsobom (chat, SMS) odoslať inej osobe a tá si potom môže súbor veľmi jednoducho stiahnuť. Po ukončení sťahovania môžete/nemusíte súbor zo servera odstrániť.

Image

V obrovskom množstve serverov pre upload je jednoznačne najpoužívanejším RapidShare. Funguje vo viacerých verziách, pričom najpoužívanejší je www.rapidshare.com. Jeho nemecká verzia www.rapidshare.de bola síce v minulosti č.1, dnes však akosi „dožíva“. A prečo je tento server najpoužívanejší ? Snáď aj preto, že bol jedným z prvých, ponúka uloženie súboru na dlhší čas (niektoré servery ponúkajú uskladnenie súboru len na krátky čas – 7 dní a podobne, RapidShare teraz uskladňuje súbor 90 dní po poslednom downloade), má jednu z najlepších ochrán a ponúka neuveriteľných vyše 3,5 Petabajtov priestoru (3,5 milióna gigabajtov) s prenosovou rýchlosťou 140 gigabitov za sekundu. Navyše je ho možné obmedzene využívať aj bez poplatkov. Obmedzenia spočívajú najmä v časovom limite, ktorý je medzi dvoma downloadmi. Maximálna kapacita zdieľaného súboru je 100 MB a po jeho stiahnutí je potrebné čakať asi 1 min/MB (napr. po 100 MB čakáte asi 100 minút) na možnosť sťahovania ďalšieho súboru. Menšie súbory znamenajú aj menšie čakacie doby. Samozrejme, toto čakanie je možné obísť zriadením plateného prémiového konta (premium account), ktoré predstavuje necelých 6,99 EUR mesačne a v prípade ročného predplatného len 54,99 EUR. Pri klesajúcej cene za EUR to nie je veľmi vysoký výdavok.

Image

Pre tých, ktorým sa za služby servera RapidShare nechce platiť existujú dve možnosti. Čakať na happy hour, ktorá sa raz za čas vyskytne a pri ktorej môžete získať bezplatné krátkodobé konto alebo si získať prémiové konto výmenou za body z downloadov. Ak sa totiž na serveri bezplatne zaregistrujete do „zberateľskej zóny“, uložíte súbor s kapacitou minimálne 1 MB a stiahne si ho iný neregistrovaný užívateľ, získate za to 1 bod (downloader môže za 1 hodinu vygenerovať maximálne 5 bodov za download). Nazbieraním 10 000 bodov získate mesačné prémiové konto. Táto funkcia je podľa nášho názoru pre bežného smrteľníka nereálna a týka sa práve počítačových pirátov, ktorí dokážu denne získať aj niekoľko stoviek až tisícok bodov. Samozrejme to nie je šírenie linkov v okruhu svojich známych, ale uverejňovanie na rôznych warezáckych fórach a iných nelegálnych stránkach (stačí si do akéhokoľvek vyhľadávača zadať názov programu, hudby, či filmu a za ním slovko rapidshare, zobrazí sa vám milión odkazov). Toto je práve najväčšou nevýhodou upload-serverov, že ich na 99 % využívajú počítačoví piráti na zdieľanie warezov, filmov, hudobných nahrávok a podobne. Proti tomuto musí samozrejme niečo robiť aj administrátor servera, takže v prípade nahlásenia nelegálneho súboru je povinný ho odstrániť. Vzhľadom na obrovské kvantum nelegálneho softvéru nemajú administrátori možnosť kontrolovať všetky súbory a tak vytvorili čiernu listinu, kde na základe názvu súboru vedia zabrániť jeho uploadovaniu. Môže však nastať aj opačný problém, keď vytvoríte súbor napríklad dovolenka_2006.rar a odošlete ho na server. Potom ho nahlásite ako nelegálny a administrátor vám ho bez varovania vymaže aj keď jeho obsah je výhradne vašim majetkom. Nebudete samozrejme nahlasovať vami uploadnuté súbory, ale v závislosti na tom, komu odošlete link pre download sa to môže veľmi ľahko stať.

Image

Predovšetkým z dôvodu bezpečnosti musí byť kvalitný upload-server plný neustálych zmien, nových ochrán a podobne. Prednedávnom bolo možné sťahovanie z RapidShare naozaj plne automaticky, dnes treba zadávať kódy pre overenie ručne (pokiaľ teda nepoužívate Universal Share Downloader s automatickou detekciou kódu, ale vzhľadom na neustály pohyb na RapidShare a zmeny fontov písma treba program pravidelne aktualizovať). Iné servery to riešia zasa limitovaním kapacity denného downloadu z jednej IP adresy, čakacími dobami alebo veľmi častými zmenami spôsobu generovania webových odkazov. Ľudia sú však vynaliezaví a snažia sa získať všetky výhody platených užívateľov bez toho, aby ich to stálo čo i len korunu. V minulosti niekto vytvoril generátor prémiových kont, neskôr generátor odkazov pre priamy download alebo program na monitorovanie voľných prémiových kont. Na všetky tieto pokusy väčšina administrátorov upload-serverov v krátkom čase zareagovala novou ochranou a tak sa dnes ich ochrany menia naozaj každú chvíľu.

Image

Snáď najzákladnejšou ochranou je monitorovanie vašej IP adresy. Server si pri pokuse o download preverí číslo vašej IP adresy, zaznamená si ju do systému a pri pokuse o ďalší download z rovnakej adresy vám zobrazí chybové hlásenie. Vzhľadom na možnosti internetového pripojenia v domácnosti nemá každý z nás statickú verejnú IP adresu, ktorá by patrila len jemu ale o IP sa delíte s ďalšou desiatkou užívateľov. Môže sa vám teda stať, že chcete stiahnuť súbor z upload-servera a chybové hlásenie vám oznámi, že už nejaký súbor sťahujete. Najjednoduchším a zaručeným spôsobom ako sa takémuto hláseniu vyhnúť je zmena IP adresy napríklad resetnutím modemu (samozrejme pokiaľ to pripojenie umožňuje) alebo použitím proxy servera. Na internete sa dá vyhľadať niekoľko tisícok verejných proxy serverov, a tak sa nepripájate priamo z vašej IP adresy ale z adresy iného počítača. Tento spôsob je však veľmi prácny, funkčnú IP adresu nájdete len dosť ťažko a navyše môže byť veľmi pomalá.

Práve z týchto dôvodov je skutočne najpohodlnejším riešením predplatenie prémiového konta. Lenže ani toto nie je veľmi jednoduchá a lacná záležitosť. Väčšina serverov totiž ponúka možnosť platby len kreditnou kartou (pozor, nie platobnou kartou, ktorú vlastní väčšina z nás) systémom PayPal, pričom poplatok za transakciu môže byť taktiež relatívne vysoký. Inde sa stretnete s platbou WireTransfer, čo predstavuje úhradu klasickým bankovým prevodom, avšak tu sú poplatky omnoho vyššie a ani v samotnej banke nám nevedeli povedať, do akej výšky sa vyšplhajú, nakoľko na účet príjemcu musíte odoslať plnú sumu a prevodné poplatky hradíte vy (v závislosti na banke príjemcu môžu vyskočiť až na 50 EUR). RapidShare ponúka aj možnosť krátkodobého zriadenia prémiového konta na 48 hodín veľmi jednoduchým spôsobom cez telefónnu linku (bohužiaľ len cez pevnú linku), kliknete na úhradu typu PayByCall, vyberiete si Slovensko a na obrazovke sa zobrazí telefónne číslo s prefixom 0986. Zavoláte na uvedené číslo a na obrazovke počítača sa vám začne odčítavať čas (ca. 2 minúty). Keď sa odpočet ukončí, preruší sa hovor a vám sa na obrazovke zobrazí vaše heslo a prihlasovacie meno. Bude vás to však stáť 152,10 Sk, čo predstavuje zhruba 2/3 ceny mesačného konta.

Aj keď stále hovoríme o serveri RapidShare, vo svojej podstate sú si všetky servery podobné. Možno nie sú až tak využívané ale istotne sú nemenej zaujímavé. Väčšinou však umožňujú pomalší download, limitovanie počtu súbežných sťahovaní, nemožnosť použitia akcelerátorov (FlashGet, ReGet a pod.) alebo majú iné handicapy, ktoré viete odstrániť len predplateným kontom. Alebo použitím šikovných úprav, ktorých je na internete veľa. Ich funkčnosť je však z dôvodu neustálych zmien v bezpečnosti otázkou týždňov, možno dní …

Image

{moscomment}