Image

Lenovo IdeaPad S10e

Do rodiny netbookov nám konečne zavítalo aj Lenovo, čo je však firma známa skôr na poli profesionálnych riešení. Dokáže zaujať na rýchlo sa plniacom trhu maličkých notebookov?


Lenovo IdeaPad S10e sa síce neradí medzi prvé modely netbookovej platformy, avšak absencia tohto prvenstva je tu vynahradená dokonalým odladením celého produktu. Výrobcovi sa podarilo vyvarovať  prvotných problémov a ponúka jednoznačne najlepšie prevedený netbook. Jeho srdcom je podľa očakávania procesor Intel Atom N270 pracujúci na frekvencii 1,6 GHz, podporený čipsetom Intel 945 GSE s integrovanou grafickou kartou GMA 950.
 
Image
 
Zvyšné parametre ako je množstvo operačnej pamäti a veľkosť pevného disku sa líšia podľa konkrétnej verzie – začínajú pri kombinácii 512 MB RAM/80 GB HDD a končia pri 1,5 GB RAM a 160 GB HDD. Dvojica USB portov je doplnená o obrazový D-SUB výstup, čítačku pamäťových kariet a dokonca sa tu nachádza aj ExpressCard slot. Po hardvérovej stránke tu máme len mierny nadpriemer, avšak Lenovo získava pred svojou konkurenciou náskok vďaka použitému displeju, špičkovej klávesnici a priam dokonalému prevedeniu.  
 
Image
 
Obrazovka s uhlopriečkou 10,2“ a LED podsvietením je určite viac než len štandard a klávesnica je skutočne najlepšia z celej netbookovej konkurencie. Píše sa na nej vynikajúco, klávesy sú pomerne veľké, a tak s jej používaním nebudú mať problémy ani jedinci s mierne väčšími prstami. Poslednou zástavkou je kvalita prevedenia, z ktorej by si konkurencia mohla skutočne brať príklad – notebook je nielen kvalitný, ale aj príťažlivý. V čiernom prevedení nezahanbí biznismena a vo sviežich farbách zas poteší štýlové slečny.
 
Image
 
Tento netbook sme mali možnosť testovať dlhšiu dobu, a napriek tomu, že sme sa snažili nájsť nejaké nedostatky, bola to pomerne ťažká úloha. Hoci sa zdá, že je pre každú značku povinnosťou prísť s vlastnou verziou netbooku, Lenovo si počkalo, poučilo sa z prvotných chýb konkurenčných modelov a prišlo s vynikajúco pripravenou alternatívou. Pokým na každom predchádzajúcom netbooku sa dali nájsť vynikajúce časti a potom tie, na ktorých sa šetrilo (displej, klávesnica, plasty), Lenovo IdeaPad S10e je vyváženým a výborne fungujúcim celkom.
 
Image
 
Zapožičal: Lenovo, www.lenovo.sk
Cena s DPH (vrátane OS): Od 11 990 Sk (397,99 €)
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] rozmery, dizajn, prevedenie, vynikajúca klávesnica, LED displej, EC slot
 
Lenovo IdeaPad S10e
Technická špecifikácia: Procesor: Intel Atom N270, 1600 MHz, 512 kB L2, 533 MHz FSB * Čipset: Intel 945GSE * Grafický adaptér: Intel GMA950  * Displej: 10,2” LED (1024×600), matný povrch * Pamäť: Dd 512 MB DDR2 (667 MHz) * Pevný disk: Od 80 GB S-ATA (5400 RPM) * LAN/Wi-Fi/FireWire/Bluetooth/USB 2.0/TV-Out/D-SUB: Áno/Áno/-/-/2/-/Áno * PCMCIA/EC/MemCard (počet typov): -/Áno/4 * Rozmery (Š×H×V): 25,0×18,3×2,2-2,8 cm * Hmotnosť: 1,1 kg * Batéria: 2600 mAh
 
Hodnotenie: 9,2
{moscomment}