Technológia tepelného zobrazovania, ktorá dobýva svet

Svet je dnes moderný a plný digitálnych technológií. Veľmi málo ľudí však vie, že veľa noviniek, ktoré dnes dobývajú svet, pôvodne slúžili na vojenské a obranné účely. Radarové a prúdové motory boli pôvodne vyvinuté pre vojenské zámery. Začiatkom 70. rokov americké ministerstvo obrany vyvinulo pre navádzanie rakiet aj technológiu Global Positioning Systems, dnes všeobecne známu ako GPS. Korunou všetkých vynálezov armády je to, čo predstaviteľ Pentagonu nazval „medzigalaktická sieť“ – internet.

Inak tomu nie je ani v prípade termovízie. Jedna z veľmi vyhľadávaných a využívaných technológií, ktorá sa pôvodne používala aj na vojenské účely, si teraz našla svoje uplatnenie v mnohých civilných systémoch. Jedná sa o technológiu, ktorá nielenže mení náš život, ale ho aj chráni. Táto technológia sa nazýva tepelné zobrazovanie. Technika, ktorá dobýva svet rovnako úspešne, ako to pred mnohými rokmi urobil prvý a dnes veľmi dôležitý mikroskop.

Trochu z histórie

Prvá vojenská termovízna kamera bola vytvorená v roku 1958 švédskou spoločnosťou AGA, dnes známou ako FLIR Systems. Technológia tepelného zobrazovania vytvárala jasný obraz v absolútnej tme, čo umožňovalo vidieť nebezpečenstvo aj v noci. Dnes vám moderné termovízne kamery  umožňujú vidieť hmlu, dážď alebo sneh. Okrem toho majú schopnosť vidieť objekty cez dym, čo je pre armádu ešte užitočnejšie, pretože sa lepšie orientujú aj v tých najnáročnejších podmienkach.

Prvá komerčná termovízna kamera bola vytvorená o pár rokov neskôr, v roku 1965 a bola použitá na vykonávanie inšpekcií elektrického vedenia. A v roku 1973 bola svetu predstavená prvá „prenosná“ infračervená kamera na batériách.

Hoci sa tieto systémy nazývali „prenosné“, boli stále veľmi ťažkopádne. Technológia použitá v tom čase si vyžadovala, aby sa komora naplnila kvapalným dusíkom, aby sa ochladil infračervený detektor integrovaný do systému. A až v roku 1997 boli vyvinuté a vyrobené termovízne snímače s nechladenými detektormi.

Pýtate sa, aké sú výhody technológie tepelného zobrazovania v každodennom živote bežných ľudí?

Výhody termovízie

Dôležitý krok k zvýšeniu výroby termovíznych kamier bol urobený ešte nedávno, pred niekoľkými rokmi. BMW sa rozhodlo, že by bolo pekné používať termovízne kamery na zlepšenie viditeľnosti vodičov ich vozidiel 7. série. Neskôr bol rovnaký modul s názvom BMW Night Vision System k dispozícii aj v BMW radu 5 a 6. Vysoký dopyt po tomto bezpečnostnom systéme umožnil spoločnosti FLIR Systems, svetovej jednotke vo výrobe termovíznych obrazov, výrazne zvýšiť jej výrobu.

A novú termovíziu tej najlepšej značky dnes môžete mať aj vy. Na ochranu vášho pozemku, majetku, odhaľovanie tepelných mostov pri stavbe alebo pri výrobe. Možností, na ktoré môžete toto dokonalé zariadenie využiť je naozaj veľa, dôležité je vybrať si správne s ohľadom na potreby a požiadavky.