Produktové tipy:

Domáce kino v obývačke – ako na to

Patríte medzi filmových nadšencov? Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok. Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti. Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť […]

Patríte medzi filmových nadšencov?

Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok.
Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti.
Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť na  špeciálne upravenú miestnosť. V tomto prípade je najlepším riešením konzultovať komplexné riešenie s odborníkom.

Čo určuje kvalitu obrazu a zvuku ?

Keď vynecháme ďalej popísané zobrazovače a audio systémy, základným predpokladom pre kvalitný,  zážitok je adekvátny zdroj dát.

Najkvalitnejšieho výsledku možno dosiahnuť s využitím Blu-Ray disku a prehrávača.
Streamovacie služby, ako napríklad Netflix, ponúkajú rad videí tiež v rozlíšení 4K. Ich skutočná kvalita vačšinou nedosahuje  možnosti fyzických Blu-Ray diskov.

Televízor alebo projektor?

Ak uvažujete, ktorý z uvedených zobrazovačov zvoliť, mali by ste vziať v prvom rade do úvahy prednosti a úskalia oboch možností.
Najbežnejšie zobrazovacie zariadenie – televízor, ponúka veľmi jednoduchý spôsob inštalácie.
Súčasťou chytrých televízorov je tiež rad aplikácií pre streaming videa z populárnych internetových zdrojov.
Vďaka tomu sú vlastne hotovým kompletným systémom pre moderný spôsob prehrávania filmov. Keď vezmeme do úvahy dostupnosť veľkého množstva filmových snímok v rozlíšení 4K, javí sa televízor ako ideálne zariadenie.
A to zvlášť, keď k jeho výhodám prirátame aj možnosť dobrej viditeľnosti obrazu aj v osvetlenej miestnosti a možnosť jeho inštalácie na stenu. Nevýhoda televízora zostáva predovšetkým v obmedzenej veľkosti.
Maximálna uhlopriečka televízorov je dnes 85 “ čo je približne 2 metre a 10 centimetre.
V týchto veľkostiach sa však ceny kvalitných prístrojov pohybujú často nad hranicou 100 tisíc korún.

Projektory naproti tomu ponúkajú v podstate neobmedzenú veľkosť obrazu a tomu zodpovedajúci zážitok blížiace sa kinosálam. Pri výbere je potrebné vziať do úvahy konkrétne technické parametre, predovšetkým  projekčnú vzdialenosť a zodpovedajúcu zobrazenú uhlopriečku. Ich nevýhodou je potom náročnejšie inštalácia, väčšinou pri strope miestnosti, hlučnosťi, kvôli potrebe ventilácie horúceho vzduchu a tiež nutnosť zatemnenia miestnosti a samozrejme, použitie projekčného plátna pre dosiahnutie naozaj kvalitného obrazu. Ak zvolíte projekciu, treba použiť samostatný prístroj na prehrávanie filmov. Tým môže byť buď počítač alebo iný prístroj s možnosťou streamingu filmov z internetu či iných zdrojov, prípadne Blu-Ray prehrávač.

Domáce kino si žiada zodpovedajúce zvuk

Keď už hovoríme o „domácom kine“, je potrebné vziať do úvahy nielen obraz, ale aj zvuk. Základnú možnosť filmového zvuku dnes ponúka soundbar – podlhovastý reproduktor určený na inštaláciu k televízoru, často kombinovaný so subwooferom produkujúcim výrazné basy. Z kinosál sme však zvyknutí na priestorový zvuk, ktorý výrazne umocňuje celkový zážitok. Súčasným vrcholom priestorového zvuku sú zvukové formáty Dolby Atmos či DTS: X, ktoré boli donedávna výsadou špičkových kinosál a k bežnému priestorovému zvuku pridávajú ďalší rozmer – zvukové efekty počuteľné zhora.
Aby bol vytúžený výsledok dosiahnutý, je potrebné mať k dispozícii film so zvukovou stopou v príslušnom formáte a zariadenie schopné priestorový zvuk dekódovať a prehrať.
V domácich podmienkach možno priestorový zvuk dosiahnuť buď s využitím hotového viackanálového audio systému, alebo zosilňovačom a tradičnými reprosústavi.
Špecialistom na systémy s veľmi miniatúrnymi dizajnovými reproduktormi, ale veľkým a hutným zvukom, je legendárny výrobca Bose. Jeho sady pre priestorový filmový zvuk Lifestyle 550, alebo Lifestyle 600, ozvučí veľmi pôsobivo bezdrôtovými reproduktormi, ktoré v podstate neuvidíte. Tak isto je dôležitý dostatočne veľký priestor, kde si film prehrávate.
Priaznivcov tradičného riešenia, osloví hlavne  komplexné riešenie zosilňovača, schopného porozumieť filmovým formátom a sada reproduktorových sústav.
Vhodným zosilňovačom je napríklad Pioneer VSX-934 a cenovo veľmi atraktívny, je  rad reproduktorových sústav ELAC Debut 2.0., Ktorý zahŕňa tak predné stĺpové, tak i zadné regálové a centrálne riešenie, prípadne subwoofer. Pre plnohodnotný zvuk Dolby Atmos je možné balík doplniť špeciálnymi efektovými reproduktory smerujúcimi k stropu. Zvuk sa od stropu odráža a divák ho počuje zhora.

Produktové tipy:

Bose Lifestyle 550

Najdostupnejší komplexný audio systém pre domáce kino od Bose. Základ tvoria preslávené reproduktory v podobe „kociek“ – Virtual Invisible Speaker II.
Práve tento typ reproduktorov je jedným z historicky kľúčových produktov, ktoré prispeli k vybudovaniu legendy Bose. Napriek ich veľmi malým rozmerom (9,4 cm x 8,13 cm x 8,2 cm) vytvára Lifestyle 550 až neuveriteľne mohutný zvuk, výrazne podporený subwooferom. Audio systém je koncipovaný tak, aby zabezpečil s využitím takmer neviditeľných reproduktorov, pôsobivú zvukovú priestorovú kulisu pri sledovaní filmov i prehrávania hudby.

Cena: 2436 €

Bose Lifestyle 550
Bose Lifestyle 550


Bose Lifestyle 550

AV receiver Pioneer VSX-934

Tento prístroj zastane funkciu základného kameňa domácej audio zostavy. Kombinuje prvotriedny zosilňovač s vysokým výkonom, mnohými vstupmi, vrátane Bluetooth či phono vstup pre gramofón a pridáva podporu filmového zvuku, vrátane najmodernejších formátov Dolby Atmos® a DTS: X® so zvukovými efektmi prichádzajúcimi k poslucháčovi zhora.
Profesionálne kalibrácie umožňujú presné nastavenie zvuku v konkrétnej miestnosti a všetky základné funkcie je možné ovládať pomocou mobilnej aplikácie. Tento prístroj ocenia nároční poslucháči hudby, milovníci filmov i hráči.
Pre každý kanál je pri impedancii reproduktorov 6 Ohmov, k dispozícii výkon 165 W. V spojení so špičkovými Blu-ray prehrávačmi, ponúka HDMI® (HDCP 2.2) rozhranie receivera plnú podporu formátov 4K / 60p, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), Dolby vision ™ a BT.2020.

Cena 582 €


AV receiver Pioneer VSX-934

Reprosústavy ELAC Debut 2.0.

Komplexný rad repro zostavy s veľmi vyrovnanou frekvenčnou charakteristikou a veľkým kmitočtovým rozsahom, ktorá vznikla v spolupráci so známym vývojárom Andrew Jonesom. Prvá generácia získala prestížne ocenenie EISA. K dispozícii je trojpásmová podlahová, dvojpásmová policová a centrálne sústava s možnosťou doplnenia subwooferom či efektovými reproduktory pre plnohodnotný priestorový zvuk formátu Dolby Atmos. Sada využíva precízne výškové meniče s textilnou kalotou a basové meniče s tuhou membránou z aramidových vlákien. Frekvenčný rozsah je 39 – 35 000 Hz a maximálny príkon 140 W zodpovedá potenciálu uvedeného zosilňovača.

Cena 327,27 € za regálovú stereo sadu


Čítajte aj ďalšie podobné články:

Nový druh zábavy s Blu-ray prehrávačmi od Sony

Elegantný dizajn, streamovanie obsahu, lepšia Wi-fi a ešte jednoduchšie používanie   stabilné streamovanie obsahu vďaka vylepšenému Wi-fi jednoduché hľadanie obsahu a služieb s prispôsobiteľným používateľským rozhraním minimalistický dizajn a ešte rýchlejší štart pripojenie smartfónu pomocou zrkadlenia obrazovky Vychutnajte si domácu zábavu a ešte väčšie možnosti online streamovania s novými smart Blu-ray prehrávačmi od Sony. Svojim […]

12. januára 2015

Najnovšie

50W superrýchle nabíjanie FlashCharge

Nová bezdrôtová nabíjačka od vivo

Prekonajte limity so superrýchlou bezdrôtovou nabíjačkou vivo 50W Vertical Wireless FlashCharge

6. júla 2022

Kompaktné a farebné USB disky

Spoločnosť Verbatim uviedla na trh DataBar

Priveďte si do života farby s novými USB diskami s pohodlným posuvným mechanizmom Push&Click Spoločnosť Verbatim uviedla na trh DataBar, kompaktné a farebné USB disky, s pohodlným posuvným mechanizmom „push&click“, ktorý poskytuje ideálne každodenné riešenie pre ukladanie a prenos dátových súborov. Verbatim DataBar sa dodáva v štyroch kapacitách a štyroch výrazných farbách – červená (16 […]

4. júla 2022

Výkonný a aktuálny pracovný nástroj

Nový monitor Philips 34E1C5600HE pre lepšiu spoluprácu

Tento model od Philips Monitors je navrhnutý tak, aby vyhovoval špecifickým potrebám a výzvam, ktoré vychádzajú z hybridného pracovného štýlu, a umožňuje používateľom pracovať z domu rovnako produktívne ako v kancelárii.

4. júla 2022

Dokonale jednoduché riešenie

Sieťové riešenia značky Zyxel

Jednoduché a pritom výkonné prepínače splnia nároky malých firiem

4. júla 2022

Obrovská batéria, rýchle nabíjanie a veľký displej za 159 eur

Nový Huawei nova Y70

Do predaja na Slovensku prichádza nový smartfón od Huawei – nova Y70. Najnovší prírastok do produktovej rodiny nova, ktorej cieľom je priniesť nové, pokročilé technológie za rozumnú cenu, sa môže pochváliť celou sériou pôsobivých funkcií v rámci svojej cenovej kategórie

4. júla 2022

Riešenie, ktoré nikoho nezruinuje

Ideálny spoločník, keď potrebujete WiFi vonku

Ku stanu a liehovému variču pribaľte tiež prístupový bod štandardu WiFi 6

10. júna 2022

Funkcia Nightography

Režisér Matyáš Fára vydal nový krátky film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Vďaka funkcii Nightography nebolo potrebné použiť profesionálnu kameru. Vlajková loď od Samsungu všetko zvládla na výbornú.

10. júna 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

10. júna 2022

Otestujte športové vlastnosti

Vlastníte smart hodinky? Týchto 5 krokov je dobré urobiť hneď po ich kúpe

Predstavujeme krátky návod s piatimi jednoduchými krokmi, ktoré by mal urobiť každý, kto si nedávno zadovážil smart hodinky od tohto výrobcu. 

7. júna 2022

Nové možnosti zabezpečenia telefónu

Snímač 3D Ultrasonic Large Fingerprint – v smartfónoch vivo

Najlepšie smartfóny vivo po novom odomknete pomocou 3D ultrazvukového snímača odtlačkov prstov

6. júna 2022

Odporúčané

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022