EXPERIMENT POKRAČUJE

Dá sa ešte dnes využiť 10-15 ročný notebook? (2. časť)

Školy ostávajú naďalej zatvorené, ale deti sa potrebujú pripájať na dištančnú výučbu a preto som „posunul“ moje notebooky ďalej. Deti síce zdedili u nejedného z nás starší hardware na  dištančnú výučbu, ale staré počítače už odchádzajú s treba ich inovovať. Napadlo mi upratať v izbe a našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. […]

Autor
Dátum zverejnenia 16. februára 2021
Obsahuje nasledovné témy

Školy ostávajú naďalej zatvorené, ale deti sa potrebujú pripájať na dištančnú výučbu a preto som „posunul“ moje notebooky ďalej. Deti síce zdedili u nejedného z nás starší hardware na  dištančnú výučbu, ale staré počítače už odchádzajú s treba ich inovovať. Napadlo mi upratať v izbe a našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. Dajú sa využiť v roku 2021 na niečo iné ako retro hry? Nebudú sa prehrievať tak, že budete musieť použiť dodatočnú klímu a stoličku na prúdový chránič, ktorý vás bude chrániť pred problémom ?

Toshiba Sattelite Pro U300

Fúúú, tak toto bolo príjemné prekvapenie. Počítač, resp. 13″ notebook má vyše 13-14 rokov a hoci je v zachovalom stave, zázraky som nečakal, ale opäť príjemne prekvapil. Baterka je samozrejme na odpis, pretože vydrží len pár minút, čiže skôr na prenesenie z jednej izby do druhej, ale inak je v relatívne dobrej kondícii. Po zapnutí sa strašne zahrieval, hučal chladič prakticky nonstop, no inak vyzeral vcelku OK. Pamäť má len 2GB (2 moduly po 1 GB DDR-2), pôvodný HDD neexistoval (asi bol už použitý na nejaký update iného notebooku), ale vo výbave ešte stále funkčná napaľovačka DVD, kopec portov, Wi-Fi a pod. Vo svojej dobe skvelý pracovný nástroj – dnes by ho nechcel skoro nikto. Má dvojjadrový procesor a trochu vypálený displej (treba si nájsť lepší pozorovací uhol naklonením).

S klasický SATA HDD je strááášne pomalý. Našiel som 5400 otáčkový disk (aký tam bol pôvodne) a s novými windows je to utrpenie. Inštalácia Windows XP by pomohla, ale v dnešnej dobe je to rizikový systém aj pre domáce použitie, takže skúsime, či postačí SSD. Opäť som vyskúšal SSD Kingston KC600, čo je dnes pre staršie počítače asi tá najlepšia voľba – najlepší disk. Má dobrý výkon (v kategórii SATA SSD vychádza stále v testoch ako víťaz) a sám s ním mám veľmi dobré skúsenosti. Mám podobný disk aj vo veľkom pracovnom PC ako druhé dátové úložisko už viac ako 5 rokov, čo sa obvykle u SSD považuje za kritickú hodnotu, ale stále je vo skvelej kondícii aj keď bol už 100x prepísaný, ukazuje svoju kondíciu dobrú, čiže ešte by mohol vydržať pár rokov. V rovnakom PC som používal disky ADATA Premium a oba „zhoreli“ po 3 rokoch. Kingston je značka ktorú mám otestovanú a verím jej, takže tu nebolo čo moc riešiť a voľba bola dopredu jasná. Tak nejak som si zvykol, že Kingston Is With You, ako tvrdia vo svojej kampani. SSD s kapacitou 256GB stačí a cena asi 40€ je tiež dobrá, čiže nemá zmysel skúšať hľadať niečo iné ako KC600. Rovnako tak nemá zmysel skúšať sem cez nejakú redukciu namontovať rýchlejšie NVMe disky, pretože aj tak na konci narazíte na limity SATA zbernice a nedosiahnete vyšší výkon.

Inštalácia Windows 10 prebehla hladko, po niekoľkých reštartoch a nutných aktualizáciách ovládačov (napr. automaticky sa nenainštaloval káblový LAN, musel som stiahnuť starší driver pre Win8) sa počítač dá používať veľmi dobre aj dnes. Obrazovka má nižšie rozlíšenie, výstup na externý monitor je len analógový cez 15-pinový d-sub, ale pre internet, DVD filmy a pod. je to stále dobrý stroj. Samozrejme aj do školy plne postačujúci, kameru a mikrofón má, headset sa sem pripojí na prvú a bez problémov zvláda skype, zoom alebo google meets. Keďže je menší, bude dobrý aj do pracovne ako multimediálny prehrávač, alebo keď budem upratovať garáž, tak si tam pustím nejaký seriál. Internet na ňom beží dobre aj cez Wi-Fi aj cez kábel, má dokonca aj firewire port, takže keď zas príde kamarát so starou kamerou a 20 páskami, budem to mať kde stiahnuť a prekonvertovať – jednoducho hoci má notebook 13-14 rokov, netreba ho vyhodiť. Ešte sa dá používať nejaký ten rôčik, kým neodíde úplne.

Stručný návod ako vyberať vhodný SSD pre upgrade vášho počítača nájdete v tomto videu (anglicky):

To hučanie mi ale dosť prekážalo a tak som sa pustil do rozoberania – reku keď sa dostanem k chladiču, prepastujem procesor a hádam to pomôže. To bola osudná chyba. Rozobrať a zložiť notebook mi trvalo celý večer. Vybrať základnú dosku nie je jednoduché a neodporúčam to niekomu, kto nemá s rozoberaním notebookov skúsenosti. Sám som sa s tým chvíľu trápil, ale podarilo sa mi dostať sa všade.

TIP: Rebrá chladiča stačí prefúknuť stlačeným vzduchom zvonku. Nie je potrebné rozoberať notebook. Používajte špeciálny vzduch v speji, ktorý je chemicky čistý. Ak máte kompresor s filtrom (napr. malý kompresor pre Airbrush), poslúži vám rovnako dobre, ale ak váš kompresor nemá filter (na obrázku je to tá vec s priesvitnou nádržkou), radšej ho nepoužívajte. Mohol by sa vám dostať do notebooku olej alebo voda z kompresoru a tie (ak neskratujú niečo) by sa stali minimálne magnetom na prach.

Pasta na procesore aj grafickom čipe sa rokmi vysušila a neplnila svoju úlohu. Po vyčistení a nanesení novej vrstvy sa chladenie zlepšilo, no nie o toľko, aby som s tým bol spokojný. Počítač sa po chvíli opäť zahreje a „hučí“. Tie 3-4 hodinky rozoberania boli stratou času. Prepastovanie má minimálny efekt a nestojí za tú námahu. Stačilo by prefúknuť prach zvonku (pri rozoberaní som si potvrdil, že všetky cesty ostali priechodné a stlačený vzduch dokonale očistil aj rebrá ventilátora. Tipujem, že by som musel meniť nejaké súčiastky aj na doske (regulátory napätia, možno celý chladič za efektívnejší) aby sa to zlepšilo a aj potom bude výsledok neistý. Za tú námahu to skrátka nestojí. Hlučnosti okolo 36-40dB sa len tak nezbavíte u takto starého notebooku.

Výmena disku za SSD sa ale ukázala ako rozumný krok. Notebook v pohode beží s Windows 10 aj len s 2GB RAM. Office, Edge alebo Chrome sú úplne OK aj pri práci, rovnako skype, zoom a spol.. Touchpad je príšerne malý, no našťastie mám v šuplíku niekoľko bezdrôtových myší, takže som to vyriešil rýchlo. Na notebooku som dokázal pracovať celý deň, takže určite bude stále dobre využiteľný pre študenta alebo ako počítač na Home Office v prípade potreby.

A mám tu ešte jeden starší notebook pôvodne dizajnovaný pre Windows XP, pripravený pre update na Windows 7 – Toshiba Sattelite A100. Vyše trojkilový notebook s asi kilovým adaptérom z roku 2006. Tak na tento kúsok som fakt zvedavý, ale o tom zas trochu v ďalšej časti…

BUDE POKRAČOVANIE!

Ďakujeme spoločnosti Kingston za pomoc pri tvorbe nášho obsahu. 

Najnovšie

Predvianočné nákupy

Ako bezpečne vyriešiť vianočné darčeky bez následkov? 

Ľudia sa s príchodom predvianočných nákupov presúvajú do online priestoru čoraz intenzívnejšie. Nákup cez internet alebo využívanie mobilných aplikácií na komunikáciu je pohodlnejší a rýchlejší, má však svoje bezpečnostné riziká.

6. decembra 2023

Jednoduché dotykové nastavenie hlasitosti siete

Nový ovládač hlasitosti od Axis

Axis predstavuje nový ovládač pre jednoduchšie nastavenie hlasitosti a zdroja zvuku v zónach

30. novembra 2023

Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou

Batériové úložisko využíva nehorľavé batérie so systémom správy batérií BMS. Už za 1,5 mesiaca činnosti „vymazalo“ svoju uhlíkovú úsporu z výroby a produkuje čistú úsporu CO2, ktorú si majiteľ môže vykázať vo forme carbon offsetu vo svojom ESG reporte.

27. novembra 2023

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ - Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

„Miimo je viac než len robotická kosačka; je to záväzok spoločnosti Honda predefinovať starostlivosť o trávnik. Náš nový rad Miimo stelesňuje precízne inžinierstvo a inovácie. S Miimo nekosíme len trávniky, ale formujeme budúcnosť vášho trávnika.“

27. novembra 2023

Ideálne pre firmy, ktoré chcú zvýšiť efektivitu a zlepšiť udržateľnosť

Nové vysokorýchlostné čiernobiele firemné tlačiarne od Epson

Spoločnosť Epson uvádza na trh nové kompaktné čiernobiele tlačiarne pre pracovné skupiny

23. novembra 2023

AXIS P3738-PLE, P3737-PLE a P3735-PLE

Axis má nové multisenzorové kamery s umelou inteligenciou. Dokážu pokryť aj široké plochy v rozlíšení až 4×4K

Pre priaznivcov efektívnych riešení uvádza spoločnosť Axis Communications tri nové panoramatické kamery radu AXIS P37, ktoré ponúkajú štyri streamy v rozlíšení až do 4K na kanál a poskytujú tak vynikajúci prehľad aj detailné pokrytie. Sú určené na dohľad nad rozsiahlymi oblasťami, pretože disponujú ostrým obrazom so všetkými detailmi i pri nízkom osvetlení alebo vďaka 360° […]

16. novembra 2023

Prehľadnejšie a intuitívnejšie používateľské rozhranie

ColorOS 14

OPPO začalo s oficiálnou distribúciou globálnej verzie systému ColorOS 14 s dlhou sériou vylepšení

16. novembra 2023

Prieskum

Slováci stále milujú SMS-ky

U mladých je populárny Messenger aj Instagram, starší stále obľubujú Skype

16. novembra 2023

Kingston viedol rebríček aj v 2022

Poznáme najpredávanejšie SSD a najväčšieho výrobcu

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

15. novembra 2023

Súčasť širokej rodiny Galaxy

Filmovým fanúšikom pre radosť

Samsung Galaxy Tab A9 a Galaxy Tab A9+: výborné tablety na prácu i zábavu pre každého

9. novembra 2023

Odporúčané

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022