Zopár faktov o novom Xbox 360 250GB (SLIM)

Základný rozdiel je dizajn, tichšia prevádzka (menšie zahrievanie, efektívnejšie chladenie), integrované Wi-Fi 802.11b/g/n, 250GB hard drive a pribudli nejaké nové USB porty (vraj by ich malo byť 5 – dva vpredu, 3 vzadu). Ku HDMI pribudol aj display port, ktorý však prakticky nemá veľký význam, nakoľko pre výkon konzoly stačí plne HDMI.

Snáď keby existovali nejaké Full HD 3D hry, tak… Jedine tam by sa dalo dosiahnuť vyšší framerate potrebný pre 3D, ktorý HDMI 1.3 nezvláda (až verzia 1.4). „Mechanické“ mikrospínače nahradili dotykové kapacitné tlačidlá (vrátane EJECT u optickej mechaniky).

250 GB Hard Drive

Disk je v špeciálnom module, ktorý sa „zasúva“ do otvoru v konzole. Dá sa meniť bez nejakého náradia, no zároveň má úplne nový tvar a je nekompatibilný so staršími HDD (jedine pomocou transfer kitu cez USB, čo rozhodne nie je cieľom). Konektor nového HDD sa ponáša na bežne používané eSATA, no je predčasné špekulovať ako to je naozaj. Microsoft zatiaľ nezverejnil žiadne detaily ku disku, takže sa napríklad nevie ani akou rýchlosťou sa točia platne.

Hardvérové zmeny

Ako už bolo spomínané GPU a CPU sú integrované v jednom čipe vyrábanom 45nm technológiou. Vďaka tomu sa konzola menej zahrieva a dá sa efektívnejšie chladiť bez potreby „turbín produkujúcich hluk“. Nový XBOX je extrémne tichý a má menšiu spotrebu. Mimochodom zmenil sa zdroj, vrátane konektoru, takže nemožno použiť staršie zdroje ako náhradu.

Oficiálna cena bude 299 USD, čo u nás znamená asi 300 €. Bude to defacto náhrada za SuperElite, no podľa dostupných info tam je iba jeden gamepad?! Lacnejšia ARCADE verzia zatiaľ ohlásená nebola (vraj až neskôr), takže ak nechcete investovať celých 300 európskych koruniek do novej hračky, nezbavujte sa predčasne starého XBOXu. Konzola sa aj tak objaví až niekedy na jeseň (v USA v júli, u nás možno až v januári). Hry sú pre obe konzoly rovnaké, výkon sa nezmenil, takže ide najmä o konštrukčno-dizajnové úpravy…