Prichádza doba bezzásahová

Automatizované tlačiarne s učiacimi sa algoritmami ušetria čas a uvoľnia ruky

Technológie slúžiace k uľahčeniu pracovných procesov nezadržateľne smerujú k automatizácii a prichádza tzv. Doba bezzásahová. Teda doba, kedy je popri maximálnej kvalite a rýchlosti v popredí aj používateľské pohodlie.

Autor
Dátum zverejnenia 16. augusta 2021
Obsahuje nasledovné témy

Podľa odborníkov spoločnosti Canon, ktorá sa už tretí rok zaoberá vizionárskym projektom Kancelária budúcnosti, to platí aj pre veľkoformátovú tlač výkresov, máp a plagátov. Obsluha už nebude musieť stáť nepretržite v blízkosti tlačiarne a kontrolovať, či všetko beží, ako má. Hlavne tam, kde sa tlačia veľké objemy projektových výkresov, máp alebo plagátov, ľudia ocenia možnosť vložiť úlohu, zavrieť dvierka a odísť. Všetko ostatné už dnes zvládne zariadiť tlačiareň sama.

Segment veľkoformátovej tlače možno trochu pripomína tanker, ktorý má svoju váhu a hybnosť a len tak nezmení smer kvôli závane vetra. Je konzervatívny a dlhodobo odolný voči trendom a zmenám, inde tak výrazným. Aj tu sa ale pomaly do popredia derú najmodernejšie technológie a je možné vidieť záblesk, ako bude tento segment vyzerať v blízkej budúcnosti.

Jedným z takýchto zábleskov je nástup automatizácie. „Je zrejmé, že obsluha tlačiarní musí byť čo najjednoduchšia a najpríjemnejšia. Doba nás tlačí k čím ďalej väčšej efektivite a produktivite, a práve tu možno získať veľa priestoru pre kreatívnejšiu prácu s vyššou pridanou hodnotou,“ hovorí Jiří Linhart, špecialista na veľkoformátová tlačové riešenia spoločnosti Canon CZ. Jeho slová potvrdzujú aj nedávne prieskumy, v ktorých respondenti udávajú ako najväčší prínos po zavedení automatizovaných technológií výrazné zrýchlenie a zjednodušenie pracovných procesov. To vedie k väčšej produktivite, a zamestnanci tak môžu poberať vyššie mzdy pri súčasnom znížení počtu nadčasových hodín.[1]

Pohodlie na prvom mieste

„Doteraz bolo zdĺhavým štandardom, že obsluha tlačiarne musela založiť rolu papiera do stroja, ručne zasunúť jej predný okraj do podávača a po ukončení tohto procesu nastaviť všetky parametre média. To teraz odpadá. Stačí len vložiť úlohu, zavrieť dvierka zásobníka a v pokoji odísť,“ upresňuje Jiří Linhart. Napríklad novinka od spoločnosti Canon, veľkoformátová tlačiareň imagePROGRAF TZ-30000, sama rolu zavedie, skontroluje správnu polohu papiera, nastaví jeho šírku a hrúbku, rozpozná typ média a jemu prispôsobí dávkovanie množstvo atramentu, dokonca používateľa aj priebežne informuje o zostávajúcom množstve materiálu v úlohe. Vďaka učiacemu sa algoritmu si tlačiareň navyše aj nový materiál sama zapamätá a nabudúce vždy automaticky použije potrebné nastavenia.

„Ide o naozaj veľký krok smerom k automatizácii a používateľskému pohodliu. Vďaka revolučnej úrovni detekcie pred začiatkom tlače odpadá všetka manuálna námaha pri obsluhe a zvládne to naozaj každý,“ dodáva Linhart. Novinka TZ-30000 je prvou veľkoformátovou tlačiarňou na trhu, v prípade ktorej možno vymeniť úlohu papiera počas tlače bez toho, aby došlo k jej prerušeniu.

Nová úroveň tlače pre projektantov a stavbárov

„Aj keď si veľa menších firiem počas dlhých mesiacov pandémie, kedy boli zatvorené copy centrá a ďalšie outsourcované tlačiarenské služby, zaobstarala svoje vlastné menšie plotre potrebné pre tlač CAD/GIS výkresov, zariadenie typu imagePROGRAF TZ-30000 zostane dôležitou súčasťou podnikania veľkých projekčných alebo stavebných firiem s objemom tlače prevyšujúcim 300 až 500 m2 za mesiac,“ hovorí Linhart.

Tlačiareň zvládne aj tlačové objemy cez 1000 m2 a produktivitu ďalej zvýši tiež voliteľný integrovaný farebný skener pre súbežnú tlač, kopírovanie a skenovanie. „Hasenie“ deadlinov, kedy je potrebné tlačiť veľké objemy dokumentov v krátkom čase, bude jednoduchšie vďaka produkcii až 244 výtlačkov A1 za hodinu.

Budúcnosť je v pigmentových atramentoch

Technická dokumentácia, plagáty alebo mapy sa budú v blízkej budúcnosti vyznačovať tiež rádovo vyššou odolnosťou. Na popularite totiž získavajú pigmentové atramenty, ktoré sú odolné voči rozmazaniu alebo zmytiu vytlačených informácií a dobre čelia UV žiareniu a s ním súvisiacemu vyblednutiu. „Končia sa tak starosti o výkresy na stavbe alebo vo výrobe, kde hrozí ich poškodenie vonkajšími vplyvmi, o turistických mapách nehovoriac. Napríklad taký reklamný plagát na vodeodolnom médiu vydrží v exteriéri ponechaný napospas vplyvom počasia pokojne pol roka, a to aj bez nutnosti laminácie alebo povrchovej úpravy,“ vysvetľuje špecialista na veľkoformátové tlačové riešenia spoločnosti Canon CZ.

Zásobníky pigmentových atramentov možno dnes navyše – rovnako ako role papiera – meniť počas tlače, a to vďaka medzizásobníkom, z ktorých je atrament v prípade potreby do zariadenia dodávaný. Canon vďaka službe eService dokonca zaručuje nepretržitý online dohľad nad zariadením, ktorého súčasťou je automatické dodávanie atramentových náplní v momente, keď poklesnú pod stanovenú úroveň. Tento „strážny pes“ si však nevšíma len atramenty, neuniknú mu ani náhradné alebo spotrebné diely. Zákazník iba obdrží automaticky vygenerovanú faktúru za skutočne spotrebovaný atrament a nemusí na nič myslieť.

„Takto vyzerá prichádzajúca budúcnosť veľkoformátovej tlače. Profesionálni poskytovatelia tlače a copy centrá, rovnako ako architekti, strojári alebo stavbári, si veľmi rýchlo zvyknú práve na vysokú mieru automatizácie a nečakané používateľské pohodlie, ktoré im umožní sústrediť sa na ďalšie pracovné úkony a radikálne zvýšiť produktivitu svojej firmy,“ uzatvára Jiří Linhart zo spoločnosti Canon.

[1] https://www.spcr.cz/pro-media/tiskove-zpravy/14125-firmy-ktere-zavedly-technologie-prumysl-4-0-jsou-produktivnejsi

Najnovšie

Predvianočné nákupy

Ako bezpečne vyriešiť vianočné darčeky bez následkov? 

Ľudia sa s príchodom predvianočných nákupov presúvajú do online priestoru čoraz intenzívnejšie. Nákup cez internet alebo využívanie mobilných aplikácií na komunikáciu je pohodlnejší a rýchlejší, má však svoje bezpečnostné riziká.

6. decembra 2023

Jednoduché dotykové nastavenie hlasitosti siete

Nový ovládač hlasitosti od Axis

Axis predstavuje nový ovládač pre jednoduchšie nastavenie hlasitosti a zdroja zvuku v zónach

30. novembra 2023

Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou

Batériové úložisko využíva nehorľavé batérie so systémom správy batérií BMS. Už za 1,5 mesiaca činnosti „vymazalo“ svoju uhlíkovú úsporu z výroby a produkuje čistú úsporu CO2, ktorú si majiteľ môže vykázať vo forme carbon offsetu vo svojom ESG reporte.

27. novembra 2023

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ - Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

„Miimo je viac než len robotická kosačka; je to záväzok spoločnosti Honda predefinovať starostlivosť o trávnik. Náš nový rad Miimo stelesňuje precízne inžinierstvo a inovácie. S Miimo nekosíme len trávniky, ale formujeme budúcnosť vášho trávnika.“

27. novembra 2023

Ideálne pre firmy, ktoré chcú zvýšiť efektivitu a zlepšiť udržateľnosť

Nové vysokorýchlostné čiernobiele firemné tlačiarne od Epson

Spoločnosť Epson uvádza na trh nové kompaktné čiernobiele tlačiarne pre pracovné skupiny

23. novembra 2023

AXIS P3738-PLE, P3737-PLE a P3735-PLE

Axis má nové multisenzorové kamery s umelou inteligenciou. Dokážu pokryť aj široké plochy v rozlíšení až 4×4K

Pre priaznivcov efektívnych riešení uvádza spoločnosť Axis Communications tri nové panoramatické kamery radu AXIS P37, ktoré ponúkajú štyri streamy v rozlíšení až do 4K na kanál a poskytujú tak vynikajúci prehľad aj detailné pokrytie. Sú určené na dohľad nad rozsiahlymi oblasťami, pretože disponujú ostrým obrazom so všetkými detailmi i pri nízkom osvetlení alebo vďaka 360° […]

16. novembra 2023

Prehľadnejšie a intuitívnejšie používateľské rozhranie

ColorOS 14

OPPO začalo s oficiálnou distribúciou globálnej verzie systému ColorOS 14 s dlhou sériou vylepšení

16. novembra 2023

Prieskum

Slováci stále milujú SMS-ky

U mladých je populárny Messenger aj Instagram, starší stále obľubujú Skype

16. novembra 2023

Kingston viedol rebríček aj v 2022

Poznáme najpredávanejšie SSD a najväčšieho výrobcu

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

15. novembra 2023

Súčasť širokej rodiny Galaxy

Filmovým fanúšikom pre radosť

Samsung Galaxy Tab A9 a Galaxy Tab A9+: výborné tablety na prácu i zábavu pre každého

9. novembra 2023

Odporúčané

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022