Kingston KC600: SSD s výkonom

Ak hľadáte 2,5-palcový výkonný SSD, bolo by ťažké nájsť niečo lepšie ako KC600 od spoločnosti Kingston. Je tenký, ľahký a počas dlhých zápisov nedochádza k poklesu výkonu, ako je to v prípade mnohých SSD. Navyše má vlastné šifrovanie s podporou TCG Opal, AES 256-bit a eDrive.

Ale pekne poporiadku. Kingston KC600 je 2,5-palcový SATA 6Gbps SSD disk s hrúbkou 7 mm. Je ľahký a výkonný. My sme mali k dispozícii kapacitu 1TB, čo znamená cenu kúsok pod 140€. K dispozícii sú však aj kapacity 256GB, 512GB a 2TB. Všetky využívajú Triple-Level Cell (3D TLC) NAND a radič Silicon Motion 2269. V našom prípade životnosť disku bola ohodnotená na 600 TBW (Total Bytes Written) a 1 milión hodín MTBF, čo je pri daných čipoch výborný údaj. Ostatne dokazuje to aj dlhá 5-ročná záruka.

Disky by teda mal byť spoľahlivý a keďže podporuje hardvérové šifrovanie TCG Opal, AES 256-bit a eDrive, aj maximálne bezpečný.

Disk KC600 využíva najnovšie 3D TLC NAND čipy, ktoré sú optimalizované s ohľadom na rýchlu odozvu a výrazne tak skracujú napr. dobou bootovania. V špičke dosahujú podľa datasheetu rýchlosti čítania až 550 MB/s a rýchlosť zápisu až 520 MB/s. V praxi sú samozrejme isté odchýlky, ale môžeme potvrdiť, že deklarované rýchlosti je možné hravo dosiahnuť (pri našich testoch sme namerali aj o kúsok viac).

Zakúpiť sa dá samostatný disk, alebo ako sada s montážnymi doplnkami pre upgrade pre stolný PC alebo notebook. To je samozrejme o trochu drahšie, ale zas získate niečo navyše, takže pokiaľ potrebujete zrýchliť svoj starý počítač, táto možnosť môže byť pre vás určite zaujímavá, pretože svoj starý disk ľahko vymeníte a v prípade, že máte rozmerovo podobný disk, môžete využiť malú krabičku s USB a vytvoriť si zo starého disku z notebooku napr. externý disk na prenášanie dát.

 

KC600 je v súčasnosti k dispozícii v kapacite od 256 GB až do 2 TB. My sme testovali 1 TB disk – uvádzame to, pretože jednotlivé verzie sa môžu líšiť v rýchlosti zápisu aj čítania. Všetky predávané verzie KC600 ponúkajú päťročnú obmedzenú záruku a bezplatnú podporu. Viac info nájdete na www.kingston.com.

 

Čo povedať na záver?

Klasické SATA sú pomaly na ústupe, pretože ich postupne nahrádzajú výkonnejšie NVMe PCIe disky, lenže stále je tu veľký priestor na využitie SATA diskov na rôzne upgrady PC a zrýchlenie starších notebookov. Práve sem mieri Kingston so svojim KC600 a treba povedať, že ide o solídny a spoľahlivý disk navyše s možnosťou šifrovania a všetko sme napokon ocenili aj redakčným tipom. Disk môžeme smelo odporúčať každému, kto potrebuje svoj počítač nielen zrýchliť, ale aj zabezpečiť napríklad aj v súlade s GDPR.

Kingston KC600: Špecifikácia

  • Rozhranie: SATA
  • Formát: 2,5″
  • Pamäťové čipy: 3D TLC NAND
  • Radič: Silicon Motion SM2259
  • Kapacita: 1 TB (dostupné od 256GB do 2TB)
  • Sekvenčná rýchlosť čítania/zápisu: 550 MB/s a 520 MB/s
  • Rýchlosť náhodného čítania/zápisu: 90 000 IOPS / 80 000 IOPS
  • TWB: 600 TB
  • Záruka: Päťročná obmedzená záruka

Zapožičal: www.kingston.com

Cena v čase testu (1024 GB model): 137,18€ s DPH

 

Plusy:

cena

SATA rozhranie (pre upgrade starších PC a NB)

rýchlosti čítania aj zápisu

spoľahlivosť

podpora pre šifrovanie dát na HW úrovni

 

Mínusy:

v danej kategórii nič