EXPERIMENT POKRAČUJE

Dá sa ešte dnes využiť 10-15 ročný notebook? (2. časť)

Školy ostávajú naďalej zatvorené, ale deti sa potrebujú pripájať na dištančnú výučbu a preto som „posunul“ moje notebooky ďalej. Deti síce zdedili u nejedného z nás starší hardware na  dištančnú výučbu, ale staré počítače už odchádzajú s treba ich inovovať. Napadlo mi upratať v izbe a našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. […]

Autor
Dátum zverejnenia 16. februára 2021
Obsahuje nasledovné témy

Školy ostávajú naďalej zatvorené, ale deti sa potrebujú pripájať na dištančnú výučbu a preto som „posunul“ moje notebooky ďalej. Deti síce zdedili u nejedného z nás starší hardware na  dištančnú výučbu, ale staré počítače už odchádzajú s treba ich inovovať. Napadlo mi upratať v izbe a našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. Dajú sa využiť v roku 2021 na niečo iné ako retro hry? Nebudú sa prehrievať tak, že budete musieť použiť dodatočnú klímu a stoličku na prúdový chránič, ktorý vás bude chrániť pred problémom ?

Toshiba Sattelite Pro U300

Fúúú, tak toto bolo príjemné prekvapenie. Počítač, resp. 13″ notebook má vyše 13-14 rokov a hoci je v zachovalom stave, zázraky som nečakal, ale opäť príjemne prekvapil. Baterka je samozrejme na odpis, pretože vydrží len pár minút, čiže skôr na prenesenie z jednej izby do druhej, ale inak je v relatívne dobrej kondícii. Po zapnutí sa strašne zahrieval, hučal chladič prakticky nonstop, no inak vyzeral vcelku OK. Pamäť má len 2GB (2 moduly po 1 GB DDR-2), pôvodný HDD neexistoval (asi bol už použitý na nejaký update iného notebooku), ale vo výbave ešte stále funkčná napaľovačka DVD, kopec portov, Wi-Fi a pod. Vo svojej dobe skvelý pracovný nástroj – dnes by ho nechcel skoro nikto. Má dvojjadrový procesor a trochu vypálený displej (treba si nájsť lepší pozorovací uhol naklonením).

S klasický SATA HDD je strááášne pomalý. Našiel som 5400 otáčkový disk (aký tam bol pôvodne) a s novými windows je to utrpenie. Inštalácia Windows XP by pomohla, ale v dnešnej dobe je to rizikový systém aj pre domáce použitie, takže skúsime, či postačí SSD. Opäť som vyskúšal SSD Kingston KC600, čo je dnes pre staršie počítače asi tá najlepšia voľba – najlepší disk. Má dobrý výkon (v kategórii SATA SSD vychádza stále v testoch ako víťaz) a sám s ním mám veľmi dobré skúsenosti. Mám podobný disk aj vo veľkom pracovnom PC ako druhé dátové úložisko už viac ako 5 rokov, čo sa obvykle u SSD považuje za kritickú hodnotu, ale stále je vo skvelej kondícii aj keď bol už 100x prepísaný, ukazuje svoju kondíciu dobrú, čiže ešte by mohol vydržať pár rokov. V rovnakom PC som používal disky ADATA Premium a oba „zhoreli“ po 3 rokoch. Kingston je značka ktorú mám otestovanú a verím jej, takže tu nebolo čo moc riešiť a voľba bola dopredu jasná. Tak nejak som si zvykol, že Kingston Is With You, ako tvrdia vo svojej kampani. SSD s kapacitou 256GB stačí a cena asi 40€ je tiež dobrá, čiže nemá zmysel skúšať hľadať niečo iné ako KC600. Rovnako tak nemá zmysel skúšať sem cez nejakú redukciu namontovať rýchlejšie NVMe disky, pretože aj tak na konci narazíte na limity SATA zbernice a nedosiahnete vyšší výkon.

Inštalácia Windows 10 prebehla hladko, po niekoľkých reštartoch a nutných aktualizáciách ovládačov (napr. automaticky sa nenainštaloval káblový LAN, musel som stiahnuť starší driver pre Win8) sa počítač dá používať veľmi dobre aj dnes. Obrazovka má nižšie rozlíšenie, výstup na externý monitor je len analógový cez 15-pinový d-sub, ale pre internet, DVD filmy a pod. je to stále dobrý stroj. Samozrejme aj do školy plne postačujúci, kameru a mikrofón má, headset sa sem pripojí na prvú a bez problémov zvláda skype, zoom alebo google meets. Keďže je menší, bude dobrý aj do pracovne ako multimediálny prehrávač, alebo keď budem upratovať garáž, tak si tam pustím nejaký seriál. Internet na ňom beží dobre aj cez Wi-Fi aj cez kábel, má dokonca aj firewire port, takže keď zas príde kamarát so starou kamerou a 20 páskami, budem to mať kde stiahnuť a prekonvertovať – jednoducho hoci má notebook 13-14 rokov, netreba ho vyhodiť. Ešte sa dá používať nejaký ten rôčik, kým neodíde úplne.

Stručný návod ako vyberať vhodný SSD pre upgrade vášho počítača nájdete v tomto videu (anglicky):

To hučanie mi ale dosť prekážalo a tak som sa pustil do rozoberania – reku keď sa dostanem k chladiču, prepastujem procesor a hádam to pomôže. To bola osudná chyba. Rozobrať a zložiť notebook mi trvalo celý večer. Vybrať základnú dosku nie je jednoduché a neodporúčam to niekomu, kto nemá s rozoberaním notebookov skúsenosti. Sám som sa s tým chvíľu trápil, ale podarilo sa mi dostať sa všade.

TIP: Rebrá chladiča stačí prefúknuť stlačeným vzduchom zvonku. Nie je potrebné rozoberať notebook. Používajte špeciálny vzduch v speji, ktorý je chemicky čistý. Ak máte kompresor s filtrom (napr. malý kompresor pre Airbrush), poslúži vám rovnako dobre, ale ak váš kompresor nemá filter (na obrázku je to tá vec s priesvitnou nádržkou), radšej ho nepoužívajte. Mohol by sa vám dostať do notebooku olej alebo voda z kompresoru a tie (ak neskratujú niečo) by sa stali minimálne magnetom na prach.

Pasta na procesore aj grafickom čipe sa rokmi vysušila a neplnila svoju úlohu. Po vyčistení a nanesení novej vrstvy sa chladenie zlepšilo, no nie o toľko, aby som s tým bol spokojný. Počítač sa po chvíli opäť zahreje a „hučí“. Tie 3-4 hodinky rozoberania boli stratou času. Prepastovanie má minimálny efekt a nestojí za tú námahu. Stačilo by prefúknuť prach zvonku (pri rozoberaní som si potvrdil, že všetky cesty ostali priechodné a stlačený vzduch dokonale očistil aj rebrá ventilátora. Tipujem, že by som musel meniť nejaké súčiastky aj na doske (regulátory napätia, možno celý chladič za efektívnejší) aby sa to zlepšilo a aj potom bude výsledok neistý. Za tú námahu to skrátka nestojí. Hlučnosti okolo 36-40dB sa len tak nezbavíte u takto starého notebooku.

Výmena disku za SSD sa ale ukázala ako rozumný krok. Notebook v pohode beží s Windows 10 aj len s 2GB RAM. Office, Edge alebo Chrome sú úplne OK aj pri práci, rovnako skype, zoom a spol.. Touchpad je príšerne malý, no našťastie mám v šuplíku niekoľko bezdrôtových myší, takže som to vyriešil rýchlo. Na notebooku som dokázal pracovať celý deň, takže určite bude stále dobre využiteľný pre študenta alebo ako počítač na Home Office v prípade potreby.

A mám tu ešte jeden starší notebook pôvodne dizajnovaný pre Windows XP, pripravený pre update na Windows 7 – Toshiba Sattelite A100. Vyše trojkilový notebook s asi kilovým adaptérom z roku 2006. Tak na tento kúsok som fakt zvedavý, ale o tom zas trochu v ďalšej časti…

BUDE POKRAČOVANIE!

Ďakujeme spoločnosti Kingston za pomoc pri tvorbe nášho obsahu. 

Najnovšie

Supertenký a superľahký

ASUS Zenbook S 13 OLED

ASUS Zenbook S 13 OLED, najtenší 13,3″ OLED notebook na svete,
je v predaji na Slovensku

31. mája 2023

Priekopník vo vývoji mobilnej fotografie

Séria Huawei P

Spôsob, akým zachytávame, ukladáme a zdieľame naše spomienky, prešiel za posledné roky pozoruhodnou premenou.

30. mája 2023

S Anti-Shake Sensor Rotation nie je vidieť chvenie rúk

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro dokazuje svoje výnimočné foto schopnosti aj v tmavom prostredí

30. mája 2023

prieskum mapoval spotrebiteľské správanie

Slováci preferujú digitálne ramenné tlakomery

V slovenských domácnostiach sa najčastejšie používajú ramenné tlakomery. Z teplomerov vedú digitálne kontaktné, hneď po nich sklenené lekárske, ukázal prieskum.

24. mája 2023

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022