Produktové tipy:

Domáce kino v obývačke – ako na to

Patríte medzi filmových nadšencov? Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok. Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti. Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť […]

Patríte medzi filmových nadšencov?

Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok.
Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti.
Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť na  špeciálne upravenú miestnosť. V tomto prípade je najlepším riešením konzultovať komplexné riešenie s odborníkom.

Čo určuje kvalitu obrazu a zvuku ?

Keď vynecháme ďalej popísané zobrazovače a audio systémy, základným predpokladom pre kvalitný,  zážitok je adekvátny zdroj dát.

Najkvalitnejšieho výsledku možno dosiahnuť s využitím Blu-Ray disku a prehrávača.
Streamovacie služby, ako napríklad Netflix, ponúkajú rad videí tiež v rozlíšení 4K. Ich skutočná kvalita vačšinou nedosahuje  možnosti fyzických Blu-Ray diskov.

Televízor alebo projektor?

Ak uvažujete, ktorý z uvedených zobrazovačov zvoliť, mali by ste vziať v prvom rade do úvahy prednosti a úskalia oboch možností.
Najbežnejšie zobrazovacie zariadenie – televízor, ponúka veľmi jednoduchý spôsob inštalácie.
Súčasťou chytrých televízorov je tiež rad aplikácií pre streaming videa z populárnych internetových zdrojov.
Vďaka tomu sú vlastne hotovým kompletným systémom pre moderný spôsob prehrávania filmov. Keď vezmeme do úvahy dostupnosť veľkého množstva filmových snímok v rozlíšení 4K, javí sa televízor ako ideálne zariadenie.
A to zvlášť, keď k jeho výhodám prirátame aj možnosť dobrej viditeľnosti obrazu aj v osvetlenej miestnosti a možnosť jeho inštalácie na stenu. Nevýhoda televízora zostáva predovšetkým v obmedzenej veľkosti.
Maximálna uhlopriečka televízorov je dnes 85 “ čo je približne 2 metre a 10 centimetre.
V týchto veľkostiach sa však ceny kvalitných prístrojov pohybujú často nad hranicou 100 tisíc korún.

Projektory naproti tomu ponúkajú v podstate neobmedzenú veľkosť obrazu a tomu zodpovedajúci zážitok blížiace sa kinosálam. Pri výbere je potrebné vziať do úvahy konkrétne technické parametre, predovšetkým  projekčnú vzdialenosť a zodpovedajúcu zobrazenú uhlopriečku. Ich nevýhodou je potom náročnejšie inštalácia, väčšinou pri strope miestnosti, hlučnosťi, kvôli potrebe ventilácie horúceho vzduchu a tiež nutnosť zatemnenia miestnosti a samozrejme, použitie projekčného plátna pre dosiahnutie naozaj kvalitného obrazu. Ak zvolíte projekciu, treba použiť samostatný prístroj na prehrávanie filmov. Tým môže byť buď počítač alebo iný prístroj s možnosťou streamingu filmov z internetu či iných zdrojov, prípadne Blu-Ray prehrávač.

Domáce kino si žiada zodpovedajúce zvuk

Keď už hovoríme o „domácom kine“, je potrebné vziať do úvahy nielen obraz, ale aj zvuk. Základnú možnosť filmového zvuku dnes ponúka soundbar – podlhovastý reproduktor určený na inštaláciu k televízoru, často kombinovaný so subwooferom produkujúcim výrazné basy. Z kinosál sme však zvyknutí na priestorový zvuk, ktorý výrazne umocňuje celkový zážitok. Súčasným vrcholom priestorového zvuku sú zvukové formáty Dolby Atmos či DTS: X, ktoré boli donedávna výsadou špičkových kinosál a k bežnému priestorovému zvuku pridávajú ďalší rozmer – zvukové efekty počuteľné zhora.
Aby bol vytúžený výsledok dosiahnutý, je potrebné mať k dispozícii film so zvukovou stopou v príslušnom formáte a zariadenie schopné priestorový zvuk dekódovať a prehrať.
V domácich podmienkach možno priestorový zvuk dosiahnuť buď s využitím hotového viackanálového audio systému, alebo zosilňovačom a tradičnými reprosústavi.
Špecialistom na systémy s veľmi miniatúrnymi dizajnovými reproduktormi, ale veľkým a hutným zvukom, je legendárny výrobca Bose. Jeho sady pre priestorový filmový zvuk Lifestyle 550, alebo Lifestyle 600, ozvučí veľmi pôsobivo bezdrôtovými reproduktormi, ktoré v podstate neuvidíte. Tak isto je dôležitý dostatočne veľký priestor, kde si film prehrávate.
Priaznivcov tradičného riešenia, osloví hlavne  komplexné riešenie zosilňovača, schopného porozumieť filmovým formátom a sada reproduktorových sústav.
Vhodným zosilňovačom je napríklad Pioneer VSX-934 a cenovo veľmi atraktívny, je  rad reproduktorových sústav ELAC Debut 2.0., Ktorý zahŕňa tak predné stĺpové, tak i zadné regálové a centrálne riešenie, prípadne subwoofer. Pre plnohodnotný zvuk Dolby Atmos je možné balík doplniť špeciálnymi efektovými reproduktory smerujúcimi k stropu. Zvuk sa od stropu odráža a divák ho počuje zhora.

Produktové tipy:

Bose Lifestyle 550

Najdostupnejší komplexný audio systém pre domáce kino od Bose. Základ tvoria preslávené reproduktory v podobe „kociek“ – Virtual Invisible Speaker II.
Práve tento typ reproduktorov je jedným z historicky kľúčových produktov, ktoré prispeli k vybudovaniu legendy Bose. Napriek ich veľmi malým rozmerom (9,4 cm x 8,13 cm x 8,2 cm) vytvára Lifestyle 550 až neuveriteľne mohutný zvuk, výrazne podporený subwooferom. Audio systém je koncipovaný tak, aby zabezpečil s využitím takmer neviditeľných reproduktorov, pôsobivú zvukovú priestorovú kulisu pri sledovaní filmov i prehrávania hudby.

Cena: 2436 €

Bose Lifestyle 550
Bose Lifestyle 550


Bose Lifestyle 550

AV receiver Pioneer VSX-934

Tento prístroj zastane funkciu základného kameňa domácej audio zostavy. Kombinuje prvotriedny zosilňovač s vysokým výkonom, mnohými vstupmi, vrátane Bluetooth či phono vstup pre gramofón a pridáva podporu filmového zvuku, vrátane najmodernejších formátov Dolby Atmos® a DTS: X® so zvukovými efektmi prichádzajúcimi k poslucháčovi zhora.
Profesionálne kalibrácie umožňujú presné nastavenie zvuku v konkrétnej miestnosti a všetky základné funkcie je možné ovládať pomocou mobilnej aplikácie. Tento prístroj ocenia nároční poslucháči hudby, milovníci filmov i hráči.
Pre každý kanál je pri impedancii reproduktorov 6 Ohmov, k dispozícii výkon 165 W. V spojení so špičkovými Blu-ray prehrávačmi, ponúka HDMI® (HDCP 2.2) rozhranie receivera plnú podporu formátov 4K / 60p, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), Dolby vision ™ a BT.2020.

Cena 582 €


AV receiver Pioneer VSX-934

Reprosústavy ELAC Debut 2.0.

Komplexný rad repro zostavy s veľmi vyrovnanou frekvenčnou charakteristikou a veľkým kmitočtovým rozsahom, ktorá vznikla v spolupráci so známym vývojárom Andrew Jonesom. Prvá generácia získala prestížne ocenenie EISA. K dispozícii je trojpásmová podlahová, dvojpásmová policová a centrálne sústava s možnosťou doplnenia subwooferom či efektovými reproduktory pre plnohodnotný priestorový zvuk formátu Dolby Atmos. Sada využíva precízne výškové meniče s textilnou kalotou a basové meniče s tuhou membránou z aramidových vlákien. Frekvenčný rozsah je 39 – 35 000 Hz a maximálny príkon 140 W zodpovedá potenciálu uvedeného zosilňovača.

Cena 327,27 € za regálovú stereo sadu


Čítajte aj ďalšie podobné články:

Nový druh zábavy s Blu-ray prehrávačmi od Sony

Elegantný dizajn, streamovanie obsahu, lepšia Wi-fi a ešte jednoduchšie používanie   stabilné streamovanie obsahu vďaka vylepšenému Wi-fi jednoduché hľadanie obsahu a služieb s prispôsobiteľným používateľským rozhraním minimalistický dizajn a ešte rýchlejší štart pripojenie smartfónu pomocou zrkadlenia obrazovky Vychutnajte si domácu zábavu a ešte väčšie možnosti online streamovania s novými smart Blu-ray prehrávačmi od Sony. Svojim […]

12. januára 2015

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023