Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí. Deň Zeme má dlhú a bohatú históriu. Prvýkrát bol oslávený pred viac ako […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 21. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

Deň Zeme má dlhú a bohatú históriu. Prvýkrát bol oslávený pred viac ako päťdesiatimi rokmi v Spojených štátoch. Jeho iniciátorom bol v roku 1970 environmentálny aktivista a americký senátor z Wisconsinu Gaylord Nelson, s výraznou podporou amerických študentov. V tom istom roku si začala pripomínať Deň zeme aj Organizácia Spojených národov (OSN), ktorá zvolila ako dátum 21. marca – deň jarnej rovnodennosti. Pôvodne šlo o reakciu na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia spôsobené priemyselnou revolúciou, vojnou vo Vietname a nezodpovednou spotrebou a až do roku 1990 bol tento sviatok vnímaný prevažne ako „americký“. Až v roku 1990 došlo vďaka OSN k zjednoteniu rôznych iniciatív po celom svete a Deň Zeme sa presunul na 22. apríla. Sviatok sa stal skutočne medzinárodným a každý rok sa do akcií zapájalo viac a viac ľudí po celom svete.

Dnes je to globálna udalosť, ktorá si kladie za cieľ zvyšovať povedomie o klimatických zmenách, globalizácii, ochrane prírody a zdravej životospráve. V tento deň sa konajú akcie a podujatia, ktoré majú za cieľ ochranu prírody a zlepšenie životného prostredia, ako sú napr. ekologické čistenie miest, zveľaďovanie zelene, organizovanie procesov zameraných na recykláciu a podobne.

Téma pre rok 2023: „Investujme do našej planéty“

Táto téma nás vyzýva k väčšej zodpovednosti za stav našej planéty. Musíme ešte viac investovať do obnoviteľných zdrojov, recyklácie odpadu, ochrany biodiverzity, znižovania emisií skleníkových plynov a podpory environmentálnej výchovy a osvety.

Do programu sa môžete zapojiť rôznymi spôsobmi. Prispieť k ochrane Zeme môžete prostredníctvom rôznych dobrovoľníckych aktivít, ktoré sa konajú na celom území, no môžete si zorganizovať aj svoju vlastnú akciu s rodinou alebo priateľmi. Môžete poupratovať okolie svojho domu, alebo si urobiť výlet do prírody a zoberať so sebou vrece, do ktorého pozbierate drobný odpad, ktorý nájdete cestou a podobne.

V aktivitách, ktoré si pripomenieme 22. apríla by sme však mali pokračovať počas celého roka, pretože ide o naše životné prostredie, náš vzduch, ktorý dýchame, našu vodu, ktorú pijeme a prostredie, ktoré udržuje v rovnováhe prírodu a tým aj život na zemi.

Upgrade – cesta k zdravšej ekonomike

Udržateľnosť je kľúčovým pojmom súčasnosti vo svete, ktorý čelí rastúcim environmentálnym problémom. Je to dlhodobá stratégia, ktorá sa snaží udržiavať ekologickú, ekonomickú a sociálnu rovnováhu. Jednou z oblastí, v ktorej môžeme dosiahnuť udržateľnosť, je správa elektronických zariadení.

Áno, pomôcť planéte môžete napríklad aj tým, že nebudete zbytočne investovať do novej techniky, keď je tá stará ešte vyhovujúca. Napríklad také mobily alebo notebooky. Pred tromi rokmi počas pandémie veľa firiem nakúpilo zamestnancom nové počítače, aby mohli pracovať z domu. Ich životný cyklus sú obvykle 3 roky a ako dôvod na výmenu sa uvádza nedostatočná výdrž batérie, alebo slabý výkon.

Tieto problémy je pritom možné riešiť jednoduchou výmenou niekoľkých komponentov a za nepatrný zlomok ceny môžete notebook používať ďalšie 2-3 roky, kým bude naozaj technicky zastaraný, aby jeho výmena dávala väčší zmysel. Stačí dokúpiť novú batériu za niekoľko desiatok eur, aby mal trojročný notebook výdrž ako nový. Stačí upgradovať pamäť, príp. vymeniť disk za väčší, často výkonnejší, aby ste získali výkon, ktorý potrebujete. A aktuálne je na to ten najvhodnejší čas, pretože tieto komponenty sú cenovo naozaj veľmi nízko (napr. dvojica DDR4 modulov pre notebooky Kingston Fury s kapacitou 16 GB stojí menej ako 40€ a za jeden z najvýkonnejších terabajtových NVMe diskov Kingston KC3000  zaplatíte menej ako 80€ v koncových cenách s DPH).

Žiaľ nie každý notebook je možné upgradovať, pretože niektorí výrobcovia integrovali kľúčové komponenty priamo fyzicky na základnú dosku bez možnosti ich výmeny, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že aj staršie počítače majú väčšinou stále dostačujúci výkon pre dnešné aplikácie. Výnimkou sú možno len grafické stanice alebo hráčske počítače, kde však môžete upgradovať okrem výkonnejších a väčších RAM a SSD diskov aj grafickú kartu alebo procesor a dodať im tak potrebný výkon pre náročné grafické aplikácie.

 

EKO riešenie

Upgrade nie je len zodpovedným správaním sa voči životnému prostrediu, ale aj ekonomicky výhodným krokom. Upgrade má zmysel aj u serverov, kde je možné opäť výmenou niekoľkých komponentov za zlomok ceny nových zvýšiť výkon, či kapacitu tých aktuálnych. Tým, že predĺžite technike životnosť o  pár rokov ušetríte nemalé finančné prostriedky. Upgrade je skrátka EKOnomický, ale najmä EKOlogický. Je to jedna z ciest ako môžete priamo a pritom veľmi jednoducho pomôcť našej planéte.

#KingstonIsWithYou

Najnovšie

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024