UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

Autor
Dátum zverejnenia 26. apríla 2024
Obsahuje nasledovné témy

Výzvy k väčšej zodpovednosti za stav našej planéty počúvame zo všetkých strán. Je potrebné ešte viac investovať do obnoviteľných zdrojov, recyklácie odpadu, ochrany biodiverzity, znižovania emisií skleníkových plynov a podpory environmentálnej výchovy a osvety.

V pondelok sme si pripomenuli Deň zeme a to je vždy dobrá príležitosť zamyslieť sa, či robíme naozaj dosť pre ochranu našej planéty. V tento deň sa konajú rôzne podujatia, ktoré majú za cieľ ochranu prírody a zlepšenie životného prostredia, zveľaďovanie zelene, či informovanosť o procesoch zameraných na recykláciu. V aktivitách, ktoré si pripomíname 22.apríla by sme však mali pokračovať počas celého roka, pretože ide o naše životné prostredie, náš vzduch, ktorý dýchame, našu vodu, ktorú pijeme a životné prostredie, ktoré udržuje v rovnováhe prírodu a tým aj život na zemi. Do programu sa môžete zapojiť rôznymi spôsobmi. Prispieť k ochrane Zeme môžete prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít, ktoré sa konajú na celom svete, no zapojiť sa môžete aj tak, že nebudete zbytočne produkovať odpad, špeciálne ten elektronický.

Je veľa ciest, ako znížiť množstvo elektro odpadu

Bežne napríklad používame notebook len zhruba 3 roky a potom sa ho snažíme rýchlo vymeniť za nový, výkonnejší. Starý už predsa len nemá ten výkon, ktorý by sme očakávali, je hlučný a baterka nič moc nevydrží. Nepríde vám toto ako obrovské plytvanie? Váš notebook sa predsa dá veľmi jednoducho vylepšiť, aby mal opäť dobrý výkon a mohol fungovať ešte aspoň ďalšie 2-3 roky! Výmenou disku za novší napr. nielen že zväčšíte úložisko pre dáta, ale môžete aj citeľne zrýchlite štart a chod celého systému – ak si teda zvolíte rýchly disk (napr. NVMe SSD Kingston KC3000 dokáže dáta čítať a zapisovať rýchlosťou až 7 000 MB/s). Je to veľmi jednoduchý a  užitočný upgrade, ktorý je aj cenovo výhodný (1 TB naozaj výkonný disk stojí cca 70€).

Prefúknutím rebier chladičov s využitím stlačeného vzduchu uvoľníte prúdenie vzduchu vo vnútri počítačov, zlepšíte chladenie a znížite hlučnosť chladiacich ventilátorov. Zníži sa tým aj spotreba, pretože budú bežať na menších otáčkach, no ich účinnosť bude oveľa vyššia. A keď vám príp. v servise po vyčistení vymenia aj chladiacu pastu na CPU/GPU a  vymenia batériu v notebooku za novú, máte takmer nový počítač!

Zvýšiť plynulý chod, zvýšiť celkovú rýchlosť a odozvu systému, no tiež znížiť trochu spotrebu a výdrž batérie môžete aj pri upgrade RAM. Viac pamäte vám dovolí mať otvorených viac záložiek (kariet) v prehliadači, mať otvorených súčasne viac aplikácií (multitasking) a v neposlednom rade rýchlejšie otvárať veľké súbory, či upravovať fotografie, alebo zvýšiť počet FPS vo vašich hrách. Upgrade RAM z 8 na minimálne 16 až 32 GB je dnes dá sa povedať „povinný“ keď chcete naozaj dobrý výkon pre plynulú prácu.

Upgradujeme stále málo, ale…

Nedávny prieskum medzi čitateľmi Indian-TV (ČR) a Sector (SR) odhalil, že svoj počítač nikdy neupgraduje alebo rovno vymieňa za nový až zhruba 15% respondentov. Len tretina zo 4500 respondentov v súčasnosti aktívne upgraduje svoj počítač a zvyšných 65% to stále ešte zvažuje.

Prieskum tak potvrdil dáta z predajov u značky Kingston, kde sa v roku 2023 v ČR a SR prvý krát predalo výrazne viac NVMe diskov ako SATA SSD (64:36, v roku 2022 dominovali SATA SSD s 2/3 podielom). Prvé mesiace 2024 ukazujú, že sa táto priepasť bude ešte prehlbovať (aktuálny pomer je 70:30 v prospech NVMe). Je to pochopiteľné, pretože cenový rozdiel medzi týmito diskami je minimálny (v základných modeloch len 1-2€), no rozdiely vo výkone sú obrovské (SATA už dávno narazilo na rýchlostný limit) a preto ak je to možné, zákazníci radšej uprednostnia často aj 20× výkonnejšie NVMe disky. Veľké rýchle disky sú dnes aj cenovo dostupnejšie.

Spomínaný prieskum ukázal, že sa štandardom stávajú počítače s minimálne 16 GB (46%)  až 32 GB pamäťou RAM (37%). Dominantné sú u používateľov stále DDR4 pamäte, ktoré sa minulý rok podieľali až 80% na celkových predajoch. Ľudia využívali prudký pokles cien v minulom roku najmä na upgrade svojich starších zostáv. Predaje DDR5 však každým rokom rastú a dnes tvoria zhruba 20% z celkového objemu predajov na našom trhu.

Myslite viac EKO

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon. Stále môžete za zlomok ceny nového zvýšiť výkon vášho aktuálneho počítača, ktorý môžete využívať ďalšie minimálne 2-3 roky. Prípadne porozmýšľajte, či vám namiesto kúpy nového nestačí kúpa repasovaného za výhodnejšiu cenu. Je to nielen EKOnomické, ale ak EKOlogické. Myslite trochu na našu planétu a životné prostredie. Práve predĺženie životného cyklu produktov môže byť skvelým spôsobom ako znížiť uhlíkovú stopu vo vašej firme alebo domácnosti, znížiť množstvo elektro odpadu a nevyprodukovať zbytočne CO2.

#KingstonIsWithYou

Najnovšie

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024