Ani 8 rokov starý router nepatrí do starého železa

Turris uvoľnil novú verziu Turris OS 5.3

Turris uvoľnil novú verziu Turris OS 5.3, ktorá zaistí plnú funkčnosť aj prvú generáciu zariadení z roku 2013

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 19. februára 2022
Obsahuje nasledovné témy

Turris uviedol novú verziu operačného systému pre svoje zariadenia, ktorý je možné inštalovať aj na prvé, ikonické verzie routerov uvedené v rámci výskumného projektu v roku 2013. Zatiaľ čo väčšina ICT zariadení starých 8 rokov už nemožno používať alebo ich využitie vo svete neustáleho technologického pokroku veľmi komplikované, prvé routery Turris zaisťujú svojim užívateľom rovnakú mieru zabezpečenia aj funkcií ako ich najnovšie verzie, ktoré sú aktuálne v predaji.
Rok 2013 ako míľnik pre Turris

V roku 2013 predstavil správca českej národnej domény CZ.NIC svoj výskumný projekt postavený na routeri Turris, ktorý dokázal analyzovať prevádzku medzi internetom a domácou sieťou a identifikovať podozrivé dátové toky. V prípade, že bol odhalený útok, boli vytvorené aktualizácie, ktoré boli automaticky distribuované do celej siete zapojených routerov Turris a pomáhali tak chrániť všetkých užívateľov.
Do projektu bolo vtedy zaradených 1000 legendárnych tmavomodrých routerov Turris 1.0 a ďalších 800 kusov routeru Turris 1.1. Vďaka úspechu a záujmu zo strany užívateľov sa následne projekt zúčastnil na crowdfundingovej kampani na Indiegogo a sériovo vyrábaný router Turris Omnia sa stal medzi počítačovými nadšencami legendou v oblasti bezpečnosti.

8 rokov v ICT môže znamenať aj 5-7 generácií
Píše sa rok 2012 a Apple predstavuje svoj nový iPhone 5 a 9,7-palcový iPad s Retina displejom. Hneď na začiatku roku 2013 Microsoft predstavil svoj nový smartfón Lumia 900 s operačným systémom Windows Phone, ktorý je dnes už dávnou históriou. Na Mobile World Congress HTC uviedlo novú vlajkovú loď One X a Nokia sa blysla s modelom 808 s operačným systémom Symbian Belle.

Vo svete HW spôsobil pozdvihnutie nový minipočítač Raspberry Pi s cenou od 25 dolárov, ktorý bol prvým svojej kategórie a podarilo sa mu vybudovať rozsiahlu komunitu používateľov a vývojárov a do centra záujmu sa začali dostávať inteligentné televízory pripojené k internetu, ktoré umožňovali aktívny výber sledovaného obsahu.
Instagram prišiel s prvou aplikáciou pre Android a len o pár dní neskôr ho za miliardu dolárov kúpil Facebook.
V lete začala Tesla dodávať prvé kusy elektroautá Model S a Elon Musk predstavil svoju víziu nabíjačiek Supercharger, ktorých je dnes po celom svete viac ako 30 000. Felix Baumgartner sa preletel rýchlosťou zvuku, keď skočil s padákom zo stratosféry, a Edward Snowden sa možno už chystal na odhalenie špehovacích praktík NSA, ku ktorému došlo v roku 2013.

Zatiaľ čo rok 2013 začal bitcoin na cene 20 dolárov, na konci novembra prekročil jeho kurz 1 000 dolárov av kanadskom Vancouveri bol spustený prvý bitcoinový bankomat. Netflix kúpil sériu House of Cards a zahájil svoj strmý rast.
Väčšina vyššie spomínaných míľnikov a produktov patrí už do dávnej minulosti. Užívatelia iPhonov si dnes nevedia dosť dobre predstaviť prácu s iPhone 5 a vo vrecku nosia odvtedy už piaty či dokonca siedmy telefón, súčasná rýchlosť pripojenia k internetu mnohonásobne prevyšuje vtedajší štandard a väčšina hardvéru vyrobeného v roku 2013 patrí doslova do starého železa.

Ani prvá generácia Turrisu však do šrotu rozhodne nepatrí
Teraz, na začiatku roku 2022, Turris uvoľnil verziu operačného systému 5.3, ktorá kompletne zaktualizuje aj ikonickú prvú verziu routerov z roku 2013 a zaistí ich plnú funkčnosť.* Vďaka spätnej kompatibilite tak zostávajú prvé uvedené routery Turris stále technologicky konkurencieschopné a užívateľom zaisťujú plnú neustále zdokonaľovaný bezpečnostný systém Turris Sentinel.
Priebežné automatické aktualizácie založené na inteligentne rozpoznaných útokoch tak chránia siete ako za najnovšími modelmi, tak za historicky prvými routermi Turris. Spätná kompatibilita sa navyše bude vzťahovať aj na pripravovanú novú generáciu Turris OS 6.
Podrobný popis updatu softvéru prvých routerov Turris s využitím USB flash disku je popísaný v dokumentácii Turris, prípadne sa ním zaoberá deviaty diel Turris Academy.
„Produkty aj bezpečnostný systém Turris Sentinel neustále zdokonaľujeme. To však neznamená, že nemyslíme na používateľov, ktorí založili našu komunitu. Geniálne premyslený a hardvérovo naddimenzovaný návrh prvého routera Turris nám umožňuje stále využívať možnosti prvej generácie našich routerov, ktorá vznikla v roku 2013 v rámci výskumného projektu CZ.NIC.
Náš systém detekcie internetových hrozieb a automatických bezpečnostných aktualizácií celej komunity užívateľov Turris chráni plnohodnotne aj majiteľov tých najstarších zariadení,” komentuje Petr Palán, šéf projektu Turris uvedenie novej verzie Turris OS 5.3.

 

*) Nová verzia Turris OS je teraz z dôvodu nižšej kapacity operačnej pamäte na najstaršie routery nutné inštalovať ručne vložením USB disku so systémom. Všetky aktualizácie bezpečnostného systému prebiehajú následne automaticky.

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022