Prichádza doba bezzásahová

Automatizované tlačiarne s učiacimi sa algoritmami ušetria čas a uvoľnia ruky

Technológie slúžiace k uľahčeniu pracovných procesov nezadržateľne smerujú k automatizácii a prichádza tzv. Doba bezzásahová. Teda doba, kedy je popri maximálnej kvalite a rýchlosti v popredí aj používateľské pohodlie.

Autor
Dátum zverejnenia 16. augusta 2021
Obsahuje nasledovné témy

Podľa odborníkov spoločnosti Canon, ktorá sa už tretí rok zaoberá vizionárskym projektom Kancelária budúcnosti, to platí aj pre veľkoformátovú tlač výkresov, máp a plagátov. Obsluha už nebude musieť stáť nepretržite v blízkosti tlačiarne a kontrolovať, či všetko beží, ako má. Hlavne tam, kde sa tlačia veľké objemy projektových výkresov, máp alebo plagátov, ľudia ocenia možnosť vložiť úlohu, zavrieť dvierka a odísť. Všetko ostatné už dnes zvládne zariadiť tlačiareň sama.

Segment veľkoformátovej tlače možno trochu pripomína tanker, ktorý má svoju váhu a hybnosť a len tak nezmení smer kvôli závane vetra. Je konzervatívny a dlhodobo odolný voči trendom a zmenám, inde tak výrazným. Aj tu sa ale pomaly do popredia derú najmodernejšie technológie a je možné vidieť záblesk, ako bude tento segment vyzerať v blízkej budúcnosti.

Jedným z takýchto zábleskov je nástup automatizácie. „Je zrejmé, že obsluha tlačiarní musí byť čo najjednoduchšia a najpríjemnejšia. Doba nás tlačí k čím ďalej väčšej efektivite a produktivite, a práve tu možno získať veľa priestoru pre kreatívnejšiu prácu s vyššou pridanou hodnotou,“ hovorí Jiří Linhart, špecialista na veľkoformátová tlačové riešenia spoločnosti Canon CZ. Jeho slová potvrdzujú aj nedávne prieskumy, v ktorých respondenti udávajú ako najväčší prínos po zavedení automatizovaných technológií výrazné zrýchlenie a zjednodušenie pracovných procesov. To vedie k väčšej produktivite, a zamestnanci tak môžu poberať vyššie mzdy pri súčasnom znížení počtu nadčasových hodín.[1]

Pohodlie na prvom mieste

„Doteraz bolo zdĺhavým štandardom, že obsluha tlačiarne musela založiť rolu papiera do stroja, ručne zasunúť jej predný okraj do podávača a po ukončení tohto procesu nastaviť všetky parametre média. To teraz odpadá. Stačí len vložiť úlohu, zavrieť dvierka zásobníka a v pokoji odísť,“ upresňuje Jiří Linhart. Napríklad novinka od spoločnosti Canon, veľkoformátová tlačiareň imagePROGRAF TZ-30000, sama rolu zavedie, skontroluje správnu polohu papiera, nastaví jeho šírku a hrúbku, rozpozná typ média a jemu prispôsobí dávkovanie množstvo atramentu, dokonca používateľa aj priebežne informuje o zostávajúcom množstve materiálu v úlohe. Vďaka učiacemu sa algoritmu si tlačiareň navyše aj nový materiál sama zapamätá a nabudúce vždy automaticky použije potrebné nastavenia.

„Ide o naozaj veľký krok smerom k automatizácii a používateľskému pohodliu. Vďaka revolučnej úrovni detekcie pred začiatkom tlače odpadá všetka manuálna námaha pri obsluhe a zvládne to naozaj každý,“ dodáva Linhart. Novinka TZ-30000 je prvou veľkoformátovou tlačiarňou na trhu, v prípade ktorej možno vymeniť úlohu papiera počas tlače bez toho, aby došlo k jej prerušeniu.

Nová úroveň tlače pre projektantov a stavbárov

„Aj keď si veľa menších firiem počas dlhých mesiacov pandémie, kedy boli zatvorené copy centrá a ďalšie outsourcované tlačiarenské služby, zaobstarala svoje vlastné menšie plotre potrebné pre tlač CAD/GIS výkresov, zariadenie typu imagePROGRAF TZ-30000 zostane dôležitou súčasťou podnikania veľkých projekčných alebo stavebných firiem s objemom tlače prevyšujúcim 300 až 500 m2 za mesiac,“ hovorí Linhart.

Tlačiareň zvládne aj tlačové objemy cez 1000 m2 a produktivitu ďalej zvýši tiež voliteľný integrovaný farebný skener pre súbežnú tlač, kopírovanie a skenovanie. „Hasenie“ deadlinov, kedy je potrebné tlačiť veľké objemy dokumentov v krátkom čase, bude jednoduchšie vďaka produkcii až 244 výtlačkov A1 za hodinu.

Budúcnosť je v pigmentových atramentoch

Technická dokumentácia, plagáty alebo mapy sa budú v blízkej budúcnosti vyznačovať tiež rádovo vyššou odolnosťou. Na popularite totiž získavajú pigmentové atramenty, ktoré sú odolné voči rozmazaniu alebo zmytiu vytlačených informácií a dobre čelia UV žiareniu a s ním súvisiacemu vyblednutiu. „Končia sa tak starosti o výkresy na stavbe alebo vo výrobe, kde hrozí ich poškodenie vonkajšími vplyvmi, o turistických mapách nehovoriac. Napríklad taký reklamný plagát na vodeodolnom médiu vydrží v exteriéri ponechaný napospas vplyvom počasia pokojne pol roka, a to aj bez nutnosti laminácie alebo povrchovej úpravy,“ vysvetľuje špecialista na veľkoformátové tlačové riešenia spoločnosti Canon CZ.

Zásobníky pigmentových atramentov možno dnes navyše – rovnako ako role papiera – meniť počas tlače, a to vďaka medzizásobníkom, z ktorých je atrament v prípade potreby do zariadenia dodávaný. Canon vďaka službe eService dokonca zaručuje nepretržitý online dohľad nad zariadením, ktorého súčasťou je automatické dodávanie atramentových náplní v momente, keď poklesnú pod stanovenú úroveň. Tento „strážny pes“ si však nevšíma len atramenty, neuniknú mu ani náhradné alebo spotrebné diely. Zákazník iba obdrží automaticky vygenerovanú faktúru za skutočne spotrebovaný atrament a nemusí na nič myslieť.

„Takto vyzerá prichádzajúca budúcnosť veľkoformátovej tlače. Profesionálni poskytovatelia tlače a copy centrá, rovnako ako architekti, strojári alebo stavbári, si veľmi rýchlo zvyknú práve na vysokú mieru automatizácie a nečakané používateľské pohodlie, ktoré im umožní sústrediť sa na ďalšie pracovné úkony a radikálne zvýšiť produktivitu svojej firmy,“ uzatvára Jiří Linhart zo spoločnosti Canon.

[1] https://www.spcr.cz/pro-media/tiskove-zpravy/14125-firmy-ktere-zavedly-technologie-prumysl-4-0-jsou-produktivnejsi

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022