Tajomstvo hradov z piesku

Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu

Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.

Autor
Dátum zverejnenia 8. júla 2021
Obsahuje nasledovné témy

Nejde o mrhanie peniazmi. Poznatky o tom, ako sa správajú zrnká piesku rôznych veľkostí a tvarov, sú z vedeckého hľadiska užitočné. Pomôžu napríklad modelovať pohyby zŕn obilia v silách, alebo analyzovať zosuvy pôdy i bahenné lavíny. Ak má byť hrad pevný, musí byť postavený zo správneho materiálu, teda zmesi piesku a vody. Občas sa hovorí, že jeden diel vody by mal byť zmiešaný s ôsmimi dielmi piesku, ale tento pomer nie je najlepší. Voda vytvára medzi zrnkami piesku väzby a tým ho spevňuje. Keď sa však vody pridá príliš, zväčší sa síce množstvo piesku, ktoré je vodou viazané, ale sila týchto väzieb slabne. Vinu na tom má klesajúce povrchové napätie vody, ktoré vodu núti stiahnuť sa do tvaru s najmenším povrchom, teda do tvaru gule. Slabšie povrchové napätie znamenajú slabšie väzby medzi pieskovými zrnami. Čím viac vody, tým menej bude hrad pevný. Ideálne je preto vytvoriť zmes z maximálne tridsiatich percent vody.

Hotový hrad vydrží dlhú dobu, je nutné ho pravidelne kropiť vodou. Aj malé zvyšky vody (okolo jedného percenta) dokážu spájať piesková zrna. Minerály rozpustené vo vode reagujú so zrnkami piesku a dokážu ich spájať aj potom, čo sa voda z hradu odparí. Jedna z pieskových sôch vytvorená v Kalifornii vydržala bez zmeny dva roky a to pri stavbe neasistoval profesionálny stavebný dozor

Podoba zrniek
Hrad z piesku , ktorý sa najlepšie hodí k vytváraniu pieskových sôch a hradov, má zrnká s ostrými hranami, ktoré smerujú šikmo k najmenšej strane. Zrnká s ostrými hranami zaručujú väčšiu trenie medzi sebou a teda aj lepšiu súdržnosť. Ak sú zrnká menšie, lepšie do seba zapadajú a tvoria odolnejšie štruktúry. Veľkosť zrniek možno stanoviť napríklad pomocou kuchynského sita. Ak ním prepadne väčšina zrniek, je piesok vhodný pre stavbu hradu.

Ako pridávať vodu
Pri práci je nutné povrch piesku primerane zvlhčovať. Najlepšie sa hodia fľaša vody s mechanickým rozprašovačom. Ak pracujete s vlastným pieskom, je možné do vody pridať aj trochu lepidla, ktoré zaručia dlhšiu životnosť diela. Pri vytváraní sôch na pláži sa lepidlo samozrejme neodporúča.

Umiestnenie a základy
Miesto pre stavbu piesočnej sochy či hradu na brehu mora by sa malo nachádzať nad prílivovou hranicou. V takom mieste je dostatok mokrého piesku, ktorý stačí vykopať. Hrad potom vydrží dlhšie ako len niekoľko hodín do prílivu. Pozornosť je potrebné venovať hlavne základom, ktoré by mali byť zhotovené z mokrého piesku, dobre udupaného pomocou nôh i rúk. Ak nie je základ dostatočne pevný, nebude stáť pevne ani celý hrad.

Ako na veže
Vysoké veže musí byť zhotovované z pevnejšieho piesku, tie ostatné musia mať aspoň dosť široké základy. Pevnosť piesku je možné vyskúšať tak, že z jedného štandardného pohárika tvoríme pieskové valce, ktoré staviame na seba tak dlho, kým sa celá stavba nezosunie. Pomer výšky veže pred jej zosuvom voči priemeru odmerky udáva pevnosť piesku. Podľa nej potom je nutné zvoliť šírku základu vzhľadom k plánovanej výške.

Vplyv teploty
Hrad by nemal byť stavaný v najväčšom teple, pretože pri ňom sa z piesku najrýchlejšie odparuje voda. Je preto vhodné vybrať deň, kedy je obloha zatiahnutá a panujú nižšie teploty. Piesok si tak počas stavby zachová optimálnu pevnosť. Povrchové napätie vody je pri nižších teplotách vyššie. Preto aj väzby medzi vodou a piesočnými zrnami sú pevnejšie.

Zhora nadol
Hromada piesku by mala byť udupanej až do výšky predpokladaného diela. Akonáhle je piesok takto pripravený, je možné z neho začať vykrajovať plánovanej tvary. Začína sa vždy úplne hore a postupuje sa dolu. Menšie štruktúry sa vytvárajú takto: do dlaní sa naberie trocha piesku, zatrasie sa s ním tak, aby sa jednotlivé zrná premiešali, a potom sa z neho vytvaruje tehla alebo iný tvar. Z týchto stavebných kameňov sa potom zhotovujú detaiy. Kvalitné premiešanie piesku v rukách je zárukou pevnosti aj dobrého premiešanie piesku a vody.

 

Zdroj: https://www.fiftyfifty.cz/

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3k5j7cu

Foto: Depositphotos

Najnovšie

Elac Concentro S 503

Najmladší z urodzeného rodu

Estetika je dôležitá, ale reprosústavy sú hlavne o zvuku

29. novembra 2021

Múdre LED žiarovky

SMART alebo tiež múdre LED žiarovky nie sú klasické LED žiarovky, ktoré len zapínate a vypínate vypínačom a idú maximálne stmievať. Chytré LED žiarovky dokážu veci, o ktorých ste možno nemali zatiaľ ani poňatia. Dovoľte nám teda predstaviť túto novinku v LED technológii. Prečo názov SMART LED žiarovky? Názov SMART alebo ak chcete chytré LED […]

26. novembra 2021

Dobré rady ako fotiť mobilom

Kvalite zrkadloviek sa síce mobilné foťáky nemôžu rovnať, ale keď viete ako na to, vykúzlite aj s telefónom snímky, ktoré ozdobia každý rámček nad krbovou rímsou. Prečítajte si osvedčené tipy, ako s mobilom fotiť ako profík. 1. Základom je správny úchop Mobil väčšinu času držíte v jednej ruke, ale pri fotení privolajte na pomoc aj […]

26. novembra 2021

Platenie mobilom pre začiatočníkov

Keď sme nedávno oznámili, že sa už púšťame do testovania platieb mobilom, niektorí z vás sa nám ozvali, že vôbec netušia, ako to bude fungovať. Pre nich sme pripravili stručný návod. Úplná jednoduchosť Zaplatiť mobilom bude jednoduchšie, než si možno myslíte. V praxi to bude vyzerať veľmi podobne ako platenie bezkontaktnou kartou alebo nálepkou – […]

26. novembra 2021

Praktický pomocník po celý deň

Inteligentná domácnosť – k čomu ju potrebujeme ?

Predstavte si, že nemusíte myslieť na to, že je potrebné vyvetrať. Inteligentný dom sa o to postará sám. To je možné vďaka prepojeniu jeho jednotlivých častí v dokonalý celok. Výsledkom je maximálny dôraz na Vaše zdravie a komfort a na čo najefektívnejšiu prevádzku bytu či budovy. Regulácia teploty Ráno sa prebudíte do teplého domova, v […]

26. novembra 2021

Zadný fotoaparát telefónu nova 9 v 4K

Ako sa vyvíjali fotoaparáty v smartfónoch Huawei?

Akú cestu musel model nova 9 prejsť, aby sa mohol pochváliť vynikajúcim fotoaparátom?

25. novembra 2021

Úspora času a energie

Niceboy prináša celý rad nových Smart Home výrobkov

Niceboy prináša nové inteligentné spotrebiče Niceboy ION a vstupuje do neho úplne nového segmentu Smart Home. Počas budúceho roka chce rad ION ďalej rozširovať a priniesť užívateľom kompletnú múdru domácnosť, ktorú je možné ovládať pomocou jednej jedinej aplikácie.

16. novembra 2021

ADRENALÍN V KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI JE ZVYČAJNÝ JAV

Víťazom piateho ročníka kyberbezpečnostnej hry sa stal tím Esetu. Profesionálny turnaj Guardians pripravili slovenskí bezpečnostní odborníci a upozorňujú tak na podceňovanie kybernetickej bezpečnosti v spoločnosti na všetkých úrovniach.

5. novembra 2021

Novinka z dielne Huawei

Ultra Vision smartfónu Huawei nova 9 

Novinka z dielne Huawei, smartfón nova 9, splní všetky vaše sny o dokonalej fotografii. Smartfón sa pýši fotosystémom so štyrmi objektívmi a umelou inteligenciou, pričom využíva špičkovú technológiu fotoaparátu vlajkovej lode.

5. novembra 2021

Novinky od Huawei

Nové smart hodinky a jedinečné slúchadlá v tvare rúžu

Predstavenie dvoch zariadení z kategórie wearables – konkrétne nových hodiniek Watch GT 3 v dvoch verziách  a špeciálnej edície slúchadiel FreeBuds v elegantnom ženskom prevedení.

5. novembra 2021

Odporúčané

Dôležitá rola riadiaceho softvéru

Energetická istota pre dátové centrá od CyberPower

Benefitom riešenia od CyberPower je predovšetkým záruka, že pokiaľ dôjde k výpadku alebo poruche jednej UPS, druhá sa o zvyšnú záťaž postará.

29. novembra 2021

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

19. novembra 2021

Automatický záznam fotografií a videa

Malý, šikovný, používateľsky prívetivý fotoaparát

Canon predstavuje prvý smart fotoaparát, ktorý prinesie revolúciu do domáceho fotografovania. Prežite každý okamih naplno a nechajte PowerShot PX vytvárať vaše spomienky

28. októbra 2021

Mamibot EXVAC880 Wisor

Prestaňte strácať čas upratovaním a kúpte si kvalitný robotický vysávač

Upratovanie pre väčšinu ľudí nepatrí k obľúbeným činnostiam.

22. októbra 2021

Široké pokrytie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov?

14. októbra 2021

Dokonalé pokrytie domácnosti, firmy alebo záhrady

Užívajte internet bez obmedzenia prakticky všade

Prvý Wi-Fi mesh systém s VDSL a 4G pripojením má TP-Link

30. septembra 2021

Huawei prináša na Slovensko nový MateBook 14

Dotykový displej a skvelý výkon za menej ako tisícku

Spoločnosť Huawei uvádza na slovenský trh nového člena z rodiny notebookov, Huawei MateBook 14.

9. septembra 2021

Dotykové pero M-pen druhej generácie

Toto všetko prináša novinka Huawei MatePad 11

Prvý tablet s Harmony OS 2 prichádza na Slovensko

9. septembra 2021

5x gadgety (nielen) pre študentov

Návrat do všedných dní

Letné prázdniny sa definitívne skončili a preto je na čase oprášiť svoju „školskú výbavu“. Predstavíme vám zopár zaujímavých zariadení, ktoré vám pomôžu pri štúdiu, alebo aspoň trochu spríjemnia nadchádzajúce náročné školské obdobie.

2. septembra 2021

Váš osobný prekladateľ textov?

Stavte na „magický“ prekladač CARNEO VT3!

Zabudnite na nedorozumenia, dnes je jednoduché komunikovať aj v jazyku, ktorý ste nikdy nehovorili!

5. augusta 2021