Image

Štyri jadrá od Intelu

Tak, sú tu. Štyri jadrá. Intel zdá sa nabral rýchlosť a krátko po uvedení úspešných dvojjadrových procesorov Conroe privedie 14. novembra na trh štvorjadrové procesory Kentsfield. Aké sú?

Image

Tak, sú tu. Štyri jadrá. Intel zdá sa nabral rýchlosť a krátko po uvedení ich úspešných dvojjadrových procesorov Conroe, vyrábaných 65 nm technológiou, privedie 14. novembra oficiálne na trh štvorjadrové procesory známe pod názvom Kentsfield alebo oficiálnym – Core 2 Extreme Quad. Včera sa na tieto procesory definitívne skončilo informačné embargo a tak sa na internete vyrojilo množstvo testov.

Inžinieri v Inteli sa nemuseli trápiť vývojom novej architektúry keďže ako už názov napovedá Kentsfieldy využívajú osvedčenú Core architektúru procesorov Conroe. Ako sme už párkrát na našich stránkach informovali quad-core procesory od Intelu implementujú na jednej procesorovej doštičke dvojicu Conroe čipov s plochou 143 mm2 (princíp osvedčený už z procesorov Presler), každý z dvoma jadrami a 291 miliónmi tranzistorov, čo vo finále tvorí spomínané kvarteto jadier a 582 miliónov tranzistorov. Z dôvodu vyššej výhrevnosti procesorov bol na doštičku integrovaný metalický rozptyľovač tepla, ktorý odvádza teplo z kremíkových čipov a takýmto spôsobom ich chráni pred prehriatím.

Quad-core procesory Kentsfield sú určené pre päticu LGA775, ich kompatibilita so súčasnými intelovskými základnými doskami by mala byť možná po aktualizovaní BIOSu na novšiu verziu. Dva Conroe čipy majú za následok aj zdvojnásobenie vyrovnávacej pamäte L2 Cache. Každé dve jadra zdieľajú spoločnú 4 MB Cache (technológia Intel Advanced Smart Cache), celý quad core procesor teda 2 x 4 MB.

Image

14. novembra 2006 sa do obchodov dostane len jeden jediný štvorjadrový Kentsfield – Core 2 Extreme QX6700 s frekvenciou 2,66 GHz, čo je menej akou disponuje najsilnejší z rady procesorov Conroe – Core 2 Extreme X6800 (2,93 GHz). V súčasnosti je totiž trend taký, že výrobcovia sa namiesto neustáleho zvyšovania frekvencie na úkor vyššej energetickej náročnosti a teploty snažia skôr o opak, dosiahnuť čo najvyšší výkon avšak za čo najnižšiu spotrebu, tzv. performance per watt. Nižšia spotreba, no zároveň vyšší výkon na nižšej frekvencii je možný vďaka stále pokročilejšiemu, zmenšujúcemu sa výrobnému procesu, v prípade Kentsfieldov je to 65 nm. QX6700 beží na FSB zbernici s frekvenciou 266 MHz (efektívnych 1066 MHz, nie teda 333 MHz resp. 1333 MHz ako uvádzali niektoré zdroje). Priemerná stratovosť tepla vystúpila na hodnotu 130 Wattov, ako však dokazujú prvé testy v najvyššom zaťažení táto hodnota vyskočí aj na 230 W.

Prejdime teda k časti najzaujímavejšej, prvým testom, ktorých opäť nie je na internete po včerajšku málo. Testovaný bol ako model QX6700 tak slabší model QX6600, ktorý má však oficiálnu premiéru naplánovanú až na začiatok budúceho roka. Architektúrou a technológiami úplne identický ako QX6700, odlišuje sa nižšou frekvenciou 2,40 GHz a nižšou energetickou náročnosťou len 105 Wattov.

Pravda je taká a testy to dokazujú, že štvorjadrové procesory tak trošku preskočili dobu, pretože naplno využiť ich výkon nedokáže v súčasnosti žiadna hra. Výsledky v nich sú porovnateľné s najvýkonnejších dvojjadrovým procesorom Core 2 Extreme X6800. Dôvodom je optimalizácia týchto hier pre jedno, maximálne dve jadrá. Výraznejší posun v tejto oblasti nastane až v budúcom roku, kedy je naplánované vydanie niekoľkých titulov plne optimalizovaných pre štyri jadrá – Supreme Commander, Alan Wake, Half-Life 2: Episode 2, Unreal Engine 3 či Splinter Cell: Double Agent.

Image

Štvoricu jadier v počítači citeľnejšie pocítime len pri profesionálnych grafických a video programoch akými sú 3ds max 9, Cinebench 9.5 (3D rendering), Adobe Premiere Pro 2 (strih videa), Pinnacle Studio Plus 10.6 alebo pri kompresii videa, ktorá je v niektorých prípadoch až o 80% rýchlejšia (závisí od kodekov). Ďalšou možnosťou využitia sily nových procesorov je multitasking, čiže stav kedy pracujete s viacerými hardvérovo náročnými aplikáciami zároveň. Model QX6600 je v porovnaní s vyšším modelom pomalší v priemere o 10%.

Štvorjadrové procesory už dokazovali výbornú pretaktovateľnosť v prvých testoch, ktoré sa objavili na internete zhruba pred mesiacom. Aj oficiálne vzorky procesorov toto potvrdili a napríklad testerom z X-bit labs sa podarilo QX6700 stabilne pretaktovať na 3,50 GHz, Q6600 na 3,42 GHz.

Zaujímavá je cena, za akú sa bude Intel Core 2 Extreme QX6700 predávať – 999 USD čo je suma, ktorá pri pohľade do cenníka Intelu vykazuje zhodu s kúskom Core 2 Extreme X6800. Predpokladaná cena modelu QX6600 je 850 USD.

Image

Čo nám teda z prvých testov vyplýva? Intelu sa podarilo to čo si spoločnosť predsavzala, skutočne sa v prípade quad-core procesorov QéX6700 a QX6600 potvrdil trend performance per watt, na jeden watt pripadá vyšší výkon ako tomu bolo v minulosti. Nové procesory si však v súčasnosti zakúpi naozaj len počítačový nadšenec, milovník pretaktovania prípadne užívateľ, ktorý využíva svoje PC na editáciu videa prípadne renderovanie náročných grafických scén. Väčšina si počká pár mesiacov, kým sa na trhu objavia aj ďalšie procesory z rodiny Kentsfield, kedy pôjde cena aspoň troška nižšie a kedy budú aj samotné aplikácie optimalizované pre štyri jadrá. Intel si vydaním nových procesorov upevnil pozíciu jednotky, netrpezlivo očakávame, ako do súboja o pomyselný trón zasiahne AMD so svojou platformou 4×4, o ktorej si detailnejšie „porozprávame“ v najbližších dňoch.

Spomínané testy, z ktorých sme v článku vychádzali, nájdete na nasledujúcich internetových serveroch: X-bit labs, AnandTech, Tom’s Hardware, Svět hardware, TechReport.


Štyri jadrá od Intelu sa dostali aj do našej redakcie. Ako dopadli? To sa dozviete v decembrovom čísle nášho časopisu PC_Space (12/2006).


{moscomment}