TRENDY ROKU 2022

6 trendov, ktoré ovplyvnia bezpečnostný sektor

Rok 2022 už netrpezlivo prešľapuje za dverami a je ten správny čas zamyslieť sa nad budúcimi technologickými trendmi. Johan Paulsson, technický riaditeľ spoločnosti Axis Communications, uverejnil svoj každoročný výhľad trendov v bezpečnostnom sektore. Aj budúci rok bude naprieč všetkými témami rezonovať „dôvera“. V priebehu rokov sme už hovorili o dôvere vo využívanie získaných údajov, alebo o […]

Autor
Dátum zverejnenia 30. decembra 2021
Obsahuje nasledovné témy

Rok 2022 už netrpezlivo prešľapuje za dverami a je ten správny čas zamyslieť sa nad budúcimi technologickými trendmi. Johan Paulsson, technický riaditeľ spoločnosti Axis Communications, uverejnil svoj každoročný výhľad trendov v bezpečnostnom sektore.

Aj budúci rok bude naprieč všetkými témami rezonovať „dôvera“. V priebehu rokov sme už hovorili o dôvere vo využívanie získaných údajov, alebo o dôvere v bezpečnosť systémov. Vidíme, aké dôležité je zosúladiť prebiehajúce tempo technologických inovácií s budovaním dôvery vo využívanie nových technológií. Pohľad do roku 2022 nám ukazuje koľko zaujímavých technologických trendov môže byť v krátkom čase spojených s potrebou vybudovať dôveryhodný technologický ekosystém.

  1. Univerzálne prepojenie v hybridných prostrediach. Koncový používateľ už nevníma technologickú architektúru. Pretože je všetko „prepojené“, nezáleží na tom, či spracovanie a analytika prebiehajú priamo v zariadení, na lokálnom serveri alebo v cloude. „Prepojenie“ sa stalo štandardom, sme presvedčení, že väčšina dohľadových riešení bude napokon využívať hybridnú architektúru.
  2. Kybernetická bezpečnosť sa rodí zo zdravého skepticizmu. Vďaka pandémii COVID-19 a potrebe flexibilnejšej práce sa výrazne viac zariadení pripája na diaľku využívajúc verejný internet. Podpísaný firmvér, pravidelné aktualizácie, zabezpečené spúšťanie zariadení, šifrovanie dát a videa, alebo aj zabezpečená identita sa v zákazníckych riešeniach stanú nevyhnutnými a koncept Zero Trust siete bude novo vyžadovaným štandardom.
  3. Overenie pravosti všetkého. V dôsledku možnej manipulácie s videozáznamom a stále sofistikovanejším spôsobom ako možno vytvárať a falšovať realisticky vyzerajúci obraz, bude priamo do videa pridaný digitálny podpisu už v mieste a čase jeho zachytenia (hash = súčet v každej jednej snímke videa), čo by poskytlo jasný dôkaz, že dané video bolo vytvorené v konkrétnej kamere a že s ním ďalej nebolo manipulované. Je nevyhnutné vytvoriť štandard na zabezpečenie autenticity videozáznamov.
  4. AI sa stane etablovanou a akceptovanou technológiou (s príslušnými kontrolnými mechanizmami). AI sa stane súčasťou každého aspektu video dohľadu od konfigurácie kamier, cez vylepšenie obrazovej kvality, až po efektívne analýzy. Sme presvedčení, že technológia ako taká by nemala byť regulovaná, no mohli by sa regulovať prípady jej použitia. V oblasti video dohľadu vidíme iniciatívy, ktoré majú za cieľ podporiť implementáciu AI eticky a bez zaujatosti.
  5. COVID-19 ako katalyzátor. Pandémia vyústila aj do problémov v dodávateľskom reťazci. Čoraz viac organizácií sa vracia k myšlienke návrhu vlastných polovodičových systémov alebo systémov na čipe (SoC). Tento zdanlivo nový trend je však niečo, čo spoločnosť Axis so systémom ARTPEC robí už roky a očakávame, že navrhovanie vlastných SoC optimalizovaných pre konkrétne aplikácie bude využívať stále viac firiem.
  6. 5G si stále hľadá svoje miesto. Zatiaľ čo sa veľká časť 5G sústredí na zlepšenie výkonu sietí pre spotrebiteľské aplikácie, my vnímame ako oveľa zaujímavejšie nasadenie tejto technológie vo vznikajúcich súkromných 5G sieťach. Tieto siete ukazujú skutočný potenciál 5G pre riešenia video dohľadu z pohľadu veľkých zákazníkov, ktorí majú svoj biznis diverzifikovaný vo viacerých lokalitách a mohli by priniesť osobitné výhody najmä z hľadiska kybernetickej bezpečnosti.

Všetky trendy z pohľadu udržateľnosti

Dôležitú úlohu bude zohrávať aj udržateľnosť, ale tú už nemožno považovať za trend. Musí byť zakotvená vo všetkom, čo robíme. Všetko musí byť v súlade so znižovaním nášho vplyvu na životné prostredie a fungovaním etickým a dôveryhodným spôsobom.

Rok 2022 bude nepochybne ďalším fascinujúcim rokom, ktorý nebude bez výziev, ale prinesie aj významné príležitosti. Ako vždy sa naň dívame s optimizmom.

Najnovšie

ASUS oznámil Expert Series 2022 a najľahší 14" notebook pre firmy na svete

Najľahší 14-palcový biznis notebook na svete

Nové komplexné biznis portfólio obsahuje notebooky ExpertBook, stolné PC ExpertCenter,

mini PC, pracovné stanice a All-in-One počítače

11. augusta 2022

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Najpredávanejší rad IP kamier Axis sa rozrastá

Spoločnosť Axis Communications pridáva do svojho najpredávanejšieho radu kamier AXIS P14 dva nové modely vybavené najnovším SoC (systém na čipe) spoločnosti Axis a jednotkou hlbokého učenia (DLPU). Vďaka nej je možné používať inteligentné aplikácie s umelou inteligenciou priamo v koncovom zariadení. Kamery majú tzv. bullet design, sú určené na všestranné využitie a dodávajú sa s […]

21. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022