Experiment sa môže začať

Dá sa dnes ešte stále využiť 10-15 ročný notebook? (1. časť)

Vianoce boli u nás tento rok štedré a preto som „posunul“ môj notebook ďalej v rodine, ako býva dobrým zvykom. Mal len asi 3 roky, takže bol ešte v relatívne dobrej kondícii a keďže mal slušnú výbavu, verím, že poslúži ešte nejaký ten rôčik. A keďže som sa doma cez sviatky trochu nudil, napadlo mi […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. januára 2021
Obsahuje nasledovné témy

Vianoce boli u nás tento rok štedré a preto som „posunul“ môj notebook ďalej v rodine, ako býva dobrým zvykom. Mal len asi 3 roky, takže bol ešte v relatívne dobrej kondícii a keďže mal slušnú výbavu, verím, že poslúži ešte nejaký ten rôčik. A keďže som sa doma cez sviatky trochu nudil, napadlo mi upratať si trochu v izbe. Našiel som 4 notebooky, ktoré mali minimálne 10-15 rokov. Dajú sa využiť v roku 2021 na niečo iné ako retro hry?

To, na čo bežní ľudia používajú doma počítače je internet, maily a občas nejaký ten word, napr. keď treba spísať nejakú žiadosť, CV, alebo (ako má vo zvyku naša suseda) veľký oznam pre všetkých susedov vo výťahu. Na toto fakt nepotrebujete nejakú strašnú mašinu a prekvapivo tie 10 ročné notebooky mali slušný hardvér, ktorý by mohol fungovať aj dnes, možno s drobnými úpravami. Za tie roky som z nich povyberal niekoľko súčiastok na náhradné diely, no na druhej strane sa mi tu nejaké RAMky a disky nazbierali z iných upgradov, takže to pôjde nahradiť. Baterky by sa patrilo zrepasovať, ale keďže budú slúžiť ako náhrada za desktop PC (kancelársky počítač), nie je potrebné riešiť baterky, no pozriem sa aj na túto možnosť.

Experiment sa môže začať.

netbook HP mini 100

Uff, tak tu som fakt nemal veľké očakávania. Toto bol kedysi počítač, ktorý používala moja žena, keď chcela chatovať so sestrou v zahraničí. Tento počítač som dnes našiel na ebay za 7 dolárov! Poštovné / doprava budú určite drahšie, ale zas je to netbook s procesorom Atom (má asi 12 rokov) a tak slabou výbavou, že sa s tým nedá veľa robiť. Pred rokmi sem niekto nainštalovať Windows 10 a to bol koniec. Ten počítač je tak pomalý, že je prakticky nepoužiteľný. Napr. po stlačení klávesy Windows trvá asi 5 sekúnd, kým vyskočí menu štart. Otvorenie wordu, alebo webového prehladača znamená minútové čakanie a… Proste toto nie.

Netbook má vymenenú baterku, ktorá ešte trochu drží energiu, takže sa s ním dá pracovať dobrú pol hodinku. No pracovať, preniesť ho zapnutý z izby do izby a zatiaľ sa možno spustí aplikácia. Rozobrať sa dá pomerne jednoducho – vyberie sa baterka, povolia sa 3 malé skrutky a dá sa vybrať klávesnica, pod ktorou je 250 GB pevný disk. Ten bol pôvodne menený ešte v záruke lebo sa na ňom objavilo niekoľko vadných sektorov. Vymeníme ho za SSD a uvidíme. Rýchla inštalácia Windows 10 v 32-bit. verzii, lebo ten Atom bol iba 32-bit a prekvapivo minimálne zlepšenie. Pôvodne som si tento počítač chcel chvíľu nechať na stole ako malý multimediálny prehrávač na nejaké staršie seriály a s externou mechanikou pre DVD, čo som doma našiel, no ani upgrade SSD tu nepomohol. Počítač reaguje trochu lepšie, ale stále je akýsi pomalý. Rýchly pohľad a poznáme vinníka. Má to iba 1 GB RAMku vo verzii DDR-2. Nejaké 1GB moduly doma mám, no žiaľ od 256MB po 1GB a netbook má len jeden slot. Kupovať niekde do tohto aspoň ten 2GB modul, aby sa tu rozbehal systém skutočne nemá zmysel.

TIP: Neinštalujte zbytočne všade najnovší OS.
Ak má váš starší počítač slabý hardvér, nepomôžete si, skôr naopak.

Pôvodne bol v netbooku nainštalovaný Windows 7, tak to skúsim ešte raz preinštalovať a uvidíme. Prekvapivo so Sedmičkou to celkom ide. Stále je to pomalé, ale už sa na to aspoň dá pozerať. Bohužiaľ podpora pre tento systém už skončila, takže to nie je bezpečné.

TIP: Minimum RAM je dnes 2GB, ale ak chcete svižnejší systém, investujte aspoň do 4GB pamäte.
Nemá však veľký zmysel mať viac ako 8GB, pretože to optimum je niekde medzi 4 až 8GB.
16 a viac GB je pre moderné herné zostavy alebo pre grafické počítače. Tam má zmysel uvažovať aj o výmene CPU alebo grafiky.

Aj keby som ho používal len ako náhradu za prenosný DVD prehrávač (obrazovka má tuším 9,6″). Ako skutočná brzda sa tu ukázala RAM. 1GB je naozaj tak málo, že nepomôže ani výmena disku za SSD. Či som v netbooku mal pôvodný 5400 otáčkový 250 GB disk, alebo 480GB SSD od Kingston, rozdiel v rýchlosti bol skoro zanedbateľný. V tomto prípade naozaj nemá zmysel žiadna investícia. Keď sa rozhodnete ho ešte používať, tak jedine s Windows 7, alebo nejakou alternatívou v podobe Linux. Tento systém by sa dal využiť ešte na chvíľu napr. pre deti práve ako počítač na rozprávky napr. do auta. Prerobiť adaptér, aby sa dal používať v aute nie je problém a vďaka nízkej spotrebe by som ho pokojne ešte nejaký čas udržal pri živote príp. aj s powerbankou. Ale je to naozaj strašne slabý počítač, ktorý sa dnes na nič  iné nehodí.

TIP: SSD väčšinou pomôže, ale ak nemáte aspoň minimum RAM, nemusí byť rozdiel až tak výrazný.
Sú skrátka situácie, kedy to nepomôže. 

 

MacBook Pro mid 2010

Toto je stroj, ktorý s minimálnou úpravou môže prekvapivo stále dobre fungovať. Mám ho v pôvodnej zostave, tak to skúsime bez upgrade a uvidíme, čo by mohla priniesť príp. malá výmena pár komponentov. Tak toto bola moja predstava a teraz späť do reality. Moj MacBook má dvojjadrový Core2Duo procesor, 4GB RAM (2 moduly po 2GB) a 250GB disk. Po všetkých dostupných update som sa nedostal na najnovší OS X, pretože ten už nemá podporu pre 10 rokov starý počítač. Dá sa to obísť určitým trikom cez jeden patchcer, ale toto nie je cesta.

Počítač sa po všetkých aktualizáciách tak spomalil, že bol nepoužiteľný. Preto som sa rozhodol urobiť výmenu disku za SSD  a skúsiť „čistú inštaláciu“ a to bola chyba. Teda nie úplne, pretože všetko fungovalo, systém sa nainštaloval pomerne rýchlo z originálneho záložného DVD z pôvodného balenia a počítač citeľne ožil. Rýchlosť pre bežné použitie je úplne dostačujúca aj dnes, len update sa akosi zasekol. Mám originálne inštalačné DVD pre OS X Snow Leopard, takže som skúsil update na vyššiu verziu a opäť všetko v pohode. Som na verzii 10.6.8 a to je problém. Systém znemožňuje prihlásiť sa do App Store, kde je možné bezplatne stiahnuť inštalačku na novší OS. Apple pôvodne predával OS X update za asi 20 dolárov a hoci mám zakúpené všetky update až po ten posledný, neviem ho stiahnuť len tak. Apple má na svojich stránkach OS X Yosemite 10.10 a El Capitan 10.11, ktoré by mal podporovať môj Macbook, ale každý pokus o ich stiahnutie skončil pri inštalácii chybovým hlásením. Bez update sa nedostanem k novším aplikáciám, mám zastaralý prehliadač Safari, ktorý nepodporuje už napr. ani Gmail (kvôli bezpečnosti) a nepomôže ani pokus inštalovať sem Chrome, FireFox a pod. pretože posledné dostupné verzie pre môj OS sú 4-6 rokov staré a opäť je to bezpečnostná hrozba.

Po niekoľkých hodinách pokusov mi napadlo vykašľať sa na to a nainštalovať sem Windows. Ten počítač síce nie je nič moc, ale Windows 10 by na tom mohol bežať pomerne dobre, ale nie. Oficiálna podpora je pre Windows 7 a normálna inštalácia Windows 10 skončí chybovou hláškou. Na internete som našiel riešenie, ktoré po pár úpravách rozbehá aj na tomto vyše 10 ročnom počítači Windows 10, ale bežný smrteľník nebude prepisovať časti kódu BootCamp, aby mohol nainštalovať Windows. Takže jediná vec, pohľadať starý harddisk, s jeho pomocou vytvoriť bootovateľné USB s novším systémom a po niekoľkých hodinách experimentovania a prehadzovania HDD, SSD a USB flash diskov som na poslednej verzii ;-)

TIP: Ako získať staré verzie systému macOS – stránky podpory Apple

Bol to trochu pôrod, ale mal som to urobiť tak pred dvoma rokmi, keď to všetko šlo jednoduchšie. MacBook naozaj ožil a začal som uvažovať, že by som skúsil update aj na Catalina 10.15, ktorý teda nie je oficiálne podporovaný. Opäť chyba. Ide to, ale 4GB RAM sú málo. Pokiaľ nemáte aspoň 8 GB tak to ani neskúšajte. 16GB môže byť opäť problém, pretože základná doska má na RAM 2 sloty a podporuje len určité moduly do kapacity 4GB, čiže 2×4 = 8GB. Viac tam proste nejde a aj tie 4GB sa trochu horšie hľadajú. Nuž, je to Apple ;-)

Experiment nevyšiel a ja som sa napokon vrátil k inštalácii z DVD Snow Leopard a nechal som to „zatiaľ“ na verzii 10.6.8, hoci sa s trochou snahy dá dostať až na OS X 10.11 (alebo po upgrade RAM až na 10.15). Problém so zastaralým webovým prehliadačom je možné vyriešiť alternatívnym prehliadačom ako napr. ArticFox.

UPDATE: V čase vydania článku sa mi napokon podarilo naklonovať systém z pôvodného HDD a rýchlosť ne neporovnateľná. Systém štartoval pôvodne asi 3-5 minút, po výmene disku to je menej ako 30 sekúnd. Spúšťanie aplikácií ako MS Word alebo Pages trvalo od 1 do 3 minút, teraz sú to 2-4 sekundy. Macbook má prekvapivo stále použiteľnú baterku s výdržou okolo 2 hodín práce, ale samozrejme tú treba vymeniť, nakoľko má vyše 10 rokov a predstavuje riziko, na čo upozorňuje aj ikona v systémovej lište. Náhradná baterka stojí v autorizovanom servise asi 50€. Notebook bude ďalej funkčný X rokov. Za Apple zaplatíte veľa, ale tá kvalita tam naozaj je, len budete musieť trochu obchádzať update systému, alebo sem nainštalovať Windows ;-) Aj keď má počítač viac ako 10 rokov, stále sa dá dobre použiť pre prácu, sledovanie filmov a jednoduchšie aplikácie. Na hry, alebo graficky náročné programy to moc nie je. Tam už cítiť, že to je starší hardware, no pre „internet“ a filmy poslúži dobre ešte pár rokov a to len vďaka výmene HDD za SSD, príp. po dokúpení RAM za na úpravy fotiek alebo strih videí.

Ďakujeme spoločnosti Kingston za technickú pomoc pri našom teste.

 


 

Pokračovanie…

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022