V čom si upraviť video bez problémov a zadarmo

 

 

 

Ponuka programov schopných editovať video (od strihu, cez aplikovanie efektov až po export súborov do požadovaného formátu) je v súčasnosti viac ako veľká. Vo väčšine prípadov však ide o komerčné riešenia. Našťastie existujú alternatívy schopné v adekvátnej miere zastúpiť komerčných konkurentov a pritom užívateľa nemusia stáť ani cent. My si predstavíme päť takýchto editorov, ktoré patria medzi nesťahovanejšie v rámci download portálu Softmania.sk.

Pinnacle VideoSpin

Pinnacle asi nikomu zvlášť predstavovať netreba, ide o software, ktorý využijú amatérski strihači a solídnymi možnosťami určite nepohrdnú ani profesionáli. Hlavnou výhodou VideoSpinu je jednoduchosť ovládania. So súbormi možno pracovať princípom „drag and drop“, ale prístup je aj prostredníctvom samotného rozhrania, môžete si tak napríklad program prepojiť priamo s kamerou.

Že podporuje množstvo input i output formátov vrátane AVI, WMV a MPEG, to netreba ani zdôrazňovať. Úplných začiatočníkov určite poteší úvodný tutorial, takže sa v programe určite nestratia.

Pinnacle VideoSpin možno sťahovať tu


 

Wax

Wax sa radí medzi tie programy, ktoré vznikli pôvodne ako študentské projekty. V súčasnosti je to komplexný a plnohodnotný software zvládajúci základné úkony pri práci s videom, čiže strihanie, pridávanie a odstraňovanie videosekvencií. Čím Wax ale vyniká, to je práca s efektmi. Nielenže zvláda prácu v 2D prostredí, ale poradí si aj s trojdimenzionálnymi objektmi. Tie môžete mimochodom do programu importovať v 3D Studio Max formáte. Efekty si možno vďaka podpore zásuvných modulov rozširovať.

Aj samotný Wax môže slúžiť ako plug-in v takých videoeditoroch ako Sony Vegas, či Adobe Premiere. Ale samozrejme, Wax je plnohodnotný editor aj ako samostatný program.

Wax možno stiahnuť tu


 

VirtualDub

VirtualDub je mocný nástroj, ktorý naplní očakávania akéhokoľvek amatérskeho filmára. Disponuje impozantnou databázou filtrov, prechodov a na to (alebo vďaka tomu), že ide o program vydávaný pod GNU General Public License, aj slušnou podporou.

Čo sa týka funkcionality, VirtualDub sa nemusí v konkurencii komerčných alternatív za nič hanbiť. Dokáže odstrániť rušivé vplyvy, poskytuje rozšírenú prácu so zvukom, dokáže jednoducho pracovať s konverziou i kompresiou videosúborov. Najväčšou prednosťu programu je rýchlosť a jednoduchosť ovládania.

VirtualDub si môžete stiahnuť tu


 

Avidemux

Avidemux je ďalší zo série free multiplatformových programov plne využiteľných pri editácii videa. Podporuje množstvo vstupných a výstupných súborov (AVI, DVD, MPEG, MP4, ASF…). Program je neveľký, inštalačný súbor má niečo cez 20 MB, zato svoju úlohu editovacieho software-u zvláda skvele. Podobne ako predošlý VirtualDub, aj Avidemux sa vyznačuje svižnosťou. Najmä vďaka možnosti nastavenia jednotlivých úkonov do radu a následného spracovania až po práci s videom.

Prednosťou je pokročilá práca s titulkami (srt, sub, ssa), zvukom či filtrami.

Avidemux možno stiahnuť tu


 

Windows Movie Maker

Pokročilý užívateľ zrejme zvolí nejaký iný program, nos pravdepodobne ohrnie aj odporca všetkého, čo má niečo spoločného s Microsoft-om, ale keď sa človek zbaví takýchto nezmyselných predsudkov, nepochybne kvality programu Windows Movie Maker ocení. Ovládateľnosť je jednoduchá, prehľadná a intuitívna. Funkcionalita amatérovi viac ako postačí.

Ľudia s umeleckými tendenciami nenechajú bez povšimnutia viac ako stovku prechodov i efektov. Ak by im bolo nebodaj málo, môžu si pokojne doinštalovať ďalšie, ktoré sú pre Windows Movie Maker dostupné.

Windows Movie Maker si možno stiahnuť tu


 

 

Týmto sa výber freeware videoeditovacích programov zďaleka nekončí. Na výber je množstvo ďalších, stačí len vedieť, kde hľadať. Jedna z destinácií, kde možno začať, sa nachádza na tejto adrese: http://softmania.sk/uprava-a-strih-videa.