Produktové tipy:

Domáce kino v obývačke – ako na to

Patríte medzi filmových nadšencov? Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok. Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti. Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť […]

Patríte medzi filmových nadšencov?

Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok.
Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti.
Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť na  špeciálne upravenú miestnosť. V tomto prípade je najlepším riešením konzultovať komplexné riešenie s odborníkom.

Čo určuje kvalitu obrazu a zvuku ?

Keď vynecháme ďalej popísané zobrazovače a audio systémy, základným predpokladom pre kvalitný,  zážitok je adekvátny zdroj dát.

Najkvalitnejšieho výsledku možno dosiahnuť s využitím Blu-Ray disku a prehrávača.
Streamovacie služby, ako napríklad Netflix, ponúkajú rad videí tiež v rozlíšení 4K. Ich skutočná kvalita vačšinou nedosahuje  možnosti fyzických Blu-Ray diskov.

Televízor alebo projektor?

Ak uvažujete, ktorý z uvedených zobrazovačov zvoliť, mali by ste vziať v prvom rade do úvahy prednosti a úskalia oboch možností.
Najbežnejšie zobrazovacie zariadenie – televízor, ponúka veľmi jednoduchý spôsob inštalácie.
Súčasťou chytrých televízorov je tiež rad aplikácií pre streaming videa z populárnych internetových zdrojov.
Vďaka tomu sú vlastne hotovým kompletným systémom pre moderný spôsob prehrávania filmov. Keď vezmeme do úvahy dostupnosť veľkého množstva filmových snímok v rozlíšení 4K, javí sa televízor ako ideálne zariadenie.
A to zvlášť, keď k jeho výhodám prirátame aj možnosť dobrej viditeľnosti obrazu aj v osvetlenej miestnosti a možnosť jeho inštalácie na stenu. Nevýhoda televízora zostáva predovšetkým v obmedzenej veľkosti.
Maximálna uhlopriečka televízorov je dnes 85 “ čo je približne 2 metre a 10 centimetre.
V týchto veľkostiach sa však ceny kvalitných prístrojov pohybujú často nad hranicou 100 tisíc korún.

Projektory naproti tomu ponúkajú v podstate neobmedzenú veľkosť obrazu a tomu zodpovedajúci zážitok blížiace sa kinosálam. Pri výbere je potrebné vziať do úvahy konkrétne technické parametre, predovšetkým  projekčnú vzdialenosť a zodpovedajúcu zobrazenú uhlopriečku. Ich nevýhodou je potom náročnejšie inštalácia, väčšinou pri strope miestnosti, hlučnosťi, kvôli potrebe ventilácie horúceho vzduchu a tiež nutnosť zatemnenia miestnosti a samozrejme, použitie projekčného plátna pre dosiahnutie naozaj kvalitného obrazu. Ak zvolíte projekciu, treba použiť samostatný prístroj na prehrávanie filmov. Tým môže byť buď počítač alebo iný prístroj s možnosťou streamingu filmov z internetu či iných zdrojov, prípadne Blu-Ray prehrávač.

Domáce kino si žiada zodpovedajúce zvuk

Keď už hovoríme o „domácom kine“, je potrebné vziať do úvahy nielen obraz, ale aj zvuk. Základnú možnosť filmového zvuku dnes ponúka soundbar – podlhovastý reproduktor určený na inštaláciu k televízoru, často kombinovaný so subwooferom produkujúcim výrazné basy. Z kinosál sme však zvyknutí na priestorový zvuk, ktorý výrazne umocňuje celkový zážitok. Súčasným vrcholom priestorového zvuku sú zvukové formáty Dolby Atmos či DTS: X, ktoré boli donedávna výsadou špičkových kinosál a k bežnému priestorovému zvuku pridávajú ďalší rozmer – zvukové efekty počuteľné zhora.
Aby bol vytúžený výsledok dosiahnutý, je potrebné mať k dispozícii film so zvukovou stopou v príslušnom formáte a zariadenie schopné priestorový zvuk dekódovať a prehrať.
V domácich podmienkach možno priestorový zvuk dosiahnuť buď s využitím hotového viackanálového audio systému, alebo zosilňovačom a tradičnými reprosústavi.
Špecialistom na systémy s veľmi miniatúrnymi dizajnovými reproduktormi, ale veľkým a hutným zvukom, je legendárny výrobca Bose. Jeho sady pre priestorový filmový zvuk Lifestyle 550, alebo Lifestyle 600, ozvučí veľmi pôsobivo bezdrôtovými reproduktormi, ktoré v podstate neuvidíte. Tak isto je dôležitý dostatočne veľký priestor, kde si film prehrávate.
Priaznivcov tradičného riešenia, osloví hlavne  komplexné riešenie zosilňovača, schopného porozumieť filmovým formátom a sada reproduktorových sústav.
Vhodným zosilňovačom je napríklad Pioneer VSX-934 a cenovo veľmi atraktívny, je  rad reproduktorových sústav ELAC Debut 2.0., Ktorý zahŕňa tak predné stĺpové, tak i zadné regálové a centrálne riešenie, prípadne subwoofer. Pre plnohodnotný zvuk Dolby Atmos je možné balík doplniť špeciálnymi efektovými reproduktory smerujúcimi k stropu. Zvuk sa od stropu odráža a divák ho počuje zhora.

Produktové tipy:

Bose Lifestyle 550

Najdostupnejší komplexný audio systém pre domáce kino od Bose. Základ tvoria preslávené reproduktory v podobe „kociek“ – Virtual Invisible Speaker II.
Práve tento typ reproduktorov je jedným z historicky kľúčových produktov, ktoré prispeli k vybudovaniu legendy Bose. Napriek ich veľmi malým rozmerom (9,4 cm x 8,13 cm x 8,2 cm) vytvára Lifestyle 550 až neuveriteľne mohutný zvuk, výrazne podporený subwooferom. Audio systém je koncipovaný tak, aby zabezpečil s využitím takmer neviditeľných reproduktorov, pôsobivú zvukovú priestorovú kulisu pri sledovaní filmov i prehrávania hudby.

Cena: 2436 €

Bose Lifestyle 550
Bose Lifestyle 550


Bose Lifestyle 550

AV receiver Pioneer VSX-934

Tento prístroj zastane funkciu základného kameňa domácej audio zostavy. Kombinuje prvotriedny zosilňovač s vysokým výkonom, mnohými vstupmi, vrátane Bluetooth či phono vstup pre gramofón a pridáva podporu filmového zvuku, vrátane najmodernejších formátov Dolby Atmos® a DTS: X® so zvukovými efektmi prichádzajúcimi k poslucháčovi zhora.
Profesionálne kalibrácie umožňujú presné nastavenie zvuku v konkrétnej miestnosti a všetky základné funkcie je možné ovládať pomocou mobilnej aplikácie. Tento prístroj ocenia nároční poslucháči hudby, milovníci filmov i hráči.
Pre každý kanál je pri impedancii reproduktorov 6 Ohmov, k dispozícii výkon 165 W. V spojení so špičkovými Blu-ray prehrávačmi, ponúka HDMI® (HDCP 2.2) rozhranie receivera plnú podporu formátov 4K / 60p, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), Dolby vision ™ a BT.2020.

Cena 582 €


AV receiver Pioneer VSX-934

Reprosústavy ELAC Debut 2.0.

Komplexný rad repro zostavy s veľmi vyrovnanou frekvenčnou charakteristikou a veľkým kmitočtovým rozsahom, ktorá vznikla v spolupráci so známym vývojárom Andrew Jonesom. Prvá generácia získala prestížne ocenenie EISA. K dispozícii je trojpásmová podlahová, dvojpásmová policová a centrálne sústava s možnosťou doplnenia subwooferom či efektovými reproduktory pre plnohodnotný priestorový zvuk formátu Dolby Atmos. Sada využíva precízne výškové meniče s textilnou kalotou a basové meniče s tuhou membránou z aramidových vlákien. Frekvenčný rozsah je 39 – 35 000 Hz a maximálny príkon 140 W zodpovedá potenciálu uvedeného zosilňovača.

Cena 327,27 € za regálovú stereo sadu


Čítajte aj ďalšie podobné články:

Nový druh zábavy s Blu-ray prehrávačmi od Sony

Elegantný dizajn, streamovanie obsahu, lepšia Wi-fi a ešte jednoduchšie používanie   stabilné streamovanie obsahu vďaka vylepšenému Wi-fi jednoduché hľadanie obsahu a služieb s prispôsobiteľným používateľským rozhraním minimalistický dizajn a ešte rýchlejší štart pripojenie smartfónu pomocou zrkadlenia obrazovky Vychutnajte si domácu zábavu a ešte väčšie možnosti online streamovania s novými smart Blu-ray prehrávačmi od Sony. Svojim […]

12. januára 2015

Najnovšie

PPDS predstavila interaktívny displej Philips T-Line BDL3652T

Interaktívny displej Philips BDL3652T

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o inovatívny interaktívny displej Philips BDL3652T patriaci do produktovej rady T-Line.

2. decembra 2022

Bose predstavuje Bose Music Amplifier

Bose Amplifier

centrum domáceho ozvučenia, ktoré prepojí svet digitálnej hudby aj zbierky tradičných hudobných nosičov

30. novembra 2022

Nové smart hodinky Huawei Watch GT 3 SE

Každodenný asistent s dvojtýždňovou výdržou za skvelú cenu

Spoločnosť Huawei predstavuje najnovšie smart hodinky zo série Watch GT. Model s plným názvom Watch GT 3 SE sú ľahké inteligentné hodinky, ktoré stelesňujú potreby športových a fitness nadšencov.

29. novembra 2022

TIP PRE VÁS

Vyčistite si počítač bezpečne použitím kompresora

Ako si môžete vyčistiť nielen počítač, notebook, ale aj inú domácu elektroniku tak, aby sa nepoškodila? Zvládnete to kompresorom.

28. novembra 2022

Vhodný pre PlayStation 5, hráčske aplikácie a intenzívnu prevádzku

SSD disk Kingston FURY Renegade

Oceňovaný SSD disk Kingston FURY bude novo k dispozícii aj s väčším chladičom

15. novembra 2022

Silný zvuk s výkonom 15 W

Bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi

Niceboy predstavuje bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi RAZE Neon

10. novembra 2022

Cvičte doma podľa známych certifikovaných trénerov

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory Samsung na Slovensku: iPrima a Fitshaker

10. novembra 2022

Watch GTR s AMOLED displejom a nová generácia WATCH Lite 3

Dvoje nové inteligentné hodinky Niceboy

Značka Niceboy uvádza na trh hneď dvoje nové inteligentné hodinky. Prémiové hodinky WATCH GTR vynikajú svojou kombináciou zaujímavého dizajnu a odolného vyhotovenia vrátane AMOLED displeja aj funkcie telefonovania.

10. novembra 2022

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

Zatočte so psími chlpmi v domácnosti

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

10. novembra 2022

1.miesto v rebríčku DXOMARK opäť patrí Huawei

Smartfón Huawei – Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro je novým kráľom rebríčka DXOMARK, dosiahol najvyššie skóre v histórii

10. novembra 2022

Odporúčané

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022