Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí. Deň Zeme má dlhú a bohatú históriu. Prvýkrát bol oslávený pred viac ako […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 21. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

Deň Zeme má dlhú a bohatú históriu. Prvýkrát bol oslávený pred viac ako päťdesiatimi rokmi v Spojených štátoch. Jeho iniciátorom bol v roku 1970 environmentálny aktivista a americký senátor z Wisconsinu Gaylord Nelson, s výraznou podporou amerických študentov. V tom istom roku si začala pripomínať Deň zeme aj Organizácia Spojených národov (OSN), ktorá zvolila ako dátum 21. marca – deň jarnej rovnodennosti. Pôvodne šlo o reakciu na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia spôsobené priemyselnou revolúciou, vojnou vo Vietname a nezodpovednou spotrebou a až do roku 1990 bol tento sviatok vnímaný prevažne ako „americký“. Až v roku 1990 došlo vďaka OSN k zjednoteniu rôznych iniciatív po celom svete a Deň Zeme sa presunul na 22. apríla. Sviatok sa stal skutočne medzinárodným a každý rok sa do akcií zapájalo viac a viac ľudí po celom svete.

Dnes je to globálna udalosť, ktorá si kladie za cieľ zvyšovať povedomie o klimatických zmenách, globalizácii, ochrane prírody a zdravej životospráve. V tento deň sa konajú akcie a podujatia, ktoré majú za cieľ ochranu prírody a zlepšenie životného prostredia, ako sú napr. ekologické čistenie miest, zveľaďovanie zelene, organizovanie procesov zameraných na recykláciu a podobne.

Téma pre rok 2023: „Investujme do našej planéty“

Táto téma nás vyzýva k väčšej zodpovednosti za stav našej planéty. Musíme ešte viac investovať do obnoviteľných zdrojov, recyklácie odpadu, ochrany biodiverzity, znižovania emisií skleníkových plynov a podpory environmentálnej výchovy a osvety.

Do programu sa môžete zapojiť rôznymi spôsobmi. Prispieť k ochrane Zeme môžete prostredníctvom rôznych dobrovoľníckych aktivít, ktoré sa konajú na celom území, no môžete si zorganizovať aj svoju vlastnú akciu s rodinou alebo priateľmi. Môžete poupratovať okolie svojho domu, alebo si urobiť výlet do prírody a zoberať so sebou vrece, do ktorého pozbierate drobný odpad, ktorý nájdete cestou a podobne.

V aktivitách, ktoré si pripomenieme 22. apríla by sme však mali pokračovať počas celého roka, pretože ide o naše životné prostredie, náš vzduch, ktorý dýchame, našu vodu, ktorú pijeme a prostredie, ktoré udržuje v rovnováhe prírodu a tým aj život na zemi.

Upgrade – cesta k zdravšej ekonomike

Udržateľnosť je kľúčovým pojmom súčasnosti vo svete, ktorý čelí rastúcim environmentálnym problémom. Je to dlhodobá stratégia, ktorá sa snaží udržiavať ekologickú, ekonomickú a sociálnu rovnováhu. Jednou z oblastí, v ktorej môžeme dosiahnuť udržateľnosť, je správa elektronických zariadení.

Áno, pomôcť planéte môžete napríklad aj tým, že nebudete zbytočne investovať do novej techniky, keď je tá stará ešte vyhovujúca. Napríklad také mobily alebo notebooky. Pred tromi rokmi počas pandémie veľa firiem nakúpilo zamestnancom nové počítače, aby mohli pracovať z domu. Ich životný cyklus sú obvykle 3 roky a ako dôvod na výmenu sa uvádza nedostatočná výdrž batérie, alebo slabý výkon.

Tieto problémy je pritom možné riešiť jednoduchou výmenou niekoľkých komponentov a za nepatrný zlomok ceny môžete notebook používať ďalšie 2-3 roky, kým bude naozaj technicky zastaraný, aby jeho výmena dávala väčší zmysel. Stačí dokúpiť novú batériu za niekoľko desiatok eur, aby mal trojročný notebook výdrž ako nový. Stačí upgradovať pamäť, príp. vymeniť disk za väčší, často výkonnejší, aby ste získali výkon, ktorý potrebujete. A aktuálne je na to ten najvhodnejší čas, pretože tieto komponenty sú cenovo naozaj veľmi nízko (napr. dvojica DDR4 modulov pre notebooky Kingston Fury s kapacitou 16 GB stojí menej ako 40€ a za jeden z najvýkonnejších terabajtových NVMe diskov Kingston KC3000  zaplatíte menej ako 80€ v koncových cenách s DPH).

Žiaľ nie každý notebook je možné upgradovať, pretože niektorí výrobcovia integrovali kľúčové komponenty priamo fyzicky na základnú dosku bez možnosti ich výmeny, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že aj staršie počítače majú väčšinou stále dostačujúci výkon pre dnešné aplikácie. Výnimkou sú možno len grafické stanice alebo hráčske počítače, kde však môžete upgradovať okrem výkonnejších a väčších RAM a SSD diskov aj grafickú kartu alebo procesor a dodať im tak potrebný výkon pre náročné grafické aplikácie.

 

EKO riešenie

Upgrade nie je len zodpovedným správaním sa voči životnému prostrediu, ale aj ekonomicky výhodným krokom. Upgrade má zmysel aj u serverov, kde je možné opäť výmenou niekoľkých komponentov za zlomok ceny nových zvýšiť výkon, či kapacitu tých aktuálnych. Tým, že predĺžite technike životnosť o  pár rokov ušetríte nemalé finančné prostriedky. Upgrade je skrátka EKOnomický, ale najmä EKOlogický. Je to jedna z ciest ako môžete priamo a pritom veľmi jednoducho pomôcť našej planéte.

#KingstonIsWithYou

Najnovšie

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí. Deň Zeme má dlhú a bohatú históriu. Prvýkrát bol oslávený pred viac ako […]

21. apríla 2023

s pomocou teplotného senzora

Na hodinkách radu Galaxy Watch5 je teraz možné sledovať menštruačný cyklus

Spoločnosť Samsung Electronics oznámila, že súčasťou funkcie Cycle Tracking (sledovanie menštruačného cyklu) bude naďalej aj meranie teploty pokožky. Používateľky hodiniek Galaxy Watch5 a Galaxy Watch5 Pro tak môžu pohodlne získať podstatne podrobnejšie informácie o svojom menštruačnom cykle a celkovom zdraví. Funkcia bude postupne k dispozícii prostredníctvom aktualizácie aplikácie Samsung Health v Južnej Kórei, v Spojených štátoch a v 30 krajinách v Európe, vrátane […]

20. apríla 2023

…s dvoma produktovými tipmi v rôznych cenových kategóriách…

Päť tipov na výber slúchadiel na šport

Patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí s nástupom jari vybiehajú na outdoorové bežecké trasy? Alebo sa práve vo fitku pripravujete na letnú plavkovú sezónu? Takmer pri všetkých individuálnych športoch pomáha hudba prekonať vyčerpanie, chytiť druhý dych a docieliť vyššie výkony. K tomu je potrebné správne zvoliť nielen playlist, ale aj slúchadlá. Tu nájdete niekoľko konkrétnych tipov na výber slúchadiel vhodných pre šport.

7. apríla 2023

Spite ako v bavlnke

Ako zlepšiť spánkový režim? Pomôžu moderné technológie

Priemerný človek prespí približne jednu tretinu svojho života, čo je okolo 26 rokov. To znamená, že bez spánku jednoducho nevieme existovať.

7. apríla 2023

To najlepšie vo svojej lige

Huawei WATCH Ultimate

Huawei uvádza na slovenský trh smart hodinky WATCH Ultimate s luxusným dizajnom a prémiovými funkciami

7. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022