350 kilometrov s BMW X3 xDrive 20d

Vďaka autopožičovni AVIS som mal možnosť počas víkendu jazdiť BMW X3 xDrive 20d. Toto nie celkom kompaktné SUV na mňa skutočne zapôsobilo a poukázalo na fakt, ako výrazne sa model X3 za dobu svojej existencie posunul vpred.   BMW X3 je vozidlo, ktoré na našich cestách zdanlivo nevídame tak často ako model X5 alebo konkurenčné Audi […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. augusta 2015
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Vďaka autopožičovni AVIS som mal možnosť počas víkendu jazdiť BMW X3 xDrive 20d. Toto nie celkom kompaktné SUV na mňa skutočne zapôsobilo a poukázalo na fakt, ako výrazne sa model X3 za dobu svojej existencie posunul vpred.

 
BMW X3 je vozidlo, ktoré na našich cestách zdanlivo nevídame tak často ako model X5 alebo konkurenčné Audi Q3. Snáď aj preto dokáže jeho dizajn zaujať, pretože sa ešte nestihol verejnosti zunovať. V dizajne prednej masky, svetlometov a vôbec na celej karosérii je viditeľný podpis mníchovských návrhárov – X3 sa síce podobá na ostatné modely výrobcu, pritom si ale zachováva svojský charakter.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (1)
 

Jazdné režimy majú významný vplyv na správanie vozidla

V porovnaní s prvou generáciou je aktuálna X3 výrazne komfortnejšia, kultivovanejšia a má až športové jazdné vlastnosti. Je takmer neuveriteľné, ako sa dokáže charakter automobilu zmeniť nastavením jazdného režimu.
 
Základný jazdný mód Comfort je kompromisom medzi ekonomickou prevádzkou a rýchlymi reakciami na podnety od vodiča. Prejavuje sa možnosťou svižnej jazdy, nedokonalosti vozovky nie sú v kabíne cítiť tak výrazne ako v športovom móde a aj zvukový prejav motora možno označiť ako veľmi kultivovaný.
 
Mód Sport zásadne zmenil môj pohľad na SUV s pomerne malým dvojlitrovým vznetovým motorom. Aj napriek menšej kubatúre sú reakcie motora promptné a v prípade potreby vás zatlačia do sedadiel až prekvapivou silou. Nie je to BMW M, ale aj tak ma tento režim jazdy zanechal v malom úžase. Rovnako kladné hodnotenie si X3 vyslúžila aj od všetkých ostatných pasažierov, ktorí sa v nej odviezli.
 
Ekologický a ekonomický režim má tiež signifikantný vplyv na správanie vozidla, skôr však negatívny. Áno, cieľ je znižovať spotrebu paliva a produkciu odpadu, ale krásna a pomerne silná X3 sa razom stáva pomaly rozbiehajúcim sa kolosom, ktorý len ťažko pri zrýchlení zatlačí do sedadla. Aj napriek tomu, že sa moje hodnotenie ekologického módu zdá byť skôr kritické, v skutočnosti som predvedčený o jeho význame v každodennej prevádzke. Tento režim skutočne dokáže znížiť náklady na dennú prevádzku vozidla, daňou budú pomalšie reakcie a dlhší rozbeh.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (3)
 

Spotreba

Keďže zmena jazdného režimu je možná v okamihu stlačením tlačidla naľavo od voliča prevodovky, menil som režimy často, podľa aktuálnej situácie. Počas jazdy v meste som najčastejšie volil štandardný mód Comfort a pri dlhších trasách medzimesto ekologický mód. Sport som vyberal dočasne, ale takmer vždy vtedy, keď som predpokladal potrebu náhleho zrýchlenia a zaradenia sa do prebiehajúcej kolóny. Počas bežného jazdenia som však nenachádzal pre športový mód veľa uplatnenia – jazdím skôr na spotrebu a počas športového režimu stúpa neúnosne nad 12 l/ 100 km. Prišli ale aj situácie, kedy som chcel pasažierov potešiť akčnou jazdou a počas nej BMW X3 vypilo toľko nafty, že to ovplyvnilo celú priemernú spotrebu počas testu.
Za 350 kilometrov som spotreboval menej ako polovicu palivovej nádrže. Jej doplnenie potom stálo 39 eur, takže cena za jeden kilometer vyšla na 0,11 EUR. Nie je to zlá bilancia, majitelia SUV-čiek sú zvyknutí na vyššie sumy. Pri častejšom využívaní ekonomického režimu by však aj táto cena za kilometer ešte značne klesla.
AVIS na svojich stránkach uvádza spotrebu 5,2 l/100 km. Nepovažujem to za celkom korektný údaj, ale osobne si myslím, že pri rozumnej jazde a s dostatočnou vedomosťou o správaní vozidla by ste sa dostali k priemernej spotrebe 7 l/100 km.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (2)
 

Praktické detaily v interiéri a kufri

Na BMW X3 sa mi však zrejme najviac pozdávali všetky tie praktické riešenia batožinového priestoru. Je skvelé, že kufrové dvere sú automatizované a na ich otvorenie alebo zatvorenie stačí stlačiť tlačidlo na bezdotykovom kľúči. Ten, mimochodom, stačí mať počas jazdy vo vrecku, nezasúva sa do žiadneho slotu na palubnej doske. Vozidlo sa štartuje stlačením štartovanieho tlačidla.
 
Batožinový priestor je variabilný vďaka sklápacím zadným sedadlám, zásuvnej textilnej lište, menším boxom pod podlahou, nastaviteľným úchytom, koľajniciam a sieťkam. Všetko je veľmi praktické, nastaviteľné a počas svadobného víkendu, kedy bolo potrebné voziť všetko od koláčov, cez víno, obleky, kvety a krabice, som nachádzal množstvo užitočných drobností, ktoré ocenia najmä rodiny s deťmi.
 
bmw x3 xdrive 20d test ecomoto (4)
 

Málo kilometrov na odhalenie nedostatkov

Celkovo som za štyri dni na BMW X3 xDrive 20d najazdil niečo vyše 350 km. Na to, aby sa prejavili výraznejšie nedostatky, by však bolo potrebné odjazdiť aspoň ďalších tisíc. 
Zatiaľ ma na tomto SUV zamrzela iba zdanlivá  komplikovanosť multimediálneho systému iDrive a skutočnosť, že ani po desiatich minútach hľadania som neprišiel na to, ako sa pauzne hudba prehrávaná z USB kľúča. Slot na USB sa nachádza na celkom dobrom mieste, v lakťovej opierke, ale zasunutý kľúč až obťažujúco trčí do jej vnútorného priestoru.
 

O AVISe a jeho ústretovosti k zákazníkovi

Keď som si vozidlo prezval z autopožičovne Avis, bolo čisté, vo výbornom stave, na sedadle som našiel magazín United Life a na prístrojovej doske svietil údaj o najazdených iba niečo vyše 4-tisíc kilometroch. Auto bolo možné vrátiť aj na inom mieste, ako som ho prevzal a na letisku v Bratislave na mňa čakalo dobre označené parkovisko, na ktorom bolo možné vozidlo odstaviť.
Skúsenosť s autopožičovňou je veľmi pozitívna a mám dojem, že v otázke ústretovosti k zákazníkovi má Avis potenciál stať sa lídrom.
 
 
Užitočné odkazy:
Oficiálna stránka modelu X3
Autopožičovňa AVIS
 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Chcete si požičať elektromobil? Dá sa to aj u nás, dokonca na operatívny lízing

Elektromobily a plug-in hybridy ešte stále iba čakajú na svoj najväčší rozmach, dnes sa s nimi stretávame skôr ako s kuriozitami na cestách. Veľkým prínosom pre popularizáciu elektrických a hybridných osobných automobilov by mohlo byť ich zaradenie do ponuky autopožičovní, avšak tie na Slovensku nevidia ich nasadenie do portfólia za ideálne. Aj napriek tomu sme […]

18. októbra 2016

Najnovšie

Kompaktné a farebné USB disky

Spoločnosť Verbatim uviedla na trh DataBar

Priveďte si do života farby s novými USB diskami s pohodlným posuvným mechanizmom Push&Click Spoločnosť Verbatim uviedla na trh DataBar, kompaktné a farebné USB disky, s pohodlným posuvným mechanizmom „push&click“, ktorý poskytuje ideálne každodenné riešenie pre ukladanie a prenos dátových súborov. Verbatim DataBar sa dodáva v štyroch kapacitách a štyroch výrazných farbách – červená (16 […]

4. júla 2022

Výkonný a aktuálny pracovný nástroj

Nový monitor Philips 34E1C5600HE pre lepšiu spoluprácu

Tento model od Philips Monitors je navrhnutý tak, aby vyhovoval špecifickým potrebám a výzvam, ktoré vychádzajú z hybridného pracovného štýlu, a umožňuje používateľom pracovať z domu rovnako produktívne ako v kancelárii.

4. júla 2022

Dokonale jednoduché riešenie

Sieťové riešenia značky Zyxel

Jednoduché a pritom výkonné prepínače splnia nároky malých firiem

4. júla 2022

Obrovská batéria, rýchle nabíjanie a veľký displej za 159 eur

Nový Huawei nova Y70

Do predaja na Slovensku prichádza nový smartfón od Huawei – nova Y70. Najnovší prírastok do produktovej rodiny nova, ktorej cieľom je priniesť nové, pokročilé technológie za rozumnú cenu, sa môže pochváliť celou sériou pôsobivých funkcií v rámci svojej cenovej kategórie

4. júla 2022

Riešenie, ktoré nikoho nezruinuje

Ideálny spoločník, keď potrebujete WiFi vonku

Ku stanu a liehovému variču pribaľte tiež prístupový bod štandardu WiFi 6

10. júna 2022

Funkcia Nightography

Režisér Matyáš Fára vydal nový krátky film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Vďaka funkcii Nightography nebolo potrebné použiť profesionálnu kameru. Vlajková loď od Samsungu všetko zvládla na výbornú.

10. júna 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

10. júna 2022

Otestujte športové vlastnosti

Vlastníte smart hodinky? Týchto 5 krokov je dobré urobiť hneď po ich kúpe

Predstavujeme krátky návod s piatimi jednoduchými krokmi, ktoré by mal urobiť každý, kto si nedávno zadovážil smart hodinky od tohto výrobcu. 

7. júna 2022

Nové možnosti zabezpečenia telefónu

Snímač 3D Ultrasonic Large Fingerprint – v smartfónoch vivo

Najlepšie smartfóny vivo po novom odomknete pomocou 3D ultrazvukového snímača odtlačkov prstov

6. júna 2022

Jednoduchá inštalácia a nastavenie

Canon predstavil skener imageFORMULA RS40

Jednoduché reštaurovanie a digitalizácia starých fotografií

6. júna 2022

Odporúčané

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022