AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

Na prvom aj poslednom mieste je zážitok

Kedy ste naposledy ostali v nemom úžase z modernej elektroniky? Azda keď ste prvý raz videli film v 3D, vyskúšali virtuálnu realitu alebo mali možnosť nahliadnuť do zákulisia medicínskej praxe so všetkými tými skenermi a citlivými snímačmi. Keď ide o zvuk, tam ľudia obyčajne veľmi unesení nebývajú, pretože iba málokedy sa stretnú s kvalitou, ktorá by sa tak nápadne odlišovala od každodennej skúsenosti.

My, technologickí novinári, máme tieto hranice pre údiv ešte viac posunuté, pretože sa s tou vyššou kvalitou stretávame častejšie.  Lenže to, čo sa podarilo slovenskému výrobcovi modelom reproduktorov Truune Eight (8), nechalo v takomto nemom úžase nielen všetky naše návštevy, ale tiež nás. Pritom zvonka by ste mimoriadne vlastnosti týmto reproduktorom asi nepripísali.

Čítajte našu recenziu reproduktorov Truune Eight (8) ďalej.

 

Truune Eight (8) – Technické údaje
Reproduktory
 • 1″ výškový reproduktor s hodvábnou mäkkou kopulou
 • 5″ stredový reproduktor z prírodných vlákien
 • Frekvenčný rozsah 45 Hz – 20kHz, -3dB
 • digitálna interpolácia a upscalling 192 kHz
Rozmery a hmotnosť 390×215×275 mm (vך×h), 18 kg
Zosilňovač
 • 2 x 125W Audiophile
 • Hypex n-Core – THD
 • Skreslenie 0.0015 / 1W
 • vzduchové cievky a kondenzátory Jantzen Audio
Digitálny zvukový procesor Sigma Delta 56-Bit s prepínateľným 10-pásmovým ekvalizérom
High-End DAC 1 x Wolfson WM8742 S / N ratio -123 dB
Energetické nároky
 • Pohotovostný režim < 1 watt
 • Sieťový pohotovostný režim 2,5 wattu
 • Nečinnosť 11 wattov
 • Maximálne typické prehrávanie (80 dB @ 1M) 17 wattov
 • Maximálna spotreba energie 380 wattov
Konektivita
 • diaľkový ovládač
 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi – WLAN 2.4 GHz
 • IEEE 802.11 b/g/n
 • 2 x digitálna optika
 • 1 x digitálne RCA
 • 1 x stereo analógový RCA
 • 1 x USB max. 1A
 • 1 x Stark link
 • port na ovládanie iných zariadení

Estetika, dizajn a funkcia v súlade

Minimalizmus a vysoká kvalita idú ruka v ruke, pretože čo je vysoko efektívne, to spravidla zanevrie na zbytočnú estetiku a uprednostňuje tú funkčnú. Je to prípad tohto audiosystému, ktorý vyzerá skutočne skôr nenápadne. Východisková hnedo-čierna alebo hnedo-béžová farebná schéma je doplnená o čierne alebo pestrofarebné kruhové kryty membrán reproduktorov, ktoré umožňujú poslucháčovi prispôsobiť vzhľad audiosystému interiéru. Všetky farebné varianty Truune Eight (8) nájdete tu.

Viac ani nepotrebuje, pretože solídny, funkčný a nadčasový dizajn sa hodí doslova všade – do moderného škandinávskeho interiéru, do retra zariadeného v štýle 80. rokov a tiež do neoklasicistického alebo s prvkami renesancie – tam sa síce moderná technika celkom nehodí, práve vtedy príde vhod uniformný vyladený vzhľad.

Dizajn, to ale nie je estetika, je to architektúra vnútorného vyhotovenia, spracovanie podstavcov, materiálové vyhotovenie a tiež ovládacie rozhranie. Tak napríklad bočné steny sú vyrobené z orechového dreva, podšívka je z ekologického zemiakového škrobu a aj ďalšie materiály sú považované za udržateľné a ekologické. Dotykový panel je zo skla, ktoré sa v prírode síce nerozloží nikdy, no dá sa plne recyklovať a neemituje žiadne nežiadúce častice.

„Zažite krásu čistého domáceho zvuku bez príkras, zbytočných doplnkov, alebo pozlátka diktovaného masami,“ tvrdí výrobca.

Jediným materiálom, o ktorom by mohol zákazník spočiatku zapochybovať, je použitá ekokoža. Je tenká a po odobratí krytov reproduktorov možno pozorovať určité nepresnosti v rezoch, ide však o detail, ktorý je pred očami skrytý.

Ekokoža má svoje priaznivé vlastnosti, a to predovšetkým malú hrúbku, dobrú tvárnosť pri lepení na rôznorodé povrchy a vysokú povrchovú odolnosť. Hlavný dôvod jej využitia je však v tom, minimalizuje zvukové odrazy z prednej strany reproduktora. Výrobca šikovne túto ekokožu umiestnil práve na miesta, kde by mohlo hroziť poškodenie, teda priamo na prednú stranu a na hranu, kde pri práci s dotykovým rozhraním položíte dlaň. Pripomeňme tiež dôležitú vec: ekokoža nie je syntetická koža známa ako koženka. Ide o moderný výrobok vytvorený spracovaním organickej kože, avšak bez potreby nadštandardnej starostlivosti, ktorú pravá koža vyžaduje.

Mimochodom, apel výrobcu na ekológiu je evidentný skoro v každom ohľade. Už samotné balenie s reproduktormi je minimalistické, až prekvapivo jednoduché a vyrobené z nelakovaného kartónu. Nie je dôvod ohurovať množstvom zbytočných grafík a plastov, keď to hlavné prekvapenie nastane po prvom inštalácii po spustení.

Prvé rozbalenie a spustenie

Keď si domov alebo do štúdia prinesiete Truune Eight (8), budete potrebovať asi 15 minút, kým celý set plne spojazdníte. Najlepšie je, keď na to nie ste sami, ale aj jednotlivec si s inteligentne vymysleným obalom vie poradiť. Kabeláž k audiosystému je veľmi jednoduchá – dvojmetrová napájací kábel, štvormetrový kábel prepájajúci oba reproduktory s nápadnou medenou farbou (ten napája energiou aj druhý reproduktor) a dvojmetrový optický kábel TosLink.

 

Truune Eight (8) vyniká svojou konektivitou, prekvapí však, že tu nie je AUX. Niekto by mohol namietať, že audio tohto rangu vyžaduje viac, no na druhej strane je tu aj bezdrôtový Bluetooth 5.0. Na zadnej strane hlavného reproduktora nájdete všetky konektory združené na jednom paneli. Nechýba ani optika, koaxiál či plnoformátové USB (snáď by bolo vhodné mať tu už aj USB-C).

Bez ohľadu na to, aký prehrávač pripojíte, vždy dostanete vynikajúci zvuk – dokonca aj vtedy, keď je zdroj kvalitatívne slabší, o zlepšenie sa postaraj technológie vnútri reproduktora, ktoré patria k audiofilnej špičke.

Sofistikované ovládanie cez sklený dotykový panel

Truune Eight (8) sa ovláda pomocou diaľkového ovládača – je jednoduchý, z plastu a s vysokými gumenými tlačidlami, ktoré podľa nášho názoru celkom nezodpovedajú charakteru týchto reproduktorov. Dotykové rozhranie na skle pôsobí veľmi sofistikovane a doslova nás bavilo. Panel neposkytuje žiadnu mechanickú alebo zvukovú odozvu na stlačenie, musíte sa preto pozerať na jednoduchý displej s animovanými textami.

Vlastne na reproduktoroch nie je ani jedno mechanické tlačidlo, čo má svoj zmysel – výrobca venoval veľkú pozornosť tomu, aby tu nebolo nič, čo by mohlo po rokoch spôsobovať nežiadúce vibrácie alebo zvuky. Aj podstavec je navrhnutý tak, aby úplne eliminoval akékoľvek takéto efekty.

Kvalita zvuku – tu sa ani nie je o čom baviť

Reproduktory ponúkajú vlastný ekvalizér s predvoľbami Relaxing a Studio a ďalšími profilmi, ktoré si používateľ nastaví sám. Pridanou funkciou je Bass Boost. Domnievame sa, že ekvalizér budú poslucháči riešiť skôr cez samotný prehrávač, ale každá možnosť vyladiť audio navyše sa cení.

Keď použijete kvalitný prehrávač, kvalitný vstup a kvalitný súbor s muzikou, ideálne bezstratový, máte šancu ohromiť samého seba i každého, kto si príde zvuk vypočuť. My sme ako prvý vyskúšali ten, ktorý je tu skôr iba doplnkom – Bluetooth. Nemáme však dôvody na kritiku, pretože schopnosť reprodukcie ďaleko presahuje rozsah tohto bezdrôtového spojenia a zdá sa, že vie tak zdôrazniť všetky detaily v pozadí, až nadobudnete pocit, že prehrávate cez optiku. Samozrejme, že pripojenie káblom bude to preferované, pre laika i amatéra však bude v kvalite reprodukcie rozdiel buď žiadny, alebo veľmi malý.

Truune Eight (8) sú pripravené na reprodukciou prakticky čohokoľvek, ale najviac sa priaznivé stránky jeho technologického zázemia prejavia pri počúvaní inštrumentálnej hudby a orchestra. Napriek jednoduchej konfigurácii reproduktorov môžete pri správnom postavení v miestnosti počuť všetky tie detaily, ktoré sú pri počúvaní cez mainstreamové slúchadlá a audiosystému dokonale skryté – a platí to ako pre stredy a výšky, tak pre nízke tóny.

Spočiatku sme mali dojem, že reprodukcia má tendenciu uprednostňovať práve nízke tóny, čo je dôsledkom ich schopnosti reprodukovať ich v mimoriadnej hĺbke. Zdanlivo akékoľvek odchýlky od toho, čo a ako máte záujem práve počúvať, viete razom vyriešiť cez ekvalizér.

V čom reproduktory vynikajú bez najmenších pochýb, je mohutnosť reprodukcie, enormne široký rozsah (technicky je to 40 Hz – 20 kHz) a tiež hlasitosť. Výrobca odporúča, aby mala miestnosť rozlohu 6 až 30 štvorcových metrov.

Počuli sme konštatovanie, že tento set za necelých päťtisíc eur má kvalitu reprodukcie na úrovni audiosystémov za 15-tisíc eur. Je to ambiciózne tvrdenie,  no nebránime sa mu. Ide práve o výsledok použitia kvalitnej techniky vnútri. Ak vás zaujímajú ďalšie detaily o zákulisí a procese výroby Truune Eight (8) odporúčame prečítať si ich na oficiálnej stránke výrobcu v časti Quality.

 

Cena a dostupnosť

Zaplatiť za stereo reproduktory 4 740 eur sa môže zdať priveľa, lenže je potrebné uvedomiť, komu vlastne toto audio konkuruje. To nie sú žiadne všeobecne známe značky, ale tie preferované profesionálmi, ktoré sa používajú pri hudobnej produkcii.

Niet divu, že sa pre značku a jej reproduktory Truune Eight (8) a Truune Eighty (80) rozhodujú špičkoví hudobníci zo Slovenska. Vraj to niekoľkých dokonca podnietilo k návratu k počúvaniu vinylu.

My sme po návrate k nášmu tradičnému ozvučeniu mainstreamovou značkou v konfigurácii 5.1 cítili, akoby sme prišli o časť sluchu – zrazu sa zvuk, dovtedy hlboký a detailný, zdal chudobný, nevyvážený, s utlmenými detailmi. Takú silu má Truune Eight (8) – dramaticky vám zvýši štandard, že sa vám všetko ostatné bude zdať nedostatočné.

Produkty značky Truune si môžete zakúpiť cez internet, ale pri nákupe techniky s takouto hodnotou (technickou, finančnou i spoločenskou) chcete najprv audio počuť na vlastné uši. Slovenskú značku, ktorú založil Gabriel Stark, v súčasnosti nájdete v Bratislave, Košiciach a tiež v Prahe (adresy showroomov sú tu).

Pridanou hodnotou je záruka až 5 rokov. Ako nás ubezpečili ľudia zo značky, použitie ekologických materiálov, ako zemiakového škrobu, nemá vplyv na životnosť komponentov v domácom prostredí, preto má byť táto audiotechnika ambíciou stať sa niečím, čo sa bude po rokoch dediť ako majetok s vysokou hodnotou.

Produkty Truune v showroome v Bratislave

 

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021
TEST

Redakčný test

Recenzia Philips 272B: Zlatý štandard so svetelným senzorom

Vzhľad monitora obyčajne nie je tak dôležitý ako jeho obraz, ale keď je už obraz špičkový, môže sa výrobca sústrediť aj na estetiku – a tento Philips je krásne funkčný kus modernej techniky!

31. júla 2020
TEST

Test | Recenzia

Veľké prekvapenie v redakcii: Langie S2, multiúčelový hlasový prekladateľ do vrecka

Prekladač do vášho vrecka LANGIE S2 pre všetkých, ktorí radi cestujete, ale neradi na preklad do cudzieho jazyka vyťahujete svoj mobil.

20. decembra 2019

Naživo z tlačovky

Slovensko ide učiť ľudí, sa ako sa brániť útokom na internete. ITAS spúšťa projekt kry-sa.sk

Kry-sa.sk nie je len webstránkou, ale osvetovou kampaňou na podporu kybernetickej bezpečnosti.

5. júna 2019
TEST

Mercedes-Benz Star Experience 2016 v Piešťanoch

Dobrý vodič nie je ten, ktorý ešte nikdy nekrčil plechy. Je to ten, kto vie bezpečne ovládať svoj automobil a zareagovať na nečakané situácie na ceste aj vo vysokej rýchlosti. Každý človek má však svoje limity a vtedy dokáže pomôcť samotný automobil. Najnovší Mercedes-Benz triedy E prichádza s mnohými asistenčnými funkciami, ktoré dokážu nahradiť reakciu […]

19. septembra 2016

Najnovšie

Profesionálne riešenie pre videokonferencie od Bose

Videobar VB-S vie nájsť hlasy a ostatné zvuky v miestnosti eliminovať

Elegantný Bose Videobar VB-S rieši najčastejšie problémy pri videokonferenciách a vďaka unikátnym technológiám zaisťuje čistý obraz aj zvuk, a to dokonca bez rušenia nežiaducimi zvukmi z miestnosti.

8. decembra 2022

Navrhnutý na dlhodobé používanie

Zenbook 17 Fold OLED

ASUS ohlásil predaj skladateľného notebooku Zenbook 17 Fold OLED na Slovensku

8. decembra 2022

Môžu pochváliť lepšou výdržou batérie

Najlepšie smart hodinky pre rok 2022

Ocenenie EISA za najlepšie smart hodinky pre rok 2022 – 2023 získavajú Huawei Watch GT 3 Pro

8. decembra 2022

Užite si každý tón bez rušenia vďaka Huawei FreeBuds Pro 2

Huawei FreeBuds Pro 2

Dokonalá kvalita hudby, hovory bez hluku z okolia a batéria, ktorá vás rozhodne nenechá v štichu. To všetko svojim užívateľom ponúka novinka na trhu, bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds Pro 2.

8. decembra 2022

Spoľahlivá batéria pre neprerušované hranie

4 dôvody, pre ktoré je Huawei nova Y70 skvelou voľbou pre mobilných hráčov

Účel smartfónu v dnešnej siaha omnoho ďalej, než je obyčajné volanie či esemeskovanie. Smart asistenti vo vreckách nám denne pomáhajú komunikovať, sledovať obľúbené relácie a filmy, zachytávať spomienky, počúvať hudbu a poskytujú možnosť zostať v spojení so svetom.

8. decembra 2022

Sprievodca najlepšími darčekmi pre hráčov od AGON by AOC

Čas dať trochu RGB na vianočný stromček

Hranie – lepšie vo vysokom rozlíšení, lepšie na veľkom plátne

8. decembra 2022

Dynabook rozširuje rad notebookov Satellite Pro C o dve nové zariadenia

Satellite Pro C40-K a notebook Satellite Pro C50-K s displejom s uhlopriečkou 15,6“.

Dynabook Europe GmbH predstavuje dva nové notebooky radu Satellite Pro C: 14“ prístroj Satellite Pro C40-K a notebook Satellite Pro C50-K s displejom s uhlopriečkou 15,6“.

8. decembra 2022

Tipy na darčeky – Vianoce 2022

Najzaujímavejšie slúchadlá – najlepšie potlačenie okolia či vyrovnanie následkov degradácie sluchu Bose QuietComfort Earbuds II – Slúchadlá s najlepším aktívnym potlačením okolia (ANC) Horúca novinka – nová generácia výnimočných slúchadiel legendárneho radu Bose QuietComfort. Slúchadlá si vždy pri nasadení zmerajú vlastnosti anatómie konkrétneho ucha a prispôsobia im reprodukciu. Okrem toho sú oceňované pre najlepšie potlačenie […]

8. decembra 2022

PPDS predstavila interaktívny displej Philips T-Line BDL3652T

Interaktívny displej Philips BDL3652T

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o inovatívny interaktívny displej Philips BDL3652T patriaci do produktovej rady T-Line.

2. decembra 2022

Bose predstavuje Bose Music Amplifier

Bose Amplifier

centrum domáceho ozvučenia, ktoré prepojí svet digitálnej hudby aj zbierky tradičných hudobných nosičov

30. novembra 2022

Odporúčané

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022