Startupy zabojujú o investorov a podporu

Slovenské startupy so zelenými riešeniami

Osem zelených startupov, ktoré sa snažia riešiť výzvy klimatickej krízy, budú mať vo finále akcelerátora Challenger šancu získať financovanie

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 9. marca 2022
Obsahuje nasledovné témy

Voda, ktorá má dezinfekčné vlastnosti, robotický pes či systém pre včasné varovanie pred povodňami – aj to sú príklady slovenských startupov so zelenými riešeniami, ktoré budú na podujatí Demo Day bojovať o financovanie pre svoje projekty. Mladé začínajúce firmy, ktoré cez digitálne technológie riešia výzvy klimatickej krízy, sa po absolvovaní 3-mesačného akcelerátora Challenger stretnú vo štvrtok 17. marca na veľkom finále, kde budú mať šancu presvedčiť porotcov aj investorov o prínose svojich projektov. Podujatie bude otvorené aj pre verejnosť.

Predstavte si prístroj, ktorý čistí vzduch, monitoruje kvalitu ovzdušia, meria teplotu okoloidúcich, zobrazuje aktuálne informácie o pandémii a ešte vám aj na ruky nadávkuje dezinfekciu, ktorá nie je zložená z chemikálií, ale z čistej vody. Študentky z Fakulty architektúry a dizajnu STU v spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky STU takýto prístroj navrhli. Dezinfekčný stojan je nielen multifunkčný, ale najmä prostredníctvom uhlíkových nanotechnológií dodáva vode dezinfekčné vlastnosti. S ohľadom na udržateľnosť navyše minimalizuje náklady a ekologickú záťaž oproti bežným dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu. Startup Nanodi v septembri minulého roka uviedol svoj prvý funkčný prototyp a momentálne pracuje na jeho nových verziách, ktoré lepšie reflektujú potreby trhu.

„Program tento rok prilákal tímy, ktoré pôsobia na slovenských aj zahraničných univerzitách ako aj slovenských zakladateľov, ktorí pracujú mimo Slovenska, ale startup založili tu,” vysvetľuje Peter Kolesár, partner v spoločnosti Civitta, ktorá organizuje akceleračný program Challenger. „Témy sú orientované najmä na udržateľnosť a zelené technológie. Aj vďaka našim akceleračným programom tak pomáhame transformovať slovenskú ekonomiku, aby sa Slovensko mohlo zapísať na mapu ako vyspelá krajina so zeleným mindsetom,” hovorí Peter Kolesár.

Program Challenger je medzinárodnou aktivitou, ktorá prebieha nielen na Slovensku, ale aj v Estónsku a donedávna aj na Ukrajine. „Súčasné dianie nám iba potvrdzuje aké dôležité je budovať odolnú ekonomiku založenú na inovatívnych firmách a my myslíme na všetkých našich ukrajinských kolegov, ktorým sa životy zo dňa na deň obrátili naruby. Na Ukrajine sa mali v týchto dňoch do programu Challenger prihlasovať rozbiehajúce sa inovatívne firmy, no vzhľadom na situáciu je celý program pozastavený,” vysvetľuje Peter Kolesár.

Startupy zabojujú o investorov a podporu

Nanodi je len jednou z ôsmich začínajúcich firiem, ktoré ponúkajú riešenia s reálnym dopadom na naše životy a na problémy, ktoré súvisia s klimatickou krízou a udržateľnejším životom. Posledné tri mesiace tieto startupy v akcelerátore Challenger intenzívne pracovali na zlepšení svojich projektov a na plánoch pre ich uvedenie na trh.

„Cieľom akcelerátora je pomôcť startupom so skvelými nápadmi, aby ich dokázali aj zrealizovať. Chceme, aby svoje podnikanie rozbehli a úspešne vstúpili na trh. Naším spoločným cieľom je, aby získali investorov a partnerov pre ďalší rozvoj, ale najmä aj zákazníkov, ktorí ich produkty skutočne využijú,” vysvetľuje Peter Kolesár.

Program vyvrcholí 17. marca veľkým finále na podujatí Demo Day, kde budú startupy svoje technológie a plány prezentovať potenciálnym investorom. Minulý rok sa firme AgeVolt po absolvovaní programu podarilo získať investície vo výške 1,2 milióna eur. Tento rok získa víťazný startup možnosť rokovať o investícii v minimálnej výške 250 000 eur s investičným fondom CB Investment Management. O víťazovi bude rozhodovať odborná porota, ktorej súčasťou je aj CEO Slovenskej sporiteľne, Peter Krutil. Startupy si môžu odniesť aj Cenu publika a Cenu Slovenskej sporiteľne.

Podujatie Demo day je otvorené aj pre verejnosť. Investori, podnikatelia, startupisti, či ktokoľvek ďalší, koho zaujímajú inovatívne zelené riešenia, sa môžu podujatia osobne zúčastniť. Demo day sa uskutoční vo štvrtok 17. marca o 18:00 hod. v Edison parku v Bratislave. Registrovať sa môžete TU.

Pozrite sa, ktoré startupy budú súťažiť o financovanie

BatteryCheck – Softvérový technologický startup, ktorý sa špecializuje na analýzu životného cyklu batérií a doplnkové aplikácie a služby.

CrowdPledge – Platforma, ktorá umožňuje skupinám ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov využiť svoju kúpnu silu na stimulovanie udržateľného správania v podnikoch.

KALM:IT – Softvérová platforma, ktorá využíva strojové videnie a interne vyvinuté a vyškolené modely umelej inteligencie na pomoc mestám, developerom a mnohým ďalším pri rozhodovaní sa na základe dát.

Manualogic – Manualogic buduje softvérové nástroje pre digitálne, interaktívne manuály, ktoré sa neustále učia od svojich koncových používateľov, ktorí zdieľajú svoje skúsenosti, tipy alebo vedomosti.

MERATCH – IoT technológia založená na radaroch, ktorá meria hladinu riek a potokov online, kdekoľvek na svete, a v prípade rizika posiela upozornenia.

Nanodi – Spoločnosť Nanodi vyvíja dezinfekčné zariadenie, ktoré využíva uhlíkovú nanotechnológiu na vytvorenie dezinfekčných vlastností vody, čím poskytuje ekologickejšie a ekonomickejšie riešenie.

Panza Robotics – High-tech inovačná spoločnosť zameraná na výskum a výrobu pokročilých robotov, ktoré ľuďom umožnia jednoduchší, bezpečnejší a plnohodnotnejší život.

Transportly – Softvérová spoločnosť špecializujúca sa na logistiku. Prvým produktom Transportly je aplikácia, ktorá cestným nákladným dopravcom umožní riadiť ich podnikanie v jednoduchom rozhraní.

 

 

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022