Je pandémia Covid-19 katalyzátorom kybernetických útokov?

Široké uplatnenie technológie sandboxing: rastúci počet kybernetických útokov vyžaduje riešenie pre ochranu súborov pomocou cloudu

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 27. januára 2021
Obsahuje nasledovné témy

 

Petr Koudelka, Senior Sales Engieer vo spoločnosti Zyxel Networks

Zariadenia zamestnancov pracujúcich z domu je nevyhutné pred kybernetickými hrozbami chrániť s rovnakou dôslednosťou ako techniku umiestnenú priamo na pracovisku. Medzi opatrenia pre kybernetickú bezpečnosť patrí tiež ochrana zariadení a súborov pomocou technológie sandboxing.

Súčasný dramatický nárast neznámych hrozieb v podobe dômyselných kybernetických útokov a nového malwaru núti organizácie hľadať ďalšie bezpečnostné riešenia. Jedným z najefektívnejších spôsobov prevencie šírenia neznámych hrozieb je sandboxing. Pokiaľ ste sa s týmto pojmom ešte nestretli, potom by ste mali vedieť, že ide o techniku, ktorá vďaka cloudu identifikuje hrozby, ktoré môžu obsahovať malware, a preto byť nebezpečné. Sandboxing funguje tak, že porovná databáze známych hrozieb a pokiaľ súbor nájde ako poruchový, tak ho zničí. Pokiaľ súbor v databáze nie je, pošle ho na strojovú analýzu do cloudu, kde Sandboxing slúži ako testovací priestor pre odhalenie možných chýb alebo problémov ešte predtým, než sa začnú šíriť v sieťovom prostredí.

Je pandémia Covid-19 katalyzátorom kybernetických útokov?

Podľa nedávno publikovanej správy Monstercloud sú americkému Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) denne nahlásené až 4 tisíce prípadov kybernetických útokov. K tomuto nelichotivému výsledku veľkou mierou prispieva nárast phishingových a sociotechnických útokov, ktoré zneužívajú súčasnú pandemickú situáciu. Vedľa nich je nutné spomenúť tiež obecné útoky, ktoré cielia na osoby a organizácie nútené zvyknúť si na prácu z domu.

Používanie firemných zariadení mimo firemnú sieťovú infraštruktúru a ich pripojenie k novým sieťam a WiFi zvyšuje mieru rizík a rozširuje ich škálu. Izolovaná digitálna infraštruktúra v domácich kanceláriach predstavuje pre kybernetických zločincov veľké lákadlo, o čom svedčí 400% nárast útokov v porovnaní s obdobím pred pandémiou Covid-19. Od vypuknutia pandémie bola zaznamenaná celá séria phishingových útokov, pri ktorých sa kybernetickí zločinci vydávali za dôveryhodné organizácie a snažili sa prostredníctvom falošných stránok získať osobné údaje svojich obetí.

Na tento vývoj musia organizácie bez ohľadu na svoju veľkosť samozrejme reagovať, pretože podobné útoky ohrozujú nielen dáta ich zamestnancov, ale tiež dáta samotnej spoločnosti a jej zákazníkov.

Z júlovej správy spoločnosti McKinsey & Company vyplýva, že redukcia dlhodobých rizík vyžaduje štandardizáciu postupov. Na začiatku tohoto procesu je vytvorenie virtuálnych privátnych sietí (VPN) určených k ochrane celých firemných sietí. Tento prístup avšak v súčasnosti nepokrýva jednotlivé zariadenia ani online aktivity jednotlivých zamestnancov, z čoho vyplýva nutnosť dôkladnejšej ochrany na lokálnej úrovni.

Budovanie účinnej stratégie pre kybernetickú bezpečnosť

Po vypuknutí pandémie a zavedení karantény mala väčšina organizácií iné starosti než kybernetickú bezpečnosť. Hromadný a nečakaný prechod na prácu z domu mnohé firmy donútil zo dňa na deň prehodnotiť svoje priority, pričom tou najvyššou sa stala záchrana vlastnej existencie a tiež pracovných miest zamestnancov. Mnohé organizácie si našťastie skoro uvedomili, že pokiaľ sa nechcú stať obeťami malwaru, potrebujú infraštruktúru pre vzdialené zabezpečenie.

Pre organizácie všetkých veľkostí platí, že nasadenie účinných systémov pre kybernetickú bezpečnosť sa neobíde bez finančných prostriedkov a času nutného na inštaláciu softvéru a vyškolenie zamestnancov. Táto investícia avšak môže organizácie ochrániť pred vážnym poškodením ich povesti a bolestivou finančnou újmou.

S tým, ako si organizácie a ich zamestnanci postupne zvykajú na prácu z domu, je veľmi dôležité, aby organizácie implementovali VPN riešenia, ktoré zamestnancom pracujúcim mimo štandardné pracovisko umožňujú k firemným zdrojom pristupovať bezpečným, rýchlym a spoľahlivým spôsobom. Vedľa vyššie uvedeného by organizácie mali svoju pozornosť uprieť tiež na firewally, ktoré znemožnia prístup do zariadení zamestnancov prostredníctvom zraniteľných verejných WiFi sietí. Firewally počítača a siete chránia pred potenciálnymi hrozbami. Laicky povedané, pokiaľ váš firewall alebo zariadenie pre unifikovanú správu hrozieb (UTM) nemá istotu, že konkrétny súbor je úplne bezpečný a že sa v ňom neskrýva žiadny škodlivý kód, presunie ho do sandboxu („uzatvoreného priestoru“) k dodatočnej cloudovej analýze.

 

Riešenie v podobe technológie sandboxing

Sandboxing patrí k jednému z najefektívnejších spôsobov prevencie šírenia neznámych hrozieb. Táto technológia sa bežne používa k odhaleniu súborov, ktoré by mohli obsahovať dômyselne skrytý škodlivý kód. Sandboxing naviac dokáže pomocou cloudových databáz detekovať nové tipy malwaru, ktoré sa nie vždy podaria odhaliť konvenčným bezpečnostným mechanizmom. Vďaka informáciám z cloudového sandboxingu odpadá nutnosť zabezpečiť nákladné testovacie zariadenia. Adresy URL, stiahnuté súbory a kódy, ktoré sú testované v sandboxu, sú kompletne testované v cloudovom prostredí mimo lokálny firewall.

Ochrana firemných sietí pred kybernetickými hrozbami určite nepatrí medzi jednoduché úlohy. V dnešnom svete, ktorý je plný vážnych rizík a neznámych hrozieb, môže byť implementácia robustnejších bezpečnostných riešení tým, čo vás ochráni pred narušením bezpečnosti a potenciálnymi pokutami. Ďalším krokom pri ochrane organizácií a zariadení je práve zabezpečenie súborov. Firemné súbory a zákaznícke dáta majú pre chod organizácie kľúčový význam. Vzhľadom k rastúcemu počtu ľudí pracujúcich z domu a stále väčšiemu množstvu súborov zdieľaných na sieti sa organizácie všetkých veľkostí musia aktívne venovať prevencii kybernetických hrozieb. V opačnom prípade im hrozí, že v priebehu niekoľkých pár minút prídu o roky budovanú povesť a o dáta samotné.

Najnovšie

TEST

RECENZIA

Oplatí sa investovať do drahšej autokamery? Vyskúšali sme Lamax T10

Ponuka autokamier sa v uplynulých rokoch podstatne zväčšila a dnes nájdete na trhu stovky modelov rôznych výrobcov. Ako si spomedzi nich vybrať tú najlepšiu?

5. marca 2021

Samsung predstavuje Galaxy XCover 5

Najnovší odolný smartfón do drsného prostredia

Nový model Galaxy XCover 5 je ideálny do továrne aj do terénu, je skvele chránený voči vode aj prachu.

5. marca 2021

Samsung spúšťa projekt Wildlife Watch

Aj vy sa môžete stať virtuálnymi ochrancami ohrozenej divokej zveri v africkom buši

4. marca 2021

Samsung predstavil zobrazovacie zariadenia pre rok 2021

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila na virtuálnej akcii Unbox & Discover svoj tohtoročný rad televízorov MICRO LED, Samsung Neo QLED aj lifestylových modelov. Okrem nich sa online predstavili aj nové monitory a soundbary. V čase, keď ľudia trávia najviac času doma, Samsung výrazne rozširuje možnosti svojich televízorov – nové modely uľahčujú prácu, komunikáciu aj zábavu.

3. marca 2021

D-Link ohlásil cenovo efektívne plne manažovateľné gigabitové switche

Spoločnosť D-Link, globálny líder v oblasti sieťových technológií, oznamuje pridanie gigabitových manažovateľných prepínačov radu DGS-2000 do svojho portfólia. Nový rad ponúka cenovo efektívne, flexibilné a plne spravované riešenie pre podniky, verejný sektor a poskytovateľov služieb.

26. februára 2021

WESTech sa stal distribútorom Dell Technologies na Slovensku

Spoločnosť WESTech je distribútorom kompletného portfólia

26. februára 2021

Axis uvádza kompaktný a zároveň robustný IP interkom. Doplní akýkoľvek systém video dohľadu

Spoločnosť Axis Communications prichádza na trh s kompaktným, a pritom vysoko robustným sieťovým video interkom AXIS I8016-LVE, ktorý bol vyvinutý na obojsmernú komunikáciu, spoľahlivú video identifikáciu a diaľkové ovládanie vstupu. Zabezpečí dohľad aj v úplnej tme alebo v náročných podmienkach.

26. februára 2021

Kingston Technology predá svoju hernú divíziu HyperX spoločnosti HP Inc.

Spoločnosť Kingston Technology Europe Co LLP, ktorá je pobočkou Kingston Technology Company, Inc., svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila definitívnu dohodu o predaji svojej hernej divízie HyperX spoločnosti HP Inc. Táto akvizícia podporuje stratégiu spoločnosti HP zameranú na rast jej podnikania v oblasti osobných systémov, ktorých atraktívnou súčasťou sú aj hry […]

25. februára 2021

Tri pásma v ultra rýchlom prevedení

TP-Link Archer AX90

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových produktov a zariadení pre inteligentnú domácnosť, predstavuje na trhu novinku v podobe AX6600 bezdrôtového routera  Archer AX90 s podporou najnovšieho štandardu Wi-Fi 6 (802.11ax), vďaka ktorému dosahuje maximálnu prenosovú rýchlosť až 6 579 Mb/s.

25. februára 2021

Ponúka smart funkcie a špičkovú obrazovú kvalitu

Nová bezzrkadlovka Canon EOS M50 Mark II

Spoločnosť Canon vychádza v ústrety rastúcemu dopytu po kvalitnom fotografickom vybavení zo strany tvorcov audiovizuálneho obsahu a predstavuje EOS M50 Mark II.

25. februára 2021

Odporúčané

TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021

Disk je dnes najväčšou brzdou počítačov

Chcete rýchle PC? Kúpte si rýchly SSD!

Nie každý potrebuje v jednom momente pracovať so stovkami GB dát, no rýchly disk ocení naozaj každý kto pracuje s počítačom. Svoj podiel na rýchlosti má aj operačná pamäť a celkový výkon zostavy, ale najväčšou brzdou je dnes asi načítavanie dát z diskov.

21. decembra 2020

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

17. decembra 2020
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

25. novembra 2020

Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním

Recenzia: Niceboy RAZE 3 Titan

Titani boli starogrécki synovia a dcéry Urana a Gaie, najstaršia generácia starogréckych bohov. Boli to násilnícki a škaredí obri. To je trochu v protiklade s menom Niceboy v preklade „pekný chlapec“. Reproduktor Niceboy RAZE 3 Titan nie je rozhodne škaredý. Skôr naopak. Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním, ktoré vôbec nevyzerá lacno. Má […]

24. novembra 2020

Chirana Medical po spojení s IPM Group spúšťa produkciu pľúcnych ventilátor priamo v USA

Prelomový úspech slovenskej vedy!

Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group a
začína vyrábať pľúcne ventilátory priamo v USA. Americké sídlo IPM Chirana je v Research Triangle Park v Severnej Karolíne. Ide o prelomový úspech spojenia vedy a financií.
Namiesto príchodu zahraničnej technológie na Slovensko expanduje slovenská technológia do sveta, a to hneď do USA.

19. novembra 2020
TEST

TEST/RECENZIA

Najlepšie True Wireless slúchadlá do 40 eur? Vyskúšajte Niceboy HIVE podsie

Aj lacnejšie slúchadlá môžu byť vynikajúce.

2. novembra 2020

Kedy ide o najlepšie kasína?

Najlepšie online kasína

Odvetvie online kasín v posledných desaťročiach výrazne vzrástlo a kasína s reálnymi peniazmi sú dnes hlavnou atrakciou hráčov, ktorí vyhľadávajú tento typ zábavy.

29. októbra 2020

Zbaľte si kanceláriu na cesty s tlačiarňou Canon PIXMA TR150 alebo verziou s batériou

Spoločnosť Canon Europe uvedie na trh dve výkonné, prenosné a odolné tlačiarne Canon PIXMA TR150 a PIXMA TR150 s batériou, ktoré sa popri mimoriadne kvalitnej tlači vyznačujú jednoduchosťou obsluhy. Oba kompaktné modely komunikujú bezdrôtovo cez Wi-Fi v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz a je možné ich ovládať aj prostredníctvom smartfónu.

25. októbra 2020