Tajomstvo hradov z piesku

Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu

Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.

Autor
Dátum zverejnenia 8. júla 2021
Obsahuje nasledovné témy

Nejde o mrhanie peniazmi. Poznatky o tom, ako sa správajú zrnká piesku rôznych veľkostí a tvarov, sú z vedeckého hľadiska užitočné. Pomôžu napríklad modelovať pohyby zŕn obilia v silách, alebo analyzovať zosuvy pôdy i bahenné lavíny. Ak má byť hrad pevný, musí byť postavený zo správneho materiálu, teda zmesi piesku a vody. Občas sa hovorí, že jeden diel vody by mal byť zmiešaný s ôsmimi dielmi piesku, ale tento pomer nie je najlepší. Voda vytvára medzi zrnkami piesku väzby a tým ho spevňuje. Keď sa však vody pridá príliš, zväčší sa síce množstvo piesku, ktoré je vodou viazané, ale sila týchto väzieb slabne. Vinu na tom má klesajúce povrchové napätie vody, ktoré vodu núti stiahnuť sa do tvaru s najmenším povrchom, teda do tvaru gule. Slabšie povrchové napätie znamenajú slabšie väzby medzi pieskovými zrnami. Čím viac vody, tým menej bude hrad pevný. Ideálne je preto vytvoriť zmes z maximálne tridsiatich percent vody.

Hotový hrad vydrží dlhú dobu, je nutné ho pravidelne kropiť vodou. Aj malé zvyšky vody (okolo jedného percenta) dokážu spájať piesková zrna. Minerály rozpustené vo vode reagujú so zrnkami piesku a dokážu ich spájať aj potom, čo sa voda z hradu odparí. Jedna z pieskových sôch vytvorená v Kalifornii vydržala bez zmeny dva roky a to pri stavbe neasistoval profesionálny stavebný dozor

Podoba zrniek
Hrad z piesku , ktorý sa najlepšie hodí k vytváraniu pieskových sôch a hradov, má zrnká s ostrými hranami, ktoré smerujú šikmo k najmenšej strane. Zrnká s ostrými hranami zaručujú väčšiu trenie medzi sebou a teda aj lepšiu súdržnosť. Ak sú zrnká menšie, lepšie do seba zapadajú a tvoria odolnejšie štruktúry. Veľkosť zrniek možno stanoviť napríklad pomocou kuchynského sita. Ak ním prepadne väčšina zrniek, je piesok vhodný pre stavbu hradu.

Ako pridávať vodu
Pri práci je nutné povrch piesku primerane zvlhčovať. Najlepšie sa hodia fľaša vody s mechanickým rozprašovačom. Ak pracujete s vlastným pieskom, je možné do vody pridať aj trochu lepidla, ktoré zaručia dlhšiu životnosť diela. Pri vytváraní sôch na pláži sa lepidlo samozrejme neodporúča.

Umiestnenie a základy
Miesto pre stavbu piesočnej sochy či hradu na brehu mora by sa malo nachádzať nad prílivovou hranicou. V takom mieste je dostatok mokrého piesku, ktorý stačí vykopať. Hrad potom vydrží dlhšie ako len niekoľko hodín do prílivu. Pozornosť je potrebné venovať hlavne základom, ktoré by mali byť zhotovené z mokrého piesku, dobre udupaného pomocou nôh i rúk. Ak nie je základ dostatočne pevný, nebude stáť pevne ani celý hrad.

Ako na veže
Vysoké veže musí byť zhotovované z pevnejšieho piesku, tie ostatné musia mať aspoň dosť široké základy. Pevnosť piesku je možné vyskúšať tak, že z jedného štandardného pohárika tvoríme pieskové valce, ktoré staviame na seba tak dlho, kým sa celá stavba nezosunie. Pomer výšky veže pred jej zosuvom voči priemeru odmerky udáva pevnosť piesku. Podľa nej potom je nutné zvoliť šírku základu vzhľadom k plánovanej výške.

Vplyv teploty
Hrad by nemal byť stavaný v najväčšom teple, pretože pri ňom sa z piesku najrýchlejšie odparuje voda. Je preto vhodné vybrať deň, kedy je obloha zatiahnutá a panujú nižšie teploty. Piesok si tak počas stavby zachová optimálnu pevnosť. Povrchové napätie vody je pri nižších teplotách vyššie. Preto aj väzby medzi vodou a piesočnými zrnami sú pevnejšie.

Zhora nadol
Hromada piesku by mala byť udupanej až do výšky predpokladaného diela. Akonáhle je piesok takto pripravený, je možné z neho začať vykrajovať plánovanej tvary. Začína sa vždy úplne hore a postupuje sa dolu. Menšie štruktúry sa vytvárajú takto: do dlaní sa naberie trocha piesku, zatrasie sa s ním tak, aby sa jednotlivé zrná premiešali, a potom sa z neho vytvaruje tehla alebo iný tvar. Z týchto stavebných kameňov sa potom zhotovujú detaiy. Kvalitné premiešanie piesku v rukách je zárukou pevnosti aj dobrého premiešanie piesku a vody.

 

Zdroj: https://www.fiftyfifty.cz/

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3k5j7cu

Foto: Depositphotos

Najnovšie

Miniatúrny a diskrétny

Axis uvádza miniatúrny snímací senzor na nosenie na tele

S týmto snímačom sa značne zvyšuje flexibilita a možnosti využitia nositeľných kamier.

23. júla 2021

Najlepšia modulárna displejová stena

The Wall 2021 od Samsungu je teraz dostupná už aj na Slovensku

Je tenšia a ako jediná ponúka rozlíšenie 8K

23. júla 2021

Nový rad búra prekážky na ceste k víťazstvu

Pamäte Kingston FURY vyrážajú do boja!

Kingston FURY Renegade: Nespútaná revolúcia – DDR4 s/bez RGB podsvietenia
Kingston FURY Beast: Výkon, čo nepozná hranice – DDR4 s/bez RGB podsvietenia, aj v prevedení DDR3
Kingston FURY Impact: Veľká posila v malom tele – DDR4 a DDR3

20. júla 2021

Mercusys MP510 KIT

Rozšírte svoju Wi-Fi sieť po elektrickom vedení

Výrobca sieťových zariadení Mercusys uvádza na trh sadu AV1000 Gigabit Powerline adaptérov Mercusys MP510 KIT, ktorá dokáže domácnosť alebo kanceláriu zbaviť miest bez pokrytia bezdrôtovou Wi-Fi sieťou. Novinka prenáša signál aj cez steny a inštaluje sa formou Plug and Play, teda bez zložitej konfigurácie a kabeláže. Proste ju strčte do zásuvky.

16. júla 2021

Hudba pre beh na rôzne vzdialenosti

Chcete pri behu zvýšiť rýchlosť, zlepšiť náladu alebo sa prepojiť s ostatnými bežcami? K tomu všetkému mnohokrát stačí, keď si pustíte tú správnu hudbu.

16. júla 2021

Svet nepatril nikomu, kto nebol hráč!  

ProGamingShop je na Slovensku medzi hráčmi PC a videohier známy už od roku 2002. Stál pri základoch  internetového predaja hier na našom území. Pod hlavičkou PGS sa usporadúvali prvé CounterStrike turnaje a LAN parties. Neskôr sa k aktivitám pridali ďalšie technologické vychytávky ako mp3 prehrávače, mobilné telefóny a napríklad aj elektrovozidlá, ktoré sa neskôr oddelili do eshopu MP3.sk […]

15. júla 2021

Spoločnosť WESTech sa stala distribútorom smartfónov OPPO na Slovensku

Spoločnosť WESTech spol. s r. o.  začína dodávky inteligentných telefónov OPPO populárnych po celom svete na Slovensko. To bolo možné vďaka dohode medzi spoločnosťami, podľa ktorej WESTech získal štatút oficiálneho distribútora OPPO na Slovensku.

15. júla 2021

Bezplatná aktualizácia na Windows 11

ASUS a Microsoft ponúknu bezplatnú aktualizáciu na Windows 11

Stovky kompatibilných ASUS zariadení budú pripravené na bezplatnú aktualizáciu na najnovšiu verziu systému Windows, keď bude k dispozícii – vrátane najnovších modelov radu Zenbook

14. júla 2021

Úložné zariadenia, kde budú vaše dáta v úplnom bezpečí

Spoločnosť Verbatim rozširuje svoju ponuku bezpečných úložísk, predstavením nových externých HDD a SSD, sa šifrovaním a biometrickú technológiou, ktorá zabezpečí, že súkromné ​​dáta uložené na zariadeniach, budú vždy plne chránené a v súlade s požiadavkami GDPR. Nový výkonný HDD Fingerprint Secure, v kapacitách 1TB a 2TB a výkonný Fingerprint Secure SSD v 512MB a 1TB, […]

14. júla 2021

Tajomstvo hradov z piesku

Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu

Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.

8. júla 2021

Odporúčané

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

4. mája 2021

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021