Je pandémia Covid-19 katalyzátorom kybernetických útokov?

Široké uplatnenie technológie sandboxing: rastúci počet kybernetických útokov vyžaduje riešenie pre ochranu súborov pomocou cloudu

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 27. januára 2021
Obsahuje nasledovné témy

 

Petr Koudelka, Senior Sales Engieer vo spoločnosti Zyxel Networks

Zariadenia zamestnancov pracujúcich z domu je nevyhutné pred kybernetickými hrozbami chrániť s rovnakou dôslednosťou ako techniku umiestnenú priamo na pracovisku. Medzi opatrenia pre kybernetickú bezpečnosť patrí tiež ochrana zariadení a súborov pomocou technológie sandboxing.

Súčasný dramatický nárast neznámych hrozieb v podobe dômyselných kybernetických útokov a nového malwaru núti organizácie hľadať ďalšie bezpečnostné riešenia. Jedným z najefektívnejších spôsobov prevencie šírenia neznámych hrozieb je sandboxing. Pokiaľ ste sa s týmto pojmom ešte nestretli, potom by ste mali vedieť, že ide o techniku, ktorá vďaka cloudu identifikuje hrozby, ktoré môžu obsahovať malware, a preto byť nebezpečné. Sandboxing funguje tak, že porovná databáze známych hrozieb a pokiaľ súbor nájde ako poruchový, tak ho zničí. Pokiaľ súbor v databáze nie je, pošle ho na strojovú analýzu do cloudu, kde Sandboxing slúži ako testovací priestor pre odhalenie možných chýb alebo problémov ešte predtým, než sa začnú šíriť v sieťovom prostredí.

Je pandémia Covid-19 katalyzátorom kybernetických útokov?

Podľa nedávno publikovanej správy Monstercloud sú americkému Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) denne nahlásené až 4 tisíce prípadov kybernetických útokov. K tomuto nelichotivému výsledku veľkou mierou prispieva nárast phishingových a sociotechnických útokov, ktoré zneužívajú súčasnú pandemickú situáciu. Vedľa nich je nutné spomenúť tiež obecné útoky, ktoré cielia na osoby a organizácie nútené zvyknúť si na prácu z domu.

Používanie firemných zariadení mimo firemnú sieťovú infraštruktúru a ich pripojenie k novým sieťam a WiFi zvyšuje mieru rizík a rozširuje ich škálu. Izolovaná digitálna infraštruktúra v domácich kanceláriach predstavuje pre kybernetických zločincov veľké lákadlo, o čom svedčí 400% nárast útokov v porovnaní s obdobím pred pandémiou Covid-19. Od vypuknutia pandémie bola zaznamenaná celá séria phishingových útokov, pri ktorých sa kybernetickí zločinci vydávali za dôveryhodné organizácie a snažili sa prostredníctvom falošných stránok získať osobné údaje svojich obetí.

Na tento vývoj musia organizácie bez ohľadu na svoju veľkosť samozrejme reagovať, pretože podobné útoky ohrozujú nielen dáta ich zamestnancov, ale tiež dáta samotnej spoločnosti a jej zákazníkov.

Z júlovej správy spoločnosti McKinsey & Company vyplýva, že redukcia dlhodobých rizík vyžaduje štandardizáciu postupov. Na začiatku tohoto procesu je vytvorenie virtuálnych privátnych sietí (VPN) určených k ochrane celých firemných sietí. Tento prístup avšak v súčasnosti nepokrýva jednotlivé zariadenia ani online aktivity jednotlivých zamestnancov, z čoho vyplýva nutnosť dôkladnejšej ochrany na lokálnej úrovni.

Budovanie účinnej stratégie pre kybernetickú bezpečnosť

Po vypuknutí pandémie a zavedení karantény mala väčšina organizácií iné starosti než kybernetickú bezpečnosť. Hromadný a nečakaný prechod na prácu z domu mnohé firmy donútil zo dňa na deň prehodnotiť svoje priority, pričom tou najvyššou sa stala záchrana vlastnej existencie a tiež pracovných miest zamestnancov. Mnohé organizácie si našťastie skoro uvedomili, že pokiaľ sa nechcú stať obeťami malwaru, potrebujú infraštruktúru pre vzdialené zabezpečenie.

Pre organizácie všetkých veľkostí platí, že nasadenie účinných systémov pre kybernetickú bezpečnosť sa neobíde bez finančných prostriedkov a času nutného na inštaláciu softvéru a vyškolenie zamestnancov. Táto investícia avšak môže organizácie ochrániť pred vážnym poškodením ich povesti a bolestivou finančnou újmou.

S tým, ako si organizácie a ich zamestnanci postupne zvykajú na prácu z domu, je veľmi dôležité, aby organizácie implementovali VPN riešenia, ktoré zamestnancom pracujúcim mimo štandardné pracovisko umožňujú k firemným zdrojom pristupovať bezpečným, rýchlym a spoľahlivým spôsobom. Vedľa vyššie uvedeného by organizácie mali svoju pozornosť uprieť tiež na firewally, ktoré znemožnia prístup do zariadení zamestnancov prostredníctvom zraniteľných verejných WiFi sietí. Firewally počítača a siete chránia pred potenciálnymi hrozbami. Laicky povedané, pokiaľ váš firewall alebo zariadenie pre unifikovanú správu hrozieb (UTM) nemá istotu, že konkrétny súbor je úplne bezpečný a že sa v ňom neskrýva žiadny škodlivý kód, presunie ho do sandboxu („uzatvoreného priestoru“) k dodatočnej cloudovej analýze.

 

Riešenie v podobe technológie sandboxing

Sandboxing patrí k jednému z najefektívnejších spôsobov prevencie šírenia neznámych hrozieb. Táto technológia sa bežne používa k odhaleniu súborov, ktoré by mohli obsahovať dômyselne skrytý škodlivý kód. Sandboxing naviac dokáže pomocou cloudových databáz detekovať nové tipy malwaru, ktoré sa nie vždy podaria odhaliť konvenčným bezpečnostným mechanizmom. Vďaka informáciám z cloudového sandboxingu odpadá nutnosť zabezpečiť nákladné testovacie zariadenia. Adresy URL, stiahnuté súbory a kódy, ktoré sú testované v sandboxu, sú kompletne testované v cloudovom prostredí mimo lokálny firewall.

Ochrana firemných sietí pred kybernetickými hrozbami určite nepatrí medzi jednoduché úlohy. V dnešnom svete, ktorý je plný vážnych rizík a neznámych hrozieb, môže byť implementácia robustnejších bezpečnostných riešení tým, čo vás ochráni pred narušením bezpečnosti a potenciálnymi pokutami. Ďalším krokom pri ochrane organizácií a zariadení je práve zabezpečenie súborov. Firemné súbory a zákaznícke dáta majú pre chod organizácie kľúčový význam. Vzhľadom k rastúcemu počtu ľudí pracujúcich z domu a stále väčšiemu množstvu súborov zdieľaných na sieti sa organizácie všetkých veľkostí musia aktívne venovať prevencii kybernetických hrozieb. V opačnom prípade im hrozí, že v priebehu niekoľkých pár minút prídu o roky budovanú povesť a o dáta samotné.

Najnovšie

PPDS predstavila interaktívny displej Philips T-Line BDL3652T

Interaktívny displej Philips BDL3652T

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o inovatívny interaktívny displej Philips BDL3652T patriaci do produktovej rady T-Line.

2. decembra 2022

Bose predstavuje Bose Music Amplifier

Bose Amplifier

centrum domáceho ozvučenia, ktoré prepojí svet digitálnej hudby aj zbierky tradičných hudobných nosičov

30. novembra 2022

Nové smart hodinky Huawei Watch GT 3 SE

Každodenný asistent s dvojtýždňovou výdržou za skvelú cenu

Spoločnosť Huawei predstavuje najnovšie smart hodinky zo série Watch GT. Model s plným názvom Watch GT 3 SE sú ľahké inteligentné hodinky, ktoré stelesňujú potreby športových a fitness nadšencov.

29. novembra 2022

TIP PRE VÁS

Vyčistite si počítač bezpečne použitím kompresora

Ako si môžete vyčistiť nielen počítač, notebook, ale aj inú domácu elektroniku tak, aby sa nepoškodila? Zvládnete to kompresorom.

28. novembra 2022

Vhodný pre PlayStation 5, hráčske aplikácie a intenzívnu prevádzku

SSD disk Kingston FURY Renegade

Oceňovaný SSD disk Kingston FURY bude novo k dispozícii aj s väčším chladičom

15. novembra 2022

Silný zvuk s výkonom 15 W

Bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi

Niceboy predstavuje bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi RAZE Neon

10. novembra 2022

Cvičte doma podľa známych certifikovaných trénerov

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory Samsung na Slovensku: iPrima a Fitshaker

10. novembra 2022

Watch GTR s AMOLED displejom a nová generácia WATCH Lite 3

Dvoje nové inteligentné hodinky Niceboy

Značka Niceboy uvádza na trh hneď dvoje nové inteligentné hodinky. Prémiové hodinky WATCH GTR vynikajú svojou kombináciou zaujímavého dizajnu a odolného vyhotovenia vrátane AMOLED displeja aj funkcie telefonovania.

10. novembra 2022

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

Zatočte so psími chlpmi v domácnosti

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

10. novembra 2022

1.miesto v rebríčku DXOMARK opäť patrí Huawei

Smartfón Huawei – Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro je novým kráľom rebríčka DXOMARK, dosiahol najvyššie skóre v histórii

10. novembra 2022

Odporúčané

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022