Hudba pre beh na rôzne vzdialenosti

Chcete pri behu zvýšiť rýchlosť, zlepšiť náladu alebo sa prepojiť s ostatnými bežcami? K tomu všetkému mnohokrát stačí, keď si pustíte tú správnu hudbu.

Beh je z princípu rytmická činnosť, a preto sa jeho prepojenie s hudbou priamo ponúka. Čím viac sa o vzťah medzi hudbou a behaním zaujímame, tým viac si uvedomujeme, že hudba nie je len cesta k lepšiemu výkonu, ale aj k lepšiemu bežcovi. Celá rada štúdií potvrdila, že počúvanie hudby pri behaní môže znížiť pocit záťaže, zlepšiť náladu a zrýchliť výsledný čas. Či už trénujete novú vzdialenosť, hľadáte spôsob, ako sa prepojiť s ostatnými bežcami, alebo chcete získať novú motiváciu pre súperenie s kamarátmi, hudba môže byť tou správnou podporou, ktorú potrebujete.

Beh na 5 kilometrov je niečo úplne iné ako maratón. Tréningový plán, vybavenie, taktika aj váš soundtrack bude na každú vzdialenosť iný. Aby sme vám pomohli vybrať ten správny zoznam skladieb v súvislosti s kilometrovým výkonom, spojili sme sa s Len Galvinovou, hudobnou riaditeľkou bežeckého klubu Electric Flight Crew, ktorá vyberá pre rôzne cvičenia vhodné zoznamy skladieb, pomocou ktorých prepája športovcov. Tu je jej rada k vytváraniu zoznamov skladieb pre najbežnejšie závodné vzdialenosti. Na záver nájdete niekoľko odporúčaní, ako hudbu pri behu počúvať.

Ako ďaleko pobežíte?

5 kilometrov: Táto nech vzdialenosť veľmi obľúbená, ale z pohľadu výberu skladieb tiež jedna z najťažších. V závislosti na tempe vydáte v priebehu iba 15 až 30 minút maximum energie. „Pred Covidom som behala 5 km trať najrýchlejšie,“ zverila sa Jen. „Bez ohľadu na tempo sa do tejto vzdialenosti moc skladieb nezmestí.“ Hľadajte pesničky s tempom okolo 130 až 140 BMP (beats per minute / údery za minútu) a o zvyšok sa postarajú vaše nohy.
Len navrhuje playlist:

https://spoti.fi/2TfwrjL

10 kilometrov: Pri behu na 10 kilometrov by ste sa mali udržať v tempe až približne hodinu aj dlhšie, takže vo výbere skladieb máte väčší priestor. Je potrebné premýšľať o svojom cieľovom tempe pre chvíle, kedy príde najväčšie vyčerpanie a podľa toho naplánovať playlist. Len navrhuje najprv šetriť sily a udržiavať stabilné tempo a potom približne na ôsmom kilometri zrýchliť a dobehnúť na maxime osobných možností.
Len navrhuje playlist:

https://spoti.fi/3ie0TDn

Polmaratón: Vzdialenosť, ktorá ponúka možnosť zamerať sa úzko na jedného umelca alebo preskúmať jeden konkrétny žáner, ako napríklad East Coast Rap alebo grunge osemdesiatych rokov. Len navrhuje odhaľovať aj neznáme skladby ktoré vás počas dlhého behu pobaví a nakopnú. „Skúste si vybrať skladbu, ktorú naozaj milujete, otvorte si ju na Spotify a zvoľte možnosť Start Radio, ktorá vyberá automaticky podobné piesne rovnakého žánru. Na trase sa vám potom pripomenú starí obľúbení speváci a možno objavíte nové umelcov, ktoré si zamilujete. “
Len navrhuje playlist:

https://spoti.fi/3hIAOgz

Maratón: Teraz už to nie je o tom, ako rýchlo pobežíte. Ide o to, ako dlho vydržíte. Váš zoznam skladieb je tiež potrebné z dôvodu vytrvalosti orezať. „Každý má iný štýl pre to, na čo rád behá, ale rád si to miešam pre seba,“ hovorí Galvin. „Počas svojho života som mala najrôznejší hudobný vkus a maratón je šancou, ako ich všetky priviesť opäť do hry.“
Len navrhuje playlist:

https://spoti.fi/3wLx4Pw

Ako počúvať hudbu pri behu?
Ako prvá voľba napadne väčšinu ľudí slúchadlá. Pre beh by mali predovšetkým držať dobre v ušiach, mať dostatočnú výdrž batérie a hlavne musia dobre hrať. Intenzívny zážitok z počúvania má priamu úmeru s motivačným efektom. Čím viac budete hudbu prežívať, tým viac vás nakopne. Príkladom slúchadiel optimalizovaných pre beh s oceňovaným zvukom sú Bose Sport Earbuds (k dispozícii v čiernej, modrej a žlto-bielej farbe za 215 €). Alternatívou vhodnú pre behanie sú potom športové audio okuliare, ako Bose Frames Tempo ( 300 € ). V po stranách majú nainštalované reproduktory, ktoré sú úzko smerované k vašim ušiam. Vďaka celkovému prevedenie počuje užívateľ pri behu okrem hudby aj prechádzajúce autá a ďalšie zvuky. Výdrž batérie po dobu až 8 hodín je vhodná aj pre maratón a okuliare sú odolné proti potu i dažďu. Štandardne sú vybavené čiernymi polarizovanými sklami, ktorá blokujú až 99% UV žiarenia s možnosťou dokúpenia ďalších dvoch farieb – modrej a oranžovej.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Huawei predstavuje vylepšené smart hodinky Watch GT 2e

Stvorené pre športovcov

Spoločnosť Huawei včera spolu s novou sériou smartfónov P40, predstavila aj niekoľko ďalších nových produktov. Medzi nimi aj nový prírastok do série smart hodiniek Huawei Watch GT 2e. Hodinky obsahujú až 100 režimov monitorovania tréningu, od tradičných športov až po moderné formy cvičenia.

27. marca 2020

Najnovšie

Miniatúrny a diskrétny

Axis uvádza miniatúrny snímací senzor na nosenie na tele

S týmto snímačom sa značne zvyšuje flexibilita a možnosti využitia nositeľných kamier.

23. júla 2021

Najlepšia modulárna displejová stena

The Wall 2021 od Samsungu je teraz dostupná už aj na Slovensku

Je tenšia a ako jediná ponúka rozlíšenie 8K

23. júla 2021

Nový rad búra prekážky na ceste k víťazstvu

Pamäte Kingston FURY vyrážajú do boja!

Kingston FURY Renegade: Nespútaná revolúcia – DDR4 s/bez RGB podsvietenia
Kingston FURY Beast: Výkon, čo nepozná hranice – DDR4 s/bez RGB podsvietenia, aj v prevedení DDR3
Kingston FURY Impact: Veľká posila v malom tele – DDR4 a DDR3

20. júla 2021

Mercusys MP510 KIT

Rozšírte svoju Wi-Fi sieť po elektrickom vedení

Výrobca sieťových zariadení Mercusys uvádza na trh sadu AV1000 Gigabit Powerline adaptérov Mercusys MP510 KIT, ktorá dokáže domácnosť alebo kanceláriu zbaviť miest bez pokrytia bezdrôtovou Wi-Fi sieťou. Novinka prenáša signál aj cez steny a inštaluje sa formou Plug and Play, teda bez zložitej konfigurácie a kabeláže. Proste ju strčte do zásuvky.

16. júla 2021

Hudba pre beh na rôzne vzdialenosti

Chcete pri behu zvýšiť rýchlosť, zlepšiť náladu alebo sa prepojiť s ostatnými bežcami? K tomu všetkému mnohokrát stačí, keď si pustíte tú správnu hudbu.

16. júla 2021

Svet nepatril nikomu, kto nebol hráč!  

ProGamingShop je na Slovensku medzi hráčmi PC a videohier známy už od roku 2002. Stál pri základoch  internetového predaja hier na našom území. Pod hlavičkou PGS sa usporadúvali prvé CounterStrike turnaje a LAN parties. Neskôr sa k aktivitám pridali ďalšie technologické vychytávky ako mp3 prehrávače, mobilné telefóny a napríklad aj elektrovozidlá, ktoré sa neskôr oddelili do eshopu MP3.sk […]

15. júla 2021

Spoločnosť WESTech sa stala distribútorom smartfónov OPPO na Slovensku

Spoločnosť WESTech spol. s r. o.  začína dodávky inteligentných telefónov OPPO populárnych po celom svete na Slovensko. To bolo možné vďaka dohode medzi spoločnosťami, podľa ktorej WESTech získal štatút oficiálneho distribútora OPPO na Slovensku.

15. júla 2021

Bezplatná aktualizácia na Windows 11

ASUS a Microsoft ponúknu bezplatnú aktualizáciu na Windows 11

Stovky kompatibilných ASUS zariadení budú pripravené na bezplatnú aktualizáciu na najnovšiu verziu systému Windows, keď bude k dispozícii – vrátane najnovších modelov radu Zenbook

14. júla 2021

Úložné zariadenia, kde budú vaše dáta v úplnom bezpečí

Spoločnosť Verbatim rozširuje svoju ponuku bezpečných úložísk, predstavením nových externých HDD a SSD, sa šifrovaním a biometrickú technológiou, ktorá zabezpečí, že súkromné ​​dáta uložené na zariadeniach, budú vždy plne chránené a v súlade s požiadavkami GDPR. Nový výkonný HDD Fingerprint Secure, v kapacitách 1TB a 2TB a výkonný Fingerprint Secure SSD v 512MB a 1TB, […]

14. júla 2021

Tajomstvo hradov z piesku

Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu

Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.

8. júla 2021

Odporúčané

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

4. mája 2021

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021