Tajomstvo hradov z piesku

Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu

Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.

Autor
Dátum zverejnenia 8. júla 2021
Obsahuje nasledovné témy

Nejde o mrhanie peniazmi. Poznatky o tom, ako sa správajú zrnká piesku rôznych veľkostí a tvarov, sú z vedeckého hľadiska užitočné. Pomôžu napríklad modelovať pohyby zŕn obilia v silách, alebo analyzovať zosuvy pôdy i bahenné lavíny. Ak má byť hrad pevný, musí byť postavený zo správneho materiálu, teda zmesi piesku a vody. Občas sa hovorí, že jeden diel vody by mal byť zmiešaný s ôsmimi dielmi piesku, ale tento pomer nie je najlepší. Voda vytvára medzi zrnkami piesku väzby a tým ho spevňuje. Keď sa však vody pridá príliš, zväčší sa síce množstvo piesku, ktoré je vodou viazané, ale sila týchto väzieb slabne. Vinu na tom má klesajúce povrchové napätie vody, ktoré vodu núti stiahnuť sa do tvaru s najmenším povrchom, teda do tvaru gule. Slabšie povrchové napätie znamenajú slabšie väzby medzi pieskovými zrnami. Čím viac vody, tým menej bude hrad pevný. Ideálne je preto vytvoriť zmes z maximálne tridsiatich percent vody.

Hotový hrad vydrží dlhú dobu, je nutné ho pravidelne kropiť vodou. Aj malé zvyšky vody (okolo jedného percenta) dokážu spájať piesková zrna. Minerály rozpustené vo vode reagujú so zrnkami piesku a dokážu ich spájať aj potom, čo sa voda z hradu odparí. Jedna z pieskových sôch vytvorená v Kalifornii vydržala bez zmeny dva roky a to pri stavbe neasistoval profesionálny stavebný dozor

Podoba zrniek
Hrad z piesku , ktorý sa najlepšie hodí k vytváraniu pieskových sôch a hradov, má zrnká s ostrými hranami, ktoré smerujú šikmo k najmenšej strane. Zrnká s ostrými hranami zaručujú väčšiu trenie medzi sebou a teda aj lepšiu súdržnosť. Ak sú zrnká menšie, lepšie do seba zapadajú a tvoria odolnejšie štruktúry. Veľkosť zrniek možno stanoviť napríklad pomocou kuchynského sita. Ak ním prepadne väčšina zrniek, je piesok vhodný pre stavbu hradu.

Ako pridávať vodu
Pri práci je nutné povrch piesku primerane zvlhčovať. Najlepšie sa hodia fľaša vody s mechanickým rozprašovačom. Ak pracujete s vlastným pieskom, je možné do vody pridať aj trochu lepidla, ktoré zaručia dlhšiu životnosť diela. Pri vytváraní sôch na pláži sa lepidlo samozrejme neodporúča.

Umiestnenie a základy
Miesto pre stavbu piesočnej sochy či hradu na brehu mora by sa malo nachádzať nad prílivovou hranicou. V takom mieste je dostatok mokrého piesku, ktorý stačí vykopať. Hrad potom vydrží dlhšie ako len niekoľko hodín do prílivu. Pozornosť je potrebné venovať hlavne základom, ktoré by mali byť zhotovené z mokrého piesku, dobre udupaného pomocou nôh i rúk. Ak nie je základ dostatočne pevný, nebude stáť pevne ani celý hrad.

Ako na veže
Vysoké veže musí byť zhotovované z pevnejšieho piesku, tie ostatné musia mať aspoň dosť široké základy. Pevnosť piesku je možné vyskúšať tak, že z jedného štandardného pohárika tvoríme pieskové valce, ktoré staviame na seba tak dlho, kým sa celá stavba nezosunie. Pomer výšky veže pred jej zosuvom voči priemeru odmerky udáva pevnosť piesku. Podľa nej potom je nutné zvoliť šírku základu vzhľadom k plánovanej výške.

Vplyv teploty
Hrad by nemal byť stavaný v najväčšom teple, pretože pri ňom sa z piesku najrýchlejšie odparuje voda. Je preto vhodné vybrať deň, kedy je obloha zatiahnutá a panujú nižšie teploty. Piesok si tak počas stavby zachová optimálnu pevnosť. Povrchové napätie vody je pri nižších teplotách vyššie. Preto aj väzby medzi vodou a piesočnými zrnami sú pevnejšie.

Zhora nadol
Hromada piesku by mala byť udupanej až do výšky predpokladaného diela. Akonáhle je piesok takto pripravený, je možné z neho začať vykrajovať plánovanej tvary. Začína sa vždy úplne hore a postupuje sa dolu. Menšie štruktúry sa vytvárajú takto: do dlaní sa naberie trocha piesku, zatrasie sa s ním tak, aby sa jednotlivé zrná premiešali, a potom sa z neho vytvaruje tehla alebo iný tvar. Z týchto stavebných kameňov sa potom zhotovujú detaiy. Kvalitné premiešanie piesku v rukách je zárukou pevnosti aj dobrého premiešanie piesku a vody.

 

Zdroj: https://www.fiftyfifty.cz/

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3k5j7cu

Foto: Depositphotos

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022