Čo je to prúdový chránič, na čo slúži a aký je jeho princíp?

Prúdový chránič je elektrotechnické zariadenie, ktoré funguje ako doplnková ochrana k ochrane hlavnej ochrane, ktorú tvorí poistky alebo ističe.

Autor
Dátum zverejnenia 12. februára 2021
Obsahuje nasledovné témy

Určite ste o ňom všetci aspoň letmo začuli, keď ste sa bavili o zapojenie práčky, alebo  elektroinštaláciu v kúpeľni. Málokto bez elektrotechnického vzdelania však asi vie, ako taký chránič funguje. Poďme sa teda v jednoduchosti pozrieť na prúdové chrániče.

Na čo slúži prúdový chránič?
Prúdový chránič je elektrotechnické zariadenie, ktoré funguje ako doplnková ochrana k ochrane hlavnej ochrane, ktorú tvorí poistky alebo ističe. Úlohou prúdového chrániča spočíva v zaistení rýchleho (<0,2 s) samočinného odpojenia od zdroja v momente, keď dôjde k úniku takéhoto prúdu mimo obvod, ktorý ešte neregistruje hlavná ochrana.

Príklad:
Ak bude od zeme izolovaní a siahnete si na neizolovaný vodič pod napätím, začne vaším telom pretekať prúd. To však nestačí na vypnutie ističa, avšak prúdová ochrana tento únik prúdu už registruje. Za predpokladu, že tento prúd prekročí najčastejšie 30 mA, dôjde k zapnutiu ochrany a následnému odpojeniu od zdroja. Vaším telom teda prejde prúd, avšak len malý a po veľmi obmedzenú dobu.
Nové inštalácie musia byť vybavené touto doplnkovou ochranou. Predtým stačilo ochranu inštalovať k práčke a v kúpeľniach.

Princíp prúdového chrániča
Princíp spočíva v porovnávaní prichádzajúceho a odchádzajúceho prúdu, ktorý musí byť vždy rovnaký. To sa robí najčastejšie tzv. Diferenciálnym transformátorom.
Jeho primárnou podstatou sú pracovné vodiče a sekundárny transformátor, do ktorého sa začne indukovať reziduálny prúd v momente, keď vektorový súčet prúdov pracovných vodičov bude nenulový.

Namiesto diferenciálnych transformátorov sa môžete v ochranách stretnúť s elektronickou ochranou, avšak pre vysvetlenie je lepšie ukázať princíp na diferenciálnom transformátore.

Problémy s prúdovými chráničmi
Prúdové chrániče so sebou prinášajú zopár pár problémov. Napríklad sa pre ich použitie sa nehodí sieť TN-C, teda s vodičom PEN. Ďalej potom môžu obyčajné prúdové chrániče reagovať nesprávne potrebné na napäťové špičky, ktoré sa môžu objaviť v sieti. Alebo čím sú prúdové chrániče staršie, tým sú citlivejšie a častejšie vypadávajú.

Pri nákupe je rozhodne lepšie kúpiť kvalitné prúdový chránič, miesto lacného nekvalitného chrániče.

Aký prúdový chránič vybrať?
Pre jednofázové zásuvkové okruhy s ističom do 20A, a všetky 3 fázové zásuvkové okruhy do 32 A je potrebné vybaviť prúdových chráničom s menovitým reziduálnym prúdom 30 mA.

U trojfázových zásuvkových okruhov s ističom nad 32 A je potrebné inštalovať prúdový chránič s menovitým reziduálnym prúdom 100 mA.

Viac viď. normy STN 33 2000-4-41 ed. 2, STN 33 2130 ed. 2 a vybrané časti STN 33 2000-7-7xx

 

Zdroj: https://www.odpovednik.cz/

Viacej informácií nájdete tu: https://www.odpovednik.cz/author/birkof/

 

Najnovšie

TEST

RECENZIA

Oplatí sa investovať do drahšej autokamery? Vyskúšali sme Lamax T10

Ponuka autokamier sa v uplynulých rokoch podstatne zväčšila a dnes nájdete na trhu stovky modelov rôznych výrobcov. Ako si spomedzi nich vybrať tú najlepšiu?

5. marca 2021

Samsung predstavuje Galaxy XCover 5

Najnovší odolný smartfón do drsného prostredia

Nový model Galaxy XCover 5 je ideálny do továrne aj do terénu, je skvele chránený voči vode aj prachu.

5. marca 2021

Samsung spúšťa projekt Wildlife Watch

Aj vy sa môžete stať virtuálnymi ochrancami ohrozenej divokej zveri v africkom buši

4. marca 2021

Samsung predstavil zobrazovacie zariadenia pre rok 2021

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila na virtuálnej akcii Unbox & Discover svoj tohtoročný rad televízorov MICRO LED, Samsung Neo QLED aj lifestylových modelov. Okrem nich sa online predstavili aj nové monitory a soundbary. V čase, keď ľudia trávia najviac času doma, Samsung výrazne rozširuje možnosti svojich televízorov – nové modely uľahčujú prácu, komunikáciu aj zábavu.

3. marca 2021

D-Link ohlásil cenovo efektívne plne manažovateľné gigabitové switche

Spoločnosť D-Link, globálny líder v oblasti sieťových technológií, oznamuje pridanie gigabitových manažovateľných prepínačov radu DGS-2000 do svojho portfólia. Nový rad ponúka cenovo efektívne, flexibilné a plne spravované riešenie pre podniky, verejný sektor a poskytovateľov služieb.

26. februára 2021

WESTech sa stal distribútorom Dell Technologies na Slovensku

Spoločnosť WESTech je distribútorom kompletného portfólia

26. februára 2021

Axis uvádza kompaktný a zároveň robustný IP interkom. Doplní akýkoľvek systém video dohľadu

Spoločnosť Axis Communications prichádza na trh s kompaktným, a pritom vysoko robustným sieťovým video interkom AXIS I8016-LVE, ktorý bol vyvinutý na obojsmernú komunikáciu, spoľahlivú video identifikáciu a diaľkové ovládanie vstupu. Zabezpečí dohľad aj v úplnej tme alebo v náročných podmienkach.

26. februára 2021

Kingston Technology predá svoju hernú divíziu HyperX spoločnosti HP Inc.

Spoločnosť Kingston Technology Europe Co LLP, ktorá je pobočkou Kingston Technology Company, Inc., svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila definitívnu dohodu o predaji svojej hernej divízie HyperX spoločnosti HP Inc. Táto akvizícia podporuje stratégiu spoločnosti HP zameranú na rast jej podnikania v oblasti osobných systémov, ktorých atraktívnou súčasťou sú aj hry […]

25. februára 2021

Tri pásma v ultra rýchlom prevedení

TP-Link Archer AX90

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových produktov a zariadení pre inteligentnú domácnosť, predstavuje na trhu novinku v podobe AX6600 bezdrôtového routera  Archer AX90 s podporou najnovšieho štandardu Wi-Fi 6 (802.11ax), vďaka ktorému dosahuje maximálnu prenosovú rýchlosť až 6 579 Mb/s.

25. februára 2021

Ponúka smart funkcie a špičkovú obrazovú kvalitu

Nová bezzrkadlovka Canon EOS M50 Mark II

Spoločnosť Canon vychádza v ústrety rastúcemu dopytu po kvalitnom fotografickom vybavení zo strany tvorcov audiovizuálneho obsahu a predstavuje EOS M50 Mark II.

25. februára 2021

Odporúčané

TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021

Disk je dnes najväčšou brzdou počítačov

Chcete rýchle PC? Kúpte si rýchly SSD!

Nie každý potrebuje v jednom momente pracovať so stovkami GB dát, no rýchly disk ocení naozaj každý kto pracuje s počítačom. Svoj podiel na rýchlosti má aj operačná pamäť a celkový výkon zostavy, ale najväčšou brzdou je dnes asi načítavanie dát z diskov.

21. decembra 2020

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

17. decembra 2020
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

25. novembra 2020

Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním

Recenzia: Niceboy RAZE 3 Titan

Titani boli starogrécki synovia a dcéry Urana a Gaie, najstaršia generácia starogréckych bohov. Boli to násilnícki a škaredí obri. To je trochu v protiklade s menom Niceboy v preklade „pekný chlapec“. Reproduktor Niceboy RAZE 3 Titan nie je rozhodne škaredý. Skôr naopak. Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním, ktoré vôbec nevyzerá lacno. Má […]

24. novembra 2020

Chirana Medical po spojení s IPM Group spúšťa produkciu pľúcnych ventilátor priamo v USA

Prelomový úspech slovenskej vedy!

Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group a
začína vyrábať pľúcne ventilátory priamo v USA. Americké sídlo IPM Chirana je v Research Triangle Park v Severnej Karolíne. Ide o prelomový úspech spojenia vedy a financií.
Namiesto príchodu zahraničnej technológie na Slovensko expanduje slovenská technológia do sveta, a to hneď do USA.

19. novembra 2020
TEST

TEST/RECENZIA

Najlepšie True Wireless slúchadlá do 40 eur? Vyskúšajte Niceboy HIVE podsie

Aj lacnejšie slúchadlá môžu byť vynikajúce.

2. novembra 2020

Kedy ide o najlepšie kasína?

Najlepšie online kasína

Odvetvie online kasín v posledných desaťročiach výrazne vzrástlo a kasína s reálnymi peniazmi sú dnes hlavnou atrakciou hráčov, ktorí vyhľadávajú tento typ zábavy.

29. októbra 2020

Zbaľte si kanceláriu na cesty s tlačiarňou Canon PIXMA TR150 alebo verziou s batériou

Spoločnosť Canon Europe uvedie na trh dve výkonné, prenosné a odolné tlačiarne Canon PIXMA TR150 a PIXMA TR150 s batériou, ktoré sa popri mimoriadne kvalitnej tlači vyznačujú jednoduchosťou obsluhy. Oba kompaktné modely komunikujú bezdrôtovo cez Wi-Fi v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz a je možné ich ovládať aj prostredníctvom smartfónu.

25. októbra 2020