Ani 8 rokov starý router nepatrí do starého železa

Turris uvoľnil novú verziu Turris OS 5.3

Turris uvoľnil novú verziu Turris OS 5.3, ktorá zaistí plnú funkčnosť aj prvú generáciu zariadení z roku 2013

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 19. februára 2022
Obsahuje nasledovné témy

Turris uviedol novú verziu operačného systému pre svoje zariadenia, ktorý je možné inštalovať aj na prvé, ikonické verzie routerov uvedené v rámci výskumného projektu v roku 2013. Zatiaľ čo väčšina ICT zariadení starých 8 rokov už nemožno používať alebo ich využitie vo svete neustáleho technologického pokroku veľmi komplikované, prvé routery Turris zaisťujú svojim užívateľom rovnakú mieru zabezpečenia aj funkcií ako ich najnovšie verzie, ktoré sú aktuálne v predaji.
Rok 2013 ako míľnik pre Turris

V roku 2013 predstavil správca českej národnej domény CZ.NIC svoj výskumný projekt postavený na routeri Turris, ktorý dokázal analyzovať prevádzku medzi internetom a domácou sieťou a identifikovať podozrivé dátové toky. V prípade, že bol odhalený útok, boli vytvorené aktualizácie, ktoré boli automaticky distribuované do celej siete zapojených routerov Turris a pomáhali tak chrániť všetkých užívateľov.
Do projektu bolo vtedy zaradených 1000 legendárnych tmavomodrých routerov Turris 1.0 a ďalších 800 kusov routeru Turris 1.1. Vďaka úspechu a záujmu zo strany užívateľov sa následne projekt zúčastnil na crowdfundingovej kampani na Indiegogo a sériovo vyrábaný router Turris Omnia sa stal medzi počítačovými nadšencami legendou v oblasti bezpečnosti.

8 rokov v ICT môže znamenať aj 5-7 generácií
Píše sa rok 2012 a Apple predstavuje svoj nový iPhone 5 a 9,7-palcový iPad s Retina displejom. Hneď na začiatku roku 2013 Microsoft predstavil svoj nový smartfón Lumia 900 s operačným systémom Windows Phone, ktorý je dnes už dávnou históriou. Na Mobile World Congress HTC uviedlo novú vlajkovú loď One X a Nokia sa blysla s modelom 808 s operačným systémom Symbian Belle.

Vo svete HW spôsobil pozdvihnutie nový minipočítač Raspberry Pi s cenou od 25 dolárov, ktorý bol prvým svojej kategórie a podarilo sa mu vybudovať rozsiahlu komunitu používateľov a vývojárov a do centra záujmu sa začali dostávať inteligentné televízory pripojené k internetu, ktoré umožňovali aktívny výber sledovaného obsahu.
Instagram prišiel s prvou aplikáciou pre Android a len o pár dní neskôr ho za miliardu dolárov kúpil Facebook.
V lete začala Tesla dodávať prvé kusy elektroautá Model S a Elon Musk predstavil svoju víziu nabíjačiek Supercharger, ktorých je dnes po celom svete viac ako 30 000. Felix Baumgartner sa preletel rýchlosťou zvuku, keď skočil s padákom zo stratosféry, a Edward Snowden sa možno už chystal na odhalenie špehovacích praktík NSA, ku ktorému došlo v roku 2013.

Zatiaľ čo rok 2013 začal bitcoin na cene 20 dolárov, na konci novembra prekročil jeho kurz 1 000 dolárov av kanadskom Vancouveri bol spustený prvý bitcoinový bankomat. Netflix kúpil sériu House of Cards a zahájil svoj strmý rast.
Väčšina vyššie spomínaných míľnikov a produktov patrí už do dávnej minulosti. Užívatelia iPhonov si dnes nevedia dosť dobre predstaviť prácu s iPhone 5 a vo vrecku nosia odvtedy už piaty či dokonca siedmy telefón, súčasná rýchlosť pripojenia k internetu mnohonásobne prevyšuje vtedajší štandard a väčšina hardvéru vyrobeného v roku 2013 patrí doslova do starého železa.

Ani prvá generácia Turrisu však do šrotu rozhodne nepatrí
Teraz, na začiatku roku 2022, Turris uvoľnil verziu operačného systému 5.3, ktorá kompletne zaktualizuje aj ikonickú prvú verziu routerov z roku 2013 a zaistí ich plnú funkčnosť.* Vďaka spätnej kompatibilite tak zostávajú prvé uvedené routery Turris stále technologicky konkurencieschopné a užívateľom zaisťujú plnú neustále zdokonaľovaný bezpečnostný systém Turris Sentinel.
Priebežné automatické aktualizácie založené na inteligentne rozpoznaných útokoch tak chránia siete ako za najnovšími modelmi, tak za historicky prvými routermi Turris. Spätná kompatibilita sa navyše bude vzťahovať aj na pripravovanú novú generáciu Turris OS 6.
Podrobný popis updatu softvéru prvých routerov Turris s využitím USB flash disku je popísaný v dokumentácii Turris, prípadne sa ním zaoberá deviaty diel Turris Academy.
„Produkty aj bezpečnostný systém Turris Sentinel neustále zdokonaľujeme. To však neznamená, že nemyslíme na používateľov, ktorí založili našu komunitu. Geniálne premyslený a hardvérovo naddimenzovaný návrh prvého routera Turris nám umožňuje stále využívať možnosti prvej generácie našich routerov, ktorá vznikla v roku 2013 v rámci výskumného projektu CZ.NIC.
Náš systém detekcie internetových hrozieb a automatických bezpečnostných aktualizácií celej komunity užívateľov Turris chráni plnohodnotne aj majiteľov tých najstarších zariadení,” komentuje Petr Palán, šéf projektu Turris uvedenie novej verzie Turris OS 5.3.

 

*) Nová verzia Turris OS je teraz z dôvodu nižšej kapacity operačnej pamäte na najstaršie routery nutné inštalovať ručne vložením USB disku so systémom. Všetky aktualizácie bezpečnostného systému prebiehajú následne automaticky.

Najnovšie

Jednoduché dotykové nastavenie hlasitosti siete

Nový ovládač hlasitosti od Axis

Axis predstavuje nový ovládač pre jednoduchšie nastavenie hlasitosti a zdroja zvuku v zónach

30. novembra 2023

Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou

Batériové úložisko využíva nehorľavé batérie so systémom správy batérií BMS. Už za 1,5 mesiaca činnosti „vymazalo“ svoju uhlíkovú úsporu z výroby a produkuje čistú úsporu CO2, ktorú si majiteľ môže vykázať vo forme carbon offsetu vo svojom ESG reporte.

27. novembra 2023

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ - Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

„Miimo je viac než len robotická kosačka; je to záväzok spoločnosti Honda predefinovať starostlivosť o trávnik. Náš nový rad Miimo stelesňuje precízne inžinierstvo a inovácie. S Miimo nekosíme len trávniky, ale formujeme budúcnosť vášho trávnika.“

27. novembra 2023

Ideálne pre firmy, ktoré chcú zvýšiť efektivitu a zlepšiť udržateľnosť

Nové vysokorýchlostné čiernobiele firemné tlačiarne od Epson

Spoločnosť Epson uvádza na trh nové kompaktné čiernobiele tlačiarne pre pracovné skupiny

23. novembra 2023

Prehľadnejšie a intuitívnejšie používateľské rozhranie

ColorOS 14

OPPO začalo s oficiálnou distribúciou globálnej verzie systému ColorOS 14 s dlhou sériou vylepšení

16. novembra 2023

Prieskum

Slováci stále milujú SMS-ky

U mladých je populárny Messenger aj Instagram, starší stále obľubujú Skype

16. novembra 2023

Kingston viedol rebríček aj v 2022

Poznáme najpredávanejšie SSD a najväčšieho výrobcu

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

15. novembra 2023

Súčasť širokej rodiny Galaxy

Filmovým fanúšikom pre radosť

Samsung Galaxy Tab A9 a Galaxy Tab A9+: výborné tablety na prácu i zábavu pre každého

9. novembra 2023

Dokonalý hybridný objektív s dvoma voliteľnými adaptérmi pre motorový zoom

Najkompaktnejší a najľahší ultraširokouhlý objektív

Canon predstavuje tri nové objektívy RF, ktoré nadšeným amatérom aj profesionálom prinášajú inováciu a nové koncepty

9. novembra 2023

20. rok po sebe

Kingston zostáva najväčším dodávateľom modulov DRAM

Spoločnosť Kingston Technology Europe Co LLP, ktorá je pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila, že sa podľa najnovšieho hodnotenia príjmov vypracovaného analytickou firmou TrendForce znovu stala najväčším svetovým dodávateľom DRAM modulov. TrendForce uvádza, že spoločnosť Kingston zvýšila svoje príjmy medziročne o 4,6% na 13,5 miliardy USD, čo […]

2. novembra 2023

Odporúčané

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022