Produktové tipy:

Domáce kino v obývačke – ako na to

Patríte medzi filmových nadšencov? Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok. Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti. Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť […]

Patríte medzi filmových nadšencov?

Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok.
Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti.
Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť na  špeciálne upravenú miestnosť. V tomto prípade je najlepším riešením konzultovať komplexné riešenie s odborníkom.

Čo určuje kvalitu obrazu a zvuku ?

Keď vynecháme ďalej popísané zobrazovače a audio systémy, základným predpokladom pre kvalitný,  zážitok je adekvátny zdroj dát.

Najkvalitnejšieho výsledku možno dosiahnuť s využitím Blu-Ray disku a prehrávača.
Streamovacie služby, ako napríklad Netflix, ponúkajú rad videí tiež v rozlíšení 4K. Ich skutočná kvalita vačšinou nedosahuje  možnosti fyzických Blu-Ray diskov.

Televízor alebo projektor?

Ak uvažujete, ktorý z uvedených zobrazovačov zvoliť, mali by ste vziať v prvom rade do úvahy prednosti a úskalia oboch možností.
Najbežnejšie zobrazovacie zariadenie – televízor, ponúka veľmi jednoduchý spôsob inštalácie.
Súčasťou chytrých televízorov je tiež rad aplikácií pre streaming videa z populárnych internetových zdrojov.
Vďaka tomu sú vlastne hotovým kompletným systémom pre moderný spôsob prehrávania filmov. Keď vezmeme do úvahy dostupnosť veľkého množstva filmových snímok v rozlíšení 4K, javí sa televízor ako ideálne zariadenie.
A to zvlášť, keď k jeho výhodám prirátame aj možnosť dobrej viditeľnosti obrazu aj v osvetlenej miestnosti a možnosť jeho inštalácie na stenu. Nevýhoda televízora zostáva predovšetkým v obmedzenej veľkosti.
Maximálna uhlopriečka televízorov je dnes 85 “ čo je približne 2 metre a 10 centimetre.
V týchto veľkostiach sa však ceny kvalitných prístrojov pohybujú často nad hranicou 100 tisíc korún.

Projektory naproti tomu ponúkajú v podstate neobmedzenú veľkosť obrazu a tomu zodpovedajúci zážitok blížiace sa kinosálam. Pri výbere je potrebné vziať do úvahy konkrétne technické parametre, predovšetkým  projekčnú vzdialenosť a zodpovedajúcu zobrazenú uhlopriečku. Ich nevýhodou je potom náročnejšie inštalácia, väčšinou pri strope miestnosti, hlučnosťi, kvôli potrebe ventilácie horúceho vzduchu a tiež nutnosť zatemnenia miestnosti a samozrejme, použitie projekčného plátna pre dosiahnutie naozaj kvalitného obrazu. Ak zvolíte projekciu, treba použiť samostatný prístroj na prehrávanie filmov. Tým môže byť buď počítač alebo iný prístroj s možnosťou streamingu filmov z internetu či iných zdrojov, prípadne Blu-Ray prehrávač.

Domáce kino si žiada zodpovedajúce zvuk

Keď už hovoríme o „domácom kine“, je potrebné vziať do úvahy nielen obraz, ale aj zvuk. Základnú možnosť filmového zvuku dnes ponúka soundbar – podlhovastý reproduktor určený na inštaláciu k televízoru, často kombinovaný so subwooferom produkujúcim výrazné basy. Z kinosál sme však zvyknutí na priestorový zvuk, ktorý výrazne umocňuje celkový zážitok. Súčasným vrcholom priestorového zvuku sú zvukové formáty Dolby Atmos či DTS: X, ktoré boli donedávna výsadou špičkových kinosál a k bežnému priestorovému zvuku pridávajú ďalší rozmer – zvukové efekty počuteľné zhora.
Aby bol vytúžený výsledok dosiahnutý, je potrebné mať k dispozícii film so zvukovou stopou v príslušnom formáte a zariadenie schopné priestorový zvuk dekódovať a prehrať.
V domácich podmienkach možno priestorový zvuk dosiahnuť buď s využitím hotového viackanálového audio systému, alebo zosilňovačom a tradičnými reprosústavi.
Špecialistom na systémy s veľmi miniatúrnymi dizajnovými reproduktormi, ale veľkým a hutným zvukom, je legendárny výrobca Bose. Jeho sady pre priestorový filmový zvuk Lifestyle 550, alebo Lifestyle 600, ozvučí veľmi pôsobivo bezdrôtovými reproduktormi, ktoré v podstate neuvidíte. Tak isto je dôležitý dostatočne veľký priestor, kde si film prehrávate.
Priaznivcov tradičného riešenia, osloví hlavne  komplexné riešenie zosilňovača, schopného porozumieť filmovým formátom a sada reproduktorových sústav.
Vhodným zosilňovačom je napríklad Pioneer VSX-934 a cenovo veľmi atraktívny, je  rad reproduktorových sústav ELAC Debut 2.0., Ktorý zahŕňa tak predné stĺpové, tak i zadné regálové a centrálne riešenie, prípadne subwoofer. Pre plnohodnotný zvuk Dolby Atmos je možné balík doplniť špeciálnymi efektovými reproduktory smerujúcimi k stropu. Zvuk sa od stropu odráža a divák ho počuje zhora.

Produktové tipy:

Bose Lifestyle 550

Najdostupnejší komplexný audio systém pre domáce kino od Bose. Základ tvoria preslávené reproduktory v podobe „kociek“ – Virtual Invisible Speaker II.
Práve tento typ reproduktorov je jedným z historicky kľúčových produktov, ktoré prispeli k vybudovaniu legendy Bose. Napriek ich veľmi malým rozmerom (9,4 cm x 8,13 cm x 8,2 cm) vytvára Lifestyle 550 až neuveriteľne mohutný zvuk, výrazne podporený subwooferom. Audio systém je koncipovaný tak, aby zabezpečil s využitím takmer neviditeľných reproduktorov, pôsobivú zvukovú priestorovú kulisu pri sledovaní filmov i prehrávania hudby.

Cena: 2436 €

Bose Lifestyle 550
Bose Lifestyle 550


Bose Lifestyle 550

AV receiver Pioneer VSX-934

Tento prístroj zastane funkciu základného kameňa domácej audio zostavy. Kombinuje prvotriedny zosilňovač s vysokým výkonom, mnohými vstupmi, vrátane Bluetooth či phono vstup pre gramofón a pridáva podporu filmového zvuku, vrátane najmodernejších formátov Dolby Atmos® a DTS: X® so zvukovými efektmi prichádzajúcimi k poslucháčovi zhora.
Profesionálne kalibrácie umožňujú presné nastavenie zvuku v konkrétnej miestnosti a všetky základné funkcie je možné ovládať pomocou mobilnej aplikácie. Tento prístroj ocenia nároční poslucháči hudby, milovníci filmov i hráči.
Pre každý kanál je pri impedancii reproduktorov 6 Ohmov, k dispozícii výkon 165 W. V spojení so špičkovými Blu-ray prehrávačmi, ponúka HDMI® (HDCP 2.2) rozhranie receivera plnú podporu formátov 4K / 60p, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), Dolby vision ™ a BT.2020.

Cena 582 €


AV receiver Pioneer VSX-934

Reprosústavy ELAC Debut 2.0.

Komplexný rad repro zostavy s veľmi vyrovnanou frekvenčnou charakteristikou a veľkým kmitočtovým rozsahom, ktorá vznikla v spolupráci so známym vývojárom Andrew Jonesom. Prvá generácia získala prestížne ocenenie EISA. K dispozícii je trojpásmová podlahová, dvojpásmová policová a centrálne sústava s možnosťou doplnenia subwooferom či efektovými reproduktory pre plnohodnotný priestorový zvuk formátu Dolby Atmos. Sada využíva precízne výškové meniče s textilnou kalotou a basové meniče s tuhou membránou z aramidových vlákien. Frekvenčný rozsah je 39 – 35 000 Hz a maximálny príkon 140 W zodpovedá potenciálu uvedeného zosilňovača.

Cena 327,27 € za regálovú stereo sadu


Čítajte aj ďalšie podobné články:

Nový druh zábavy s Blu-ray prehrávačmi od Sony

Elegantný dizajn, streamovanie obsahu, lepšia Wi-fi a ešte jednoduchšie používanie   stabilné streamovanie obsahu vďaka vylepšenému Wi-fi jednoduché hľadanie obsahu a služieb s prispôsobiteľným používateľským rozhraním minimalistický dizajn a ešte rýchlejší štart pripojenie smartfónu pomocou zrkadlenia obrazovky Vychutnajte si domácu zábavu a ešte väčšie možnosti online streamovania s novými smart Blu-ray prehrávačmi od Sony. Svojim […]

12. januára 2015

Najnovšie

Supertenký a superľahký

ASUS Zenbook S 13 OLED

ASUS Zenbook S 13 OLED, najtenší 13,3″ OLED notebook na svete,
je v predaji na Slovensku

31. mája 2023

Priekopník vo vývoji mobilnej fotografie

Séria Huawei P

Spôsob, akým zachytávame, ukladáme a zdieľame naše spomienky, prešiel za posledné roky pozoruhodnou premenou.

30. mája 2023

S Anti-Shake Sensor Rotation nie je vidieť chvenie rúk

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro dokazuje svoje výnimočné foto schopnosti aj v tmavom prostredí

30. mája 2023

prieskum mapoval spotrebiteľské správanie

Slováci preferujú digitálne ramenné tlakomery

V slovenských domácnostiach sa najčastejšie používajú ramenné tlakomery. Z teplomerov vedú digitálne kontaktné, hneď po nich sklenené lekárske, ukázal prieskum.

24. mája 2023

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022