Test: Kingston Canvas Select Plus microSDXC 256 GB

Spoločnosť Kingston Digital má v ponuke nové microSD a SD karty radu Canvas v označením Select Plus. Nahrádzajú doterajšie Select a ponúkajú nielen vyššie kapacity, ale aj rýchlosti, ktoré sú potrebné najmä pre chytré telefóny a digitálne fotoaparáty.

Hoci rad SELECT bol predstavovaný pôvodne ako lacnejšie a pomalšie „základné“ modely Canvas napr. proti radom React alebo Go!, paradoxne ide dnes o výkonnejší rad, ktorý dosahuje rýchlosti, čo rozhodne nezaostávajú za vyššími radmi. Aktuálne sú dostupné karty s kapacitou až 512 GB v SD alebo microSD prevedení, ktoré sa predávajú v balení s jednou až troma kartami s alebo bez redukcie na veľkú SD. Spoločnosť tým uspokojila stále náročnejšie požiadavky používateľov.

Canvas Select Plus podporuje štandard Class 10 UHS-I a dosahuje rýchlosťou až 100 MB/s, pričom rýchlosť zápisu by mala byť až 85 MB/s. To prináša významné skrátenie doby potrebnej k prenosu veľkého množstva dát a viac ako dostatočnú rýchlosť a ohromný pamäťový priestor k lepšej práci s fotografiami vo vysokom rozlíšení, 4K videozáznamy alebo multimédiami s bohatým obsahom.

 

Nové microSD karty Canvas Select Plus sú optimalizované pre použitie na zariadeniach so systémom Android a spĺňajú podmienky výkonnostnej triedy A1 pre veľmi rýchle načítanie a spúšťanie aplikácií. Na testy sme mali k dispozícii model s kapacitou 256GB, ktorý sme umiestni do telefónu Samsung Galaxy S10 Plus. Testovací AndroBench ukázal rýchlosť sekvenčného čítania okolo 72 MB/s a ​​zápisu okolo 47,5 MB​/s. Je to samozrejme menej ako sú limity karty, ale tu narážame na limity radiča v samotnom telefóne. Keď sme kartu použili v PC s čítačkou Kingston FCR-HS4, rýchlosti sa blížili k tomu čo prezentoval výrobca (vyše 92/84 MB/s).

 

Aj v telefóne však ide o výborný nadpriemerný výsledok a je zrejmé, že by karta mohla prežiť aj nejaký ten upgrade na novší a výkonnejší model. Výsledok bol oveľa lepší než sme dosiahli s inými kartami a excelentné boli aj rýchlosti náhodného čítania a zápisu 4kB súborov (rýchlosť 5,5 a 2,7 MB/s. Rovnako skvelé výsledky sme dosiahli aj pri použití v mikropočítači Raspberry Pi 4B.

 

Ku karte sme mali k dispozícii aj adaptér na formát SD, takže nebol problém urobiť aj nejaké testy vo veľkej zrkadlovke. Pri jej cene naozaj netreba váhať. Je však vhodné overiť si, či váš telefón, alebo ďalší hardvér podporuje formáty SDXC v danej kapacite, pretože nie všetky zariadenia podporujú 256 a viac GB karty. U starších alebo lacnejších môže byť limitom 128GB, alebo dokonca aj menej.

Kartu zakúpite u nás napr. na Alza.sk za 57,90€ za 256GB model. Ak vám stačí menšia kapacita, tak 128GB môžete  mať už za 23,90€ a 64GB vás vyjde pod 15€. Veľké karty v prevedení SD sú ešte o kus lacnejšie. Pamäťové flash karty Canvas Select Plus sa môžu pochváliť aj doživotnou zárukou, bezplatnú technickú podporou a povestnou spoľahlivosťou produktov Kingston.

Kartu rozhodne môžeme len a len odporúčať. Je o nejakých 10-15€ lacnejšia ako konkurenčné Sandisk, Samsung alebo Kingston radu Canvas React, ale čo do rýchlosti sa im vyrovná. Rozhodne ide o dobrú kúpu.

 

Zapožičal: www.kingston.com

Cena: 57,90€ s DPH (256 GB)

 

kód výrobcu: SDS2/256GB

kapacita: 256 GB

rýchlosť čítania: až 100 MB/s

rýchlostná trieda: Class 10, UHS-I Class 1, A1

video trieda: V30

prevádzkovej teploty: -25 až +85 ° C

odolnosť voči vode: áno (IPX7)

príslušenstvo: adaptér na SD

 

Plusy:

cena

vysoké rýchlosti čítania aj zápisu

certifikovaná pre Android (A1) a video V30

 

Mínusy:

žiadne