istota, ktorá sa vyplatí

Šifrované dáta – nepodceňujte bezpečnosť!

Aj v dobe všadeprítomných cloudových služieb sú osobné flash disky stále veľmi populárne. Mnoho užívateľov nosí desiatky gigabajtov dát na kľúčoch, vo vreckách alebo kabelkách. Nie každý si však položí otázku: Sú moje dáta v bezpečí? Rastúce čísla predajov zabezpečených dátových nosičov ukazujú, že sa situácia zlepšuje, avšak stále viac ako polovica používateľov si neuvedomuje potencionálne nebezpečenstvo […]

Autor
Dátum zverejnenia 10. novembra 2022
Obsahuje nasledovné témy

Aj v dobe všadeprítomných cloudových služieb sú osobné flash disky stále veľmi populárne. Mnoho užívateľov nosí desiatky gigabajtov dát na kľúčoch, vo vreckách alebo kabelkách. Nie každý si však položí otázku: Sú moje dáta v bezpečí?

Rastúce čísla predajov zabezpečených dátových nosičov ukazujú, že sa situácia zlepšuje, avšak stále viac ako polovica používateľov si neuvedomuje potencionálne nebezpečenstvo straty dát. To sa bohužiaľ dá povedať nielen o jednotlivcoch, ale aj o firmách, pre ktoré môže byť unik dát oveľa fatálnejší.

Situáciu zmenila aj postpandemická doba v ktorej ľudia častejšie pracujú z domu a vozia si so sebou dáta do práce a späť, čím sa zvyšuje riziko možnej straty. Podľa údajov z TFL (najväčší dopravný podnik v Londýne) vzrástol v roku 2021 počet strát elektronických zariadení o 22 percent. Okrem samotných zariadení sa strácali aj veľké množstvo dát.

 Stratená flashka /stratené dáta

Aj tomu najpozornejšiemu sa môže stať, že o svoj flash disk príde, zvlášť pokiaľ sa jedná o zariadenie, ktoré je často v permanencii. Malý disk sa dá zabudnúť, odtrhne sa z kľúčov, vypadne z vrecka alebo ho niekto v nepozorovanej chvíli ukradne. Často sú potom stratené dáta cennejšie ako samotný hardvér v podobe pamäťového disku za pár korún.

Užívateľ by mal vždy počítať s tým, že je jeho disk pre potencionálneho zlodeja jednoducho fyzicky dostupný. V takom prípade je jedinou účinnou obranou šifrovania disku, aby sa k dátam nedostal nikto nepovolaný.

Hardvérové ​​a softvérové ​​šifrovanie

V oblasti zabezpečenia sa využívajú dva základné druhy kryptovania súborov. Tým prvým je šifrovanie softvérové, ktoré pomocou aplikácie zakóduje súbory a pri zadaní správneho hesla ich odkóduje. Jeho výhodou je ľahšie nasadenie, nižšia cena a flexibilita pri práci so súbormi. Toto riešenie totiž nepotrebuje špeciálny hardvér a všetky výpočty necháva na zariadení, ku ktorému je pamäťový modul pripojený. Pri tomto šifrovaní však máte fyzický prístup k šifrovaným dátam a dajú sa teda kopírovať na iné médiá alebo ďalej analyzovať.

Druhým variantom je hardvérové ​​šifrovanie, pri ktorom vykonáva výpočty špeciálny šifrovací čip, ktorým je vybavený pamäťový modul. Ide o čip s obmedzenou inštrukčnou sadou a pamäťou, v ktorej je uložený šifrovací kľúč. Touto cestou sa zašifruje celé zariadenie, teda nie konkrétne súbory, a preto nemusíte pri každej úprave myslieť na opätovné zašifrovanie súboru, ako je to pri softvérovom šifrovaní. Bezpečnosť je tu vyššia, pretože používateľ nemá prístup k uzamknutým šifrovaným dátam, a preto ich nemôže kopírovať ani analyzovať. Prístup je možné získať až po odomknutí pomocou správneho kľúča, a navyše môžu byť tieto moduly nezávislé na hostiteľskom počítači.

Kto by mal šifrovať svoje údaje?

Odpoveď je jednoduchá – každý, pretože dnes je možné zneužiť všetko – aj fotografie. Prednostne by o šifrovaní dát mali uvažovať firmy a mať všetky zmluvy, tabuľky s dátami a ďalšie dokumenty (obzvlášť tie citlivé) dobre zabezpečené. Prenášanie dát práve týmto spôsobom je dokonca bezpečnejšie ako e-mailová komunikácia.

O zabezpečenom disku by mali uvažovať všetci, ktorí chcú investovať do krytopmien alebo nakupovať populárny NFT. Stranou pod obmedzeným prístupom sa oplatí nechať aj citlivé dáta týkajúce sa zdravia, financií, alebo osobných údajov. Šifrované disky sú často vybavené technológiou, ktorá bráni zašifrovaniu dát treťou stranou, a dáta tak zostanú ochránené aj pred potencionálnymi kybernetickým útokmi.

Súčasný trh ponúka celý rad riešení pre bezpečné prenosné pamäťové médiá. Niekoľko rokov sa ich vývojom zaoberá spoločnosť Kingston, ktorá v rámci produktového radu Ironkey ponúka disky s hardvérovým šifrovaním všetkých úrovní a pre každého. Zaujímavým riešením sú najmä hardvérovo šifrované USB flash disky IronKey Vault Privacy 50 a disky IronKey Keypad 200 vybavené fyzickou klávesnicou, alebo externý SSD IronKey Vault Privacy 80 s dotykovým displejom, ktoré je možné odomykať a zamykať nezávisle od pripojeného zariadenia. Vďaka tomu nájdu oveľa širšie využitie a môžu sa používať nielen v počítačoch, ale aj v 3D tlačiarňach, obrábacích strojoch a rovnako tak v chytrých televíziách, projektoroch a pod.

Najnovšie

Supertenký a superľahký

ASUS Zenbook S 13 OLED

ASUS Zenbook S 13 OLED, najtenší 13,3″ OLED notebook na svete,
je v predaji na Slovensku

31. mája 2023

Priekopník vo vývoji mobilnej fotografie

Séria Huawei P

Spôsob, akým zachytávame, ukladáme a zdieľame naše spomienky, prešiel za posledné roky pozoruhodnou premenou.

30. mája 2023

S Anti-Shake Sensor Rotation nie je vidieť chvenie rúk

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro dokazuje svoje výnimočné foto schopnosti aj v tmavom prostredí

30. mája 2023

prieskum mapoval spotrebiteľské správanie

Slováci preferujú digitálne ramenné tlakomery

V slovenských domácnostiach sa najčastejšie používajú ramenné tlakomery. Z teplomerov vedú digitálne kontaktné, hneď po nich sklenené lekárske, ukázal prieskum.

24. mája 2023

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022