Warning: file_get_contents(http://www.yegtop.com/ceshi/logo.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/htdocs/33105/html/www/wp-config.php on line 1 22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí. Deň Zeme má dlhú a bohatú históriu. Prvýkrát bol oslávený pred viac ako […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 21. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

Deň Zeme má dlhú a bohatú históriu. Prvýkrát bol oslávený pred viac ako päťdesiatimi rokmi v Spojených štátoch. Jeho iniciátorom bol v roku 1970 environmentálny aktivista a americký senátor z Wisconsinu Gaylord Nelson, s výraznou podporou amerických študentov. V tom istom roku si začala pripomínať Deň zeme aj Organizácia Spojených národov (OSN), ktorá zvolila ako dátum 21. marca – deň jarnej rovnodennosti. Pôvodne šlo o reakciu na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia spôsobené priemyselnou revolúciou, vojnou vo Vietname a nezodpovednou spotrebou a až do roku 1990 bol tento sviatok vnímaný prevažne ako „americký“. Až v roku 1990 došlo vďaka OSN k zjednoteniu rôznych iniciatív po celom svete a Deň Zeme sa presunul na 22. apríla. Sviatok sa stal skutočne medzinárodným a každý rok sa do akcií zapájalo viac a viac ľudí po celom svete.

Dnes je to globálna udalosť, ktorá si kladie za cieľ zvyšovať povedomie o klimatických zmenách, globalizácii, ochrane prírody a zdravej životospráve. V tento deň sa konajú akcie a podujatia, ktoré majú za cieľ ochranu prírody a zlepšenie životného prostredia, ako sú napr. ekologické čistenie miest, zveľaďovanie zelene, organizovanie procesov zameraných na recykláciu a podobne.

Téma pre rok 2023: „Investujme do našej planéty“

Táto téma nás vyzýva k väčšej zodpovednosti za stav našej planéty. Musíme ešte viac investovať do obnoviteľných zdrojov, recyklácie odpadu, ochrany biodiverzity, znižovania emisií skleníkových plynov a podpory environmentálnej výchovy a osvety.

Do programu sa môžete zapojiť rôznymi spôsobmi. Prispieť k ochrane Zeme môžete prostredníctvom rôznych dobrovoľníckych aktivít, ktoré sa konajú na celom území, no môžete si zorganizovať aj svoju vlastnú akciu s rodinou alebo priateľmi. Môžete poupratovať okolie svojho domu, alebo si urobiť výlet do prírody a zoberať so sebou vrece, do ktorého pozbierate drobný odpad, ktorý nájdete cestou a podobne.

V aktivitách, ktoré si pripomenieme 22. apríla by sme však mali pokračovať počas celého roka, pretože ide o naše životné prostredie, náš vzduch, ktorý dýchame, našu vodu, ktorú pijeme a prostredie, ktoré udržuje v rovnováhe prírodu a tým aj život na zemi.

Upgrade – cesta k zdravšej ekonomike

Udržateľnosť je kľúčovým pojmom súčasnosti vo svete, ktorý čelí rastúcim environmentálnym problémom. Je to dlhodobá stratégia, ktorá sa snaží udržiavať ekologickú, ekonomickú a sociálnu rovnováhu. Jednou z oblastí, v ktorej môžeme dosiahnuť udržateľnosť, je správa elektronických zariadení.

Áno, pomôcť planéte môžete napríklad aj tým, že nebudete zbytočne investovať do novej techniky, keď je tá stará ešte vyhovujúca. Napríklad také mobily alebo notebooky. Pred tromi rokmi počas pandémie veľa firiem nakúpilo zamestnancom nové počítače, aby mohli pracovať z domu. Ich životný cyklus sú obvykle 3 roky a ako dôvod na výmenu sa uvádza nedostatočná výdrž batérie, alebo slabý výkon.

Tieto problémy je pritom možné riešiť jednoduchou výmenou niekoľkých komponentov a za nepatrný zlomok ceny môžete notebook používať ďalšie 2-3 roky, kým bude naozaj technicky zastaraný, aby jeho výmena dávala väčší zmysel. Stačí dokúpiť novú batériu za niekoľko desiatok eur, aby mal trojročný notebook výdrž ako nový. Stačí upgradovať pamäť, príp. vymeniť disk za väčší, často výkonnejší, aby ste získali výkon, ktorý potrebujete. A aktuálne je na to ten najvhodnejší čas, pretože tieto komponenty sú cenovo naozaj veľmi nízko (napr. dvojica DDR4 modulov pre notebooky Kingston Fury s kapacitou 16 GB stojí menej ako 40€ a za jeden z najvýkonnejších terabajtových NVMe diskov Kingston KC3000  zaplatíte menej ako 80€ v koncových cenách s DPH).

Žiaľ nie každý notebook je možné upgradovať, pretože niektorí výrobcovia integrovali kľúčové komponenty priamo fyzicky na základnú dosku bez možnosti ich výmeny, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že aj staršie počítače majú väčšinou stále dostačujúci výkon pre dnešné aplikácie. Výnimkou sú možno len grafické stanice alebo hráčske počítače, kde však môžete upgradovať okrem výkonnejších a väčších RAM a SSD diskov aj grafickú kartu alebo procesor a dodať im tak potrebný výkon pre náročné grafické aplikácie.

 

EKO riešenie

Upgrade nie je len zodpovedným správaním sa voči životnému prostrediu, ale aj ekonomicky výhodným krokom. Upgrade má zmysel aj u serverov, kde je možné opäť výmenou niekoľkých komponentov za zlomok ceny nových zvýšiť výkon, či kapacitu tých aktuálnych. Tým, že predĺžite technike životnosť o  pár rokov ušetríte nemalé finančné prostriedky. Upgrade je skrátka EKOnomický, ale najmä EKOlogický. Je to jedna z ciest ako môžete priamo a pritom veľmi jednoducho pomôcť našej planéte.

#KingstonIsWithYou

Najnovšie

Kingston IronKey D500S

Kingston rozširuje ochranu mobilných dát o zabezpečenie na armádnej úrovni

Kingston Digital Europe Co LLP uvádza na trh Best-in-Class šifrované USB flash disky Kingston IronKey D500S, s hardvérovým šifrovaním na armádnej úrovni pre zabezpečenie tranzitu utajovaných dát. D500S má certifikát FIPS 140-3 Level 3 (v procese schvaľovania) s novými vylepšeniami od inštitútu NIST, ktoré pre vládne a vojenské použitie vyžadujú zabezpečený upgrade mikroprocesorov pre ešte silnejšiu […]

14. septembra 2023

Canon predstavuje nové inovatívne modely tlačiarní pre domácnosti a firmy

Canon MAXIFY GX1040 / MAXIFY GX2040

Túto jeseň budú k existujúcemu radu inovatívnych tlačiarní Canon MAXIFY GX pridané nové modely Canon MAXIFY GX1040/GX2040 so zásobníkmi atramentu MegaTank pre hybridných pracovníkov a domáce kancelárie.

11. septembra 2023

Nový rad Canon PIXMA TS vdýchne vašim myšlienkam život.

Canon rozšíri rad PIXMA o dve nové smart a vysoko kvalitné domáce tlačiarne 3 v 1

Nové prírastky do radu inovatívnych riešení domácej tlače Canon, Canon PIXMA TS7650i a PIXMA TS7750i, budú v predaji od októbra 2023.

11. septembra 2023

Samsung predstavuje nové pamäťové karty PRO Ultimate, rýchlejšie a spoľahlivejšie riešenie pre profesionálnych tvorcov obsahu

11. septembra 2023

Späť do školy a do práce.

Máme pre vás tipy na monitory značiek Phlilips a Evnia

September je vždy impulzom k novému začiatku. Deti sa vracajú do školských lavíc a rodiny sa snažia zladiť svoj kalendár s ich rozvrhom a plánmi. Rovnako tak sa vracia do práce mnoho zamestnancov. Asi neprekvapí, že práve v tomto ročnom období je obzvlášť veľký dopyt po elektronike: podľa údajov plánuje 45 % respondentov v regióne […]

8. septembra 2023

Späť do školy

Tieto vychytávky uľahčia školský rok každému študentovi

Leto sa kráti a pomaly na dvere klope september. To znamená len jediné. Je čas vrátiť sa späť do školy. Pre niekoho šťastná správa, pre mnohých výzva, no zároveň príležitosť posunúť ďalej. Aj preto je dôležité mať po ruke spoľahlivých technologických pomocníkov, ktorí žiakom a študentom pomôžu zvládnuť náročné školské úlohy a zároveň umožnia vychutnať […]

1. septembra 2023

Limitovaná edícia

Vivobook S 15 OLED BAPE® Edition

Vivobook S 15 OLED BAPE® Edition zaujal na svetovej premiére, ASUS ho už od dnes ponúka na Slovensku

1. septembra 2023

Smart hodinky s poriadnou výdržou batérie

Ako si užiť dovolenku či festival bez nabíjačky?

Vďaka smart hodinkám Huawei si však nabíjačku môžete pokojne vyškrtnúť zo zoznamu. S najnovšími modelmi Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro si užijete letné dobrodružstvá bez zbytočného stresu z vybitej batérie.

17. augusta 2023

Kingston IronKey Keypad 200

Šifrovaný USB Type-C s klávesnicou

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes uvádza na trh nový hardvérovo šifrovaný USB Type-C1 flash disk Kingston IronKey Keypad 200C, ktorý používateľom zaistí bezpečnosť a pohodlie. Teraz  môžu pri používaní zariadení s USB-C dosiahnuť […]

15. augusta 2023

Koľko stojí zabezpečenie?

Nenakupujte, ale investujte

Pri kúpe bezpečnostného systému sa rozhodnutia často obmedzujú na cenu kamier, úložiska a inštalácie, no pri takomto prístupe to môže koncového používateľa postaviť pred veľké výzvy. Dohľadové systémy vydržia 5 až 20+ rokov, takže zhrnutie všetkých nákladových úvah na počiatočné náklady nezohľadňuje širší obraz.

6. augusta 2023

Odporúčané

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022