Rozmýšľate ekologicky?

Upgradujete, alebo radšej rovno vymieňate celý počítač?

Téma životného prostredia tu s nami bude neustále a napodiv ju môžeme ovplyvňovať aj pri bežnom používaní svojich PC alebo notebookov, a najmä, ak príde na nedostatočný výkon. Ocitnete sa tak pred rozhodnutím, či vymeniť komponenty a predĺžiť jeho životnosť, alebo radšej zakúpiť úplne nové zariadenie. V tomto článku sa zameriame na výhody upgradu existujúceho hardvéru, ktorý […]

Autor
Dátum zverejnenia 1. decembra 2023
Obsahuje nasledovné témy

Téma životného prostredia tu s nami bude neustále a napodiv ju môžeme ovplyvňovať aj pri bežnom používaní svojich PC alebo notebookov, a najmä, ak príde na nedostatočný výkon. Ocitnete sa tak pred rozhodnutím, či vymeniť komponenty a predĺžiť jeho životnosť, alebo radšej zakúpiť úplne nové zariadenie. V tomto článku sa zameriame na výhody upgradu existujúceho hardvéru, ktorý má najväčší vplyv na výkon.

Pevný disk

Pokiaľ máte vo svojom notebooku alebo PC ešte mechanický, rotujúci pevný disk, tak tu si pomôžete najviac. Rozdiel medzi klasickým pevným diskom (HDD) a novším typom založeným na technológii SSD (Solid State Drive) je zásadný. HDD používa mechanické časti, ktoré sa pohybujú, zatiaľ čo SSD je založený na polovodičovej technológii bez pohyblivých súčiastok. Výmena HDD za SSD prináša niekoľko ekologických výhod. SSD disky majú menšiu spotrebu energie, čo znižuje emisie CO 2 a šetrí energiu. Navyše SSD disky sú odolnejšie voči poškodeniu, čo znižuje riziko nutnosti výmeny disku a generovania elektronického odpadu. A predovšetkým, sú rádovo rýchlejšie pri čítaní aj zápise, takže sa zrýchli aj odozva operačného systému aj programov samotných. Pri inštalácii namiesto klasického SATA disku uprednostnite disk do slotu M.2, ak je prítomný. Výmena disku je potom spojená s prenesením dát zo starého na nový, čo v prípade napr. SSD diskov Kingston vyrieši dodávaný softvér Acronis.

Grafická karta

Pri PC s nedostatkom výkonu pri hraní hier bude kľúčovým prvkom výmeny grafická karta, ktorá má na svojich bedrách spracovanie väčšiny výpočtov. Výmena grafickej karty je ekologicky šetrnejšou voľbou ako kúpa celého herného PC, pretože sa zbavíte iba jedného komponentu namiesto celého zariadenia. Pokiaľ už nedostačuje svojim výkonom, máte dve možnosti – zakúpiť novú grafickú kartu alebo sa pozrieť po výkonnejšom variante „z druhej ruky“. Okrem toho novšie grafické karty ponúkajú vyššiu energetickú účinnosť, niekedy pasívne chladenie, a teda aj nižšiu spotrebu, čo prináša ďalšie finančné úspory. Po výmene karty je potrebné stiahnuť a nainštalovať nové ovládače.

Operačná pamäť RAM

Rýchlosť a výkon počítača sú tiež ovplyvnené množstvom dostupnej operačnej pamäte RAM. Staršie počítače alebo notebooky často nemajú dostatočné množstvo pamäte na beh moderných aplikácií alebo hier čo vo výsledku znamená, že musia jednotlivé operácie priebežne ukladať na disk a dochádza k oneskoreniu. Nastáva to bežne v situáciách, keď je otvorených niekoľko aplikácií naraz alebo máte v prehliadači nezdravý počet záložiek. V tomto prípade je výhodné rozšíriť kapacitu pamäte RAM. Doplnenie alebo výmena pamätí RAM je jednoduchá a relatívne lacná úprava, ktorá umožní využiť existujúcu počítačovú konfiguráciu. Stačí zistiť, či máte k dispozícii voľné pozície pre pamäťové moduly vedľa tých existujúcich a následne vykonať ich doplnenie. Tu musia byť výkonovo porovnateľné prípadne rýchlejšie. Pokiaľ máte pozície obsadené, je potrebné moduly vymeniť celé. Po inštalácii stačí len zapnúť PC alebo notebook a všetko je hotové.

Vplyv upgrade na rýchlosť

Výmena týchto komponentov môže výrazne ovplyvniť rýchlosť a výkon počítača. Nová grafická karta prinesie vylepšené zobrazenie grafiky a umožní plynulý chod náročných aplikácií a hier. Rozšírenie pamäte RAM zase umožní spoľahlivejší multitasking a zrýchli načítanie aplikácií. Najvýraznejším rozdielom je však výmena pevného disku z HDD na SSD. SSD disky ponúkajú výrazne vyššiu rýchlosť čítania a zápisu dát, čo sa prejaví pri spúšťaní systému, načítaní aplikácií a prístupe k súborom. Celkovo to znamená značné zrýchlenie systému, predĺženie životnosti a oddialenie investície do nového PC alebo notebooku. Pokiaľ si nie ste výberom komponentov istí, obráťte sa na odborníkov, alebo v prípade už použitých komponentov na firmy zaoberajúce sa repasovanou technikou. Tiež môžete zvážiť kúpu už otestovanej repasovanej techniky, čím tiež predlžujete životného cyklu výrobku a znižujete ekologickú záťaž. Navyše dostanete aj čiastočnú novú záruku.

Okrem upgradu komponentov a zvyšovania výkonu môžete zvážiť aj možnosti znižovania spotreby elektrickej energie pri používaní počítača. Tu je niekoľko konkrétnych rád: energeticky úsporné nastavenie, vypnutie nevyužívaných periférií, úprava jasu a doby spánku monitora, úplné vypnutie počítača (namiesto aktivácie úsporného režimu), využívanie správneho chladenia, vypnutie aplikácií na pozadí a ručné aktualizácie. Tieto jednoduché kroky vám pomôžu znížiť spotrebu elektrickej energie aj pri používaní počítača a prispejú k ekologickejšej a energeticky úspornej prevádzke. Premýšľanie o udržateľnosti a ekológii je dôležité aj v oblasti informačných technológií, a každý krok smerom k menšiemu zaťaženiu životného prostredia má naň pozitívny dopad.

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023