350 kilometrov s BMW X3 xDrive 20d

Vďaka autopožičovni AVIS som mal možnosť počas víkendu jazdiť BMW X3 xDrive 20d. Toto nie celkom kompaktné SUV na mňa skutočne zapôsobilo a poukázalo na fakt, ako výrazne sa model X3 za dobu svojej existencie posunul vpred.   BMW X3 je vozidlo, ktoré na našich cestách zdanlivo nevídame tak často ako model X5 alebo konkurenčné Audi […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. augusta 2015
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Vďaka autopožičovni AVIS som mal možnosť počas víkendu jazdiť BMW X3 xDrive 20d. Toto nie celkom kompaktné SUV na mňa skutočne zapôsobilo a poukázalo na fakt, ako výrazne sa model X3 za dobu svojej existencie posunul vpred.

 
BMW X3 je vozidlo, ktoré na našich cestách zdanlivo nevídame tak často ako model X5 alebo konkurenčné Audi Q3. Snáď aj preto dokáže jeho dizajn zaujať, pretože sa ešte nestihol verejnosti zunovať. V dizajne prednej masky, svetlometov a vôbec na celej karosérii je viditeľný podpis mníchovských návrhárov – X3 sa síce podobá na ostatné modely výrobcu, pritom si ale zachováva svojský charakter.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (1)
 

Jazdné režimy majú významný vplyv na správanie vozidla

V porovnaní s prvou generáciou je aktuálna X3 výrazne komfortnejšia, kultivovanejšia a má až športové jazdné vlastnosti. Je takmer neuveriteľné, ako sa dokáže charakter automobilu zmeniť nastavením jazdného režimu.
 
Základný jazdný mód Comfort je kompromisom medzi ekonomickou prevádzkou a rýchlymi reakciami na podnety od vodiča. Prejavuje sa možnosťou svižnej jazdy, nedokonalosti vozovky nie sú v kabíne cítiť tak výrazne ako v športovom móde a aj zvukový prejav motora možno označiť ako veľmi kultivovaný.
 
Mód Sport zásadne zmenil môj pohľad na SUV s pomerne malým dvojlitrovým vznetovým motorom. Aj napriek menšej kubatúre sú reakcie motora promptné a v prípade potreby vás zatlačia do sedadiel až prekvapivou silou. Nie je to BMW M, ale aj tak ma tento režim jazdy zanechal v malom úžase. Rovnako kladné hodnotenie si X3 vyslúžila aj od všetkých ostatných pasažierov, ktorí sa v nej odviezli.
 
Ekologický a ekonomický režim má tiež signifikantný vplyv na správanie vozidla, skôr však negatívny. Áno, cieľ je znižovať spotrebu paliva a produkciu odpadu, ale krásna a pomerne silná X3 sa razom stáva pomaly rozbiehajúcim sa kolosom, ktorý len ťažko pri zrýchlení zatlačí do sedadla. Aj napriek tomu, že sa moje hodnotenie ekologického módu zdá byť skôr kritické, v skutočnosti som predvedčený o jeho význame v každodennej prevádzke. Tento režim skutočne dokáže znížiť náklady na dennú prevádzku vozidla, daňou budú pomalšie reakcie a dlhší rozbeh.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (3)
 

Spotreba

Keďže zmena jazdného režimu je možná v okamihu stlačením tlačidla naľavo od voliča prevodovky, menil som režimy často, podľa aktuálnej situácie. Počas jazdy v meste som najčastejšie volil štandardný mód Comfort a pri dlhších trasách medzimesto ekologický mód. Sport som vyberal dočasne, ale takmer vždy vtedy, keď som predpokladal potrebu náhleho zrýchlenia a zaradenia sa do prebiehajúcej kolóny. Počas bežného jazdenia som však nenachádzal pre športový mód veľa uplatnenia – jazdím skôr na spotrebu a počas športového režimu stúpa neúnosne nad 12 l/ 100 km. Prišli ale aj situácie, kedy som chcel pasažierov potešiť akčnou jazdou a počas nej BMW X3 vypilo toľko nafty, že to ovplyvnilo celú priemernú spotrebu počas testu.
Za 350 kilometrov som spotreboval menej ako polovicu palivovej nádrže. Jej doplnenie potom stálo 39 eur, takže cena za jeden kilometer vyšla na 0,11 EUR. Nie je to zlá bilancia, majitelia SUV-čiek sú zvyknutí na vyššie sumy. Pri častejšom využívaní ekonomického režimu by však aj táto cena za kilometer ešte značne klesla.
AVIS na svojich stránkach uvádza spotrebu 5,2 l/100 km. Nepovažujem to za celkom korektný údaj, ale osobne si myslím, že pri rozumnej jazde a s dostatočnou vedomosťou o správaní vozidla by ste sa dostali k priemernej spotrebe 7 l/100 km.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (2)
 

Praktické detaily v interiéri a kufri

Na BMW X3 sa mi však zrejme najviac pozdávali všetky tie praktické riešenia batožinového priestoru. Je skvelé, že kufrové dvere sú automatizované a na ich otvorenie alebo zatvorenie stačí stlačiť tlačidlo na bezdotykovom kľúči. Ten, mimochodom, stačí mať počas jazdy vo vrecku, nezasúva sa do žiadneho slotu na palubnej doske. Vozidlo sa štartuje stlačením štartovanieho tlačidla.
 
Batožinový priestor je variabilný vďaka sklápacím zadným sedadlám, zásuvnej textilnej lište, menším boxom pod podlahou, nastaviteľným úchytom, koľajniciam a sieťkam. Všetko je veľmi praktické, nastaviteľné a počas svadobného víkendu, kedy bolo potrebné voziť všetko od koláčov, cez víno, obleky, kvety a krabice, som nachádzal množstvo užitočných drobností, ktoré ocenia najmä rodiny s deťmi.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (4)
 

Málo kilometrov na odhalenie nedostatkov

Celkovo som za štyri dni na BMW X3 xDrive 20d najazdil niečo vyše 350 km. Na to, aby sa prejavili výraznejšie nedostatky, by však bolo potrebné odjazdiť aspoň ďalších tisíc. 
Zatiaľ ma na tomto SUV zamrzela iba zdanlivá  komplikovanosť multimediálneho systému iDrive a skutočnosť, že ani po desiatich minútach hľadania som neprišiel na to, ako sa pauzne hudba prehrávaná z USB kľúča. Slot na USB sa nachádza na celkom dobrom mieste, v lakťovej opierke, ale zasunutý kľúč až obťažujúco trčí do jej vnútorného priestoru.
 

O AVISe a jeho ústretovosti k zákazníkovi

Keď som si vozidlo prezval z autopožičovne Avis, bolo čisté, vo výbornom stave, na sedadle som našiel magazín United Life a na prístrojovej doske svietil údaj o najazdených iba niečo vyše 4-tisíc kilometroch. Auto bolo možné vrátiť aj na inom mieste, ako som ho prevzal a na letisku v Bratislave na mňa čakalo dobre označené parkovisko, na ktorom bolo možné vozidlo odstaviť.
Skúsenosť s autopožičovňou je veľmi pozitívna a mám dojem, že v otázke ústretovosti k zákazníkovi má Avis potenciál stať sa lídrom.
 
 
Užitočné odkazy:
Oficiálna stránka modelu X3
Autopožičovňa AVIS
 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Chcete si požičať elektromobil? Dá sa to aj u nás, dokonca na operatívny lízing

Elektromobily a plug-in hybridy ešte stále iba čakajú na svoj najväčší rozmach, dnes sa s nimi stretávame skôr ako s kuriozitami na cestách. Veľkým prínosom pre popularizáciu elektrických a hybridných osobných automobilov by mohlo byť ich zaradenie do ponuky autopožičovní, avšak tie na Slovensku nevidia ich nasadenie do portfólia za ideálne. Aj napriek tomu sme […]

18. októbra 2016

Najnovšie

PPDS predstavila interaktívny displej Philips T-Line BDL3652T

Interaktívny displej Philips BDL3652T

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o inovatívny interaktívny displej Philips BDL3652T patriaci do produktovej rady T-Line.

2. decembra 2022

Bose predstavuje Bose Music Amplifier

Bose Amplifier

centrum domáceho ozvučenia, ktoré prepojí svet digitálnej hudby aj zbierky tradičných hudobných nosičov

30. novembra 2022

Nové smart hodinky Huawei Watch GT 3 SE

Každodenný asistent s dvojtýždňovou výdržou za skvelú cenu

Spoločnosť Huawei predstavuje najnovšie smart hodinky zo série Watch GT. Model s plným názvom Watch GT 3 SE sú ľahké inteligentné hodinky, ktoré stelesňujú potreby športových a fitness nadšencov.

29. novembra 2022

TIP PRE VÁS

Vyčistite si počítač bezpečne použitím kompresora

Ako si môžete vyčistiť nielen počítač, notebook, ale aj inú domácu elektroniku tak, aby sa nepoškodila? Zvládnete to kompresorom.

28. novembra 2022

Vhodný pre PlayStation 5, hráčske aplikácie a intenzívnu prevádzku

SSD disk Kingston FURY Renegade

Oceňovaný SSD disk Kingston FURY bude novo k dispozícii aj s väčším chladičom

15. novembra 2022

Silný zvuk s výkonom 15 W

Bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi

Niceboy predstavuje bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi RAZE Neon

10. novembra 2022

Cvičte doma podľa známych certifikovaných trénerov

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory Samsung na Slovensku: iPrima a Fitshaker

10. novembra 2022

Watch GTR s AMOLED displejom a nová generácia WATCH Lite 3

Dvoje nové inteligentné hodinky Niceboy

Značka Niceboy uvádza na trh hneď dvoje nové inteligentné hodinky. Prémiové hodinky WATCH GTR vynikajú svojou kombináciou zaujímavého dizajnu a odolného vyhotovenia vrátane AMOLED displeja aj funkcie telefonovania.

10. novembra 2022

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

Zatočte so psími chlpmi v domácnosti

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

10. novembra 2022

1.miesto v rebríčku DXOMARK opäť patrí Huawei

Smartfón Huawei – Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro je novým kráľom rebríčka DXOMARK, dosiahol najvyššie skóre v histórii

10. novembra 2022

Odporúčané

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022