Dnes už je všetko na diaľkové ovládanie. Televízory, video alebo svetlo, či kúrenie v aute zapnete diaľkovým ovládaním jednoducho, lenže ako obsluhovať taký počítač?
Áno, práve taký notebook je najideálnejším „diaľkovým ovládačom“ pre počítač aj na väčšie vzdialenosti, ale samozrejme s vhodným hardvérovým zázemím a s vhodným softvérom. Tým zázemím je počítačová sieť (ideálne bezdrôtová Wi-Fi) a ako softvér môžete použiť napríklad open source aplikáciu UltraVNC (http://ultravnc.sourceforge.net). Aké môže mať „toto“ praktické využitie? Cez sieť nie je problém zapnúť zdieľanie pre súbory alebo tlačiareň či skener. Osobne používam notebook napríklad pre obsluhu TV karty z obývačky na počítačoch dve izby ďalej. Pozeráme skrátka film a pomocou VNC si na notebooku môžem kedykoľvek prepnúť zobrazenie pracovnej plochy a obsluhovať všetky programy na diaľku tak, akoby som sedel za príslušným počítačom.
Môžem si skontrolovať, či sa mi prekonvertovalo video správne, môžem skontrolovať, či sa disk napálil správne, prípadne urobiť korekcie, ktoré vyžadujú osobnú prítomnosť za PC. Na diaľku sa síce nedá doplniť papier do tlačiarne, vymeniť list v skeneri alebo vymeniť disk v mechanike, ale všetky „softvérové“ operácie toto riešenie umožňuje. UltraVNC funguje cez lokálnu sieť ale aj cez internet, takže nie je problém nechať si zapnutý počítač v práci a v prípade potreby sa k nemu z domu pripojiť. Program vám aj na diaľku sprístupní všetko tak, akoby ste z ním sedeli. Takto sa môžete dostať k svojmu počítaču prakticky z celého sveta, teda za predpokladu, že nemáte vo firme kvôli bezpečnosti blokované sieťové porty.
UltraVNC je však ideálnym riešením pre lokálne siete. Administrátorom umožňuje na diaľku riešiť problémy jednotlivých používateľov bez toho, aby opustili svoju kanceláriu. S pomocou interného telefónu im môžu povedať ako a vďaka programu aj názorne ukázať na ich PC, na ich monitore, kde a ako problém vyriešiť. S pomocou programu môžete napríklad aj kontrolovať čo sa práve deje na počítačovej obrazovke vašich detí. Možností praktického využitia tejto funkcie je skrátka viac ako dosť.
Limitovaný ste iba rýchlosťou siete, pretože výkon dnešných PC prevyšuje potreby programu. Na počítači, ktorý chcete ovládať, beží „serverová“ aplikácia a na klientskom akýsi browser pre túto aplikáciu. UltraVNC teda pozostáva z dvoch programov. Server (označený modrou ikonou) beží na pozadí a vôbec neobmedzuje výkon PC. Po spustení klientského programu (zelená ikona) smerom od vás dostáva ovládaný počítač cez „ovládač“ pokyny z myši a klávesnice, čo je zanedbateľný objem dát, no a naspäť posiela ovládaný počítač (server) iba zmeny na obrazovke, takže aj týmto smerom prúdi pomerne malé množstvo dát. Pri pomalšom spojení navyše dokáže server dočasne prepnúť farebné rozlíšenie obrazu na nižšie (napr. na 256 farieb), čím sa zmenší potrebné dátové pásmo. Dáta sú navyše v reálnom čase komprimované, vďaka čomu oboma smermi prúdi len malé množstvo údajov, ktoré neobmedzuje prácu na sieti.
Zatiaľ sme nezodpovedali otázku, aký dôraz je kladený na bezpečnosť. Veď takto vám hrozí, že cez program môže niekto získať „na diaľku“ úplnú kontrolu nad vašim počítačom! Na strane servera sú možnosti konfigurácie pomerne rozsiahle. Na to aby sa klient mohol pripojiť, musí poznať presnú adresu počítača v sieti a musí sa prihlásiť pomocou autentifikačného hesla, ktoré si nadefinujete na strane aplikácie serveru. Program je možné nakonfigurovať na konkrétnom porte, resp. zakázať mu využívať niektoré veci v rámci siete. Je možné nechať ho prejsť po hesle povinným prihlásením MS Logon na počítači a podobne.
Taktiež je možné zablokovať na strane servera klávesnicu, myš a vypnúť výstup na monitore. To pre prípad, že by ste sa prihlásili na diaľku a k vášmu PC by sa dostal niekto, kto by nad ním mohol fyzicky prevziať kontrolu. Ak je program dobre nakonfigurovaný, nemôže sa stať, že sa prihlásite k počítaču a ktosi bude sledovať na monitore vaše aktivity, aby vás mohol vo vhodnom okamžiku odstrihnúť a manipulovať s vašimi súbormi – veď už nepotrebuje heslo, pretože ste sa predsa prihlásili na diaľku vy. Program teda aj po prihlásení bráni váš počítač rovnako ako samotný systém počas vašej neprítomnosti.
TIP: Dôležité klávesové skratky UltraVNC:
Ctrl+Alt+F4 = Odošle Ctrl+Alt+Del na serverové PC
Ctrl+ESC = Tlačidlo Štart na serverovom PC
Ctrl+Alt+F8 = Chat
Ctrl+Alt+F9 = Zobrazí alebo skryje toolbar
Ctrl+Alt+F10 = Automatické škálovanie obrazovky v okne
Ctrl+Alt+F11 = Polovičné veľkosť obrazovky
Ctrl+Alt+F12 = Fullscreen zobrazenie
Aj keď sa môžete pred ukončením odhlásiť, prípadne vypnúť PC pomocou systémových funkcií (napríklad cez menu Štart), program má funkcie automaticky blokujúce PC po „odhlásení posledného klienta“. Vďaka funkcii Logoff Workstation sa teda nemusíte po odpojení trápiť otázkou, či ste sa nezabudli odhlásiť a „zamknúť“ váš počítač pred neoprávneným prístupom. Hoci ide o free aplikáciu (vyvíjanú v rámci open source projektu), bezpečnosť a ochrana súkromia používateľov sú jednou z priorít.
Podobných aplikácií ako je UltraVNC je na svete viac ako dosť. Dokonca aj priamo v systéme Windows nájdete funkcie označené ako Remote Desktop, ktoré vám môžu poslúžiť rovnako dobre, keď ich dokážete správne nakonfigurovať. UltraVNC je však funkčný aj na starších systémoch ako je napríklad Windows 98, 2000 alebo NT. UltraVNC sa veľmi jednoducho inštaluje, konfiguruje a zároveň je jednou z priorít programu bezpečnosť. Program ponúka veľmi slušný výkon a ako „diaľkový ovládač“ je jedným z najlepších riešení, no a keďže je zadarmo, jeho „plnú verziu“ nájdete aj na našej DVD prílohe.
{moscomment}