AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

Na prvom aj poslednom mieste je zážitok

Kedy ste naposledy ostali v nemom úžase z modernej elektroniky? Azda keď ste prvý raz videli film v 3D, vyskúšali virtuálnu realitu alebo mali možnosť nahliadnuť do zákulisia medicínskej praxe so všetkými tými skenermi a citlivými snímačmi. Keď ide o zvuk, tam ľudia obyčajne veľmi unesení nebývajú, pretože iba málokedy sa stretnú s kvalitou, ktorá by sa tak nápadne odlišovala od každodennej skúsenosti.

My, technologickí novinári, máme tieto hranice pre údiv ešte viac posunuté, pretože sa s tou vyššou kvalitou stretávame častejšie.  Lenže to, čo sa podarilo slovenskému výrobcovi modelom reproduktorov Truune Eight (8), nechalo v takomto nemom úžase nielen všetky naše návštevy, ale tiež nás. Pritom zvonka by ste mimoriadne vlastnosti týmto reproduktorom asi nepripísali.

Čítajte našu recenziu reproduktorov Truune Eight (8) ďalej.

 

Truune Eight (8) – Technické údaje
Reproduktory
 • 1″ výškový reproduktor s hodvábnou mäkkou kopulou
 • 5″ stredový reproduktor z prírodných vlákien
 • Frekvenčný rozsah 45 Hz – 20kHz, -3dB
 • digitálna interpolácia a upscalling 192 kHz
Rozmery a hmotnosť 390×215×275 mm (vך×h), 18 kg
Zosilňovač
 • 2 x 125W Audiophile
 • Hypex n-Core – THD
 • Skreslenie 0.0015 / 1W
 • vzduchové cievky a kondenzátory Jantzen Audio
Digitálny zvukový procesor Sigma Delta 56-Bit s prepínateľným 10-pásmovým ekvalizérom
High-End DAC 1 x Wolfson WM8742 S / N ratio -123 dB
Energetické nároky
 • Pohotovostný režim < 1 watt
 • Sieťový pohotovostný režim 2,5 wattu
 • Nečinnosť 11 wattov
 • Maximálne typické prehrávanie (80 dB @ 1M) 17 wattov
 • Maximálna spotreba energie 380 wattov
Konektivita
 • diaľkový ovládač
 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi – WLAN 2.4 GHz
 • IEEE 802.11 b/g/n
 • 2 x digitálna optika
 • 1 x digitálne RCA
 • 1 x stereo analógový RCA
 • 1 x USB max. 1A
 • 1 x Stark link
 • port na ovládanie iných zariadení

Estetika, dizajn a funkcia v súlade

Minimalizmus a vysoká kvalita idú ruka v ruke, pretože čo je vysoko efektívne, to spravidla zanevrie na zbytočnú estetiku a uprednostňuje tú funkčnú. Je to prípad tohto audiosystému, ktorý vyzerá skutočne skôr nenápadne. Východisková hnedo-čierna alebo hnedo-béžová farebná schéma je doplnená o čierne alebo pestrofarebné kruhové kryty membrán reproduktorov, ktoré umožňujú poslucháčovi prispôsobiť vzhľad audiosystému interiéru. Všetky farebné varianty Truune Eight (8) nájdete tu.

Viac ani nepotrebuje, pretože solídny, funkčný a nadčasový dizajn sa hodí doslova všade – do moderného škandinávskeho interiéru, do retra zariadeného v štýle 80. rokov a tiež do neoklasicistického alebo s prvkami renesancie – tam sa síce moderná technika celkom nehodí, práve vtedy príde vhod uniformný vyladený vzhľad.

Dizajn, to ale nie je estetika, je to architektúra vnútorného vyhotovenia, spracovanie podstavcov, materiálové vyhotovenie a tiež ovládacie rozhranie. Tak napríklad bočné steny sú vyrobené z orechového dreva, podšívka je z ekologického zemiakového škrobu a aj ďalšie materiály sú považované za udržateľné a ekologické. Dotykový panel je zo skla, ktoré sa v prírode síce nerozloží nikdy, no dá sa plne recyklovať a neemituje žiadne nežiadúce častice.

„Zažite krásu čistého domáceho zvuku bez príkras, zbytočných doplnkov, alebo pozlátka diktovaného masami,“ tvrdí výrobca.

Jediným materiálom, o ktorom by mohol zákazník spočiatku zapochybovať, je použitá ekokoža. Je tenká a po odobratí krytov reproduktorov možno pozorovať určité nepresnosti v rezoch, ide však o detail, ktorý je pred očami skrytý.

Ekokoža má svoje priaznivé vlastnosti, a to predovšetkým malú hrúbku, dobrú tvárnosť pri lepení na rôznorodé povrchy a vysokú povrchovú odolnosť. Hlavný dôvod jej využitia je však v tom, minimalizuje zvukové odrazy z prednej strany reproduktora. Výrobca šikovne túto ekokožu umiestnil práve na miesta, kde by mohlo hroziť poškodenie, teda priamo na prednú stranu a na hranu, kde pri práci s dotykovým rozhraním položíte dlaň. Pripomeňme tiež dôležitú vec: ekokoža nie je syntetická koža známa ako koženka. Ide o moderný výrobok vytvorený spracovaním organickej kože, avšak bez potreby nadštandardnej starostlivosti, ktorú pravá koža vyžaduje.

Mimochodom, apel výrobcu na ekológiu je evidentný skoro v každom ohľade. Už samotné balenie s reproduktormi je minimalistické, až prekvapivo jednoduché a vyrobené z nelakovaného kartónu. Nie je dôvod ohurovať množstvom zbytočných grafík a plastov, keď to hlavné prekvapenie nastane po prvom inštalácii po spustení.

Prvé rozbalenie a spustenie

Keď si domov alebo do štúdia prinesiete Truune Eight (8), budete potrebovať asi 15 minút, kým celý set plne spojazdníte. Najlepšie je, keď na to nie ste sami, ale aj jednotlivec si s inteligentne vymysleným obalom vie poradiť. Kabeláž k audiosystému je veľmi jednoduchá – dvojmetrová napájací kábel, štvormetrový kábel prepájajúci oba reproduktory s nápadnou medenou farbou (ten napája energiou aj druhý reproduktor) a dvojmetrový optický kábel TosLink.

 

Truune Eight (8) vyniká svojou konektivitou, prekvapí však, že tu nie je AUX. Niekto by mohol namietať, že audio tohto rangu vyžaduje viac, no na druhej strane je tu aj bezdrôtový Bluetooth 5.0. Na zadnej strane hlavného reproduktora nájdete všetky konektory združené na jednom paneli. Nechýba ani optika, koaxiál či plnoformátové USB (snáď by bolo vhodné mať tu už aj USB-C).

Bez ohľadu na to, aký prehrávač pripojíte, vždy dostanete vynikajúci zvuk – dokonca aj vtedy, keď je zdroj kvalitatívne slabší, o zlepšenie sa postaraj technológie vnútri reproduktora, ktoré patria k audiofilnej špičke.

Sofistikované ovládanie cez sklený dotykový panel

Truune Eight (8) sa ovláda pomocou diaľkového ovládača – je jednoduchý, z plastu a s vysokými gumenými tlačidlami, ktoré podľa nášho názoru celkom nezodpovedajú charakteru týchto reproduktorov. Dotykové rozhranie na skle pôsobí veľmi sofistikovane a doslova nás bavilo. Panel neposkytuje žiadnu mechanickú alebo zvukovú odozvu na stlačenie, musíte sa preto pozerať na jednoduchý displej s animovanými textami.

Vlastne na reproduktoroch nie je ani jedno mechanické tlačidlo, čo má svoj zmysel – výrobca venoval veľkú pozornosť tomu, aby tu nebolo nič, čo by mohlo po rokoch spôsobovať nežiadúce vibrácie alebo zvuky. Aj podstavec je navrhnutý tak, aby úplne eliminoval akékoľvek takéto efekty.

Kvalita zvuku – tu sa ani nie je o čom baviť

Reproduktory ponúkajú vlastný ekvalizér s predvoľbami Relaxing a Studio a ďalšími profilmi, ktoré si používateľ nastaví sám. Pridanou funkciou je Bass Boost. Domnievame sa, že ekvalizér budú poslucháči riešiť skôr cez samotný prehrávač, ale každá možnosť vyladiť audio navyše sa cení.

Keď použijete kvalitný prehrávač, kvalitný vstup a kvalitný súbor s muzikou, ideálne bezstratový, máte šancu ohromiť samého seba i každého, kto si príde zvuk vypočuť. My sme ako prvý vyskúšali ten, ktorý je tu skôr iba doplnkom – Bluetooth. Nemáme však dôvody na kritiku, pretože schopnosť reprodukcie ďaleko presahuje rozsah tohto bezdrôtového spojenia a zdá sa, že vie tak zdôrazniť všetky detaily v pozadí, až nadobudnete pocit, že prehrávate cez optiku. Samozrejme, že pripojenie káblom bude to preferované, pre laika i amatéra však bude v kvalite reprodukcie rozdiel buď žiadny, alebo veľmi malý.

Truune Eight (8) sú pripravené na reprodukciou prakticky čohokoľvek, ale najviac sa priaznivé stránky jeho technologického zázemia prejavia pri počúvaní inštrumentálnej hudby a orchestra. Napriek jednoduchej konfigurácii reproduktorov môžete pri správnom postavení v miestnosti počuť všetky tie detaily, ktoré sú pri počúvaní cez mainstreamové slúchadlá a audiosystému dokonale skryté – a platí to ako pre stredy a výšky, tak pre nízke tóny.

Spočiatku sme mali dojem, že reprodukcia má tendenciu uprednostňovať práve nízke tóny, čo je dôsledkom ich schopnosti reprodukovať ich v mimoriadnej hĺbke. Zdanlivo akékoľvek odchýlky od toho, čo a ako máte záujem práve počúvať, viete razom vyriešiť cez ekvalizér.

V čom reproduktory vynikajú bez najmenších pochýb, je mohutnosť reprodukcie, enormne široký rozsah (technicky je to 40 Hz – 20 kHz) a tiež hlasitosť. Výrobca odporúča, aby mala miestnosť rozlohu 6 až 30 štvorcových metrov.

Počuli sme konštatovanie, že tento set za necelých päťtisíc eur má kvalitu reprodukcie na úrovni audiosystémov za 15-tisíc eur. Je to ambiciózne tvrdenie,  no nebránime sa mu. Ide práve o výsledok použitia kvalitnej techniky vnútri. Ak vás zaujímajú ďalšie detaily o zákulisí a procese výroby Truune Eight (8) odporúčame prečítať si ich na oficiálnej stránke výrobcu v časti Quality.

 

Cena a dostupnosť

Zaplatiť za stereo reproduktory 4 740 eur sa môže zdať priveľa, lenže je potrebné uvedomiť, komu vlastne toto audio konkuruje. To nie sú žiadne všeobecne známe značky, ale tie preferované profesionálmi, ktoré sa používajú pri hudobnej produkcii.

Niet divu, že sa pre značku a jej reproduktory Truune Eight (8) a Truune Eighty (80) rozhodujú špičkoví hudobníci zo Slovenska. Vraj to niekoľkých dokonca podnietilo k návratu k počúvaniu vinylu.

My sme po návrate k nášmu tradičnému ozvučeniu mainstreamovou značkou v konfigurácii 5.1 cítili, akoby sme prišli o časť sluchu – zrazu sa zvuk, dovtedy hlboký a detailný, zdal chudobný, nevyvážený, s utlmenými detailmi. Takú silu má Truune Eight (8) – dramaticky vám zvýši štandard, že sa vám všetko ostatné bude zdať nedostatočné.

Produkty značky Truune si môžete zakúpiť cez internet, ale pri nákupe techniky s takouto hodnotou (technickou, finančnou i spoločenskou) chcete najprv audio počuť na vlastné uši. Slovenskú značku, ktorú založil Gabriel Stark, v súčasnosti nájdete v Bratislave, Košiciach a tiež v Prahe (adresy showroomov sú tu).

Pridanou hodnotou je záruka až 5 rokov. Ako nás ubezpečili ľudia zo značky, použitie ekologických materiálov, ako zemiakového škrobu, nemá vplyv na životnosť komponentov v domácom prostredí, preto má byť táto audiotechnika ambíciou stať sa niečím, čo sa bude po rokoch dediť ako majetok s vysokou hodnotou.

Produkty Truune v showroome v Bratislave

 

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021
TEST

Redakčný test

Recenzia Philips 272B: Zlatý štandard so svetelným senzorom

Vzhľad monitora obyčajne nie je tak dôležitý ako jeho obraz, ale keď je už obraz špičkový, môže sa výrobca sústrediť aj na estetiku – a tento Philips je krásne funkčný kus modernej techniky!

31. júla 2020
TEST

Test | Recenzia

Veľké prekvapenie v redakcii: Langie S2, multiúčelový hlasový prekladateľ do vrecka

Prekladač do vášho vrecka LANGIE S2 pre všetkých, ktorí radi cestujete, ale neradi na preklad do cudzieho jazyka vyťahujete svoj mobil.

20. decembra 2019

Naživo z tlačovky

Slovensko ide učiť ľudí, sa ako sa brániť útokom na internete. ITAS spúšťa projekt kry-sa.sk

Kry-sa.sk nie je len webstránkou, ale osvetovou kampaňou na podporu kybernetickej bezpečnosti.

5. júna 2019
TEST

Mercedes-Benz Star Experience 2016 v Piešťanoch

Dobrý vodič nie je ten, ktorý ešte nikdy nekrčil plechy. Je to ten, kto vie bezpečne ovládať svoj automobil a zareagovať na nečakané situácie na ceste aj vo vysokej rýchlosti. Každý človek má však svoje limity a vtedy dokáže pomôcť samotný automobil. Najnovší Mercedes-Benz triedy E prichádza s mnohými asistenčnými funkciami, ktoré dokážu nahradiť reakciu […]

19. septembra 2016

Najnovšie

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

nepretržite a v 4K

Sledujte cez novú kameru hlavnú stanicu v Prahe

Svetovú premiéru v živom streame mala dnes v programe SlowTV nová kamera Axis Communications. Model AXIS Q1808-LE ponúka vďaka objektívu Canon a 4/3” obrazovému snímaču vynikajúcu obrazovú kvalitu v 4K rozlíšení a vysokú citlivosť na svetlo. Nočný záber na pražskú hlavnú stanicu je len malou ukážkou využitia tejto kamery s tzv. bullet dizajnom.

28. marca 2024

Zámer stať sa kľúčovým dodávateľom na trhu s obalmi.

Canon potvrdzuje plán stať sa významným hráčom v oblasti digitálne tlačených etikiet a obalov

Na veľtrhu drupa 2024 v Düsseldorfe Canon potvrdí svoje odhodlanie stať sa významným a dôveryhodným partnerom na trhu etikiet a obalov a predvedie nový digitálny tlačový stroj a koncepty produktov, ktoré potvrdzujú jasný pokrok na ceste k tomuto cieľu. Etikety a obaly predstavujú strategickú oblasť, preto bude prebiehať vo vyhradenej zóne na stánku Canon živá výroba etikiet, vlnitej lepenky a skladacích kartónov.

28. marca 2024

Technologické inovácie

Canon predstaví na veľtrhu drupa 2024 komplexné riešenie pre poskytovateľov tlačových služieb

Spoločnosť Canon na veľtrhu drupa 2024 predstaví pod heslom „The Power to Move“, efektívne prepojenie technologických inovácií, odborných tímov, podporných služieb a dynamickej spolupráce, ktorá umožňuje poskytovateľom tlačových služieb transformovať ich podnikanie. Predstaví sa celé portfólio produkčných tlačových technológií Canon, vrátane hárkových atramentových a tonerových tlačových strojov, vysokorýchlostných kontinuálnych atramentových produkčných liniek, veľkoformátových tlačiarní typu flatbed a roll-to-roll a digitálnych tlačiarní štítkov.

28. marca 2024

200 metrov za minútu

Canon rozširuje portfólio vysokorýchlostných atramentových rotačných tlačiarní o rad ColorStream 8110 a 8200

Spoločnosť Canon nadväzuje na doterajší úspech radu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ColorStream 8000 a rozširuje ju o dva nové modely ColorStream 8200 a 8110. Model ColorStream 8200 je teraz najproduktívnejším modelom radu s maximálnou rýchlosťou až 200 metrov za minútu. Model ColorStream 8110 s rýchlosťou 110 metrov za minútu je ideálny pre poskytovateľov tlačových služieb, ktorí chcú investovať do nového tlačového stroja ColorStream a zároveň zachovať existujúce dokončovacie zariadenia.

 

28. marca 2024

Ultrarýchla produkcia

Atramentové tlačové stroje ProStream 2000 pre komerčnú tlač

Canon ukázal nové vysokorýchlostné atramentové tlačiarne ProStream 2000 pre komerčnú a obchodnú komunikáciu a novú vlajkovú loď ProStream 3160

28. marca 2024

Navrhnuté s ohľadom na životné prostredie

Canon predstavil rad flatbed tlačiarní Arizona 2300 s technológiou FLXflow

Na trh bola uvedená aj najnovšia verzia 2.1 systému PRISMAelevate XL, ktorá zdvojnásobuje výšku tlače reliéfnych tlačových aplikácií na podporovaných flatbed tlačiarňach Arizona na 4 mm, a tým pomáha používateľom vytvárať pôsobivé, na dotyk výrazné hmatové kresby či umelecké diela.

28. marca 2024

rad vysoko kvalitných Industrial SSD diskov

Kingston Digital predstavuje i-Temp

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že vyvinula rad pevných diskov Industrial Temp špeciálne pre výrobcov systémov a konštruktérov, ktorí vyžadujú širší rozsah prevádzkových teplôt pre extrémne prostredia. Tieto SSD disky sú okrem […]

28. marca 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024