Experiment sa môže začať

Dá sa dnes ešte stále využiť 10-15 ročný notebook? (1. časť)

Vianoce boli u nás tento rok štedré a preto som „posunul“ môj notebook ďalej v rodine, ako býva dobrým zvykom. Mal len asi 3 roky, takže bol ešte v relatívne dobrej kondícii a keďže mal slušnú výbavu, verím, že poslúži ešte nejaký ten rôčik. A keďže som sa doma cez sviatky trochu nudil, napadlo mi […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. januára 2021
Obsahuje nasledovné témy

Vianoce boli u nás tento rok štedré a preto som „posunul“ môj notebook ďalej v rodine, ako býva dobrým zvykom. Mal len asi 3 roky, takže bol ešte v relatívne dobrej kondícii a keďže mal slušnú výbavu, verím, že poslúži ešte nejaký ten rôčik. A keďže som sa doma cez sviatky trochu nudil, napadlo mi upratať si trochu v izbe. Našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. Dajú sa využiť v roku 2021 na niečo iné ako retro hry?

To, na čo bežní ľudia používajú doma počítače je internet, maily a občas nejaký ten word, napr. keď treba spísať nejakú žiadosť, CV, alebo (ako má vo zvyku naša suseda) veľký oznam pre všetkých susedov vo výťahu. Na toto fakt nepotrebujete nejakú strašnú mašinu a prekvapivo tie 10 ročné notebooky mali slušný hardvér, ktorý by mohol fungovať aj dnes, možno s drobnými úpravami. Za tie roky som z nich povyberal niekoľko súčiastok na náhradné diely, no na druhej strane sa mi tu nejaké RAMky a disky nazbierali z iných upgradov, takže to pôjde nahradiť. Baterky by sa patrilo zrepasovať, ale keďže budú slúžiť ako náhrada za desktop PC (kancelársky počítač), nie je potrebné riešiť baterky, no pozriem sa aj na túto možnosť.

Experiment sa môže začať.

netbook HP mini 100

Uff, tak tu som fakt nemal veľké očakávania. Toto bol kedysi počítač, ktorý používala moja žena, keď chcela chatovať so sestrou v zahraničí. Tento počítač som dnes našiel na ebay za 7 dolárov! Poštovné / doprava budú určite drahšie, ale zas je to netbook s procesorom Atom (má asi 12 rokov) a tak slabou výbavou, že sa s tým nedá veľa robiť. Pred rokmi sem niekto nainštalovať Windows 10 a to bol koniec. Ten počítač je tak pomalý, že je prakticky nepoužiteľný. Napr. po stlačení klávesy Windows trvá asi 5 sekúnd, kým vyskočí menu štart. Otvorenie wordu, alebo webového prehladača znamená minútové čakanie a… Proste toto nie.

Netbook má vymenenú baterku, ktorá ešte trochu drží energiu, takže sa s ním dá pracovať dobrú pol hodinku. No pracovať, preniesť ho zapnutý z izby do izby a zatiaľ sa možno spustí aplikácia. Rozobrať sa dá pomerne jednoducho – vyberie sa baterka, povolia sa 3 malé skrutky a dá sa vybrať klávesnica, pod ktorou je 250 GB pevný disk. Ten bol pôvodne menený ešte v záruke lebo sa na ňom objavilo niekoľko vadných sektorov. Vymeníme ho za SSD a uvidíme. Rýchla inštalácia Windows 10 v 32-bit. verzii, lebo ten Atom bol iba 32-bit a prekvapivo minimálne zlepšenie. Pôvodne som si tento počítač chcel chvíľu nechať na stole ako malý multimediálny prehrávač na nejaké staršie seriály a s externou mechanikou pre DVD, čo som doma našiel, no ani upgrade SSD tu nepomohol. Počítač reaguje trochu lepšie, ale stále je akýsi pomalý. Rýchly pohľad a poznáme vinníka. Má to iba 1 GB RAMku vo verzii DDR-2. Nejaké 1GB moduly doma mám, no žiaľ od 256MB po 1GB a netbook má len jeden slot. Kupovať niekde do tohto aspoň ten 2GB modul, aby sa tu rozbehal systém skutočne nemá zmysel.

TIP: Neinštalujte zbytočne všade najnovší OS.
Ak má váš starší počítač slabý hardvér, nepomôžete si, skôr naopak.

Pôvodne bol v netbooku nainštalovaný Windows 7, tak to skúsim ešte raz preinštalovať a uvidíme. Prekvapivo so Sedmičkou to celkom ide. Stále je to pomalé, ale už sa na to aspoň dá pozerať. Bohužiaľ podpora pre tento systém už skončila, takže to nie je bezpečné.

TIP: Minimum RAM je dnes 2GB, ale ak chcete svižnejší systém, investujte aspoň do 4GB pamäte.
Nemá však veľký zmysel mať viac ako 8GB, pretože to optimum je niekde medzi 4 až 8GB.
16 a viac GB je pre moderné herné zostavy alebo pre grafické počítače. Tam má zmysel uvažovať aj o výmene CPU alebo grafiky.

Aj keby som ho používal len ako náhradu za prenosný DVD prehrávač (obrazovka má tuším 9,6″). Ako skutočná brzda sa tu ukázala RAM. 1GB je naozaj tak málo, že nepomôže ani výmena disku za SSD. Či som v netbooku mal pôvodný 5400 otáčkový 250 GB disk, alebo 480GB SSD od Kingston, rozdiel v rýchlosti bol skoro zanedbateľný. V tomto prípade naozaj nemá zmysel žiadna investícia. Keď sa rozhodnete ho ešte používať, tak jedine s Windows 7, alebo nejakou alternatívou v podobe Linux. Tento systém by sa dal využiť ešte na chvíľu napr. pre deti práve ako počítač na rozprávky napr. do auta. Prerobiť adaptér, aby sa dal používať v aute nie je problém a vďaka nízkej spotrebe by som ho pokojne ešte nejaký čas udržal pri živote príp. aj s powerbankou. Ale je to naozaj strašne slabý počítač, ktorý sa dnes na nič  iné nehodí.

TIP: SSD väčšinou pomôže, ale ak nemáte aspoň minimum RAM, nemusí byť rozdiel až tak výrazný.
Sú skrátka situácie, kedy to nepomôže. 

 

MacBook Pro mid 2010

Toto je stroj, ktorý s minimálnou úpravou môže prekvapivo stále dobre fungovať. Mám ho v pôvodnej zostave, tak to skúsime bez upgrade a uvidíme, čo by mohla priniesť príp. malá výmena pár komponentov. Tak toto bola moja predstava a teraz späť do reality. Moj MacBook má dvojjadrový Core2Duo procesor, 4GB RAM (2 moduly po 2GB) a 250GB disk. Po všetkých dostupných update som sa nedostal na najnovší OS X, pretože ten už nemá podporu pre 10 rokov starý počítač. Dá sa to obísť určitým trikom cez jeden patchcer, ale toto nie je cesta.

Počítač sa po všetkých aktualizáciách tak spomalil, že bol nepoužiteľný. Preto som sa rozhodol urobiť výmenu disku za SSD  a skúsiť „čistú inštaláciu“ a to bola chyba. Teda nie úplne, pretože všetko fungovalo, systém sa nainštaloval pomerne rýchlo z originálneho záložného DVD z pôvodného balenia a počítač citeľne ožil. Rýchlosť pre bežné použitie je úplne dostačujúca aj dnes, len update sa akosi zasekol. Mám originálne inštalačné DVD pre OS X Snow Leopard, takže som skúsil update na vyššiu verziu a opäť všetko v pohode. Som na verzii 10.6.8 a to je problém. Systém znemožňuje prihlásiť sa do App Store, kde je možné bezplatne stiahnuť inštalačku na novší OS. Apple pôvodne predával OS X update za asi 20 dolárov a hoci mám zakúpené všetky update až po ten posledný, neviem ho stiahnuť len tak. Apple má na svojich stránkach OS X Yosemite 10.10 a El Capitan 10.11, ktoré by mal podporovať môj Macbook, ale každý pokus o ich stiahnutie skončil pri inštalácii chybovým hlásením. Bez update sa nedostanem k novším aplikáciám, mám zastaralý prehliadač Safari, ktorý nepodporuje už napr. ani Gmail (kvôli bezpečnosti) a nepomôže ani pokus inštalovať sem Chrome, FireFox a pod. pretože posledné dostupné verzie pre môj OS sú 4-6 rokov staré a opäť je to bezpečnostná hrozba.

Po niekoľkých hodinách pokusov mi napadlo vykašľať sa na to a nainštalovať sem Windows. Ten počítač síce nie je nič moc, ale Windows 10 by na tom mohol bežať pomerne dobre, ale nie. Oficiálna podpora je pre Windows 7 a normálna inštalácia Windows 10 skončí chybovou hláškou. Na internete som našiel riešenie, ktoré po pár úpravách rozbehá aj na tomto vyše 10 ročnom počítači Windows 10, ale bežný smrteľník nebude prepisovať časti kódu BootCamp, aby mohol nainštalovať Windows. Takže jediná vec, pohľadať starý harddisk, s jeho pomocou vytvoriť bootovateľné USB s novším systémom a po niekoľkých hodinách experimentovania a prehadzovania HDD, SSD a USB flash diskov som na poslednej verzii ;-)

TIP: Ako získať staré verzie systému macOS – stránky podpory Apple

Bol to trochu pôrod, ale mal som to urobiť tak pred dvoma rokmi, keď to všetko šlo jednoduchšie. MacBook naozaj ožil a začal som uvažovať, že by som skúsil update aj na Catalina 10.15, ktorý teda nie je oficiálne podporovaný. Opäť chyba. Ide to, ale 4GB RAM sú málo. Pokiaľ nemáte aspoň 8 GB tak to ani neskúšajte. 16GB môže byť opäť problém, pretože základná doska má na RAM 2 sloty a podporuje len určité moduly do kapacity 4GB, čiže 2×4 = 8GB. Viac tam proste nejde a aj tie 4GB sa trochu horšie hľadajú. Nuž, je to Apple ;-)

Experiment nevyšiel a ja som sa napokon vrátil k inštalácii z DVD Snow Leopard a nechal som to „zatiaľ“ na verzii 10.6.8, hoci sa s trochou snahy dá dostať až na OS X 10.11 (alebo po upgrade RAM až na 10.15). Problém so zastaralým webovým prehliadačom je možné vyriešiť alternatívnym prehliadačom ako napr. ArticFox.

UPDATE: V čase vydania článku sa mi napokon podarilo naklonovať systém z pôvodného HDD a rýchlosť ne neporovnateľná. Systém štartoval pôvodne asi 3-5 minút, po výmene disku to je menej ako 30 sekúnd. Spúšťanie aplikácií ako MS Word alebo Pages trvalo od 1 do 3 minút, teraz sú to 2-4 sekundy. Macbook má prekvapivo stále použiteľnú baterku s výdržou okolo 2 hodín práce, ale samozrejme tú treba vymeniť, nakoľko má vyše 10 rokov a predstavuje riziko, na čo upozorňuje aj ikona v systémovej lište. Náhradná baterka stojí v autorizovanom servise asi 50€. Notebook bude ďalej funkčný X rokov. Za Apple zaplatíte veľa, ale tá kvalita tam naozaj je, len budete musieť trochu obchádzať update systému, alebo sem nainštalovať Windows ;-) Aj keď má počítač viac ako 10 rokov, stále sa dá dobre použiť pre prácu, sledovanie filmov a jednoduchšie aplikácie. Na hry, alebo graficky náročné programy to moc nie je. Tam už cítiť, že to je starší hardware, no pre „internet“ a filmy poslúži dobre ešte pár rokov a to len vďaka výmene HDD za SSD, príp. po dokúpení RAM za na úpravy fotiek alebo strih videí.

Ďakujeme spoločnosti Kingston za technickú pomoc pri našom teste.

 


 

Pokračovanie…

Najnovšie

PPDS predstavila interaktívny displej Philips T-Line BDL3652T

Interaktívny displej Philips BDL3652T

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o inovatívny interaktívny displej Philips BDL3652T patriaci do produktovej rady T-Line.

2. decembra 2022

Bose predstavuje Bose Music Amplifier

Bose Amplifier

centrum domáceho ozvučenia, ktoré prepojí svet digitálnej hudby aj zbierky tradičných hudobných nosičov

30. novembra 2022

Nové smart hodinky Huawei Watch GT 3 SE

Každodenný asistent s dvojtýždňovou výdržou za skvelú cenu

Spoločnosť Huawei predstavuje najnovšie smart hodinky zo série Watch GT. Model s plným názvom Watch GT 3 SE sú ľahké inteligentné hodinky, ktoré stelesňujú potreby športových a fitness nadšencov.

29. novembra 2022

TIP PRE VÁS

Vyčistite si počítač bezpečne použitím kompresora

Ako si môžete vyčistiť nielen počítač, notebook, ale aj inú domácu elektroniku tak, aby sa nepoškodila? Zvládnete to kompresorom.

28. novembra 2022

Vhodný pre PlayStation 5, hráčske aplikácie a intenzívnu prevádzku

SSD disk Kingston FURY Renegade

Oceňovaný SSD disk Kingston FURY bude novo k dispozícii aj s väčším chladičom

15. novembra 2022

Silný zvuk s výkonom 15 W

Bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi

Niceboy predstavuje bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi RAZE Neon

10. novembra 2022

Cvičte doma podľa známych certifikovaných trénerov

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory Samsung na Slovensku: iPrima a Fitshaker

10. novembra 2022

Watch GTR s AMOLED displejom a nová generácia WATCH Lite 3

Dvoje nové inteligentné hodinky Niceboy

Značka Niceboy uvádza na trh hneď dvoje nové inteligentné hodinky. Prémiové hodinky WATCH GTR vynikajú svojou kombináciou zaujímavého dizajnu a odolného vyhotovenia vrátane AMOLED displeja aj funkcie telefonovania.

10. novembra 2022

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

Zatočte so psími chlpmi v domácnosti

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

10. novembra 2022

1.miesto v rebríčku DXOMARK opäť patrí Huawei

Smartfón Huawei – Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro je novým kráľom rebríčka DXOMARK, dosiahol najvyššie skóre v histórii

10. novembra 2022

Odporúčané

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022