Častým omylom je, že slaná voda v bazéne je voda bez chlóru. To nie je pravda.

Bazén – je lepšia slaná alebo sladká voda?

S rastúcimi teplotami vzduchu sa zvyšuje teplota bazénovej vody a mení sa alkalita a hodnoty pH. A žiadny majiteľ bazéna netúži po tom, aby sa mu krásne čistá voda zakalila alebo zozelenala.

Nový bazén môže byť hlavným prvkom vášho vonkajšieho i domáceho wellness. Ak ste vo fáze výberu bazéna, čaká vás dôležité rozhodnutie, akým spôsobom docieliť dokonale čisté a krištáľové vody. Okrem klasického a potrebného pomocníka na čistenie, ako je bazénový vysávač, potrebujete vedieť nasledujúce dôležité postupy. Prezradíme vám, aké výhody a nevýhody majú dva najčastejšie spôsoby úpravy vody v bazéne: soľ a chlór.

Voda v bazéne chce starostlivosti
Mnoho ľudí prekvapí, keď im povieme, že o bazén sa treba starať. Ako majiteľa bazéna vás čaká mnoho pravidelných aktivít. Inak sa voda začne pomerne rýchlo kaziť.

S rastúcimi teplotami vzduchu sa zvyšuje teplota bazénovej vody a mení sa alkalita a hodnoty pH. A žiadny majiteľ bazéna netúži po tom, aby sa mu krásne čistá voda zakalila alebo zozelenala.

Vode preto musíme pomôcť – zamedziť rastu riasy a stabilizovať chemické hodnoty v rozmedzí, ktoré udržia vodu krásne čistú.

A povedzme si na rovinu: bez chémie to nepôjde.

Sladká voda v bazéne = chlórovaná voda

Najčastejšie a najjednoduchšie riešenie úpravy vody v bazéne je na báze chlóru. Princíp je jednoduchý.

Chlór ničí baktérie, vírusy a riasy. Bazénová technológia dávkuje automaticky a pravidelne chlórovú chémiu do vody v bazéne v množstve, ktoré nastaví používateľ.

Je nutné dbať starostlivo na dávkovanie chlóru. Ak by ste dodali do vody vyššie množstvo chlóru, môže dráždiť sliznice a kožu kúpajúcich sa osôb.

Pri správnom dávkovaní nehrozia žiadne zdravotné ťažkosti – dôkazom je používanie tejto technológie vo verejných bazénoch alebo zdravotníckych zariadeniach.

A ak je vaším snom nerezový bazén, je pre vás sladká voda jedinou možnosťou.

Výhody chlórovaného bazénu:

Preverená technológia a spôsob úpravy vody
Jednoduchá aplikácia (automaticky alebo manuálne)
Silný účinok proti riasam a baktériám už pri relatívne malom množstve
Výhodný nákup (tablety alebo roztoky sú často v cenových akciách)
Pri správnom dávkovaní žiadne zdravotné riziko

Nevýhody chlórovanej vody:

U citlivých osôb môže dráždiť oči, nos, pokožku
Chlór môže vyvolať alergické reakcie
Potreba starostlivého a pravidelného dávkovania
Vôňa chlóru (signalizuje vysoký obsah chlóru vo vode alebo zlé odvetranie)
Náklady na bazénovú chémiu

Kyslíkové tablety

Ďalšou možnosťou úpravy vody, ak sa chceme vyhnúť chlóru, alebo jeho použitie minimalizovať, je pridávanie kyslíkových tabliet. Výhodou je, že nedráždia oči a sliznicu, ale používajú sa väčšinou s flokulantami (roztok alebo tablety) – čo je ale ďalšia chémia.

Celkovo je tento spôsob úpravy vody v bazéne drahší ako chlór alebo soľ.

UV lampy

Toto riešenie sa používa v prírodných jazierkach a je šetrné k životnému prostrediu. Špeciálne ultrafialová lampa pomocou ultrafialového žiarenia ničí vo vode baktérie a mikroorganizmy.

Ale samotná UV lampa vám čistú vodu v bazéne neudrží – avšak dokáže znížiť množstvo použitia chémie v bazéne až o ¾. Nevýhodou potom je relatívne krátka životnosť UV lampy, väčšinou postupne stráca účinnosť po jednej sezóne.

Bazénový ionizátor

Dokonale tento spôsob úpravy bazénovej vody funguje u menších bazénov. Princípom je uvoľňovanie iónov medi, zinku a striebra do vody. Tieto kovové ióny ničí baktérie aj riasy a znižujú tak potrebu použitia ďalšej bazénovej chémie.

Bazén so slanou vodou

Častým omylom je, že slaná voda v bazéne je voda bez chlóru.
To nie je pravda.

Pri bazénoch so slanou vodou sa používa na úpravu vody morská soľ (NaCl = chlorid sodný). Pomocou elektrolýzy sa potom chemickou reakciou uvoľňuje do vody chlór – ten je však čerstvý a plynný.

Chemicky počas elektrolýzy vzniká kyslík, ozón a chlór. Ten je šetrnejšie k ľudskému zdraviu ako chlór v tabletách pri sladkej bazénovej vody, ale stále to je chlór. Nevyvoláva však alergické reakcie a nemá onen povestný nepríjemný zápach.

Slaná voda v bazéne obsahuje až 10x menej soli, ako pravá morská voda. Pri tomto spôsobe úpravy vody je nutné dbať oveľa starostlivejšie na dávkovanie soli, pretože jej dávkovanie nie je tak presné ako u chlóru v podobe tabliet.

Častejšie tu môže dochádzať k poklesu množstva chlóru vo vode a tým aj jej schopnosti vyrovnať sa s baktériami alebo riasami a následnému skazením vody.

Aj v slaných bazénoch je potreba merať voľný aj viazaný chlór a vzťahujú sa na neho rovnaké pravidlá, ako na bazény s chlórovanou a sladkou vodou.

Výhody slanej vody:

Slané prostredie potláča rast a množenie mikróbov a rias
Šetrnejšie k životnému prostrediu
Nižšie prevádzkové náklady ako u chlórovaného bazéne
Bez zápachu
Antiseptické účinky
Vyhovuje aj alergikom, ktorým vadí bežná chlórovaná voda
Pozitívne pôsobí na kožné ochorenia

Nevýhody slanej vody:

Vyššia počiatočná investícia do technológie
Korózia nerezových súčastí bazénu (nutné použiť plast alebo titan)
Potreba väčšiu starostlivosť dávkovanie, hrozí skazení vody

 

Zdroj informácií: https://www.wellness-vision.cz/

Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3g3TTcq

Fotografie: depositphotos

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Aké aplikácie by vám v mobile nemali chýbať?

5 aplikácií, ktoré oceníte na horských túrach

Vždy nájdite tú správnu a bezpečnú cestu.

10. júna 2021

TP-Link Tapo C210 a 110

Ochrana domova vo vyššom rozlíšení

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových produktov, predstavuje na trhu dve nové bezpečnostné kamery, ktoré patria do jeho radu zariadení pre inteligentnú domácnosť Tapo. Konkrétne sa jedná o modely Tapo C210 a Tapo C110, ktoré sa oproti svojim predchodcom (Tapo C200, respektíve Tapo C100) líšia predovšetkým vyšším rozlíšením obrazu.

10. júna 2021

Philips B Line 243B9H

Pokročilé zabezpečenie pre elegantnú pracovnú stanicu

Tí, ktorí pracujú pred monitorom veľa hodín, či už doma alebo v kancelárii, majú špecifické potreby na jednoduché používanie monitora a svoje pohodlie. Produktový rad Philips B Line je navrhnutý tak, aby vyhovoval potrebám profesionálov, ktorí hľadajú pohodlný, spoľahlivý a bezpečný monitor. Najnovší 24 „(uhlopriečka 23,8“ / 60,5 cm) FullHD model tejto rady, Philips 243B9H, […]

3. júna 2021

Na darknete cestovné pasy za 1 500 eur

Na darknete sa za pár stovák predávajú kreditné karty, falošné identity aj útoky na mobilné zariadenia a FB profily

14. apríla 2021

Výborná obrazová kvalita

Interiérové ​​PTZ kamery

Canon v oblasti živej produkcie prináša štyri nové produkty systému diaľkovo ovládaných kamier

19. marca 2021

Najnovšie

Idealna kamera na motocykel

Akčná kamera ako nenahraditeľný parťák na cesty

Rovnako ako je samozrejmé jazdiť na motorke v prilbe, kombinéze, správnej obuvi a ďalších nevyhnutnostiach, stáva sa nenahraditeľný aj pomocník v podobe akčnej kamery. Či už brázdite cesty na svojom superšporte, preháňate sa v teréne na endure, alebo si užívate kochanie prírodou na cestovnej motorke, obstaranie akčnéj kamery je vždy dobrá voľba. Kúpa akčnej kamery […]

24. septembra 2021

Hráči Rocket League a WOT pozor!

Štartuje Kingston Fury Grunex Masters

Nová sezóna, nové výzvy! Kingston Fury Grunex Masters nadviaže na úspešnú prvú sezónu Grunex Masters v hrách Rocket League a World of Tanks. Hráči Rocket League sa môžu opäť tešiť na najväčšiu ligu na Slovensku a v Českej republike. Milovníci plechových monštier iste ocenia nadupanú turnajovú sériu s Martym o prize money a výkonné pamäte  Kingston Fury.

21. septembra 2021

najľahší a najudržateľnejší

Logitech G predstavuje svoj nový bezdrôtový hráčsky headset

Logitech G dnes predstavuje nový, mimoriadne ľahký bezdrôtový headset pre hráčov Logitech G435 LIGHTSPEED, ktorý umožňuje hrať hry, počúvať hudbu alebo komunikovať s priateľmi na rôznych platformách. Je vyrábaný v troch nových farebných kombináciách, aby ste si mohli vybrať podľa vášho štýlu. Nový headset bude na Slovensku dostupný u všetkých distribútorov v priebehu septembra za […]

14. septembra 2021

Fotoaparát EOS R3

Čakanie skončilo

Na štartovaciu čiaru nastupuje nový športový šampión od spoločnosti Canon, aby predbehol všetkých ostatných

14. septembra 2021

Sleduje (len) podstatné detaily

Rozdiel je v detailoch

Nová otočná kamera Axis definuje štandard pre video dohľad v rozlíšení 4K

11. septembra 2021

16" displej v ultratenkom šasi

ROG Zephyrus M16

16-palcový herný notebook ROG Zephyrus M16 má ultratenké šasi a rozmery ako bežný 15-palcový notebook

10. septembra 2021

Prenosný monitor AOC I1601P

Zvýšte svoju produktivitu kedykoľvek a kdekoľvek

AOC uvádza na trh 15,6 „prenosný monitor I1601P s hybridným pripojením USB-C a USB-A

10. septembra 2021

vybavená umelou inteligenciou (AI)

D-Link predstavuje kameru 2K QHD

Spoločnosť D-Link oznámila najnovší prírastok do svojho portfólia inteligentných kamier mydlink v podobe vonkajšej 2K QHD Pan & Zoom Wi-Fi kamery (DCS-8635LH). Táto video dohľadová kamera vybavená umelou inteligenciou (AI), zachytáva v reálnom čase zábery vo vysokom rozlíšení a s 360-stupňovým pokrytím, ktoré možno centrálne spravovať na diaľku pomocou aplikácie mydlink kedykoľvek a kdekoľvek.

10. septembra 2021

Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové

Attila Végh a Milan Bez Mapy to zistili vďaka novinke od Huawei

Začiatok školského roka neznamená nový kolotoč povinností nie len pre školopovinných. Učíme sa predsa celý život, o čom sa presvedčili aj bloger Milan Bez Mapy a MMA zápasník Attila Végh. Nedávno spojili príjemné s užitočným a počas testovania nového notebooku od Huawei absolvovali aj grafický rýchlokurz. Ako to dopadlo? Úpravu obrázkov zvládol aj Attila Už […]

8. septembra 2021

Periférne zariadenia, ktoré vám dodajú herné výhodu

SureFire, špecializovaná herná značka spoločnosti Verbatim Europe, predstavila gaming rad periférnych zariadení na podporu hráčov všetkých typov a úrovní a doplnila tak svoje rozširujúce sa portfólio herných produktov.

6. septembra 2021

Odporúčané

Huawei prináša na Slovensko nový MateBook 14

Dotykový displej a skvelý výkon za menej ako tisícku

Spoločnosť Huawei uvádza na slovenský trh nového člena z rodiny notebookov, Huawei MateBook 14.

9. septembra 2021

Dotykové pero M-pen druhej generácie

Toto všetko prináša novinka Huawei MatePad 11

Prvý tablet s Harmony OS 2 prichádza na Slovensko

9. septembra 2021

Váš osobný prekladateľ textov?

Stavte na „magický“ prekladač CARNEO VT3!

Zabudnite na nedorozumenia, dnes je jednoduché komunikovať aj v jazyku, ktorý ste nikdy nehovorili!

5. augusta 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Sony Xperia 1 má štyri kamery a 4K displej. Vyskúšali sme ju v praxi

Sony Xperia 1 nás dostala svojím displejom, vodotesným telom a skvelými kamerami. Pozrite si reálne fotografie bez úprav.

29. júla 2021

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021