LEXUS odhaľuje nový vysokovýkonný model F: GS F s výkonom 477 k

  Prepracované štvordverové vozidlo s rýchlosťou a agilitou špičkového športového automobilu Atmosférický 5,0-litrový motor V8 s maximálnym výkonom 447 k a maximálnym krútiacim momentom 530 Nm Kombinácia Ottovho a Atkinsonovho spaľovacieho cyklu poskytuje maximálny výkon a účinnosť Konštrukčné vystuženie a dynamicky vyladené zavesenie poskytujú stabilitu vo vysokých rýchlostiach a agilitu pripomínajúcu športový automobil Inovatívny diferenciál s […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 15. januára 2015
Obsahuje nasledovné témy , ,

 

Vysoký výkon, štyri dvere a dostatok priestoru v kabíne na pohodlné usadenie piatich dospelých ľudí. Až doteraz sa tých niekoľko áut na svete, ktoré niesli tieto črty, vyznačovalo typicky nemeckou nomenklatúrou, teraz však nastáva zmena. Dnešným predstavením modelu GS F na Severoamerickom medzinárodnom autosalóne sa do radov výrobcov superšportových sedanov pridal Lexus.

Netrpezlivo očakávaný športový sedan GS F, ktorý je spojením prepychu poprednej luxusnej limuzíny s výkonom športového kupé, je najnovším prírastkom v rade vysokovýkonných modelov F tejto automobilky. Tento rad už teraz zahŕňa pozoruhodné modely, ako je napríklad RC F. GS F, vychádzajúci z luxusného sedanu strednej triedy GS, je pre značku Lexus priekopníckym počinom, keďže ide o historicky najväčšie vozidlo s označením F v jej ponuke.

Cieľom áut s označením F je poskytovať veľmi príjemný pocit za volantom a ponúkať potešenie z jazdy bez ohľadu na to, kto je ich vodičom a kde na nich jazdí. Z modelu GS F sme chceli vytvoriť jedinečný automobil, ktorý prekoná očakávania najnáročnejších motoristických nadšencov, no zároveň bude potešením aj pre všetkých ostatných ľudí. V tomto duchu si GS F osvojil prednosti zvuku, rýchlych reakcií a výkonu, ktoré sú základnými kameňmi označenia Lexus F,“ hovorí Jukihiko Jaguči, hlavný konštruktér modelu GS F.

Výkonný motor V8 a športová 8-stupňová prevodovka

Pod kapotou sa bude skrývať ohromujúci atmosférický 5,0-litrový motor V8, ktorý vyvinie neuveriteľný výkon 477 k a jeho špičkový krútiaci moment prevyšuje 530 Nm. Táto pohonná jednotka bude spojená s bleskovo rýchlou 8-stupňovou automatickou prevodovkou s funkciou manuálneho radenia a štyrmi rôznymi režimami: Normal, Eco, SPORT S a režimom SPORT S+ určeným špeciálne pre pretekársku trať. Keďže GS F má najnižšiu hmotnosť v danej triede – 1 830 kg, tento nový sedan s pohonom zadnej nápravy bude akceleráciou pripomínať športové kupé, zatiaľ čo svojou maximálnou rýchlosťou sa vyrovná mnohým pretekárskym automobilom. Pohonný agregát DOHC s 32 ventilmi sa napriek svojmu výkonu vyznačuje vysokou hospodárnosťou a pri umiernenej jazde využíva Atkinsonov cyklus.

Lexus GS-F - rear

Jazdné vlastnosti vyladené na slávnom Nürburgringu

GS F bude vybavený konštrukčným vystužením a špeciálne navrhnutým systémom zavesenia, ktoré sú prispôsobené zvýšenému výkonu vozidla. Najnovší člen radu F sa môže pochváliť pozoruhodnými jazdnými vlastnosťami športového automobilu, ktoré sa nevylaďovali len na okruhu v Japonsku, ale aj na slávnej Nordschleife v nemeckom Nürburgringu. Špeciálne tuhé zavesenie vozidla spolu s väčšími pneumatikami (255/35 – 19 vpredu a 275/35 – 19 vzadu) a zdokonaleným brzdovým systémom doplneným o jasnooranžové strmene poskytujú modelu GS F pozoruhodnú stabilitu vo vysokých rýchlostiach a agilitu obratného športového automobilu. Tieto prvky zabezpečujú prakticky neutrálne vyváženie jazdných vlastností v takmer každom druhu zákruty.

Inovatívny diferenciál s vektorovaním krútiaceho momentu (TVD) značky Lexus, ktorým je vybavený aj model RC F, bude súčasťou dlhého zoznamu štandardnej výbavy, vďaka ktorej výkon modelu GS F vynikne z davu. TVD ponúka tri prevádzkové režimy:

Charakteristický dizajn v zmysle pravidla Forma nasleduje funkciu

GS F má zväčšenú a výraznejšiu verziu charakteristickej masky chladiča značky Lexus v tvare vretena s príznačnou vzorkou mriežky vyhradenou pre modely F a veľké otvory na prívod vzduchu, ktoré sú hladko zakomponované do prednej masky. Elegantnú a zároveň športovú tvár automobilu dotvárajú tenké naklonené svetlomety so svetlami na denné svietenie v tvare L, ktoré sú typické pre značku Lexus. GS F je posadený badateľne nižšie a je širší ako ostatné modely GS. Vďaka tomu má omnoho agresívnejší postoj, ktorý spolu s výstupmi vzduchu v predných blatníkoch a športovými zliatinovými kolesami s rozmerom 19’’ robí tento automobil okamžite rozpoznateľný ako model F. Zadnú časť zdôrazňuje decentný zadný spojler z uhlíkových vláken a lichobežníkové výfuky so štyrmi chrómovanými koncovkami výfukov, ktoré jasne naznačujú, že toto vozidlo je určené na športovú jazdu.

Dynamickými úpravami prešla aj kabína ukrytá v plechoch karosérie modelu GS F. Je štylizovaná v súlade s elegantným motívom formy nasledujúcej funkciu a všetky ovládacie prvky sú umiestnené v ľahkom dosahu vodiča. Za exkluzívnym športovým volantom s emblémom F sa nachádza nový elektronický blok prístrojov, ktorý možno nakonfigurovať na štyri rôzne zobrazenia v závislosti od preferovaného štýlu jazdy: Normal, Eco, SPORT S a SPORT S+. Kabína je vybavená aj špeciálne prispôsobenými prednými a zadnými sedadlami, ktoré posádke vozidla poskytujú väčšiu bočnú oporu bez kompromisov v oblasti pohodlia.

Lexus GS-F int

Napriek všetkým športovým doplnkom si GS F zachováva svoj luxusný charakter, okrem iného aj vďaka špičkovému materiálu Alcantara na obložení dverí, stredovej konzole a nad prístrojovým panelom. Elegantnú palubnú dosku s centrálnym videomonitorom obsluhovaným diaľkovým ovládačom na stredovej konzole ďalej zušľachťujú analógové hodiny. Model GS F môže byť vybavený špičkovým audiosystémom Mark Levinson so 17 reproduktormi, ktorý uspokojí aj najnáročnejších milovníkov kvalitného zvuku. Ak však chcete počúvať hudbu pochádzajúcu z motora, stačí aktivovať systém aktívneho riadenia zvuku nastavením pohonného systému do režimu SPORT S alebo SPORT S+. Tento systém aktívneho riadenia je podobný systému použitému v modeli RC F, v porovnaní s ním je však zdokonalený. Teraz využíva aj reproduktory pri zadných sedadlách a zosilňuje mohutný zvuk výfuku vozidla pre všetkých cestujúcich v modeli GS F. Vďaka tomu dokonale dopĺňa zážitok zo športovej jazdy.

Potešenie z jazdy. To je charakteristický znak všetkých vozidiel nesúcich označenie F a naším zámerom pri navrhovaní modelu GS F bolo dodať mu túto črtu. Dizajnová filozofia modelu GS F sa riadi pravidlom Forma nasleduje funkciu. Napríklad maska chladiča v tvare vretena pre model GS F sa zrodila s cieľom ďalej zdokonaliť aerodynamické vlastnosti a vnútorné chladenie vozidla, zatiaľ čo výstupy vzduchu v predných blatníkoch, prvýkrát použité v modeli IS F a následne v modeli RC F, sa v GS F použili z dôvodu ich účinnosti. Dizajnový smer modelu GS F zdôrazňuje úsilie značky Lexus o progresívny luxus a myslím si, že tento automobil je dokonalým stelesnením tejto myšlienky,“ hovorí Jošiharu Nakadžima, hlavný projektový dizajnér divízie dizajnu značky Lexus.

Nový komplexný balík bezpečnostných prvkov, Lexus Safety System+

Automobily Lexus vrátane modelu GS F, ktoré využívajú radar s milimetrovými vlnami a kamerový systém na detekciu vozidiel a chodcov pred vozidlom, budú vybavené multifunkčným balíkom bezpečnostných prvkov, ktorý zahŕňa prednárazový bezpečnostný systém (PCS). Tento systém upozorňuje vodiča a zabezpečuje brzdovú podporu a automatické brzdenie na zamedzenie nárazom a obmedzenie následkov nárazu v prípade, že k nemu dôjde. Balík obsahuje aj tieto systémy: systém varovania pri opustení jazdného pruhu (LDA) upozorňujúci vodiča na neúmyselné vybočenie z jazdného pruhu a systém adaptívnych diaľkových svetiel (AHS), ktorý zlepšuje viditeľnosť v noci.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

Veľký test elektromobilu Mercedes-Benz B250e: Dojazd v zime rapídne klesá

Zimné obdobie nepraje elektromobilom. Presvedčili sme sa o tom v priebehu týždňa aktívneho používania Mercedesu B250e. Skvelý automobil nadštandardnej kvality trpel jedine prítomnosťou elektrického pohonného systému, ktorý bolo potrebné dobíjať každý deň celé hodiny. Vozidlo bolo pritom vybavené systémom RANGE PLUS a účinnou rekuperáciou energie. Článok je autorským textom Erika Stríža, zakladateľa titulu Ecomoto.sk. Foto: […]

2. januára 2017

Aký dojazd elektromobilu je už dostatočný?

Aký maximálny dojazd elektromobilu je už v poriadku? A kedy ešte nie? Odpoveď na túto otázku hľadajú častejšie marketingové oddelenia automobiliek, než samotní koncoví zákazníci. Tí totiž častokrát ani netušia, koľko vlastne na svojom vozidle denne najazdia.   Keď sa rozhodujete kúpiť si automobil poháňaný elektrickým motorom alebo plug-in hybrid, je veľmi dôležité hodnotiť automobily […]

15. novembra 2016

Nový Renault Zoe s batériou Z.E. 40 a dojazdom až 400 km

Malý elektromobil Zoe bude mať skoro dvojnásobne väčší dojazd ako jeho predchodca. Vďačí za to batériovému packu Z.E. 40, vo svojej kategórii bude lídrom.   Nový Renault Zoe v porovnaní so svojím predchodcom z roku 2013 neprináša žiadne dizajnové inovácie. Rovnako vyzerá nielen vonkajšok, ale aj interiér vozidla. To, čím sa bude odlišovať, bude praktický […]

3. novembra 2016

Pýtali sme sa Filipa Tůmu, prečo jazdí na LPG. Za palivo vraj ušetrí až 40 percent.

Nie je to tak dávno, čo sme aj na stránkach Ecomoto informovali o tom, že herec a spevák Filip Tůma sa stal tvárou značky Probucard. Táto firma zabezpečuje prestavbu áut na pohon na kvapalný ropný plyn LPG a Filip Tůma na takto prestavanom Subaru Legacy každý rok najazdí asi 80-tisíc kilometrov. Pýtali sme sa na jeho skúsenosti s […]

31. októbra 2016

Honda Accord Hybrid pre USA

Novú Hondu Accord síce už viac neuvidíme na Slovensku, americkému trhu však japonská automobilka ponúkne svoj krásny sedan aj progresívnym pohonom. Accord v podobe hybridu bude pracovať s 2-litrovým motorom i-VTEC s Atkinsonovým cyklom a s elektrickým motorom napojeným na samostatnú batériu. Vizuálne odlišnosti hybridu od klasických spaľovacích verzií budú iba kozmetické. Nový Accord chce pokračovať […]

18. júla 2016

Najnovšie

Riešenie, ktoré nikoho nezruinuje

Ideálny spoločník, keď potrebujete WiFi vonku

Ku stanu a liehovému variču pribaľte tiež prístupový bod štandardu WiFi 6

10. júna 2022

Funkcia Nightography

Režisér Matyáš Fára vydal nový krátky film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Vďaka funkcii Nightography nebolo potrebné použiť profesionálnu kameru. Vlajková loď od Samsungu všetko zvládla na výbornú.

10. júna 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

10. júna 2022

Otestujte športové vlastnosti

Vlastníte smart hodinky? Týchto 5 krokov je dobré urobiť hneď po ich kúpe

Predstavujeme krátky návod s piatimi jednoduchými krokmi, ktoré by mal urobiť každý, kto si nedávno zadovážil smart hodinky od tohto výrobcu. 

7. júna 2022

Nové možnosti zabezpečenia telefónu

Snímač 3D Ultrasonic Large Fingerprint – v smartfónoch vivo

Najlepšie smartfóny vivo po novom odomknete pomocou 3D ultrazvukového snímača odtlačkov prstov

6. júna 2022

Jednoduchá inštalácia a nastavenie

Canon predstavil skener imageFORMULA RS40

Jednoduché reštaurovanie a digitalizácia starých fotografií

6. júna 2022

Personálne zmeny v Samsung Electronics CZ&SK

Martin Doležal sa stal novým vedúcim brand marketing tímu českého a slovenského Samsungu

2. júna 2022

Personálne zmeny v Samsung Electronics CZ&SK

Novou personálnou riaditeľkou českého a slovenského Samsungu je Marcela Kosmatová

2. júna 2022

Ahoj, Slovensko

Značka vivo oficiálne vstupuje na lokálny trh so smartfónmi

V poradí piaty najväčší globálny výrobca smartfónov prichádza na Slovensko. Značka vstupom na slovenský trh potvrdzuje svoj záväzok voči spotrebiteľom a naďalej rozširuje svoju prítomnosť v rámci Európy

1. júna 2022

So štyrmi novými klávesnicami SureFire sa vaše hranie rozsvieti

Verbatim, uviedol na trh štyri nové klávesnice

SureFire, špecializovaná herná značka od spoločnosti Verbatim, uviedla na trh štyri nové klávesnice, ktoré ponúkajú na výber klasickú alebo 60% veľkosť, membránové či mechanické spínače alebo viac režimové, programovateľné RGB osvetlenie tak, aby vyhovovali vášmu rozpočtu a štýlu hry.

1. júna 2022

Odporúčané

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022