Rozmýšľate ekologicky?

Upgradujete, alebo radšej rovno vymieňate celý počítač?

Téma životného prostredia tu s nami bude neustále a napodiv ju môžeme ovplyvňovať aj pri bežnom používaní svojich PC alebo notebookov, a najmä, ak príde na nedostatočný výkon. Ocitnete sa tak pred rozhodnutím, či vymeniť komponenty a predĺžiť jeho životnosť, alebo radšej zakúpiť úplne nové zariadenie. V tomto článku sa zameriame na výhody upgradu existujúceho hardvéru, ktorý […]

Autor
Dátum zverejnenia 1. decembra 2023
Obsahuje nasledovné témy

Téma životného prostredia tu s nami bude neustále a napodiv ju môžeme ovplyvňovať aj pri bežnom používaní svojich PC alebo notebookov, a najmä, ak príde na nedostatočný výkon. Ocitnete sa tak pred rozhodnutím, či vymeniť komponenty a predĺžiť jeho životnosť, alebo radšej zakúpiť úplne nové zariadenie. V tomto článku sa zameriame na výhody upgradu existujúceho hardvéru, ktorý má najväčší vplyv na výkon.

Pevný disk

Pokiaľ máte vo svojom notebooku alebo PC ešte mechanický, rotujúci pevný disk, tak tu si pomôžete najviac. Rozdiel medzi klasickým pevným diskom (HDD) a novším typom založeným na technológii SSD (Solid State Drive) je zásadný. HDD používa mechanické časti, ktoré sa pohybujú, zatiaľ čo SSD je založený na polovodičovej technológii bez pohyblivých súčiastok. Výmena HDD za SSD prináša niekoľko ekologických výhod. SSD disky majú menšiu spotrebu energie, čo znižuje emisie CO 2 a šetrí energiu. Navyše SSD disky sú odolnejšie voči poškodeniu, čo znižuje riziko nutnosti výmeny disku a generovania elektronického odpadu. A predovšetkým, sú rádovo rýchlejšie pri čítaní aj zápise, takže sa zrýchli aj odozva operačného systému aj programov samotných. Pri inštalácii namiesto klasického SATA disku uprednostnite disk do slotu M.2, ak je prítomný. Výmena disku je potom spojená s prenesením dát zo starého na nový, čo v prípade napr. SSD diskov Kingston vyrieši dodávaný softvér Acronis.

Grafická karta

Pri PC s nedostatkom výkonu pri hraní hier bude kľúčovým prvkom výmeny grafická karta, ktorá má na svojich bedrách spracovanie väčšiny výpočtov. Výmena grafickej karty je ekologicky šetrnejšou voľbou ako kúpa celého herného PC, pretože sa zbavíte iba jedného komponentu namiesto celého zariadenia. Pokiaľ už nedostačuje svojim výkonom, máte dve možnosti – zakúpiť novú grafickú kartu alebo sa pozrieť po výkonnejšom variante „z druhej ruky“. Okrem toho novšie grafické karty ponúkajú vyššiu energetickú účinnosť, niekedy pasívne chladenie, a teda aj nižšiu spotrebu, čo prináša ďalšie finančné úspory. Po výmene karty je potrebné stiahnuť a nainštalovať nové ovládače.

Operačná pamäť RAM

Rýchlosť a výkon počítača sú tiež ovplyvnené množstvom dostupnej operačnej pamäte RAM. Staršie počítače alebo notebooky často nemajú dostatočné množstvo pamäte na beh moderných aplikácií alebo hier čo vo výsledku znamená, že musia jednotlivé operácie priebežne ukladať na disk a dochádza k oneskoreniu. Nastáva to bežne v situáciách, keď je otvorených niekoľko aplikácií naraz alebo máte v prehliadači nezdravý počet záložiek. V tomto prípade je výhodné rozšíriť kapacitu pamäte RAM. Doplnenie alebo výmena pamätí RAM je jednoduchá a relatívne lacná úprava, ktorá umožní využiť existujúcu počítačovú konfiguráciu. Stačí zistiť, či máte k dispozícii voľné pozície pre pamäťové moduly vedľa tých existujúcich a následne vykonať ich doplnenie. Tu musia byť výkonovo porovnateľné prípadne rýchlejšie. Pokiaľ máte pozície obsadené, je potrebné moduly vymeniť celé. Po inštalácii stačí len zapnúť PC alebo notebook a všetko je hotové.

Vplyv upgrade na rýchlosť

Výmena týchto komponentov môže výrazne ovplyvniť rýchlosť a výkon počítača. Nová grafická karta prinesie vylepšené zobrazenie grafiky a umožní plynulý chod náročných aplikácií a hier. Rozšírenie pamäte RAM zase umožní spoľahlivejší multitasking a zrýchli načítanie aplikácií. Najvýraznejším rozdielom je však výmena pevného disku z HDD na SSD. SSD disky ponúkajú výrazne vyššiu rýchlosť čítania a zápisu dát, čo sa prejaví pri spúšťaní systému, načítaní aplikácií a prístupe k súborom. Celkovo to znamená značné zrýchlenie systému, predĺženie životnosti a oddialenie investície do nového PC alebo notebooku. Pokiaľ si nie ste výberom komponentov istí, obráťte sa na odborníkov, alebo v prípade už použitých komponentov na firmy zaoberajúce sa repasovanou technikou. Tiež môžete zvážiť kúpu už otestovanej repasovanej techniky, čím tiež predlžujete životného cyklu výrobku a znižujete ekologickú záťaž. Navyše dostanete aj čiastočnú novú záruku.

Okrem upgradu komponentov a zvyšovania výkonu môžete zvážiť aj možnosti znižovania spotreby elektrickej energie pri používaní počítača. Tu je niekoľko konkrétnych rád: energeticky úsporné nastavenie, vypnutie nevyužívaných periférií, úprava jasu a doby spánku monitora, úplné vypnutie počítača (namiesto aktivácie úsporného režimu), využívanie správneho chladenia, vypnutie aplikácií na pozadí a ručné aktualizácie. Tieto jednoduché kroky vám pomôžu znížiť spotrebu elektrickej energie aj pri používaní počítača a prispejú k ekologickejšej a energeticky úspornej prevádzke. Premýšľanie o udržateľnosti a ekológii je dôležité aj v oblasti informačných technológií, a každý krok smerom k menšiemu zaťaženiu životného prostredia má naň pozitívny dopad.

Najnovšie

DDR5 pamäť inšpirovaná pretekárskymi vozmi

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila uvedenie svojej najnovšej pamäte, Kingston FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition. Tento set, inšpirovaný láskou k automobilom a pretekaniu, prináša do vášho počítača zážitok z výkonu ako na závodnej dráhe.

25. júna 2024

Chcete 24, 48 alebo 96 GB?

DDR5 pamäte s nebinárnou kapacitou

Jedným z kľúčových komponentov, ktorý má zásadný vplyv na výkon počítačov je aj operačná pamäť. S poslednou generáciou DDR5 prišlo množstvo inovácií a tiež nebinárna kapacita. RAM už nemusí mať len tradičných 8, 16, 32 alebo 64GB (teda dvojnásobok), ale aj 24, 48 alebo 96 GB. Vždy keď príde niečo nové, neznáme, vyrojí sa množstvo otázok a preto sme […]

20. júna 2024

Externý SSD disk Kingston XS1000 získal ocenenie Red Dot Award 2024

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že sa jej externý SSD disk Kingston XS1000 stal víťazom 2024 Red Dot Award: Design produktu. Ocenenia Red Dot Design Award sa udeľujú od roku 1955 a […]

17. júna 2024

ešte viac uspokojí potreby tvorcov obsahu

Spoločnosť Kingston uvádza na trh nové balenie čítačky Workflow

Spoločnosť Kingston oznámila opätovné uvedenie dokovacej stanice Workflow Station a čítačiek. Rad Workflow teraz ponúka viac modulov oddelených od dokovacej stanice, čo umožňuje väčšiu flexibilitu a prispôsobivosť. Táto aktualizácia vychádza v ústrety rôznorodým potrebám tvorcov obsahu.

1. júna 2024

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024