Ako si vybrať počítačovú skrinku

ImagePočítačová skrinka alebo PC case nie je len obal pre komponenty, preto treba jej výberu venovať náležitú pozornosť.

Kedysi v prvopočiatkoch osobných počítačov mala počítačová skriňa jednoduchú úlohu – chrániť a držať pokope v nej nainštalované komponenty. Ale postupom času sa skrinka dostáva viac na oči a našedlý industriálny dizajn dnes zaujíma len ortodoxných technokratov, ktorí na krku nosia Cyrix 6×86.
Bežného zákazníka čoraz viac zaujíma vzhľad skrinky, ale v priamej súvislosti s jej nákupnou cenou. Skrinka je jedným zo základných komponentov počítačovej zostavy, a aj keď nie je pre jej správnu funkciu celkom nevyhnutná, definuje dizajn a prvý dojem, ktorý na vás počítač urobí. Okrem toho sa veľkou mierou podieľa na chladení komponentov. Skrinka s prepracovaným chladením je schopná stiahnuť teploty niektorých komponentov na prekvapujúco nízke hranice.

Na čo si dať pozor pri výbere skrinky
Dôležitý je predovšetkým formát dosky, do mini-toweru či ITX skrinky klasickú ATX dosku samozrejme nevložíte.
Image
CoolerMaster CM360: Prelínanie dvoch formátov skriniek pekne vidno v tomto prípade. Skrinka má šírku len 150 mm a výšku 440, je tak na pohľad menšia ako Mini-tower, no zmestí sa do nej ATX doska. Zdroj je posunutý do prednej časti, čo si samozrejme vybralo daň v podobe menšieho množstva pozícií pre pevné disky. Do kancelárie či pre nenáročné zostavy je však výbornou voľbou.

Overte si možnosti inštalácie doplnkových chladičov. Dobrá skrinka by mala mať aspoň jednu pozíciu pre 120 mm ventilátor, ktorý do nej vzduch nasáva a jednu rovnakú pre jeho vyfukovanie smerom von.
Ak si skladáte zostavu, a vyberáte i novú skrinku, overte si na stránke výrobcu jej šírku a svetlú šírku nad oblasťou základnej dosky. Pri použití vysokého chladiča na procesor by ste mohli mať problém zavrieť bočnicu.

Image
Krycia mriežka ventilátora: Hlučnosť ventilátora netvorí len samotné ložisko, ale aj pohyb jeho lopatiek, a aerodynamický tlak vzduchu, ktorý naráža na hrany tesne za lopatkami. Nejako takto by mala vyzerať dobrá mriežka, ľahká a prestupná, ktorá nebráni vzduchu zo skrine rýchlo unikať. V opačnom prípade bude ventilátor tlačiť vzduch malými otvormi, následkom čoho je „funivý“ zvuk.

Pozor na lacné skrine. Tie síce nemusia byť zákonite zlé už len kvôli cene, pre účely kancelárskych počítačov sú stále postačujúce. Pokiaľ však hľadáte niečo pre hernú mašinu, či multimediálny počítač, siahnite po overených produktoch známych značiek.
Pri nákupe si pozrite aké príslušenstvo je k skrinke dodávané a koľko ventilátorov už je v nej vopred nainštalovaných. Lacnejšia skrinka sa môže nákupom ventilátorov predražiť, no na druhej strane si ich môžete si vybrať.

Image
Protiprachové filtre: Tie sú dôležité predovšetkým pri skriniach s bohatou perforáciou. Ak je zdroj v dolnej časti skrine, má zospodu lepší prístup k čerstvému vzduchu, no zároveň bude do seba nasávať prach. Pri CoolerMaster Cosmos S je toto opatrené vyberateľným a umývateľným prachovým filtrom, vypodloženie zdroja je navyše upravené mäkkým penovým materiálom, ktorý eliminuje prenos vibrácií na kostru skrine.

Nielen vonkajšie rozmery sú dôležité. Pred nákupom si vyhľadajte i obrázky vnútra skrine. Tool-less inštalácia je síce pohodlná, no pevné pripojenie niektorých komponentov je najlepšie zabezpečiť klasickými skrutkami a maticami.
Ak máte veľa pevných diskov, pozrite si detailné obrázky šachty pre ich inštaláciu. Medzi diskami by mala byť ideálne aspoň centimetrová medzera, aby mohol pomedzi ne prúdiť vzduch. Ak sa všetky disky nezmestia, je možné dokúpiť rôzne redukcie, ktoré umožnia ich inštaláciu diskov aj do 5,25“.
Image
Všetko naopak: A funguje to naozaj dobre. Silverstone Raven má interiér pootočený o 90° portový panel základnej dosky rovnako ako aj výstupy grafickej karty sú otočené smerom nahor. Pevné disky sú uložené v hot-swap zásuvkách a majú vlastné chladenie, vo vlastnej komore je uložený i napájací zdroj. Otočenie dosky má za následok prirodzenejšie prúdenie vzduchu a možnosť prehľadnejšieho usporiadania kabeláže v skrinke.

Ak si pri výbere neviete rady a nepoznáte aktuálnu ponuku trhu, neváhajte navštíviť naše fórum na www.pcsforum.sk a jeho časť Tuning.