Digitálny trezor – funkciou aj vzhľadom

Kam s citlivými dátami? Najlepšie je ich mať neustále pri sebe, lenže čo riziko straty a odcudzenia? Riešením je nenápadný USB kľúč s hardvérovou klávesnicou Kingston DataTraveler 2000., ktorý  sme otestovaliv našej redakcii.

Na test sme mali 32 GB verziu, ktorý cez USB 3.0 zapisovala rýchlosťou v priemere 48 MB/s a čítala okolo 138 MB/s. Nie je to závratná rýchlosť, ale pre bežné použitie je to vyhovujúce. Nadradená je bezpečnosť dát nad výkonom. Trochu zarazí aj cenovka – 130 eur za 32 GB je naozaj dosť, ale opäť ide o bezpečnosť. Ak vám stačí menej, tak môžete použiť lacný flash disk a softvérové šifrovanie. Kingston predáva bežné odolné USB kľúče s kapacitou 256 GB aj pod stovku, takže je to len na vás, či dáte prednosť skutočne bezpečnosti, alebo nižšej cene a vyššej rýchlosti.

Kingston DT2000 nemá problém ani s vodou

Samotný USB kľúč je skrytý v modrom hliníkovom puzdre s certifikátom IP57. Mal by prežiť vodu, prach a pády, dáta udrží pri teplotách od mínus dvadsať do plus šesťdesiat stupňov Celzia. Nie e odolný len voči softvérovým útočníkom ale aj voči nepriaznivému počasiu. Navonok vyzerá DataTraveler 2000 ako obyčajný modrý hranol s rozmermi 8 x 2 x 1 cm. Ale už po pár sekundách zaujme oceľovým lankom so závitovým zapínaním. To dáva tušiť, že niekto myslel na odolnosť. Pravda, veľa toho na rozbitie ani nie je. Pamäťové čipy sú kus kremíku, poškodiť sa môžu len vnútorné obvody.

Po takmer celej dĺžke tela sú rozmiestnené pogumované tlačidlá numerickej klávesnice. DataTraveler 2000 je teda ako digitálny trezor. Vyskúšali sme, ako sa doň dostať, nahrať súbory a potom ich znova načítať. Nie je to vôbec komplikované. Na začiatku sa ale nevyhnete krátkemu zaškoleniu. Na nastavenie rôznych funkcií sa dajú použiť len kombinácie číslic na klávesnici. O úspešnom zamknutí, odomknutí, čítaní dát alebo zmenách nastavení informuje červená, zelená a modrá LED dióda, respektíve ich svietenie alebo blikanie. Uložené dáta sú zašifrované. Netreba na inštalovať žiadnu dodatočnú aplikáciu,

Disk sa však nemusí používať iba s PC, ale je možné použiť ho v akomkoľvek zariadení, vrátane napr. TV alebo CNC stroja. šifrovanie prebieha priamo na kľúči a nevyžaduje inštalovať žiadnu aplikáciu. Dáta ostávajú šifrované aj po pripojení k strojom s USB portom, k Apple počítačom, mediaboxom, alebo Android zariadeniam.

Ako prvé je potrebné nastaviť si vlastný PIN kód zo 7 až 15 číslic, pričom stupídne kombinácie ako samé nuly z bezpečnostných dôvodov rovno odmietne. Stlačíte tlačidlo s ikonou kľúča na odomknutie továrenským kódom a potom zadáte nový PIN kód. Ten si treba zapamätať, lebo bez neho sa k dátam nedostane už nikto. A ako to pri podobných zariadeniach býva zvykom, po desiatich nesprávnych zadaniach PIN kódu sa všetky dáta na kľúči sformátujú a kľúč sa vráti do továrenských nastavení.

Každé číslo na numerickej klávesnici obsahuje aj tri alebo štyri písmená, takže rovnako ako pri písaní esemsky na tlačidlových telefónoch, aj v tomto prípade sa dá vytvoriť slovné heslo. Napríklad „tajneheslo“ možno zapísať ako 8256949756. Odomknutie prebehne okamžite. Do 30 sekúnd sa kľúč musí pripojiť k počítaču, inak sa znova zamkne. Po pripojení sa dá zasa nastaviť automatické uzamknutie kľúča napríklad po piatich minútach nečinnosti. Ak si potrebujete odskočiť, stačí na uzamknutie podržať tlačidlo kľúča, alebo ho vybrať z USB portu a uzamkne sa. Zariadenie možno tiež nastaviť tak, že sa dá iba čítať (uzamknutie zápisu/mazania/modifikácie dát).

DataTraveller 2000 obsahuje internú batériu s kapacitou 40 mAh, ktorá udržuje heslo a napája led diódu. Reálne to postačí hádam aj na pár rokov. Na použitie sa kľúč musí zasunúť do USB, takže každé použitie je vlastne zároveň nabíjanie.

A ešte drobnosť – ak niekoľkokrát zadáte chybný kód, dáta sa z disku automaticky vymažú – to pre prípad, že by sa niekto pokúšal prelomiť šifrovanie hrubou silou. Skrátka – skutočný trezor na dáta, ktoré sa takto nedostanú do nepovolaných rúk. Len si musíte trochu priplatiť za tú bezpečnosť navyše.