Experiment sa môže začať

Dá sa dnes ešte stále využiť 10-15 ročný notebook? (1. časť)

Vianoce boli u nás tento rok štedré a preto som „posunul“ môj notebook ďalej v rodine, ako býva dobrým zvykom. Mal len asi 3 roky, takže bol ešte v relatívne dobrej kondícii a keďže mal slušnú výbavu, verím, že poslúži ešte nejaký ten rôčik. A keďže som sa doma cez sviatky trochu nudil, napadlo mi […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. januára 2021
Obsahuje nasledovné témy

Vianoce boli u nás tento rok štedré a preto som „posunul“ môj notebook ďalej v rodine, ako býva dobrým zvykom. Mal len asi 3 roky, takže bol ešte v relatívne dobrej kondícii a keďže mal slušnú výbavu, verím, že poslúži ešte nejaký ten rôčik. A keďže som sa doma cez sviatky trochu nudil, napadlo mi upratať si trochu v izbe. Našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. Dajú sa využiť v roku 2021 na niečo iné ako retro hry?

To, na čo bežní ľudia používajú doma počítače je internet, maily a občas nejaký ten word, napr. keď treba spísať nejakú žiadosť, CV, alebo (ako má vo zvyku naša suseda) veľký oznam pre všetkých susedov vo výťahu. Na toto fakt nepotrebujete nejakú strašnú mašinu a prekvapivo tie 10 ročné notebooky mali slušný hardvér, ktorý by mohol fungovať aj dnes, možno s drobnými úpravami. Za tie roky som z nich povyberal niekoľko súčiastok na náhradné diely, no na druhej strane sa mi tu nejaké RAMky a disky nazbierali z iných upgradov, takže to pôjde nahradiť. Baterky by sa patrilo zrepasovať, ale keďže budú slúžiť ako náhrada za desktop PC (kancelársky počítač), nie je potrebné riešiť baterky, no pozriem sa aj na túto možnosť.

Experiment sa môže začať.

netbook HP mini 100

Uff, tak tu som fakt nemal veľké očakávania. Toto bol kedysi počítač, ktorý používala moja žena, keď chcela chatovať so sestrou v zahraničí. Tento počítač som dnes našiel na ebay za 7 dolárov! Poštovné / doprava budú určite drahšie, ale zas je to netbook s procesorom Atom (má asi 12 rokov) a tak slabou výbavou, že sa s tým nedá veľa robiť. Pred rokmi sem niekto nainštalovať Windows 10 a to bol koniec. Ten počítač je tak pomalý, že je prakticky nepoužiteľný. Napr. po stlačení klávesy Windows trvá asi 5 sekúnd, kým vyskočí menu štart. Otvorenie wordu, alebo webového prehladača znamená minútové čakanie a… Proste toto nie.

Netbook má vymenenú baterku, ktorá ešte trochu drží energiu, takže sa s ním dá pracovať dobrú pol hodinku. No pracovať, preniesť ho zapnutý z izby do izby a zatiaľ sa možno spustí aplikácia. Rozobrať sa dá pomerne jednoducho – vyberie sa baterka, povolia sa 3 malé skrutky a dá sa vybrať klávesnica, pod ktorou je 250 GB pevný disk. Ten bol pôvodne menený ešte v záruke lebo sa na ňom objavilo niekoľko vadných sektorov. Vymeníme ho za SSD a uvidíme. Rýchla inštalácia Windows 10 v 32-bit. verzii, lebo ten Atom bol iba 32-bit a prekvapivo minimálne zlepšenie. Pôvodne som si tento počítač chcel chvíľu nechať na stole ako malý multimediálny prehrávač na nejaké staršie seriály a s externou mechanikou pre DVD, čo som doma našiel, no ani upgrade SSD tu nepomohol. Počítač reaguje trochu lepšie, ale stále je akýsi pomalý. Rýchly pohľad a poznáme vinníka. Má to iba 1 GB RAMku vo verzii DDR-2. Nejaké 1GB moduly doma mám, no žiaľ od 256MB po 1GB a netbook má len jeden slot. Kupovať niekde do tohto aspoň ten 2GB modul, aby sa tu rozbehal systém skutočne nemá zmysel.

TIP: Neinštalujte zbytočne všade najnovší OS.
Ak má váš starší počítač slabý hardvér, nepomôžete si, skôr naopak.

Pôvodne bol v netbooku nainštalovaný Windows 7, tak to skúsim ešte raz preinštalovať a uvidíme. Prekvapivo so Sedmičkou to celkom ide. Stále je to pomalé, ale už sa na to aspoň dá pozerať. Bohužiaľ podpora pre tento systém už skončila, takže to nie je bezpečné.

TIP: Minimum RAM je dnes 2GB, ale ak chcete svižnejší systém, investujte aspoň do 4GB pamäte.
Nemá však veľký zmysel mať viac ako 8GB, pretože to optimum je niekde medzi 4 až 8GB.
16 a viac GB je pre moderné herné zostavy alebo pre grafické počítače. Tam má zmysel uvažovať aj o výmene CPU alebo grafiky.

Aj keby som ho používal len ako náhradu za prenosný DVD prehrávač (obrazovka má tuším 9,6″). Ako skutočná brzda sa tu ukázala RAM. 1GB je naozaj tak málo, že nepomôže ani výmena disku za SSD. Či som v netbooku mal pôvodný 5400 otáčkový 250 GB disk, alebo 480GB SSD od Kingston, rozdiel v rýchlosti bol skoro zanedbateľný. V tomto prípade naozaj nemá zmysel žiadna investícia. Keď sa rozhodnete ho ešte používať, tak jedine s Windows 7, alebo nejakou alternatívou v podobe Linux. Tento systém by sa dal využiť ešte na chvíľu napr. pre deti práve ako počítač na rozprávky napr. do auta. Prerobiť adaptér, aby sa dal používať v aute nie je problém a vďaka nízkej spotrebe by som ho pokojne ešte nejaký čas udržal pri živote príp. aj s powerbankou. Ale je to naozaj strašne slabý počítač, ktorý sa dnes na nič  iné nehodí.

TIP: SSD väčšinou pomôže, ale ak nemáte aspoň minimum RAM, nemusí byť rozdiel až tak výrazný.
Sú skrátka situácie, kedy to nepomôže. 

 

MacBook Pro mid 2010

Toto je stroj, ktorý s minimálnou úpravou môže prekvapivo stále dobre fungovať. Mám ho v pôvodnej zostave, tak to skúsime bez upgrade a uvidíme, čo by mohla priniesť príp. malá výmena pár komponentov. Tak toto bola moja predstava a teraz späť do reality. Moj MacBook má dvojjadrový Core2Duo procesor, 4GB RAM (2 moduly po 2GB) a 250GB disk. Po všetkých dostupných update som sa nedostal na najnovší OS X, pretože ten už nemá podporu pre 10 rokov starý počítač. Dá sa to obísť určitým trikom cez jeden patchcer, ale toto nie je cesta.

Počítač sa po všetkých aktualizáciách tak spomalil, že bol nepoužiteľný. Preto som sa rozhodol urobiť výmenu disku za SSD  a skúsiť „čistú inštaláciu“ a to bola chyba. Teda nie úplne, pretože všetko fungovalo, systém sa nainštaloval pomerne rýchlo z originálneho záložného DVD z pôvodného balenia a počítač citeľne ožil. Rýchlosť pre bežné použitie je úplne dostačujúca aj dnes, len update sa akosi zasekol. Mám originálne inštalačné DVD pre OS X Snow Leopard, takže som skúsil update na vyššiu verziu a opäť všetko v pohode. Som na verzii 10.6.8 a to je problém. Systém znemožňuje prihlásiť sa do App Store, kde je možné bezplatne stiahnuť inštalačku na novší OS. Apple pôvodne predával OS X update za asi 20 dolárov a hoci mám zakúpené všetky update až po ten posledný, neviem ho stiahnuť len tak. Apple má na svojich stránkach OS X Yosemite 10.10 a El Capitan 10.11, ktoré by mal podporovať môj Macbook, ale každý pokus o ich stiahnutie skončil pri inštalácii chybovým hlásením. Bez update sa nedostanem k novším aplikáciám, mám zastaralý prehliadač Safari, ktorý nepodporuje už napr. ani Gmail (kvôli bezpečnosti) a nepomôže ani pokus inštalovať sem Chrome, FireFox a pod. pretože posledné dostupné verzie pre môj OS sú 4-6 rokov staré a opäť je to bezpečnostná hrozba.

Po niekoľkých hodinách pokusov mi napadlo vykašľať sa na to a nainštalovať sem Windows. Ten počítač síce nie je nič moc, ale Windows 10 by na tom mohol bežať pomerne dobre, ale nie. Oficiálna podpora je pre Windows 7 a normálna inštalácia Windows 10 skončí chybovou hláškou. Na internete som našiel riešenie, ktoré po pár úpravách rozbehá aj na tomto vyše 10 ročnom počítači Windows 10, ale bežný smrteľník nebude prepisovať časti kódu BootCamp, aby mohol nainštalovať Windows. Takže jediná vec, pohľadať starý harddisk, s jeho pomocou vytvoriť bootovateľné USB s novším systémom a po niekoľkých hodinách experimentovania a prehadzovania HDD, SSD a USB flash diskov som na poslednej verzii ;-)

TIP: Ako získať staré verzie systému macOS – stránky podpory Apple

Bol to trochu pôrod, ale mal som to urobiť tak pred dvoma rokmi, keď to všetko šlo jednoduchšie. MacBook naozaj ožil a začal som uvažovať, že by som skúsil update aj na Catalina 10.15, ktorý teda nie je oficiálne podporovaný. Opäť chyba. Ide to, ale 4GB RAM sú málo. Pokiaľ nemáte aspoň 8 GB tak to ani neskúšajte. 16GB môže byť opäť problém, pretože základná doska má na RAM 2 sloty a podporuje len určité moduly do kapacity 4GB, čiže 2×4 = 8GB. Viac tam proste nejde a aj tie 4GB sa trochu horšie hľadajú. Nuž, je to Apple ;-)

Experiment nevyšiel a ja som sa napokon vrátil k inštalácii z DVD Snow Leopard a nechal som to „zatiaľ“ na verzii 10.6.8, hoci sa s trochou snahy dá dostať až na OS X 10.11 (alebo po upgrade RAM až na 10.15). Problém so zastaralým webovým prehliadačom je možné vyriešiť alternatívnym prehliadačom ako napr. ArticFox.

UPDATE: V čase vydania článku sa mi napokon podarilo naklonovať systém z pôvodného HDD a rýchlosť ne neporovnateľná. Systém štartoval pôvodne asi 3-5 minút, po výmene disku to je menej ako 30 sekúnd. Spúšťanie aplikácií ako MS Word alebo Pages trvalo od 1 do 3 minút, teraz sú to 2-4 sekundy. Macbook má prekvapivo stále použiteľnú baterku s výdržou okolo 2 hodín práce, ale samozrejme tú treba vymeniť, nakoľko má vyše 10 rokov a predstavuje riziko, na čo upozorňuje aj ikona v systémovej lište. Náhradná baterka stojí v autorizovanom servise asi 50€. Notebook bude ďalej funkčný X rokov. Za Apple zaplatíte veľa, ale tá kvalita tam naozaj je, len budete musieť trochu obchádzať update systému, alebo sem nainštalovať Windows ;-) Aj keď má počítač viac ako 10 rokov, stále sa dá dobre použiť pre prácu, sledovanie filmov a jednoduchšie aplikácie. Na hry, alebo graficky náročné programy to moc nie je. Tam už cítiť, že to je starší hardware, no pre „internet“ a filmy poslúži dobre ešte pár rokov a to len vďaka výmene HDD za SSD, príp. po dokúpení RAM za na úpravy fotiek alebo strih videí.

Ďakujeme spoločnosti Kingston za technickú pomoc pri našom teste.

 


 

Pokračovanie…

Najnovšie

Jednoduché dotykové nastavenie hlasitosti siete

Nový ovládač hlasitosti od Axis

Axis predstavuje nový ovládač pre jednoduchšie nastavenie hlasitosti a zdroja zvuku v zónach

30. novembra 2023

Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou

Batériové úložisko využíva nehorľavé batérie so systémom správy batérií BMS. Už za 1,5 mesiaca činnosti „vymazalo“ svoju uhlíkovú úsporu z výroby a produkuje čistú úsporu CO2, ktorú si majiteľ môže vykázať vo forme carbon offsetu vo svojom ESG reporte.

27. novembra 2023

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ - Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

„Miimo je viac než len robotická kosačka; je to záväzok spoločnosti Honda predefinovať starostlivosť o trávnik. Náš nový rad Miimo stelesňuje precízne inžinierstvo a inovácie. S Miimo nekosíme len trávniky, ale formujeme budúcnosť vášho trávnika.“

27. novembra 2023

Ideálne pre firmy, ktoré chcú zvýšiť efektivitu a zlepšiť udržateľnosť

Nové vysokorýchlostné čiernobiele firemné tlačiarne od Epson

Spoločnosť Epson uvádza na trh nové kompaktné čiernobiele tlačiarne pre pracovné skupiny

23. novembra 2023

Prehľadnejšie a intuitívnejšie používateľské rozhranie

ColorOS 14

OPPO začalo s oficiálnou distribúciou globálnej verzie systému ColorOS 14 s dlhou sériou vylepšení

16. novembra 2023

Prieskum

Slováci stále milujú SMS-ky

U mladých je populárny Messenger aj Instagram, starší stále obľubujú Skype

16. novembra 2023

Kingston viedol rebríček aj v 2022

Poznáme najpredávanejšie SSD a najväčšieho výrobcu

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

15. novembra 2023

Súčasť širokej rodiny Galaxy

Filmovým fanúšikom pre radosť

Samsung Galaxy Tab A9 a Galaxy Tab A9+: výborné tablety na prácu i zábavu pre každého

9. novembra 2023

Dokonalý hybridný objektív s dvoma voliteľnými adaptérmi pre motorový zoom

Najkompaktnejší a najľahší ultraširokouhlý objektív

Canon predstavuje tri nové objektívy RF, ktoré nadšeným amatérom aj profesionálom prinášajú inováciu a nové koncepty

9. novembra 2023

20. rok po sebe

Kingston zostáva najväčším dodávateľom modulov DRAM

Spoločnosť Kingston Technology Europe Co LLP, ktorá je pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila, že sa podľa najnovšieho hodnotenia príjmov vypracovaného analytickou firmou TrendForce znovu stala najväčším svetovým dodávateľom DRAM modulov. TrendForce uvádza, že spoločnosť Kingston zvýšila svoje príjmy medziročne o 4,6% na 13,5 miliardy USD, čo […]

2. novembra 2023

Odporúčané

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022