Retrogaming – Legendy ožívajú!

Ako na staré hry
 
Väčšina hier za posledné štvrťstoročie bola vytvorená pre operačný systém DOS. Súčasné operačné systémy postrádajú potrebnú kompatibilitu pre plný herný zážitok, silná komunita retrohráčov však vytvorila neoceniteľne užitočné aplikácie, ktoré vám pomôžu spojazdniť drvivú väčšinu zaprášených pokladov. Všetky nižšie spomenuté programy sa nachádzajú na DVD nášho časopisu.
 
ScummVM sa špecializuje na vybrané adventúry od Adventure Softu, Revolution a LucasArts, ktoré vám umožní rozbehnúť vo vylepšenej grafike, plne syntetizovaných zvukoch a hudbe na väčšine súčasných operačných systémov a platforiem. Program stačí nainštalovať, spustiť a pomocou tlačidla Add Game vyhľadať na pevnom disku adresár jednej z podporovaných hier (program ich teda v sebe neobsahuje). ScummVM sám rozpozná, o ktorý titul sa jedná a následne stačí kliknúť na meno hry a tlačidlo Start. Klávesovou skratkou <Ctrl> + <Alt> + číslovka <1> až <8> prepínate medzi rôznymi spôsobmi grafického filtrovania. Podrobnejšie informácie o klávesových skratkách a parametroch príkazového riadku obsahuje textový dokument v inštalačnom balíku (v angličtine).
 
VDM Sound je malá aplikácia, určená pre hry, ktoré síce fungujú pod novšími Windows, avšak bez zvuku. Spustite inštalačný skript s koncovkou .msi. Po nainštalovaní aplikácie nájdite spúšťací .exe súbor hry a kliknite naň pravým tlačidlom myši. V kontextuálnom menu pribudla možnosť spustiť hru s podporou VDMS (Run with WDMS). Potvrďte túto možnosť a od tejto chvíle môžete spúšťať hru klasicky, pričom vaše reproduktory nebudú zaháľať.
 
Používanie DosBoxu vyžaduje skúsenejšieho užívateľa, jedná sa však o suverénne najlepšiu pomôcku pre retrogamera. DosBox je multiplatformový emulátor DOSu, PC procedúr a hardwaru, pomocou ktorého môžete spustiť takmer všetky jestvujúce staré hry v plnej kompatibilite. Nasledujúci návod je určený používateľom Windows XP. Po nainštalovaní programu vytvorte na ploche odkaz na súbor dosbox.exe. V Prieskumníku vyhľadajte hru, ktorú chcete spustiť a presuňte jej exesúbor na odkaz DosBoxu. Tým dosiahnete spustenie hry. Rýchlosť jej behu môžete znižovať a zvyšovať pomocou klávesových skratiek <Ctrl> + <F11> a <Ctrl> + <F12>. Rovnako možno upravovaťvykresľovanie obrazovky kombináciou <Ctrl> + <F7> a <Ctrl> + <F8>, kým nedosiahnete optimálny beh hry. Prosím majte na pamäti, že tento postup predstavuje síce najrýchlejšie riešenie, ktoré však nemusí viesť k správnemu fungovaniu všetkých titulov. DosBox disponuje množstvom funkcií, ktoré sa aktivujú pomocou príkazového riadku a umožňujú prispôsobiť emuláciu na telo konkrétnemu titulu, preto vám odporúčame do pozornosti zrozumiteľnú textovú dokumentáciu v anglickom jazyku, ktorá sa nachádza v inštalačnom balíku.
 
Vaše otázky k emulácii, abandonwaru, retrogamingu, či prípadne postrehy k článku a herným legendám radi privítame na poradni na www.pcspace.sk .