Experiment sa môže začať

Dá sa dnes ešte stále využiť 10-15 ročný notebook? (1. časť)

Vianoce boli u nás tento rok štedré a preto som „posunul“ môj notebook ďalej v rodine, ako býva dobrým zvykom. Mal len asi 3 roky, takže bol ešte v relatívne dobrej kondícii a keďže mal slušnú výbavu, verím, že poslúži ešte nejaký ten rôčik. A keďže som sa doma cez sviatky trochu nudil, napadlo mi […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. januára 2021
Obsahuje nasledovné témy

Vianoce boli u nás tento rok štedré a preto som „posunul“ môj notebook ďalej v rodine, ako býva dobrým zvykom. Mal len asi 3 roky, takže bol ešte v relatívne dobrej kondícii a keďže mal slušnú výbavu, verím, že poslúži ešte nejaký ten rôčik. A keďže som sa doma cez sviatky trochu nudil, napadlo mi upratať si trochu v izbe. Našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. Dajú sa využiť v roku 2021 na niečo iné ako retro hry?

To, na čo bežní ľudia používajú doma počítače je internet, maily a občas nejaký ten word, napr. keď treba spísať nejakú žiadosť, CV, alebo (ako má vo zvyku naša suseda) veľký oznam pre všetkých susedov vo výťahu. Na toto fakt nepotrebujete nejakú strašnú mašinu a prekvapivo tie 10 ročné notebooky mali slušný hardvér, ktorý by mohol fungovať aj dnes, možno s drobnými úpravami. Za tie roky som z nich povyberal niekoľko súčiastok na náhradné diely, no na druhej strane sa mi tu nejaké RAMky a disky nazbierali z iných upgradov, takže to pôjde nahradiť. Baterky by sa patrilo zrepasovať, ale keďže budú slúžiť ako náhrada za desktop PC (kancelársky počítač), nie je potrebné riešiť baterky, no pozriem sa aj na túto možnosť.

Experiment sa môže začať.

netbook HP mini 100

Uff, tak tu som fakt nemal veľké očakávania. Toto bol kedysi počítač, ktorý používala moja žena, keď chcela chatovať so sestrou v zahraničí. Tento počítač som dnes našiel na ebay za 7 dolárov! Poštovné / doprava budú určite drahšie, ale zas je to netbook s procesorom Atom (má asi 12 rokov) a tak slabou výbavou, že sa s tým nedá veľa robiť. Pred rokmi sem niekto nainštalovať Windows 10 a to bol koniec. Ten počítač je tak pomalý, že je prakticky nepoužiteľný. Napr. po stlačení klávesy Windows trvá asi 5 sekúnd, kým vyskočí menu štart. Otvorenie wordu, alebo webového prehladača znamená minútové čakanie a… Proste toto nie.

Netbook má vymenenú baterku, ktorá ešte trochu drží energiu, takže sa s ním dá pracovať dobrú pol hodinku. No pracovať, preniesť ho zapnutý z izby do izby a zatiaľ sa možno spustí aplikácia. Rozobrať sa dá pomerne jednoducho – vyberie sa baterka, povolia sa 3 malé skrutky a dá sa vybrať klávesnica, pod ktorou je 250 GB pevný disk. Ten bol pôvodne menený ešte v záruke lebo sa na ňom objavilo niekoľko vadných sektorov. Vymeníme ho za SSD a uvidíme. Rýchla inštalácia Windows 10 v 32-bit. verzii, lebo ten Atom bol iba 32-bit a prekvapivo minimálne zlepšenie. Pôvodne som si tento počítač chcel chvíľu nechať na stole ako malý multimediálny prehrávač na nejaké staršie seriály a s externou mechanikou pre DVD, čo som doma našiel, no ani upgrade SSD tu nepomohol. Počítač reaguje trochu lepšie, ale stále je akýsi pomalý. Rýchly pohľad a poznáme vinníka. Má to iba 1 GB RAMku vo verzii DDR-2. Nejaké 1GB moduly doma mám, no žiaľ od 256MB po 1GB a netbook má len jeden slot. Kupovať niekde do tohto aspoň ten 2GB modul, aby sa tu rozbehal systém skutočne nemá zmysel.

TIP: Neinštalujte zbytočne všade najnovší OS.
Ak má váš starší počítač slabý hardvér, nepomôžete si, skôr naopak.

Pôvodne bol v netbooku nainštalovaný Windows 7, tak to skúsim ešte raz preinštalovať a uvidíme. Prekvapivo so Sedmičkou to celkom ide. Stále je to pomalé, ale už sa na to aspoň dá pozerať. Bohužiaľ podpora pre tento systém už skončila, takže to nie je bezpečné.

TIP: Minimum RAM je dnes 2GB, ale ak chcete svižnejší systém, investujte aspoň do 4GB pamäte.
Nemá však veľký zmysel mať viac ako 8GB, pretože to optimum je niekde medzi 4 až 8GB.
16 a viac GB je pre moderné herné zostavy alebo pre grafické počítače. Tam má zmysel uvažovať aj o výmene CPU alebo grafiky.

Aj keby som ho používal len ako náhradu za prenosný DVD prehrávač (obrazovka má tuším 9,6″). Ako skutočná brzda sa tu ukázala RAM. 1GB je naozaj tak málo, že nepomôže ani výmena disku za SSD. Či som v netbooku mal pôvodný 5400 otáčkový 250 GB disk, alebo 480GB SSD od Kingston, rozdiel v rýchlosti bol skoro zanedbateľný. V tomto prípade naozaj nemá zmysel žiadna investícia. Keď sa rozhodnete ho ešte používať, tak jedine s Windows 7, alebo nejakou alternatívou v podobe Linux. Tento systém by sa dal využiť ešte na chvíľu napr. pre deti práve ako počítač na rozprávky napr. do auta. Prerobiť adaptér, aby sa dal používať v aute nie je problém a vďaka nízkej spotrebe by som ho pokojne ešte nejaký čas udržal pri živote príp. aj s powerbankou. Ale je to naozaj strašne slabý počítač, ktorý sa dnes na nič  iné nehodí.

TIP: SSD väčšinou pomôže, ale ak nemáte aspoň minimum RAM, nemusí byť rozdiel až tak výrazný.
Sú skrátka situácie, kedy to nepomôže. 

 

MacBook Pro mid 2010

Toto je stroj, ktorý s minimálnou úpravou môže prekvapivo stále dobre fungovať. Mám ho v pôvodnej zostave, tak to skúsime bez upgrade a uvidíme, čo by mohla priniesť príp. malá výmena pár komponentov. Tak toto bola moja predstava a teraz späť do reality. Moj MacBook má dvojjadrový Core2Duo procesor, 4GB RAM (2 moduly po 2GB) a 250GB disk. Po všetkých dostupných update som sa nedostal na najnovší OS X, pretože ten už nemá podporu pre 10 rokov starý počítač. Dá sa to obísť určitým trikom cez jeden patchcer, ale toto nie je cesta.

Počítač sa po všetkých aktualizáciách tak spomalil, že bol nepoužiteľný. Preto som sa rozhodol urobiť výmenu disku za SSD  a skúsiť „čistú inštaláciu“ a to bola chyba. Teda nie úplne, pretože všetko fungovalo, systém sa nainštaloval pomerne rýchlo z originálneho záložného DVD z pôvodného balenia a počítač citeľne ožil. Rýchlosť pre bežné použitie je úplne dostačujúca aj dnes, len update sa akosi zasekol. Mám originálne inštalačné DVD pre OS X Snow Leopard, takže som skúsil update na vyššiu verziu a opäť všetko v pohode. Som na verzii 10.6.8 a to je problém. Systém znemožňuje prihlásiť sa do App Store, kde je možné bezplatne stiahnuť inštalačku na novší OS. Apple pôvodne predával OS X update za asi 20 dolárov a hoci mám zakúpené všetky update až po ten posledný, neviem ho stiahnuť len tak. Apple má na svojich stránkach OS X Yosemite 10.10 a El Capitan 10.11, ktoré by mal podporovať môj Macbook, ale každý pokus o ich stiahnutie skončil pri inštalácii chybovým hlásením. Bez update sa nedostanem k novším aplikáciám, mám zastaralý prehliadač Safari, ktorý nepodporuje už napr. ani Gmail (kvôli bezpečnosti) a nepomôže ani pokus inštalovať sem Chrome, FireFox a pod. pretože posledné dostupné verzie pre môj OS sú 4-6 rokov staré a opäť je to bezpečnostná hrozba.

Po niekoľkých hodinách pokusov mi napadlo vykašľať sa na to a nainštalovať sem Windows. Ten počítač síce nie je nič moc, ale Windows 10 by na tom mohol bežať pomerne dobre, ale nie. Oficiálna podpora je pre Windows 7 a normálna inštalácia Windows 10 skončí chybovou hláškou. Na internete som našiel riešenie, ktoré po pár úpravách rozbehá aj na tomto vyše 10 ročnom počítači Windows 10, ale bežný smrteľník nebude prepisovať časti kódu BootCamp, aby mohol nainštalovať Windows. Takže jediná vec, pohľadať starý harddisk, s jeho pomocou vytvoriť bootovateľné USB s novším systémom a po niekoľkých hodinách experimentovania a prehadzovania HDD, SSD a USB flash diskov som na poslednej verzii ;-)

TIP: Ako získať staré verzie systému macOS – stránky podpory Apple

Bol to trochu pôrod, ale mal som to urobiť tak pred dvoma rokmi, keď to všetko šlo jednoduchšie. MacBook naozaj ožil a začal som uvažovať, že by som skúsil update aj na Catalina 10.15, ktorý teda nie je oficiálne podporovaný. Opäť chyba. Ide to, ale 4GB RAM sú málo. Pokiaľ nemáte aspoň 8 GB tak to ani neskúšajte. 16GB môže byť opäť problém, pretože základná doska má na RAM 2 sloty a podporuje len určité moduly do kapacity 4GB, čiže 2×4 = 8GB. Viac tam proste nejde a aj tie 4GB sa trochu horšie hľadajú. Nuž, je to Apple ;-)

Experiment nevyšiel a ja som sa napokon vrátil k inštalácii z DVD Snow Leopard a nechal som to „zatiaľ“ na verzii 10.6.8, hoci sa s trochou snahy dá dostať až na OS X 10.11 (alebo po upgrade RAM až na 10.15). Problém so zastaralým webovým prehliadačom je možné vyriešiť alternatívnym prehliadačom ako napr. ArticFox.

UPDATE: V čase vydania článku sa mi napokon podarilo naklonovať systém z pôvodného HDD a rýchlosť ne neporovnateľná. Systém štartoval pôvodne asi 3-5 minút, po výmene disku to je menej ako 30 sekúnd. Spúšťanie aplikácií ako MS Word alebo Pages trvalo od 1 do 3 minút, teraz sú to 2-4 sekundy. Macbook má prekvapivo stále použiteľnú baterku s výdržou okolo 2 hodín práce, ale samozrejme tú treba vymeniť, nakoľko má vyše 10 rokov a predstavuje riziko, na čo upozorňuje aj ikona v systémovej lište. Náhradná baterka stojí v autorizovanom servise asi 50€. Notebook bude ďalej funkčný X rokov. Za Apple zaplatíte veľa, ale tá kvalita tam naozaj je, len budete musieť trochu obchádzať update systému, alebo sem nainštalovať Windows ;-) Aj keď má počítač viac ako 10 rokov, stále sa dá dobre použiť pre prácu, sledovanie filmov a jednoduchšie aplikácie. Na hry, alebo graficky náročné programy to moc nie je. Tam už cítiť, že to je starší hardware, no pre „internet“ a filmy poslúži dobre ešte pár rokov a to len vďaka výmene HDD za SSD, príp. po dokúpení RAM za na úpravy fotiek alebo strih videí.

Ďakujeme spoločnosti Kingston za technickú pomoc pri našom teste.

 


 

Pokračovanie…

Najnovšie

DDR5 pamäť inšpirovaná pretekárskymi vozmi

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila uvedenie svojej najnovšej pamäte, Kingston FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition. Tento set, inšpirovaný láskou k automobilom a pretekaniu, prináša do vášho počítača zážitok z výkonu ako na závodnej dráhe.

25. júna 2024

Chcete 24, 48 alebo 96 GB?

DDR5 pamäte s nebinárnou kapacitou

Jedným z kľúčových komponentov, ktorý má zásadný vplyv na výkon počítačov je aj operačná pamäť. S poslednou generáciou DDR5 prišlo množstvo inovácií a tiež nebinárna kapacita. RAM už nemusí mať len tradičných 8, 16, 32 alebo 64GB (teda dvojnásobok), ale aj 24, 48 alebo 96 GB. Vždy keď príde niečo nové, neznáme, vyrojí sa množstvo otázok a preto sme […]

20. júna 2024

Externý SSD disk Kingston XS1000 získal ocenenie Red Dot Award 2024

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že sa jej externý SSD disk Kingston XS1000 stal víťazom 2024 Red Dot Award: Design produktu. Ocenenia Red Dot Design Award sa udeľujú od roku 1955 a […]

17. júna 2024

ešte viac uspokojí potreby tvorcov obsahu

Spoločnosť Kingston uvádza na trh nové balenie čítačky Workflow

Spoločnosť Kingston oznámila opätovné uvedenie dokovacej stanice Workflow Station a čítačiek. Rad Workflow teraz ponúka viac modulov oddelených od dokovacej stanice, čo umožňuje väčšiu flexibilitu a prispôsobivosť. Táto aktualizácia vychádza v ústrety rôznorodým potrebám tvorcov obsahu.

1. júna 2024

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024