Skutočné výhody WiFi 6

V reakcii na nedávne oznámenie nového WiFi štandardu 802.11ax sa mnohé organizácie začali tešiť na to, ako si budú bez starostí užívať rýchlejšieho pripojenia. To však predstavuje len jednu z mnohých výhod, ktoré tento štandard ponúkne.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 4. marca 2020
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Plusom nepochybne bude už len samotná vyššia rýchlosť, ktorú prinesie upgrade na WiFi 6, ako sa štandard 802.11ax bežne označuje. Samotný prechod na vyšší štandard je nevyhnutný a pozitívny krok vpred. V porovnaní s predchádzajúcimi technológiami sa predpokladá rýchlosť vyššia až o 40%, ktorá sa v konečnom dôsledku prejaví pružnejším fungovaním sietí.

Prečo ale nechcieť viac? Spoločnosti by sa mali snažiť z nástupu WiFi 6 vyťažiť aj menej zjavné výhody a odlíšiť sa vďaka tomuto štandardu od konkurencie tím, že urýchlia svoj vlastný rozvoj.

Väčšia mobilita zamestnancov

Prvý spôsob, ako sa odlíšiť od ostatných, je úzko sprevádzaný s trendom, ktorý v súčasnosti naberá na sile v priemysle. Prirodzeným dôsledkom rozmachu Internetu vecí a používanie vlastných zariadení na pracovisku sú nové pracovné metódy vrátane práce na diaľku a z domova, ktoré však niektoré spoločnosti, a to najmä tie malé a stredne veľké, doposiaľ museli zavádzať len s veľkou opatrnosťou. Ich nedôvera pramenila hlavne z toho, že nevedeli, či zamestnanci pri používaní vlastných zariadení mimo pracovisko dosiahnu rovnakého pracovného výkonu a či nebude narušené ich vzájomné prepojenie.

S istotou dnes môžeme povedať, že vďaka WiFi 6 odpadajú starosti s funkčnosťou pripojenia v miestach s vysokou hustotou prevádzky. Naviac sa vďaka štandardu WiFi 6 predĺži tiež výdrž batérií pripojených zariadení, takže zamestnanci môžu zostať mobilní dlhšiu dobu.

Rýchlosť pripojenia prispieva k väčšej mobilite – na tento fakt je nutné myslieť s ohľadom na to, do akej miery dnes atraktivita pracovného miesta v očiach zamestnancov závisí na flexibilite. Upgradom na štandard WiFi 6 nielenže rozšírite možnosti pre svojich stávajúcich pracovníkov, ale tiež sa stanete atraktívnejším zamestnávateľom pre potenciálnych uchádzačov.

Buďte najhodnotnejším článkom reťazca

Vyššiu rýchlosť, lepšiu efektivitu a silnejší výkon naprieč vašimi internými systémami nepochybne uvítajú tiež obchodní partneri a spolupracovníci vo vašom dodávateľskom reťazci.

Vyššia rýchlosť siete otvára omnoho viac možností nasadenia a vytvára obrovskú paletu príležitostí pre užívateľov a obchodných partnerov. Upgrade na nový štandard WiFi 6 prinesie všetkým zúčastneným presne to, čomu v obchodných vzťahoch prikladajú prvoradú pozornosť – maximálnu efektivitu, kvalitu, bezpečnosť a obmedzenie rizík.

Úspora prevádzkových nákladov

Ruku v ruke so zvýšením rýchlosti, efektivity a kvality klesajú nároky na údržbu. Tento vývoj so sebou prináša tiež menej prestojov, zvýšenú dôveru v prevádzkové schopnosti a technológie vašej spoločnosti a spokojnejších zamestnancov.

Tieto výhody sú ešte hmatateľnejšie v numerickom vyjadrení. Prevádzkové výdaje sú v dnešnej dobe úzko previazané s digitalizáciou. Pokiaľ si dnes nemôžete dovoliť niečo prehliadnuť, potom sú to vaše technológie, ktorých fungovanie sa často odvíja od rýchlosti pripojenia.

Archivácia a správa dát, riadenie interných aj externých vzťahov, uchovávanie súborov, výskumné aktivity, rozvoj znalostí v reálnom čase, využívanie sociálnych sietí, chatovacie aplikácie, to všetko dnes hrá kľúčovú rolu v každodennom podnikaní a neobíde sa bez silnej a rýchlej siete.

Keď sa ktorýkoľvek z týchto článkov pokazí, často vyžaduje nákladnú opravu. Výrazné zníženie pravdepodobnosti takýchto porúch užívateľom dodáva nielen istotu v ich systémy, ale tiež ovplyvňuje režijné náklady.

Jednorázový výdaj spojený s prechodom na WiFi 6 tak spoločnostiam v konečnom dôsledku môže ušetriť celý rad budúcich nákladov. A to sme ešte nespomenuli finančný prínos vyššie uvedených výhod, ako sú napr. vyššia kvalita pracovníkov, lojálnejší a lepšie fungujúci dodávateľský reťazec a jednoduchšie administratívne procesy.

Nezostávajte pozadu

WiFi 6 nepochybne bude kopírovať vývoj iných prevratných technologických noviniek a čoskoro sa stane samozrejmosťou. Podobný dopad bude mať v nadchádzajúcom roku telekomunikačný štandard 5G. Internet vecí, big dáta a umelá inteligencia už teraz spoločnostiam pomáhajú odlíšiť sa od konkurencie.

To isté sa dá očakávať od WiFi 6, pričom najviac z tohoto štandardu zrejme vyťažia tí, ktorí nezostanú pozadu. Je teda úplne kľúčové prejsť na tento štandard a potom nájsť spôsoby jeho uplatnenia, ktoré vám pomôžu odlíšiť sa od ostatných. A pokiaľ vás v jeho zavádzaní a využití porazia vaši najväčší konkurenti v obore, potom už možno budú všetky ostatné spôsoby, ktorými ste sa chceli odlíšiť, zbytočné. Už totiž budete v poli porazených, čo sa týka kvality riadenia, dodávateľského reťazca, atraktivity pre zamestnancov, nárokov na údržbu, prestojov a koniec koncov tiež úspory nákladov.

Prvým krokom je byť rýchlejší než ostatní alebo s nimi aspoň držať tempo. Zaberte, aby ste boli pripravení na rýchlosť, ktorú so sebou prináša štandard WiFi 6.

Spracoval:
Petr Koudelka, Senior Sales Engineer ve společnosti Zyxel

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Tipy na pripojenie na cestách

Pripojenie na prázdniny pre každého

Poďme si ukázať pár tipov, ako na to.

12. februára 2021

K smartfónu s predplatenou kartou dáva Orange dáta zadarmo pre všetkých

Dáta na celý rok zadarmo. To je bonus pre zákazníkov Orangeu, ktorí sa teraz rozhodnú pre nový smartfón s predplatenou kartou. Orange svojou novou ponukou rúca mýty, že smartfón za plnú cenu bez dotácie sa neoplatí a všetkých zákazníkov, bez ohľadu na to, či sa rozhodnú pre nový smartfón s predplatenou kartou Šikovná Prima alebo […]

20. júna 2018

Najnovšie

špičkové mobilné zážitky v súčasnosti aj v budúcnosti

Nová séria smartfónov Samsung Galaxy S23

Modely série Galaxy S23 predstavujú doposiaľ najvýraznejší posun vo vývoji smartfónov Samsung – záujemcovia sa môžu tešiť na najpokročilejšie fotoaparáty, špičkový herný výkon aj ekologicky šetrné prevedenie

3. februára 2023

termokamera AXIS Q1961-TE

Spoľahlivý teplotný alarm

Spoločnosť Axis Communications oznamuje uvedenie novej termometrickej kamery pre vzdialený monitoring. Toto robustné zariadenie (z bez halogénových materiálov) je ideálne na zabezpečenie perimetru, aj na sledovanie teplôt na veľké vzdialenosti a poskytuje vysoko kvalitné termálne video streamy za každého počasia a akýchkoľvek svetelných podmienok. Kamera má vo výbave predinštalovanú analytickú funkciu včasnej detekcie požiaru, ktorá […]

30. januára 2023

Ponúka najrýchlejší zoom na trhu

Nová PTZ kamera Axis

Spoločnosť Axis Communications uviedla na trh novú vysokorýchlostnú PTZ kameru AXIS Q6318-LE. Táto kamera je určená na video dohľad za každého počasia a disponuje výkonným IR prísvitom pre monitorovanie v úplnej tme. Kamera je ideálna pre mestský video dohľad s rozlíšením 4K UHD a 31× optickým priblížením.  Nová vysokorýchlostná PTZ kamera AXIS Q6318-LE využíva 1/2″ […]

17. januára 2023

4K hry sú teraz na inteligentných televízoroch Samsung

Dobrá sprava pre hráčov

Samsung ponúka hráčom nové možnosti, ako si naplno užiť streaming obľúbených titulov

11. januára 2023

Domáce spotrebiče Bespoke od spoločnosti Samsung posúvajú inteligentnú kuchyňu na ďalšiu úroveň

Samsung – novinky na GES 2023

Samsung predstavil na veľtrhu CES 2023 nové spotrebiče radu Bespoke pre prepojené a prispôsobiteľné kuchynské prostredie

11. januára 2023

Široké portfólio spoločnosti Samsung pomáha ľuďom vytvárať si vlastné zážitky

Mimoriadne zážitky a prepojenie so svetom s televízormi Neo QLED

Samsung predstavuje nové TV radov Neo QLED, MICRO LED a
QD OLED pre rok 2023 s bezpečným pripojením, prispôsobiteľným rozhraním a mnohými funkciami, ktoré menia spôsob ich využitia 

11. januára 2023

S hodinkami Huawei Watch GT 3 SE je to hračka

Zdravie a pohyb pod kontrolou aj počas zimy

Huawei Watch GT 3 SE sú hodinky s množstvom inteligentných monitorovacích funkcií, ktoré vám pomôžu sledovať vaše zdravie nielen v zime, ale v každom ročnom období.

3. januára 2023

Štýlové a flexibilné

Axis predstavuje dva nové závesné „all-in-one“ reproduktory

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dva nové závesné sieťové reproduktory AXIS C1510 a C1511, ktoré je možné ako zariadenie typu „všetko-v-jednom“ ľahko integrovať do systémov. Tieto IP reproduktory s atraktívnym dizajnom sú určené na zavesenie na strop a je možné ich použiť na vysielanie živých alebo vopred nahraných hlasových správ, na reprodukciu hudby na pozadí, proaktívne […]

19. decembra 2022

OPPO Find N2 Flip – vylepšené riešenie vyklápania

Špičkový výkon a všestranný fotoaparát

Spoločnosť OPPO predstavila na INNO Day 2022 novú generáciu špičkových skladacích smartfónov

15. decembra 2022

Čo znamenamenajú skratky?

ONVIF

Vo svete IT sa stretávame s rôznymi skratkami a často si ani nevieme, čo sa za nimi skrýva. V našom novom seriáli vám postupne niektoré pojmy odhalíme a trochu bližšie vysvetlíme.

12. decembra 2022

Odporúčané

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022