Chcete 24, 48 alebo 96 GB?

DDR5 pamäte s nebinárnou kapacitou

Jedným z kľúčových komponentov, ktorý má zásadný vplyv na výkon počítačov je aj operačná pamäť. S poslednou generáciou DDR5 prišlo množstvo inovácií a tiež nebinárna kapacita. RAM už nemusí mať len tradičných 8, 16, 32 alebo 64GB (teda dvojnásobok), ale aj 24, 48 alebo 96 GB. Vždy keď príde niečo nové, neznáme, vyrojí sa množstvo otázok a preto sme […]

Autor
Dátum zverejnenia 20. júna 2024
Obsahuje nasledovné témy

Jedným z kľúčových komponentov, ktorý má zásadný vplyv na výkon počítačov je aj operačná pamäť. S poslednou generáciou DDR5 prišlo množstvo inovácií a tiež nebinárna kapacita. RAM už nemusí mať len tradičných 8, 16, 32 alebo 64GB (teda dvojnásobok), ale aj 24, 48 alebo 96 GB.

Vždy keď príde niečo nové, neznáme, vyrojí sa množstvo otázok a preto sme sa rozhodli pomôcť vám zodpovedať aspoň tie základné a trochu demistifikovať koncept nebinárnej pamäte. Ide totiž o veľmi zaujímavé riešenie, ktoré vám dá viac možností pri skladaní výkonných počítačov bez toho, aby vás to finančne zruinovalo.

Koľko RAM potrebuje počítač?

Azda najznámejší „neslávny výrok“ o veľkosti RAM povedal v roku 1981 zakladateľ Microsoftu Bill Gates, keď vyhlásil: „Nikto nikdy nebude potrebovať viac ako 640 kB RAM!“ Narážal tým na limit 640 kB operačnej pamäte, ktorý bol v MS DOS k dispozícii pre systém a aplikácie. Dnes, keď Windows doslova hltajú gigabajty pamäte a ako minimum v kancelárskych zostavách sa odporúča 8 a viac GB, je zrejmé, ako veľmi sa mýlil.

Pamäte nikdy nie je dosť, no máme isté technické a aj finančné limity, ktoré nám ani dnes nedovolia inštalovať do PC toľko RAM, koľko by sme chceli. Aj predmetný limit 640 kB v roku 1981 nemal na svedomí Microsoft, ale architektúra prvých počítačov s procesormi i8086/8088, ktoré mali len 20-bitovú adresovú zbernicu a preto mohli adresovať len 1MB (640 kB sa využívalo ako operačná pamäť pre OS a aplikácie, no a zvyšných 384 kB sa použilo pre hardvér ako video RAM, na mapovanie pripojených periférií a podobné operácie.

Tým, ako postupne posúvame hranice IT, rastie aj veľkosť RAM, ktorá sa považuje za „štandard“. Ešte nedávno by sme vám odporúčali ako minimum 8GB RAM, no dnes je zrejmé, že pre niektoré nové hry a aplikácie ja už aj 16GB málo a keď chcete viac FPS pri hraní a plynulejší chod PC s viacerými aplikáciami na pozadí, keď sa nechcete obmedzovať pri multitaskingu, je už nutné inštalovať viac pamäte. Každé zdvojnásobenie RAM však znamená značnú finančnú záťaž a práve tu by mohli pomôcť pamäte s nebinárnou kapacitou. Čo presne to znamená a ako sa líšia od bežných pamätí RAM?

Čo je nebinárna pamäť

Nebinárna pamäť funguje rovnako ako štandardná RAM, ktorú dobre poznáme, len jej výrobný proces je trochu iný – využíva totiž čipy s inou hustotou. Hustota čipov DRAM sa v minulosti vždy zdvojnásobovala – napr. zo 4 Gb sme prešli na 8 Gb, z 8 Gb na 16 Gb čipy atď. (pozn. hovoríme tu o čipoch, ktoré tvoria RAM moduly, teda o giga bitoch (Gb) a nie celkovej kapacite modulov v giga bajtoch (GB)).

S príchodom DDR5 však máme k dispozícii aj intermediárnu hustotu 24 Gbit, ktorá sa tiež označuje ako „nebinárna“ pamäť. Už to nie je len dvojnásobok hustoty tej predchádzajúcej, čiže miesto 4, 8, 16 a 32 Gb čipoch, tu po novom máme aj 24 Gb, čo pri použití rovnakého počtu čipov, rovnakej veľkosti a rovnakých PCB umožňuje jednoducho vyrábať priamo 24, 48 alebo 96 GB moduly.

Keď teda hovoríme o 24 GB RAM, neznamená to, že v počítači máte skombinovaný 16 a 8 GB modul, ale priamo 24 GB pamäťový modul, resp. 2× 24 GB (48GB) pretože DDR moduly by sa mali inštalovať v pároch. Táto kapacita dokáže uspokojiť náročnejšie aplikácie, ktorým už nestačí 16, 32, alebo 64 GB, no zároveň náklady sú nižšie ako pri 32, 64 alebo 128 GB moduloch, ktoré ste museli použiť doteraz ako jedinú dostupnú alternatívu. Hry tak môžu na nových nebinárnych pamätiach bežať plynulejšie s väčším fps, môžete využívať lepší multitasking alebo vytvoriť lokálne AI s citeľne menšou investíciou, než by tomu bolo pri použití tradičných DDR5 v binárnych kapacitách.

A ako je to s kompatibilitou nebinárnych pamätí?

Už pri návrhu DDR5 sa počítalo s uvedením nebinárnych kapacít, takže všetky systémy postavené na DDR5 (na oboch platformách – Intel aj AMD) podporujú 24 Gbitové pamäte. Pred inštaláciou nebinárnych pamätí je však väčšinou potrebné aktualizovať systém a BIOS, preto vám najprv odporúčame overiť si podporu a dostupnosť aktualizácie u výrobcu vašej základnej dosky/notebooku.

Dajú sa nebinárne pamäte kombinovať s klasickými DDR5?

Podľa špecifikácie JEDEC (priemyselný štandard) je miešanie medzi bankami v poriadku, no neodporúča sa miešať pamäte v rámci rovnakej skupiny (DDR pamäte sa používajú v pároch, čiže nikdy nekombinujte napr. jeden 16GB a jeden 24GB modul, no pri správnej inštalácii nie je problém použiť napr. 2× 16 GB a 2×24 GB v jednej základnej doske). Keď pridávate pamäť do druhej skupiny bánk, vždy sa odporúča umiestniť pamäť s vyššou kapacitou do prvej skupiny (detailnejšie informácie nájdete v manuáli k vašej MB).

Zmiešaním modulov RAM s 24 Gb čipmi s inými modulmi, ktoré používajú 16 Gb čipy v rámci jednej banky by sa deaktivovala optimalizácia architektúry kanálov a vaše moduly RAM by pracovali s polovičnou potenciálnou šírkou pásma, čo by znamenalo rapídny pokles výkonu. Toto je dôležité uvedomiť si najmä pri notebookoch, kde sú často možnosti ich upgrade (najmä u lacnejších modelov) značne konštrukčne obmedzené už z výroby.

Rovnako na serveroch nie je miešanie v rámci viackanálovej bankovej skupiny povolené a logicky podporované nie je ani miešanie pamäťových modulov alebo súprav v PC/laptope pri pretaktovaní. Pamäte s 24 Gb čipmi sa od tých „bežných“ s 16 Gb čipmi odlišujú kapacitou, ale ako sme písali vyššie, nebinárna pamäť funguje rovnako ako štandardná DDR5, takže nechýba ani možnosť pretaktovania. A pretaktovanie nebinárnych pamätí môže byť ešte veľmi zaujímavé.

Viac info:

https://www.kingston.com/unitedkingdom/en/blog/system-builder/24gbit-memory-faq

Najnovšie

DDR5 pamäť inšpirovaná pretekárskymi vozmi

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila uvedenie svojej najnovšej pamäte, Kingston FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition. Tento set, inšpirovaný láskou k automobilom a pretekaniu, prináša do vášho počítača zážitok z výkonu ako na závodnej dráhe.

25. júna 2024

Chcete 24, 48 alebo 96 GB?

DDR5 pamäte s nebinárnou kapacitou

Jedným z kľúčových komponentov, ktorý má zásadný vplyv na výkon počítačov je aj operačná pamäť. S poslednou generáciou DDR5 prišlo množstvo inovácií a tiež nebinárna kapacita. RAM už nemusí mať len tradičných 8, 16, 32 alebo 64GB (teda dvojnásobok), ale aj 24, 48 alebo 96 GB. Vždy keď príde niečo nové, neznáme, vyrojí sa množstvo otázok a preto sme […]

20. júna 2024

Externý SSD disk Kingston XS1000 získal ocenenie Red Dot Award 2024

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že sa jej externý SSD disk Kingston XS1000 stal víťazom 2024 Red Dot Award: Design produktu. Ocenenia Red Dot Design Award sa udeľujú od roku 1955 a […]

17. júna 2024

ešte viac uspokojí potreby tvorcov obsahu

Spoločnosť Kingston uvádza na trh nové balenie čítačky Workflow

Spoločnosť Kingston oznámila opätovné uvedenie dokovacej stanice Workflow Station a čítačiek. Rad Workflow teraz ponúka viac modulov oddelených od dokovacej stanice, čo umožňuje väčšiu flexibilitu a prispôsobivosť. Táto aktualizácia vychádza v ústrety rôznorodým potrebám tvorcov obsahu.

1. júna 2024

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024