TRENDY ROKU 2022

6 trendov, ktoré ovplyvnia bezpečnostný sektor

Rok 2022 už netrpezlivo prešľapuje za dverami a je ten správny čas zamyslieť sa nad budúcimi technologickými trendmi. Johan Paulsson, technický riaditeľ spoločnosti Axis Communications, uverejnil svoj každoročný výhľad trendov v bezpečnostnom sektore. Aj budúci rok bude naprieč všetkými témami rezonovať „dôvera“. V priebehu rokov sme už hovorili o dôvere vo využívanie získaných údajov, alebo o […]

Autor
Dátum zverejnenia 30. decembra 2021
Obsahuje nasledovné témy

Rok 2022 už netrpezlivo prešľapuje za dverami a je ten správny čas zamyslieť sa nad budúcimi technologickými trendmi. Johan Paulsson, technický riaditeľ spoločnosti Axis Communications, uverejnil svoj každoročný výhľad trendov v bezpečnostnom sektore.

Aj budúci rok bude naprieč všetkými témami rezonovať „dôvera“. V priebehu rokov sme už hovorili o dôvere vo využívanie získaných údajov, alebo o dôvere v bezpečnosť systémov. Vidíme, aké dôležité je zosúladiť prebiehajúce tempo technologických inovácií s budovaním dôvery vo využívanie nových technológií. Pohľad do roku 2022 nám ukazuje koľko zaujímavých technologických trendov môže byť v krátkom čase spojených s potrebou vybudovať dôveryhodný technologický ekosystém.

  1. Univerzálne prepojenie v hybridných prostrediach. Koncový používateľ už nevníma technologickú architektúru. Pretože je všetko „prepojené“, nezáleží na tom, či spracovanie a analytika prebiehajú priamo v zariadení, na lokálnom serveri alebo v cloude. „Prepojenie“ sa stalo štandardom, sme presvedčení, že väčšina dohľadových riešení bude napokon využívať hybridnú architektúru.
  2. Kybernetická bezpečnosť sa rodí zo zdravého skepticizmu. Vďaka pandémii COVID-19 a potrebe flexibilnejšej práce sa výrazne viac zariadení pripája na diaľku využívajúc verejný internet. Podpísaný firmvér, pravidelné aktualizácie, zabezpečené spúšťanie zariadení, šifrovanie dát a videa, alebo aj zabezpečená identita sa v zákazníckych riešeniach stanú nevyhnutnými a koncept Zero Trust siete bude novo vyžadovaným štandardom.
  3. Overenie pravosti všetkého. V dôsledku možnej manipulácie s videozáznamom a stále sofistikovanejším spôsobom ako možno vytvárať a falšovať realisticky vyzerajúci obraz, bude priamo do videa pridaný digitálny podpisu už v mieste a čase jeho zachytenia (hash = súčet v každej jednej snímke videa), čo by poskytlo jasný dôkaz, že dané video bolo vytvorené v konkrétnej kamere a že s ním ďalej nebolo manipulované. Je nevyhnutné vytvoriť štandard na zabezpečenie autenticity videozáznamov.
  4. AI sa stane etablovanou a akceptovanou technológiou (s príslušnými kontrolnými mechanizmami). AI sa stane súčasťou každého aspektu video dohľadu od konfigurácie kamier, cez vylepšenie obrazovej kvality, až po efektívne analýzy. Sme presvedčení, že technológia ako taká by nemala byť regulovaná, no mohli by sa regulovať prípady jej použitia. V oblasti video dohľadu vidíme iniciatívy, ktoré majú za cieľ podporiť implementáciu AI eticky a bez zaujatosti.
  5. COVID-19 ako katalyzátor. Pandémia vyústila aj do problémov v dodávateľskom reťazci. Čoraz viac organizácií sa vracia k myšlienke návrhu vlastných polovodičových systémov alebo systémov na čipe (SoC). Tento zdanlivo nový trend je však niečo, čo spoločnosť Axis so systémom ARTPEC robí už roky a očakávame, že navrhovanie vlastných SoC optimalizovaných pre konkrétne aplikácie bude využívať stále viac firiem.
  6. 5G si stále hľadá svoje miesto. Zatiaľ čo sa veľká časť 5G sústredí na zlepšenie výkonu sietí pre spotrebiteľské aplikácie, my vnímame ako oveľa zaujímavejšie nasadenie tejto technológie vo vznikajúcich súkromných 5G sieťach. Tieto siete ukazujú skutočný potenciál 5G pre riešenia video dohľadu z pohľadu veľkých zákazníkov, ktorí majú svoj biznis diverzifikovaný vo viacerých lokalitách a mohli by priniesť osobitné výhody najmä z hľadiska kybernetickej bezpečnosti.

Všetky trendy z pohľadu udržateľnosti

Dôležitú úlohu bude zohrávať aj udržateľnosť, ale tú už nemožno považovať za trend. Musí byť zakotvená vo všetkom, čo robíme. Všetko musí byť v súlade so znižovaním nášho vplyvu na životné prostredie a fungovaním etickým a dôveryhodným spôsobom.

Rok 2022 bude nepochybne ďalším fascinujúcim rokom, ktorý nebude bez výziev, ale prinesie aj významné príležitosti. Ako vždy sa naň dívame s optimizmom.

Najnovšie

Voliteľný slot pre zámok Kensington predchádza fyzickej krádeži notebooku.

Navrhnuté pre flexibilnú prácu

Dynabook rozširuje rad notebookov Satellite Pro C50 o modely s procesormi AMD RYZEN™

19. januára 2022

Práca v open office a home office

Ako byť produktívnejší pomocou správne zvolených bezdrôtových slúchadiel

Pokiaľ vás zaujal titulok tohto článku, pravdepodobne pracujete väčšinu času pri počítači v miestach, kde na vás pôsobí rad rozptyľujúcich vplyvov. V otvorenej kancelárii môže byť často ťažké napísať aj jeden odsek textu, ak vnímate v pozadí pracovné hovory alebo smiech kolegov.

19. januára 2022

Čo prinesie nová generácia?

Smartfóny Huawei série P a ich líderstvo na poli mobilnej fotografie

Bude to už desať rokov od momentu, kedy Huawei prišiel na trh s novinkou medzi inteligentnými telefónmi, modelom Ascend P1. Už z názvu prvých modelov tohto radu, kedy „Ascend“ v preklade znamená „stúpať vysoko“, bolo jasné, že Huawei týmto otvoril kapitolu veľmi ambiciózneho radu mobilných telefónov.

19. januára 2022

Ocenenia CES Innovation Awards

Rekordný počet ocenení

ASUS a ROG získali rekordný počet ocenení CES 2022 Innovation Awards

18. januára 2022

Spolupráca spoločností Canon a Plockmatic

Kvalitné aplikácie s UV lakom

Spolupráca spoločností Canon a Plockmatic prináša riešenie pre UV LED lakovanie v spojení s tlačiarňami radu varioPRINT iX

18. januára 2022

Nové portfólio - nová úroveň

Inovácie spoločnosti ASUS

ASUS na výstave CES 2022 predstavil skladateľný notebook a ďalšie inovácie

12. januára 2022

Ponúka viac možností a funkcií aj pre ľavákov

Myš Logitech Signature M650

Spoločnosť Logitech prichádza s novou bezdrôtovou myšou Signature M650. Vďaka dvom rôznym veľkostiam a aj verzii pre ľavákov, ponúka lepšie pracovné podmienky pre oveľa väčšiu skupinu ľudí ako iné modely. Medzi jej hlavné prednosti patria rolovacie koliesko SmartWheel, takmer nepočuteľné tlačidlá s nastaviteľnými funkciami a veľmi praktický dizajn.

11. januára 2022

The Freestyle je unikátny projektor

Projektor The Freestyle

Samsung uvádza na trh prenosný projektor The Freestyle pre zábavu na ľubovoľnom mieste

11. januára 2022

Mojím poslaním je načúvať trhu

Head of Marketing pre Česko a Slovensko

Samsung vytvoril novú strategickú pozíciu Head of Marketing pre Česko a Slovensko, zastáva ju Martin Marek

11. januára 2022

Premietanie na strop

The Freestyle je určený predovšetkým pre generáciu Z a mileniálov

Samsung uvádza na trh prenosný projektor The Freestyle pre zábavu na ľubovoľnom mieste

7. januára 2022

Odporúčané

Vylepšená odolnosť proti nárazom

Hodinky Casio GA-2100SKE-7AER G-Shock Carbon Core Guard

Puzdro hodiniek má hrúbku iba 11,8 mm

18. decembra 2021

Dôležitá rola riadiaceho softvéru

Energetická istota pre dátové centrá od CyberPower

Benefitom riešenia od CyberPower je predovšetkým záruka, že pokiaľ dôjde k výpadku alebo poruche jednej UPS, druhá sa o zvyšnú záťaž postará.

29. novembra 2021

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

19. novembra 2021

Automatický záznam fotografií a videa

Malý, šikovný, používateľsky prívetivý fotoaparát

Canon predstavuje prvý smart fotoaparát, ktorý prinesie revolúciu do domáceho fotografovania. Prežite každý okamih naplno a nechajte PowerShot PX vytvárať vaše spomienky

28. októbra 2021

Mamibot EXVAC880 Wisor

Prestaňte strácať čas upratovaním a kúpte si kvalitný robotický vysávač

Upratovanie pre väčšinu ľudí nepatrí k obľúbeným činnostiam.

22. októbra 2021

Široké pokrytie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov?

14. októbra 2021

Dokonalé pokrytie domácnosti, firmy alebo záhrady

Užívajte internet bez obmedzenia prakticky všade

Prvý Wi-Fi mesh systém s VDSL a 4G pripojením má TP-Link

30. septembra 2021

Huawei prináša na Slovensko nový MateBook 14

Dotykový displej a skvelý výkon za menej ako tisícku

Spoločnosť Huawei uvádza na slovenský trh nového člena z rodiny notebookov, Huawei MateBook 14.

9. septembra 2021

Dotykové pero M-pen druhej generácie

Toto všetko prináša novinka Huawei MatePad 11

Prvý tablet s Harmony OS 2 prichádza na Slovensko

9. septembra 2021

5x gadgety (nielen) pre študentov

Návrat do všedných dní

Letné prázdniny sa definitívne skončili a preto je na čase oprášiť svoju „školskú výbavu“. Predstavíme vám zopár zaujímavých zariadení, ktoré vám pomôžu pri štúdiu, alebo aspoň trochu spríjemnia nadchádzajúce náročné školské obdobie.

2. septembra 2021