Prichádza doba bezzásahová

Automatizované tlačiarne s učiacimi sa algoritmami ušetria čas a uvoľnia ruky

Technológie slúžiace k uľahčeniu pracovných procesov nezadržateľne smerujú k automatizácii a prichádza tzv. Doba bezzásahová. Teda doba, kedy je popri maximálnej kvalite a rýchlosti v popredí aj používateľské pohodlie.

Autor
Dátum zverejnenia 16. augusta 2021
Obsahuje nasledovné témy

Podľa odborníkov spoločnosti Canon, ktorá sa už tretí rok zaoberá vizionárskym projektom Kancelária budúcnosti, to platí aj pre veľkoformátovú tlač výkresov, máp a plagátov. Obsluha už nebude musieť stáť nepretržite v blízkosti tlačiarne a kontrolovať, či všetko beží, ako má. Hlavne tam, kde sa tlačia veľké objemy projektových výkresov, máp alebo plagátov, ľudia ocenia možnosť vložiť úlohu, zavrieť dvierka a odísť. Všetko ostatné už dnes zvládne zariadiť tlačiareň sama.

Segment veľkoformátovej tlače možno trochu pripomína tanker, ktorý má svoju váhu a hybnosť a len tak nezmení smer kvôli závane vetra. Je konzervatívny a dlhodobo odolný voči trendom a zmenám, inde tak výrazným. Aj tu sa ale pomaly do popredia derú najmodernejšie technológie a je možné vidieť záblesk, ako bude tento segment vyzerať v blízkej budúcnosti.

Jedným z takýchto zábleskov je nástup automatizácie. „Je zrejmé, že obsluha tlačiarní musí byť čo najjednoduchšia a najpríjemnejšia. Doba nás tlačí k čím ďalej väčšej efektivite a produktivite, a práve tu možno získať veľa priestoru pre kreatívnejšiu prácu s vyššou pridanou hodnotou,“ hovorí Jiří Linhart, špecialista na veľkoformátová tlačové riešenia spoločnosti Canon CZ. Jeho slová potvrdzujú aj nedávne prieskumy, v ktorých respondenti udávajú ako najväčší prínos po zavedení automatizovaných technológií výrazné zrýchlenie a zjednodušenie pracovných procesov. To vedie k väčšej produktivite, a zamestnanci tak môžu poberať vyššie mzdy pri súčasnom znížení počtu nadčasových hodín.[1]

Pohodlie na prvom mieste

„Doteraz bolo zdĺhavým štandardom, že obsluha tlačiarne musela založiť rolu papiera do stroja, ručne zasunúť jej predný okraj do podávača a po ukončení tohto procesu nastaviť všetky parametre média. To teraz odpadá. Stačí len vložiť úlohu, zavrieť dvierka zásobníka a v pokoji odísť,“ upresňuje Jiří Linhart. Napríklad novinka od spoločnosti Canon, veľkoformátová tlačiareň imagePROGRAF TZ-30000, sama rolu zavedie, skontroluje správnu polohu papiera, nastaví jeho šírku a hrúbku, rozpozná typ média a jemu prispôsobí dávkovanie množstvo atramentu, dokonca používateľa aj priebežne informuje o zostávajúcom množstve materiálu v úlohe. Vďaka učiacemu sa algoritmu si tlačiareň navyše aj nový materiál sama zapamätá a nabudúce vždy automaticky použije potrebné nastavenia.

„Ide o naozaj veľký krok smerom k automatizácii a používateľskému pohodliu. Vďaka revolučnej úrovni detekcie pred začiatkom tlače odpadá všetka manuálna námaha pri obsluhe a zvládne to naozaj každý,“ dodáva Linhart. Novinka TZ-30000 je prvou veľkoformátovou tlačiarňou na trhu, v prípade ktorej možno vymeniť úlohu papiera počas tlače bez toho, aby došlo k jej prerušeniu.

Nová úroveň tlače pre projektantov a stavbárov

„Aj keď si veľa menších firiem počas dlhých mesiacov pandémie, kedy boli zatvorené copy centrá a ďalšie outsourcované tlačiarenské služby, zaobstarala svoje vlastné menšie plotre potrebné pre tlač CAD/GIS výkresov, zariadenie typu imagePROGRAF TZ-30000 zostane dôležitou súčasťou podnikania veľkých projekčných alebo stavebných firiem s objemom tlače prevyšujúcim 300 až 500 m2 za mesiac,“ hovorí Linhart.

Tlačiareň zvládne aj tlačové objemy cez 1000 m2 a produktivitu ďalej zvýši tiež voliteľný integrovaný farebný skener pre súbežnú tlač, kopírovanie a skenovanie. „Hasenie“ deadlinov, kedy je potrebné tlačiť veľké objemy dokumentov v krátkom čase, bude jednoduchšie vďaka produkcii až 244 výtlačkov A1 za hodinu.

Budúcnosť je v pigmentových atramentoch

Technická dokumentácia, plagáty alebo mapy sa budú v blízkej budúcnosti vyznačovať tiež rádovo vyššou odolnosťou. Na popularite totiž získavajú pigmentové atramenty, ktoré sú odolné voči rozmazaniu alebo zmytiu vytlačených informácií a dobre čelia UV žiareniu a s ním súvisiacemu vyblednutiu. „Končia sa tak starosti o výkresy na stavbe alebo vo výrobe, kde hrozí ich poškodenie vonkajšími vplyvmi, o turistických mapách nehovoriac. Napríklad taký reklamný plagát na vodeodolnom médiu vydrží v exteriéri ponechaný napospas vplyvom počasia pokojne pol roka, a to aj bez nutnosti laminácie alebo povrchovej úpravy,“ vysvetľuje špecialista na veľkoformátové tlačové riešenia spoločnosti Canon CZ.

Zásobníky pigmentových atramentov možno dnes navyše – rovnako ako role papiera – meniť počas tlače, a to vďaka medzizásobníkom, z ktorých je atrament v prípade potreby do zariadenia dodávaný. Canon vďaka službe eService dokonca zaručuje nepretržitý online dohľad nad zariadením, ktorého súčasťou je automatické dodávanie atramentových náplní v momente, keď poklesnú pod stanovenú úroveň. Tento „strážny pes“ si však nevšíma len atramenty, neuniknú mu ani náhradné alebo spotrebné diely. Zákazník iba obdrží automaticky vygenerovanú faktúru za skutočne spotrebovaný atrament a nemusí na nič myslieť.

„Takto vyzerá prichádzajúca budúcnosť veľkoformátovej tlače. Profesionálni poskytovatelia tlače a copy centrá, rovnako ako architekti, strojári alebo stavbári, si veľmi rýchlo zvyknú práve na vysokú mieru automatizácie a nečakané používateľské pohodlie, ktoré im umožní sústrediť sa na ďalšie pracovné úkony a radikálne zvýšiť produktivitu svojej firmy,“ uzatvára Jiří Linhart zo spoločnosti Canon.

[1] https://www.spcr.cz/pro-media/tiskove-zpravy/14125-firmy-ktere-zavedly-technologie-prumysl-4-0-jsou-produktivnejsi

Najnovšie

Supertenký a superľahký

ASUS Zenbook S 13 OLED

ASUS Zenbook S 13 OLED, najtenší 13,3″ OLED notebook na svete,
je v predaji na Slovensku

31. mája 2023

Priekopník vo vývoji mobilnej fotografie

Séria Huawei P

Spôsob, akým zachytávame, ukladáme a zdieľame naše spomienky, prešiel za posledné roky pozoruhodnou premenou.

30. mája 2023

S Anti-Shake Sensor Rotation nie je vidieť chvenie rúk

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro dokazuje svoje výnimočné foto schopnosti aj v tmavom prostredí

30. mája 2023

prieskum mapoval spotrebiteľské správanie

Slováci preferujú digitálne ramenné tlakomery

V slovenských domácnostiach sa najčastejšie používajú ramenné tlakomery. Z teplomerov vedú digitálne kontaktné, hneď po nich sklenené lekárske, ukázal prieskum.

24. mája 2023

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022