10 spôsobov, akými môžu sociálne médiá predpovedať budúcnosť

Základnou funkciou sociálnych médii je sprostredkovanie komunikácie medzi ľuďmi. Pre mnohých výskumníkov je však naša komunikácia výborným zdrojom dát, ktoré im pomáhajú predpovedať množstvo vecí.   10. Ceny akcií Nie každý sa zaujíma o obchodovanie s akciami, avšak pohyby cien na akciovom trhu nás všetkých ovplyvňujú, či už dostupnosťou práce alebo pôžičiek. V roku 2010 […]

Základnou funkciou sociálnych médii je sprostredkovanie komunikácie medzi ľuďmi. Pre mnohých výskumníkov je však naša komunikácia výborným zdrojom dát, ktoré im pomáhajú predpovedať množstvo vecí.

 

10. Ceny akcií

Nie každý sa zaujíma o obchodovanie s akciami, avšak pohyby cien na akciovom trhu nás všetkých ovplyvňujú, či už dostupnosťou práce alebo pôžičiek. V roku 2010 vedci z Indiany zistili, že všeobecná nálada na Twitteri môže predpovedať smer trhu s akciami až 6 dní v predstihu. Sociálne siete reflektujú emócie ako strach alebo chamtivosť, na čo reagujú aj trhy. Ak je verejnosť extrémne optimistická, ľudia, ktorí idú proti prúdu, prestanú kupovať akcie alebo ich dokonca predajú. Naopak, ak je verejnosť príliš pesimistická, niektorých akcionárov to podnieti ku kúpe. Výskumníci identifikovali tiež vzťah medzi určitým Google vyhľadávaním a blížiacimi sa prepadmi trhu.

 

9. Výsledky volieb

V roku 2013 výskumníci dokázali prediktívnu silu zdieľaných tweetov kandidátov volieb na určenie víťaza volieb. Skúmali pri tom iba množstvo tweetov, nie politické presvedčenia alebo komentáre k jednotlivým kandidátom. Využitie sociálnych médii na predpovedanie víťazov volieb však nie je vždy rovnako úspešné, závisí najmä od reprezentatívnosti vzorky, ktorá by mala čo najlepšie zastupovať všeobecnú populáciu. Výskumníci však naďalej pracujú na zlepšení predpovedania výsledkov volieb prostredníctvom sociálnych médií.

 

8. Nákupné správanie

Dáta zo sociálnych médií môžu obchodníci využívať aj na predpovedanie nášho nákupného správania. Keď dáme na Facebook informáciu o tom, že sme sa práve zasnúbili alebo čakáme dieťa, začnú sa nám objavovať častejšie ponuky na kúpu svadobných šiat, či detských kočíkov. Ak sa v snahe chrániť si súkromie vyhýbame sociálnym sieťam alebo dokonca internetu, určite stále používame platobné alebo zákaznícke karty, ktoré sú zdrojom informácii o našom nákupe. A ak by sme to chceli dotiahnuť úplne do krajností a platili by sme výhradne iba v hotovosti, dnes takmer už v každom obchode snímajú zákazníkov kamery, ktoré vás zaradia do určitej kategórie spotrebiteľov, či už podľa pohlavia, rasy, veku, druhu nákupu alebo celkového vzhľadu.

 

 

7. Módne trendy

Analýzou 500-tisíc verejných príspevkov na sociálnych médiách, stránkach, fórach a blogoch sa IBM podarilo predpovedať módny trend o rok skôr. Dizajnéri a obchodníci však využívajú sociálne médiá aj iným spôsobom – vtiahnutím zákazníka do dizajnérskeho procesu. Najprv zverejnia svoj nový dizajn na určitých sociálnych sieťach a následne očakávajú spätnú väzbu, čo pomáha obchodníkom určiť, čo, v akom množstve a kde sa bude predávať. Pred spustením predaja môžu svoj produkt najskôr upraviť podľa predstáv svojich zákazníkov.

 

6. Váš pracovný výkon

Dnes sa už stalo bežným, že zamestnávatelia si „skontrolujú“ profily svojich potenciálnych zamestnancov na sociálnych sieťach. Vaše fotky v podnapitom stave, ohováranie, rasistické komentáre alebo gramatické chyby o vás určite nerobia dobrý obraz. Dôležité je aj to, čo lajkujete, pretože to môže predpovedať vašu inteligenciu, emočnú stabilitu alebo užívanie drog a alkoholu. Výskumníci vytvorili test, ktorý využíva informácie z facebookového profilu na predpovedanie pracovného výkonu. Skúma prejavy piatich osobnostných čŕt – prívetivosť, svedomitosť, otvorenosť ku skúsenosti, emočná stabilita a extraverzia – vo vašom profile. Napríklad extraverzia sa prejavuje počtom priateľov a fotiek zo spoločenských podujatí.

 

thumbup_down

 

 

5. Čo potrebujete vedieť pred stretnutím

Mobilné aplikácie ako Humin, LinkedIn’s Pulse a Connected vás automaticky oboznamujú s novinkami a informáciami o ľuďoch, s ktorými máte stretnutie. Pomáhajú vám tak prelomiť ľady v komunikácii s novým obchodným partnerom, prehĺbiť vzťahy s partnermi alebo vám dávajú najnovšie informácie o firme a jej produktoch. Dokážu synchronizovať váš kalendár s narodeninami, pracovnými výročiami alebo zmenou práce vašich business partnerov.

 

4. Vaše pohyby

Softvér RIOT využíva vláda na sledovanie pohybov a lokalizáciu ľudí prostredníctvom sociálnych sietí. Lokalizuje človeka na základe jeho zverejnených fotiek a miest, kde boli nasnímané. Táto metóda však čelí vážnej kritike kvôli narúšaniu súkromia.

 

3. Pokusy o samovraždu

Sociálne média môžu byť použité aj ako varovný systém na predikciu a prevenciu pred samovražednými pokusmi. Keďže väčšina príspevkov je verejná, mohli by fungovať určité prevenčné skupiny, ktoré by poskytovali služby cez sociálne siete. Na základe lokalizácie príspevkov by mohli byť varované školy a zdravotnícke oddelenia v okolí.

 

2. Vzťahové konflikty a rozvod

Štúdia z Bostonskej univerzity ukázala, že časté používanie sociálnych médií je dobrým prediktorom konfliktov vo vzťahoch a dokonca rozvodu v USA. Ľudia, ktorí nepoužívajú sociálne médiá, boli o 11 percent šťastnejší v ich vzťahu, ako ich používatelia. Sociálne médiá sú síce silným prediktorom vzťahových problémov, ale zväčša nie ich príčinou.

 

1. Miestny zločin

Aj zdanlivo nevinné príspevky môžu pomôcť policajtom predpovedať, kde sa pravdepodobne vyskytnú určité typy zločinov. Analýza takýchto príspevkov je najúčinnejšia pri predpovedaní prenasledovaní, poškodzovaní cudzej veci, gemblovaní, avšak nie je užitočná pri predpovedaní podpaľačstva, únose detí a zastrašovaní.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

iPhony za 1€ a zaručené spôsoby zarobenia z domu. Všetko sú to podvody, viete ako fungujú?

Stačí zopár nerozvážnych kliknutí a prídete o všetky svoje peniaze.

15. januára 2019

Ľudia by sa vraj nebáli bankovať s Facebookom a Google

Svet bankovníctva sa v posledných rokoch výrazne inovoval, v peňaženkách nosíme platobné karty s NFC čipmi, môžeme platiť mobilom alebo dokonca inteligentnými hodinkami. Očakáva sa, že modernizáciou prejdú nielen technológie, ale aj samotné finančné inštitúcie – možno, že sa jedného dňa dočkáme bánk Facebook a Google. Ľudia v Európe si vraj vedia predstaviť, že by […]

5. mája 2016

Facebook spraví streamovanie VR videí efektívnejším

Streamovanie videí s 360° záberom nie je dnes vôbec uspokojivé. Vyžaduje si rýchly internet a výkonné zariadenia s nadštandardnou operačnou pamäťou, inak je obraz viditeľne nekvalitný. So zmenou teraz prichádza Facebook, ktorý pripravil nový koncept pre kódovanie a dekódovanie takto veľkých videí. Rozumieť tomu možno nebudete, ale určite zaregistrujete vyššiu kvalitu.   Pyramídová geometria pre 360-stupňové […]

22. januára 2016

7 mýtov o sociálnych médiách a vzťahoch

Sociálne siete zmenili spôsob našej komunikácie azda najvýznamnejšie od doby, kedy sa svetom začali šíriť klasické e-mailové správy. Je to možno nevyspelosť, neschopnosť pracovať s vlastnou slobodou a nezodpovednosť, čo robí Facebook a Twitter priestorom plným arogancie, hlúposti a pretvárky.    Keď takéto niečo občas vidíme, môže nás to priviesť k rôznym domnienkam a predsudkom, […]

17. februára 2015

Ako sa správame na Facebooku?

Používanie Facebooku sa stalo bežnou súčasťou života moderného človeka. Častokrát si ani neuvedomujeme, koľko informácií sa dá z nášho správania na sociálnych sieťach vyčítať a koľko spoločných znakov v ich používaní máme napríklad s príslušníkmi rovnakého pohlavia, rovesníkmi alebo na základe nášho vzťahového statusu. V roku 2012 uskutočnili psychológovia zo Spojených štátov medzinárodný výskum o tom, […]

26. januára 2015

Najnovšie

50W superrýchle nabíjanie FlashCharge

Nová bezdrôtová nabíjačka od vivo

Prekonajte limity so superrýchlou bezdrôtovou nabíjačkou vivo 50W Vertical Wireless FlashCharge

6. júla 2022

Kompaktné a farebné USB disky

Spoločnosť Verbatim uviedla na trh DataBar

Priveďte si do života farby s novými USB diskami s pohodlným posuvným mechanizmom Push&Click Spoločnosť Verbatim uviedla na trh DataBar, kompaktné a farebné USB disky, s pohodlným posuvným mechanizmom „push&click“, ktorý poskytuje ideálne každodenné riešenie pre ukladanie a prenos dátových súborov. Verbatim DataBar sa dodáva v štyroch kapacitách a štyroch výrazných farbách – červená (16 […]

4. júla 2022

Výkonný a aktuálny pracovný nástroj

Nový monitor Philips 34E1C5600HE pre lepšiu spoluprácu

Tento model od Philips Monitors je navrhnutý tak, aby vyhovoval špecifickým potrebám a výzvam, ktoré vychádzajú z hybridného pracovného štýlu, a umožňuje používateľom pracovať z domu rovnako produktívne ako v kancelárii.

4. júla 2022

Dokonale jednoduché riešenie

Sieťové riešenia značky Zyxel

Jednoduché a pritom výkonné prepínače splnia nároky malých firiem

4. júla 2022

Obrovská batéria, rýchle nabíjanie a veľký displej za 159 eur

Nový Huawei nova Y70

Do predaja na Slovensku prichádza nový smartfón od Huawei – nova Y70. Najnovší prírastok do produktovej rodiny nova, ktorej cieľom je priniesť nové, pokročilé technológie za rozumnú cenu, sa môže pochváliť celou sériou pôsobivých funkcií v rámci svojej cenovej kategórie

4. júla 2022

Riešenie, ktoré nikoho nezruinuje

Ideálny spoločník, keď potrebujete WiFi vonku

Ku stanu a liehovému variču pribaľte tiež prístupový bod štandardu WiFi 6

10. júna 2022

Funkcia Nightography

Režisér Matyáš Fára vydal nový krátky film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Vďaka funkcii Nightography nebolo potrebné použiť profesionálnu kameru. Vlajková loď od Samsungu všetko zvládla na výbornú.

10. júna 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

10. júna 2022

Otestujte športové vlastnosti

Vlastníte smart hodinky? Týchto 5 krokov je dobré urobiť hneď po ich kúpe

Predstavujeme krátky návod s piatimi jednoduchými krokmi, ktoré by mal urobiť každý, kto si nedávno zadovážil smart hodinky od tohto výrobcu. 

7. júna 2022

Nové možnosti zabezpečenia telefónu

Snímač 3D Ultrasonic Large Fingerprint – v smartfónoch vivo

Najlepšie smartfóny vivo po novom odomknete pomocou 3D ultrazvukového snímača odtlačkov prstov

6. júna 2022

Odporúčané

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022