350 kilometrov s BMW X3 xDrive 20d

Vďaka autopožičovni AVIS som mal možnosť počas víkendu jazdiť BMW X3 xDrive 20d. Toto nie celkom kompaktné SUV na mňa skutočne zapôsobilo a poukázalo na fakt, ako výrazne sa model X3 za dobu svojej existencie posunul vpred.   BMW X3 je vozidlo, ktoré na našich cestách zdanlivo nevídame tak často ako model X5 alebo konkurenčné Audi […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. augusta 2015
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Vďaka autopožičovni AVIS som mal možnosť počas víkendu jazdiť BMW X3 xDrive 20d. Toto nie celkom kompaktné SUV na mňa skutočne zapôsobilo a poukázalo na fakt, ako výrazne sa model X3 za dobu svojej existencie posunul vpred.

 
BMW X3 je vozidlo, ktoré na našich cestách zdanlivo nevídame tak často ako model X5 alebo konkurenčné Audi Q3. Snáď aj preto dokáže jeho dizajn zaujať, pretože sa ešte nestihol verejnosti zunovať. V dizajne prednej masky, svetlometov a vôbec na celej karosérii je viditeľný podpis mníchovských návrhárov – X3 sa síce podobá na ostatné modely výrobcu, pritom si ale zachováva svojský charakter.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (1)
 

Jazdné režimy majú významný vplyv na správanie vozidla

V porovnaní s prvou generáciou je aktuálna X3 výrazne komfortnejšia, kultivovanejšia a má až športové jazdné vlastnosti. Je takmer neuveriteľné, ako sa dokáže charakter automobilu zmeniť nastavením jazdného režimu.
 
Základný jazdný mód Comfort je kompromisom medzi ekonomickou prevádzkou a rýchlymi reakciami na podnety od vodiča. Prejavuje sa možnosťou svižnej jazdy, nedokonalosti vozovky nie sú v kabíne cítiť tak výrazne ako v športovom móde a aj zvukový prejav motora možno označiť ako veľmi kultivovaný.
 
Mód Sport zásadne zmenil môj pohľad na SUV s pomerne malým dvojlitrovým vznetovým motorom. Aj napriek menšej kubatúre sú reakcie motora promptné a v prípade potreby vás zatlačia do sedadiel až prekvapivou silou. Nie je to BMW M, ale aj tak ma tento režim jazdy zanechal v malom úžase. Rovnako kladné hodnotenie si X3 vyslúžila aj od všetkých ostatných pasažierov, ktorí sa v nej odviezli.
 
Ekologický a ekonomický režim má tiež signifikantný vplyv na správanie vozidla, skôr však negatívny. Áno, cieľ je znižovať spotrebu paliva a produkciu odpadu, ale krásna a pomerne silná X3 sa razom stáva pomaly rozbiehajúcim sa kolosom, ktorý len ťažko pri zrýchlení zatlačí do sedadla. Aj napriek tomu, že sa moje hodnotenie ekologického módu zdá byť skôr kritické, v skutočnosti som predvedčený o jeho význame v každodennej prevádzke. Tento režim skutočne dokáže znížiť náklady na dennú prevádzku vozidla, daňou budú pomalšie reakcie a dlhší rozbeh.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (3)
 

Spotreba

Keďže zmena jazdného režimu je možná v okamihu stlačením tlačidla naľavo od voliča prevodovky, menil som režimy často, podľa aktuálnej situácie. Počas jazdy v meste som najčastejšie volil štandardný mód Comfort a pri dlhších trasách medzimesto ekologický mód. Sport som vyberal dočasne, ale takmer vždy vtedy, keď som predpokladal potrebu náhleho zrýchlenia a zaradenia sa do prebiehajúcej kolóny. Počas bežného jazdenia som však nenachádzal pre športový mód veľa uplatnenia – jazdím skôr na spotrebu a počas športového režimu stúpa neúnosne nad 12 l/ 100 km. Prišli ale aj situácie, kedy som chcel pasažierov potešiť akčnou jazdou a počas nej BMW X3 vypilo toľko nafty, že to ovplyvnilo celú priemernú spotrebu počas testu.
Za 350 kilometrov som spotreboval menej ako polovicu palivovej nádrže. Jej doplnenie potom stálo 39 eur, takže cena za jeden kilometer vyšla na 0,11 EUR. Nie je to zlá bilancia, majitelia SUV-čiek sú zvyknutí na vyššie sumy. Pri častejšom využívaní ekonomického režimu by však aj táto cena za kilometer ešte značne klesla.
AVIS na svojich stránkach uvádza spotrebu 5,2 l/100 km. Nepovažujem to za celkom korektný údaj, ale osobne si myslím, že pri rozumnej jazde a s dostatočnou vedomosťou o správaní vozidla by ste sa dostali k priemernej spotrebe 7 l/100 km.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (2)
 

Praktické detaily v interiéri a kufri

Na BMW X3 sa mi však zrejme najviac pozdávali všetky tie praktické riešenia batožinového priestoru. Je skvelé, že kufrové dvere sú automatizované a na ich otvorenie alebo zatvorenie stačí stlačiť tlačidlo na bezdotykovom kľúči. Ten, mimochodom, stačí mať počas jazdy vo vrecku, nezasúva sa do žiadneho slotu na palubnej doske. Vozidlo sa štartuje stlačením štartovanieho tlačidla.
 
Batožinový priestor je variabilný vďaka sklápacím zadným sedadlám, zásuvnej textilnej lište, menším boxom pod podlahou, nastaviteľným úchytom, koľajniciam a sieťkam. Všetko je veľmi praktické, nastaviteľné a počas svadobného víkendu, kedy bolo potrebné voziť všetko od koláčov, cez víno, obleky, kvety a krabice, som nachádzal množstvo užitočných drobností, ktoré ocenia najmä rodiny s deťmi.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (4)
 

Málo kilometrov na odhalenie nedostatkov

Celkovo som za štyri dni na BMW X3 xDrive 20d najazdil niečo vyše 350 km. Na to, aby sa prejavili výraznejšie nedostatky, by však bolo potrebné odjazdiť aspoň ďalších tisíc. 
Zatiaľ ma na tomto SUV zamrzela iba zdanlivá  komplikovanosť multimediálneho systému iDrive a skutočnosť, že ani po desiatich minútach hľadania som neprišiel na to, ako sa pauzne hudba prehrávaná z USB kľúča. Slot na USB sa nachádza na celkom dobrom mieste, v lakťovej opierke, ale zasunutý kľúč až obťažujúco trčí do jej vnútorného priestoru.
 

O AVISe a jeho ústretovosti k zákazníkovi

Keď som si vozidlo prezval z autopožičovne Avis, bolo čisté, vo výbornom stave, na sedadle som našiel magazín United Life a na prístrojovej doske svietil údaj o najazdených iba niečo vyše 4-tisíc kilometroch. Auto bolo možné vrátiť aj na inom mieste, ako som ho prevzal a na letisku v Bratislave na mňa čakalo dobre označené parkovisko, na ktorom bolo možné vozidlo odstaviť.
Skúsenosť s autopožičovňou je veľmi pozitívna a mám dojem, že v otázke ústretovosti k zákazníkovi má Avis potenciál stať sa lídrom.
 
 
Užitočné odkazy:
Oficiálna stránka modelu X3
Autopožičovňa AVIS
 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Chcete si požičať elektromobil? Dá sa to aj u nás, dokonca na operatívny lízing

Elektromobily a plug-in hybridy ešte stále iba čakajú na svoj najväčší rozmach, dnes sa s nimi stretávame skôr ako s kuriozitami na cestách. Veľkým prínosom pre popularizáciu elektrických a hybridných osobných automobilov by mohlo byť ich zaradenie do ponuky autopožičovní, avšak tie na Slovensku nevidia ich nasadenie do portfólia za ideálne. Aj napriek tomu sme […]

18. októbra 2016

Najnovšie

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

24. februára 2023

Nabíjanie bez starostí: Až 50 % za niečo vyše 8 minút

vivo prináša na Slovensko svoju novú vlajkovú loď X90 Pro

Novinka prináša hlavný obrazový snímač s veľkosťou 1 palec, špecializovaný čip na spracovanie obrazu, ako aj ultrarýchle nabíjanie – až 50 % len za osem minút

23. februára 2023

Maximálna viditeľnosť

Nový rad displejov Philips High Bright 4000

Nový 4K displej Philips s ultra vysokým jasom pre vnútorné a čiastočne vonkajšie prostredie

22. februára 2023

Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R

Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

14. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022