Predvianočné nákupy

Ako bezpečne vyriešiť vianočné darčeky bez následkov? 

Ľudia sa s príchodom predvianočných nákupov presúvajú do online priestoru čoraz intenzívnejšie. Nákup cez internet alebo využívanie mobilných aplikácií na komunikáciu je pohodlnejší a rýchlejší, má však svoje bezpečnostné riziká.

Autor
Dátum zverejnenia 6. decembra 2023
Obsahuje nasledovné témy

 

Ľudia sa s príchodom predvianočných nákupov presúvajú do online priestoru čoraz intenzívnejšie. Nákup cez internet alebo využívanie mobilných aplikácií na komunikáciu je pohodlnejší a rýchlejší, má však svoje bezpečnostné riziká. Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Ardaco sa 26,2 % ľudí vyjadrilo, že bezpečnosť komunikácie je pre nich menej dôležitá alebo úplne nerozhodujúca.

Podľa Asociácie mobilných operátorov sú čísla z prieskumu varovné.  „Nielen pre ľudí, ale aj pre nás a pre štát hrajú tieto čísla kľúčovú úlohu. Slovensko je v nelichotivom stave. Sme presvedčení, že spoločným úsilím potrebujeme výrazne podporovať digitálnu infraštruktúru na Slovensku, a to aj vzdelávaním v otázkach bezpečnosti, obzvlášť zraniteľných skupín.“

Z prieskumu tiež vyplynulo, že mladí ľudia vo veku 18-34 rokov najčastejšie používajú nezabezpečené aplikácie Facebook a Messenger (84 %), WhatsApp (55,3 %) a Instagram (47,3 %). Tým, že nie sú chránené a trávia na nich veľa času, sú ľudia častejšie vystavení podvodom a hrozbám. „Potrebujeme zabezpečiť, aby bola digitálna infraštruktúra v dobrej kondícii a ľudí neohrozovala. Chceme sa viac zaujímať o to, ako ľudí motivovať k tomu, aby svoju bezpečnosť považovali za prioritu,“ vyzýva ASMOS.

Nákupy v mobilných aplikáciách, na sociálnych sieťach a v e-shopoch vedú k zvýšenému impulzívnemu správaniu a odovzdaniu citlivých údajov podvodníkom. Asociácia mobilných operátorov Slovenska upozorňuje, že pred zvýšeným nárastom rôznych foriem zneužívania údajov a iných kyberútokov  sa treba dostatočne chrániť. Upozorňujú, že svoje správanie treba mať zodpovedne pod kontrolou, základom je používanie dostatočne silných a jedinečných hesiel, autorizácia platieb či dvojstupňové overenie prihlásenia. Pre správu hesiel je vhodné používať aplikáciu – password manager.

Spoločnosť Business Email Compromise (BEC) upozorňuje, že jednou z najvýnosnejších kategórií počítačovej kriminality zostávajú aj v tomto roku podvody, ktoré sú založené zvyčajne na phishingu – podsunutí odkazu na napodobeninu stránky, ktorá si vyžiada údaje o platobnom prostriedku užívateľa alebo požiada o schválenie falošnej transakcie.

Pri bežnom používaní internetu podľa Eurostatu až 40 % Slovákov nakupuje počas Vianoc cez internet nábytok a tovar do domácností a elektroniku kupuje cez internet až štvrtina ľudí. „Pri komoditách, ktoré sú finančne náročnejšie, môže byť takáto rana pre peňaženku bolestivá. Ešte bolestivejšie však je, že podvodníci zneužívajú nielen vaše peniaze, ale najmä údaje, ktoré majú omnoho vyššiu hodnotu.“ dodáva ASMOS.

Asociácia vydáva preto Pravidlá bezpečného používania internetu pri predvianočných nákupoch, ktoré si zopakujte pred každým nákupom cez mobil:

  1. Overte si, či nakupujete u oficiálneho predajcu značky alebo certifikovaného sprostredkovateľa.

Ak si nie ste istý, využite recenzie od predchádzajúcich zákazníkov alebo využite porovnávače cien. Overte si, či je adresa stránky správna a či sú stránky zabezpečené (https://) a používajú správny certifikát (je možné overiť napríklad cez ikonu zámku uvedenú naľavo od adresy stránky v prehliadači).

  1. Plaťte iba cez  platobnú bránu podporovanú vašou bankou.

Transakciu vždy overte u vašej banky, napríklad vo výpise transakcií v internet bankingu. V prípade pochybnosti v transakcii nepokračujte. Pre internetové platby môžete využívať aj virtuálne platobné karty, ktoré sú v ponuke viacerých bánk.

  1. Transakciu potvrďte autorizáciou iba vo vašej banke, nereagujte na neoverené e-maily – spamy.

Je potrebné kontrolovať adresy odosielateľa a súlad obsahu komunikácie najmä v prípade, ak obsah správy vzbudzuje podozrenie (gramatické chyby, nesprávne preklady, pokus o vyvolanie časovej tiesne alebo nátlaku, požiadavka na úhradu dodatočného poplatku napr. za doručenie alebo colné prejednanie, odkaz smeruje na zvláštne adresy). V prípade, ak správa vyzýva na pripojenie sa na stránky e-shopu, neklikať na zaslaný odkaz, ale zadať oficiálnu adresu obchodu do prehliadača samostatne. Takisto v žiadnom prípade nenechávajte svoje zariadenie nezablokované bez dozoru vo verejnom prostredí a po vykonaní nákupu sa hneď zo stránky odhláste.

  1. Nikde neuvádzajte vaše osobné údaje.

Na nákupy nepoužívajte verejnú Wi-Fi a v žiadnom prípade nepoužívajte nezabezpečenú Wi-Fi sieť. Ak potrebujete ponuku použiť ihneď, využite mobilné dáta.

  1. Ak vám niečo nesedí, jednoducho si ponuku odpustite alebo preverte u iného dodávateľa.

Rozvaha je v dobe neprehľadných ponúk na nezaplatenie. Zaujímajte sa o základy  bezpečnosti na internete a dbajte na ich dodržiavanie aj vo svojom okolí. Pýtajte sa najzraniteľnejších, svojich starých rodičov, detí, alebo tým, ktorí často podľahnú tlaku a ponúknite im svoju pomoc s nákupom.

 

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023