Image

Zásady správneho chladenia

Preč sú doby pár megahertzových procesorov a grafických kariet, pri ktorých sa o pretaktovaní nikomu ani nesnívalo.

Súčasnosť sa nesie v znamení modelov s veľkým vyžarovaním tepla, ktoré jednoducho treba nejakým spôsobom odviesť preč a pokiaľ nebývame na Sibíri, máme postarané o veľký problém. Prakticky každý komponent produkuje určité množstvo tepla, ktoré sa nesmie vo vnútri skrinky hromadiť. Chladiče pre procesor, grafickú kartu a čipset potrebujú chladný vzduch, bez odvádzania teplého vzduchu z vnútra skrinky ich účinnosť rapídne klesá. Teplo produkujú aj zvyšné prídavné karty (zvuková, sieťová), DVD mechaniky a hlavne harddisky. Chladenie je proste v súčasnosti horúca téma.

Vnútorné prúdenie vzduchu
Veľmi často podceňované je vnútorné prúdenie vzduchu, konkrétne správne vyváženie množstva nasávaného chladného vzduchu a vyfukovaného vzduchu teplého. Nepomer medzi týmito dvoma veličinami má za následok buď nižšiu účinnosť chladenia alebo aj väčšie množstvo nasávaného prachu, ktorý sa do skrinky dostáva pri vzniku podtlaku cez rôzne diery a medzery v skrinke. Najoptimálnejšie riešenie tak predstavuje približne rovnaký pomer medzi množstvom nasávaného a vyfukovaného vzduchu. Skúste si v letných horúčavách otvoriť v dvoch izbách okno – ihneď pocítite úľavu z následného prievanu.

Image

Pri výbere ventilátora platí niekoľko zásad, ktorými je rozumné sa riadiť, aby sa dosiahla čo najvyššia účinnosť chladenia a aby jeho kúpa nebola zbytočná. Najskôr si zistite rozmery medzi otvormi v skrinke pre uchytenie ventilátorov (meria sa šírka alebo výška, nie uhlopriečka). Najčastejšie používané sú 80, 90 a 120 mm, naraziť však môžete aj na iné rozmery. Veľmi dôležitým parametrom je RPM (počet otáčok za minútu), CFM (objem nasatého vzduchu) a Noise level (hlučnosť udávaná v dBA). Čím vyšší je počet otáčok ventilátora a jeho rozmer, tým vyššia je hodnota objemu nasávaného vzduchu a v mnohých prípadoch aj hlučnosť, ktorá by pri tichom PC nemala prekročiť hodnotu 25 dBA. Dobre si preto zvážte výber konkrétnych modelov, aby ste sa čo najbližšie dostali k vyhovujúcemu pomeru medzi množstvom nasávaného a vyfukovaného vzduchu. Nespoliehajte sa na vyfukovanie teplého vzduchu ventilátorom v zdroji, ten je určený na samotné chladenie zdroja a nie ako hlavný ventilátor na vyfukovanie ohriateho vzduchu zo skrinky.

Množstvo skriniek je vybavených bočnými otvormi s už umiestnenými ventilátormi dodávajúcimi chladný vzduch priamo k chladiču procesora, tie najlepšie sú dokonca vybavené ventilátormi aj v hornej časti skrinky. Za luxus sa platí a väčšia skrinka s veľmi dobre zvládnutým vetraním vás vyjde aj na niekoľko tisíc korún. Pri montáži ventilátora na bočnicu si skontrolujte jeho orientáciu, nakoľko vyfukovaním vzduchu od chladiča procesora mu len sťažíte jeho namáhavú prácu.

Image

Väčšie množstvo rozširujúcich kariet (zvuková, sieťová a pod.) znamená aj väčšie hromadenie tepla. V tomto prípade je vhodným riešením prídavný ventilátor, ktorému stačí jeden voľný slot (nezáleží či PCI, ISA alebo PCIe) a jeho úlohou je vyfukovať nahromadený teplý vzduch von zo skrinky.

Chladenie CPU
Procesory sa radia k tvorcom najvyššieho zdroja tepla a ich účinné chladenie je často otázkou života a smrti. Boxované (štandardne dodávané) chladiče sú mnohokrát nedostačujúce a hlavne v prípade firmy Intel aj extrémne hlučné. Pri výmene máte na výber tri možnosti.

Prvou je použitie pasívneho chladiča, ktorého veľkou výhodou je nulová hlučnosť. Oproti aktívnemu chladeniu sú však pasívne chladiče mnohokrát väčšie a aj ťažšie. Ich účinnosť chladenia je nižšia a sú závislé na dobrom prúdení vzduchu v skrinke. Mnoho z nich sa dá dodatočne vybaviť ventilátorom, na čo plne postačí tichý model s nízkymi otáčkami. Pasívne chladenie však nepatrí k extrémne hrejúcim procesorom (slávny Prescott), tie proste nedokáže schladiť na rozumnú úroveň. Pri výbere modelu uprednostňujte celomedené riešenia, tie bývajú síce mierne drahšie, avšak dokážu lepšie prenášať teplo.

Druhou a najviac využívanou možnosťou je aktívne chladenie. To prešlo pomerne zaujímavým vývojom a súčasne dostupné modely tak ponúkajú vysokú účinnosť chladenia. Zabudnite však na pár stokorunové modely, ktorých účinnosť sa rovná bežne dodávanému chladiču. Optimálne riešenie využíva na prenos tepla technológiu Heat-Pipe a je vybavené veľkým, avšak tichým ventilátorom. Základom je medená minimálne základňa, optimálne aj celé rebrovanie. Mechanická regulácia otáčok je vo väčšine prípadov zbytočná, jej úlohu zastanú rôzne utility dodané k vašej základnej doske. Potešiť sa tiež môžete rôznym podsvietením s LED diódami, ktoré pri priehľadnej bočnici vytvárajú hlavne v noci veľmi pekný efekt.

Image

Posledným riešením je vodné chladenie, ktoré aj napriek svojej vysokej účinnosti ešte stále nie je veľmi rozšírené. Proti nemu hovorí vyššia cena začínajúca nad 2 300 Sk s DPH, mierne zložitejšia inštalácia a nutnosť priebežne dopĺňať chladiacu kvapalinu. Niekomu môže vadiť aj jemné žblnkanie niektorých modelov, čo môže mať pri zaspatí za následok nepríjemnú nehodu. Odmenou vám však bude bezkonkurenčné schladenie procesora, ktoré s bežnými chladičmi dosiahnete len naozaj výnimočne.

Image

Chladenie HDD
Harddisk je, čo sa týka chladenia, jedným z najviac zanedbávaných komponentov. Ak sa jeho teplota začína blížiť k 50°C, je najvyšší čas sa s jeho chladením rozumne vysporiadať. Vyvarujte sa umiestnenia harddiskov tesne nad seba, prípadne v blízkosti optickej mechaniky. Taktiež horná časť skrinky nie je preň vhodné miesto. Vynikajúci účinok dosiahnete umiestnením harddisku pred nasávací ventilátor, ktorý ho dokáže bez problémov schladiť. Ak je ventilátor dostatočne veľký, môžete mať bez problémov nad sebou aj tri harddisky, veľký ventilátor ich všetky spoľahlivo ochladí. V prípade ak tam ventilátor nemáte, alebo je príliš malý, umiestnenie harddiskov priamo nad sebou by malo za následok neželané zvýšenie ich teploty. Veľmi účinné chladenie ponúka aj jednoduchý a lacný chladič vybavený jedným alebo dvoma malými ventilátormi, montovateľný na spodnú časť harddisku. Je výrazne účinnejší ako pasívne boxy pre harddisky, je však aj hlučnejší a je závislý od teploty v skrinke. Niektoré pasívne chladiče umožňujú montáž na spodnú časť skrinky, ktorá je najmenej zahrievaná.

Image

Všeobecné rady pre chladnú hlavu
Ak používate staršie harddisky a DVD mechaniky s rozhraním ATA alebo klasickú disketovú mechaniku, kúpte si špeciálny guľatý kábel, nie je veľmi drahý a oproti klasickému má výrazne menšiu plochu a nebráni tak prietoku vzduchu.

Image

Každé väčšie množstvo káblov (napríklad od zdroja) sa snažte spoločne zviazať, aj keď sa to nezdá, pre prúdenie vzduchu predstavujú nezanedbateľnú prekážku.

Ak máte počítač v prašnejšom prostredí, dokúpte si k ventilátorom prachové filtre. Stoja pár desiatok korún a výrazne prispievajú k účinnosti chladenia znížením množstva prachu v skrinke, ktorý sa môže usádzať na komponentoch alebo chladičoch. Prachové filtre je však potrebné pravidelne čistiť, nakoľko zanesený filter bráni vháňaniu studeného vzduchu.

Nezabudnite na chladenie pamäti RAM, aj lacné pasívne chladenie dokáže zvýšiť jej stabilitu, prípadne možnosť zvýšenia frekvencií.

{moscomment}