Prichádza doba bezzásahová

Automatizované tlačiarne s učiacimi sa algoritmami ušetria čas a uvoľnia ruky

Technológie slúžiace k uľahčeniu pracovných procesov nezadržateľne smerujú k automatizácii a prichádza tzv. Doba bezzásahová. Teda doba, kedy je popri maximálnej kvalite a rýchlosti v popredí aj používateľské pohodlie.

Autor
Dátum zverejnenia 16. augusta 2021
Obsahuje nasledovné témy

Podľa odborníkov spoločnosti Canon, ktorá sa už tretí rok zaoberá vizionárskym projektom Kancelária budúcnosti, to platí aj pre veľkoformátovú tlač výkresov, máp a plagátov. Obsluha už nebude musieť stáť nepretržite v blízkosti tlačiarne a kontrolovať, či všetko beží, ako má. Hlavne tam, kde sa tlačia veľké objemy projektových výkresov, máp alebo plagátov, ľudia ocenia možnosť vložiť úlohu, zavrieť dvierka a odísť. Všetko ostatné už dnes zvládne zariadiť tlačiareň sama.

Segment veľkoformátovej tlače možno trochu pripomína tanker, ktorý má svoju váhu a hybnosť a len tak nezmení smer kvôli závane vetra. Je konzervatívny a dlhodobo odolný voči trendom a zmenám, inde tak výrazným. Aj tu sa ale pomaly do popredia derú najmodernejšie technológie a je možné vidieť záblesk, ako bude tento segment vyzerať v blízkej budúcnosti.

Jedným z takýchto zábleskov je nástup automatizácie. „Je zrejmé, že obsluha tlačiarní musí byť čo najjednoduchšia a najpríjemnejšia. Doba nás tlačí k čím ďalej väčšej efektivite a produktivite, a práve tu možno získať veľa priestoru pre kreatívnejšiu prácu s vyššou pridanou hodnotou,“ hovorí Jiří Linhart, špecialista na veľkoformátová tlačové riešenia spoločnosti Canon CZ. Jeho slová potvrdzujú aj nedávne prieskumy, v ktorých respondenti udávajú ako najväčší prínos po zavedení automatizovaných technológií výrazné zrýchlenie a zjednodušenie pracovných procesov. To vedie k väčšej produktivite, a zamestnanci tak môžu poberať vyššie mzdy pri súčasnom znížení počtu nadčasových hodín.[1]

Pohodlie na prvom mieste

„Doteraz bolo zdĺhavým štandardom, že obsluha tlačiarne musela založiť rolu papiera do stroja, ručne zasunúť jej predný okraj do podávača a po ukončení tohto procesu nastaviť všetky parametre média. To teraz odpadá. Stačí len vložiť úlohu, zavrieť dvierka zásobníka a v pokoji odísť,“ upresňuje Jiří Linhart. Napríklad novinka od spoločnosti Canon, veľkoformátová tlačiareň imagePROGRAF TZ-30000, sama rolu zavedie, skontroluje správnu polohu papiera, nastaví jeho šírku a hrúbku, rozpozná typ média a jemu prispôsobí dávkovanie množstvo atramentu, dokonca používateľa aj priebežne informuje o zostávajúcom množstve materiálu v úlohe. Vďaka učiacemu sa algoritmu si tlačiareň navyše aj nový materiál sama zapamätá a nabudúce vždy automaticky použije potrebné nastavenia.

„Ide o naozaj veľký krok smerom k automatizácii a používateľskému pohodliu. Vďaka revolučnej úrovni detekcie pred začiatkom tlače odpadá všetka manuálna námaha pri obsluhe a zvládne to naozaj každý,“ dodáva Linhart. Novinka TZ-30000 je prvou veľkoformátovou tlačiarňou na trhu, v prípade ktorej možno vymeniť úlohu papiera počas tlače bez toho, aby došlo k jej prerušeniu.

Nová úroveň tlače pre projektantov a stavbárov

„Aj keď si veľa menších firiem počas dlhých mesiacov pandémie, kedy boli zatvorené copy centrá a ďalšie outsourcované tlačiarenské služby, zaobstarala svoje vlastné menšie plotre potrebné pre tlač CAD/GIS výkresov, zariadenie typu imagePROGRAF TZ-30000 zostane dôležitou súčasťou podnikania veľkých projekčných alebo stavebných firiem s objemom tlače prevyšujúcim 300 až 500 m2 za mesiac,“ hovorí Linhart.

Tlačiareň zvládne aj tlačové objemy cez 1000 m2 a produktivitu ďalej zvýši tiež voliteľný integrovaný farebný skener pre súbežnú tlač, kopírovanie a skenovanie. „Hasenie“ deadlinov, kedy je potrebné tlačiť veľké objemy dokumentov v krátkom čase, bude jednoduchšie vďaka produkcii až 244 výtlačkov A1 za hodinu.

Budúcnosť je v pigmentových atramentoch

Technická dokumentácia, plagáty alebo mapy sa budú v blízkej budúcnosti vyznačovať tiež rádovo vyššou odolnosťou. Na popularite totiž získavajú pigmentové atramenty, ktoré sú odolné voči rozmazaniu alebo zmytiu vytlačených informácií a dobre čelia UV žiareniu a s ním súvisiacemu vyblednutiu. „Končia sa tak starosti o výkresy na stavbe alebo vo výrobe, kde hrozí ich poškodenie vonkajšími vplyvmi, o turistických mapách nehovoriac. Napríklad taký reklamný plagát na vodeodolnom médiu vydrží v exteriéri ponechaný napospas vplyvom počasia pokojne pol roka, a to aj bez nutnosti laminácie alebo povrchovej úpravy,“ vysvetľuje špecialista na veľkoformátové tlačové riešenia spoločnosti Canon CZ.

Zásobníky pigmentových atramentov možno dnes navyše – rovnako ako role papiera – meniť počas tlače, a to vďaka medzizásobníkom, z ktorých je atrament v prípade potreby do zariadenia dodávaný. Canon vďaka službe eService dokonca zaručuje nepretržitý online dohľad nad zariadením, ktorého súčasťou je automatické dodávanie atramentových náplní v momente, keď poklesnú pod stanovenú úroveň. Tento „strážny pes“ si však nevšíma len atramenty, neuniknú mu ani náhradné alebo spotrebné diely. Zákazník iba obdrží automaticky vygenerovanú faktúru za skutočne spotrebovaný atrament a nemusí na nič myslieť.

„Takto vyzerá prichádzajúca budúcnosť veľkoformátovej tlače. Profesionálni poskytovatelia tlače a copy centrá, rovnako ako architekti, strojári alebo stavbári, si veľmi rýchlo zvyknú práve na vysokú mieru automatizácie a nečakané používateľské pohodlie, ktoré im umožní sústrediť sa na ďalšie pracovné úkony a radikálne zvýšiť produktivitu svojej firmy,“ uzatvára Jiří Linhart zo spoločnosti Canon.

[1] https://www.spcr.cz/pro-media/tiskove-zpravy/14125-firmy-ktere-zavedly-technologie-prumysl-4-0-jsou-produktivnejsi

Najnovšie

Idealna kamera na motocykel

Akčná kamera ako nenahraditeľný parťák na cesty

Rovnako ako je samozrejmé jazdiť na motorke v prilbe, kombinéze, správnej obuvi a ďalších nevyhnutnostiach, stáva sa nenahraditeľný aj pomocník v podobe akčnej kamery. Či už brázdite cesty na svojom superšporte, preháňate sa v teréne na endure, alebo si užívate kochanie prírodou na cestovnej motorke, obstaranie akčnéj kamery je vždy dobrá voľba. Kúpa akčnej kamery […]

24. septembra 2021

Hráči Rocket League a WOT pozor!

Štartuje Kingston Fury Grunex Masters

Nová sezóna, nové výzvy! Kingston Fury Grunex Masters nadviaže na úspešnú prvú sezónu Grunex Masters v hrách Rocket League a World of Tanks. Hráči Rocket League sa môžu opäť tešiť na najväčšiu ligu na Slovensku a v Českej republike. Milovníci plechových monštier iste ocenia nadupanú turnajovú sériu s Martym o prize money a výkonné pamäte  Kingston Fury.

21. septembra 2021

najľahší a najudržateľnejší

Logitech G predstavuje svoj nový bezdrôtový hráčsky headset

Logitech G dnes predstavuje nový, mimoriadne ľahký bezdrôtový headset pre hráčov Logitech G435 LIGHTSPEED, ktorý umožňuje hrať hry, počúvať hudbu alebo komunikovať s priateľmi na rôznych platformách. Je vyrábaný v troch nových farebných kombináciách, aby ste si mohli vybrať podľa vášho štýlu. Nový headset bude na Slovensku dostupný u všetkých distribútorov v priebehu septembra za […]

14. septembra 2021

Fotoaparát EOS R3

Čakanie skončilo

Na štartovaciu čiaru nastupuje nový športový šampión od spoločnosti Canon, aby predbehol všetkých ostatných

14. septembra 2021

Sleduje (len) podstatné detaily

Rozdiel je v detailoch

Nová otočná kamera Axis definuje štandard pre video dohľad v rozlíšení 4K

11. septembra 2021

16" displej v ultratenkom šasi

ROG Zephyrus M16

16-palcový herný notebook ROG Zephyrus M16 má ultratenké šasi a rozmery ako bežný 15-palcový notebook

10. septembra 2021

Prenosný monitor AOC I1601P

Zvýšte svoju produktivitu kedykoľvek a kdekoľvek

AOC uvádza na trh 15,6 „prenosný monitor I1601P s hybridným pripojením USB-C a USB-A

10. septembra 2021

vybavená umelou inteligenciou (AI)

D-Link predstavuje kameru 2K QHD

Spoločnosť D-Link oznámila najnovší prírastok do svojho portfólia inteligentných kamier mydlink v podobe vonkajšej 2K QHD Pan & Zoom Wi-Fi kamery (DCS-8635LH). Táto video dohľadová kamera vybavená umelou inteligenciou (AI), zachytáva v reálnom čase zábery vo vysokom rozlíšení a s 360-stupňovým pokrytím, ktoré možno centrálne spravovať na diaľku pomocou aplikácie mydlink kedykoľvek a kdekoľvek.

10. septembra 2021

Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové

Attila Végh a Milan Bez Mapy to zistili vďaka novinke od Huawei

Začiatok školského roka neznamená nový kolotoč povinností nie len pre školopovinných. Učíme sa predsa celý život, o čom sa presvedčili aj bloger Milan Bez Mapy a MMA zápasník Attila Végh. Nedávno spojili príjemné s užitočným a počas testovania nového notebooku od Huawei absolvovali aj grafický rýchlokurz. Ako to dopadlo? Úpravu obrázkov zvládol aj Attila Už […]

8. septembra 2021

Periférne zariadenia, ktoré vám dodajú herné výhodu

SureFire, špecializovaná herná značka spoločnosti Verbatim Europe, predstavila gaming rad periférnych zariadení na podporu hráčov všetkých typov a úrovní a doplnila tak svoje rozširujúce sa portfólio herných produktov.

6. septembra 2021

Odporúčané

Huawei prináša na Slovensko nový MateBook 14

Dotykový displej a skvelý výkon za menej ako tisícku

Spoločnosť Huawei uvádza na slovenský trh nového člena z rodiny notebookov, Huawei MateBook 14.

9. septembra 2021

Dotykové pero M-pen druhej generácie

Toto všetko prináša novinka Huawei MatePad 11

Prvý tablet s Harmony OS 2 prichádza na Slovensko

9. septembra 2021

Váš osobný prekladateľ textov?

Stavte na „magický“ prekladač CARNEO VT3!

Zabudnite na nedorozumenia, dnes je jednoduché komunikovať aj v jazyku, ktorý ste nikdy nehovorili!

5. augusta 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Sony Xperia 1 má štyri kamery a 4K displej. Vyskúšali sme ju v praxi

Sony Xperia 1 nás dostala svojím displejom, vodotesným telom a skvelými kamerami. Pozrite si reálne fotografie bez úprav.

29. júla 2021

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021