Súťaž Intel MID: Poznáme víťazov!

Telefónne slúchadlo, peňaženka alebo štýlové pero. Aj takto môže vyzerať MID – nová generácia vreckových počítačov určených primárne na prácu s internetom.

 

 
Inteligentné minipočítače prepojené s internetom, takzvané MID (Mobile Internet Devices) sa začnú na slovenskom trhu objavovať už tento rok. Dá sa očakávať, že budú mať rôzne tvary, aby sa hodili do vrecka študentov, do luxusnej dámskej kabelky, alebo k obleku manažéra. Ich srdcom je miniatúrny čip Intel Atom. Vďaka nemu sú MIDy rýchle, veľmi dlho vydržia pracovať na batérie a dokážu používať väčšinu aplikácií, ktoré sú bežné pre klasické počítače. Aj keď sa MID zariadenie pohodlne vojde napríklad do vrecka nohavíc, ponúka užívateľom plný výkon a funkcionalitu – kancelárske aplikácie, organizér, komunikačné programy a komfortný prístup k internetu.
 
Intel sa rozhodol poskytnúť výrobcom počítačov nadčasovú inšpiráciu a vyzval študentov priemyselného dizajnu k vytvoreniu návrhov minipočítačov MID. Všetky návrhy sú k dispozícii na www.pcspace.sk/mid. Do súťaže sa zapojilo 22 študentov stredných a vysokých škôl, ktorí priniesli spolu 26 návrhov. Prihlásené návrhy prekvapili vysokou kvalitou spracovania a v neposlednom rade nápaditosťou s dôrazom na funkčnosť a mobilitu. V súťaži boli udelené dve hlavné ceny – jedného víťaza zvolila široká verejnosť a druhého odborná porota zložená z dizajnérov a zástupcov výrobcov počítačov.
 
Odborná porota najviac ocenila návrh Borisa Klimeka, študenta Vysokej školy výtvarných umení atelier Industrial design v Bratislave. Jeho dizajn pripomína dámsku retro peňaženku s dôrazom na mobilitu. Návrh má v sebe dynamiku, praktickosť a štýlovosť.
 
Image
Ide o vtipné a jednoduché spojenie, ktoré vyústilo do praktického návrhu. Takéto MID zariadenie je dostatočne „vreckové“ a zároveň disponuje dostatočne veľkým displejom,“ povedal o návrhu Borisa Klimeka, Intel PR manager pre oblasť CEE Pavel Svoboda.
 
3D makety návrhov študentov Vysokej Školy výtvarných umení, budú prístupné verejnosti na Zimnom prieskume 2009, ktorý sa uskutoční v dňoch 23. januára až 25. januára v priestoroch školy. Viac informácií nájdete v priloženej pozvánke.
 
Hlavnú cenu za dizajn od hlasujúcej verejnosti získal návrh Norberta Világiho, študenta SPŠ Michalovce.
 
Image
 
 „Zaujímavý návrh predstavil Norbert Világi, ktorý dokázal veľmi šikovne integrovať do malého vreckového počítača skladaciu Blu-ray mechaniku na výsuvnom ramene. Toto riešenie má síce svoje technické nedostatky, no nie je úplne nerealizovateľné ani dnes,“ povedal šéfredaktor časopisu PCSPACE Juraj Redeky.
 
Prekvapila nás prepracovanosť niektorých nápadov. Dizajnová aj technická stránka prezentovaných počítačov bola proste vynikajúca a veľmi často realizovateľná už aj dnes. Ako vidno, budúcnosti sa obávať nemusíme, pretože máme aj na Slovensku veľmi šikovných dizajnérov a dizajnérok. Každý kto sa vysmieva ženám pre ich technické „nadanie“ by sa mal pozrieť s akými nápadmi prišli v tejto súťaži,“ dodal Redeky.
 
MID zariadenia MID vytvárajú samostatnú kategóriu počítačov medzi notebookom a PDA. Ich vznik umožnil miniatúrny a vysoko výkonný procesor Intel Atom. Vďaka tomuto procesoru, nebude výkon ani možnosti MID zariadení napriek ich malým rozmerom, nijako zaostávať za desktopovými počítačmi alebo notebookmi. Sú malé, ľahké a rýchle, dlho vydržia a možno do nich inštalovať všetky bežné programy. Tvary MID zariadení môžu byť naozaj rôznorodé a výkonný počítač sa môže skrývať v zariadení na prvý pohľad pripomínajúcom peňaženku alebo mobilný telefón. S niektorými nápadmi by bol určite spokojný aj James Bond.

Súťaž MID DESIGN 2008 vyhlásila spoločnosť Intel v spolupráci s mediálnym partnerom, mesačníkom PCSPACE. Ceny do súťaže – tri netbooky Eee – dodala spoločnosť ASUS. Rovnakú cenu ako víťaz súťaže si odniesol aj jeden hlasujúci čitateľ, Denis Dvorák z Trnavy.
{moscomment}