Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

Autor
Dátum zverejnenia 15. februára 2023
Obsahuje nasledovné témy

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný rovno celý nový počítač s novým procesorom, základnou doskou a novšou generáciou komponentov. Je tu však otázka – postaviť si nový počítač alebo si kúpiť už hotovú zostavu?Tá prvá možnosť (kúpa hotovej zostavy) je rýchla a relatívne bezpečná, no výber je obmedzený ponukou predajcov a musíte sa spoľahnúť na ich odporúčania. Druhá možnosť ponúka takmer nekonečné možnosti pri zostavovaní vlastného PC, kde si môžete zvoliť každý jeden komponent a vyladiť si celú zostavu presne podľa svojich predstáv – fyzicky aj vizuálne. Vyžaduje to trochu viac skúseností a aj viac času pri surfovaní po rôznych fórach, dolovaní informácií z recenzií a podobne, no rozhodne je to tá zábavnejšia cesta, pri ktorej bude výsledkom nielen nový vyladený počítač, ale zároveň vám to prinesie väčší pocit uspokojenia a vytvorí silnejší vzťah medzi hráčom a jeho novou mašinou.

Začína sa výberom CPU a MB

Prvým a zároveň najdôležitejším krokom je v oboch prípadoch výber základného hardvéru a to vás postaví pred ďalšiu otázku: chcem, aby v mojom novom PC bol procesor Intel alebo AMD? Samozrejme v hre je ešte aj Apple, ale to je samostatná kapitola a pokiaľ chcieť počítač na hry, nie je to tá najlepšia cesta. Pri výbere CPU je dobré si uvedomiť, že pokiaľ chcete stavať skutočne výkonný počítač, na ktorom pobežia vo vysokom rozlíšení aktuálne Triple A hry aj za tri-štyri roky, je dobré sledovať trendy a zvoliť si špičku dostupných technológií. A samozrejme ak plánujete procesor ešte trochu pretaktovať (čo je tá lacnejšia cesta k zvýšenie výkonu), musíte na to myslieť už pri výbere komponentov, pretože lacnejšie modely CPU majú uzamknutý násobič a nemožno ich ďalej pretaktovať. Platí tu jednoduché pravidlo – vyššia cena rovná sa vyšší výkon. Podľa procesoru sa ďalej vyberá základná doska (na nej je čipset a pätica pre konkrétny typ procesoru). Tá tiež určuje aké môžete použiť pamäte (aktuálne či to budú staršie DDR4 alebo novšie DDR5 – moduly majú iné rozmery, takže ich nemožno zameniť).

Základná doska musí byť 100% kompatibilná s daným modelom CPU. Určuje primárne možnosti nového PC ako sú dostupné porty a rozhrania, aké pamäte a disky môžete použiť, aké budú základné zvukové možnosti, ale aj možnosti pretaktovania a podobne. Niektoré funkcie je síce možné dodatočne rozširovať (napr. môžete dokúpiť lepšiu zvukovú kartu, alebo pomocou PCIe karty pridať slot pre nový disk, pridať nové USB porty, či sieťovú a Wi-Fi kartu), no pokiaľ nemáte dostatok voľných a rýchlych slotov, možnosti rozširovania budú značne obmedzené. To platí aj o výkone a možnostiach pre pretaktovanie, kde je potreba voliť kvalitnejšie základné dosky (ideálne modely určené pre gaming) s vylepšením napájania a tiež dobrým chladením čipov.

Chladič CPU sa vyberá podľa konkrétneho modelu. Pokiaľ chcete výkon nekupujte boxované cholery, ale voľte niečo výkonnejšie. Strednú triedu CPU uchladíte pomerne jednoducho, no pri výkonnejších procesoroch a špeciálne pri pretaktovaní je výkonné chladenie nesmierne dôležité. Rozdiel v chladiacom výkone medzi vzduchovým a bežne dostupným All-In-One
vodným chladením je minimálny.

Za kvalitný cooler zaplatíte zhruba rovnako a aj z pohľadu hlučnosti pri plnej záťaži tam veľký rozdiel nie je, pretože vodné chladenie využíva na rýchlejšie ochladzovanie radiátorov klasické veľké coolery, ktoré používajú aj vzduchové chladiče. Vodné chladenie však vyzerá v presklenej skrinke o čosi efektnejšie a vizuálne zaberá menej miesta, čo umožní napr. efektívnejší odvod tepla z iných komponentov (základná doska, disky, RAM alebo vzduchom chladená VGA). V oboch prípadoch si dopredu skontrolujte či máte pre chladiče dostatok miesta a špeciálne u vodného chladenia si overte aj možnosť montáže do vašej PC skrinky. Väčšina výrobcov dnes počíta s vodným chladením AIO, ale nie do každej skrinky je možné použiť 28 cm (2x 14x14cm), alebo 36 cm (3x 12×12 cm) chladič (paradoxne 42 cm (3x 14×14 cm) AIO vodné chladenie nainštalujete často jednoduchšie, ako 36 cm).

Disky a RAM

Čo sa týka pamätí RAM a diskov, je lepšie voliť takú základnú dosku, ktorá už bude podporovať rýchle pamäte DDR5 s nízkou latenciou, vysokou rýchlosťou prenosu dát a bude mať viac M.2 slotov pre vysokorýchlostné PCIe 4.0 NVMe SSD disky komunikujúce priamo s procesorom. Klasické SATA disky majú svoje obmedzenia a tak môžu byť v modernom PC dokonca veľkou brzdou, preto ich využívajte primárne len ako medium „pre archiváciu“ napr. pre hudbu, fotky alebo filmy.

Ako systémový aj pracovný disk je vhodné voliť čo najrýchlejší SSD, pretože sa to prejaví na celkovom výkone zostavy. Naším tipom sú NVMe disky Kingston KC3000 pre výkonné pracovné zostavy alebo Kingston Fury Renegade do herných PC, teda za predpokladu, že máte MB s podporou PCIe 4.0 NVMe. Tieto disky potom dosahujú rýchlosť prenosu dát okolo 7 tisíc MB/s, zatiaľ čo limit pre staršie SATA SSD je niekde okolo 500 MB/s (Kingston A400 alebo legendárny KC600). Samozrejme nezabúdajte na chladenie, pretože s vyšším výkonom sa komponenty viac zahrievajú a pri istej teplote sa môžu aktivovať ochranné mechanizmy, ktoré automaticky znížia výkon. Chladiče aj pre NVMe disky dnes bývajú u herných zostáv súčasťou základnej dosky.

V bežných moderných „kancelárskych“ počítačoch si ale vystačíte aj s NVMe diskami Kingston NV2, ktoré majú oproti KC3000 zhruba polovičný výkon (rýchlosť je tu 3.500 MB/s (čítanie) a 2.500 MB/s (zápis)) a nepotrebujú dodatočné chladenie.

Akú zvoliť kapacitu?

Čo sa týka kapacity, voľného miesta nikdy nie je dosť, no netreba to hnať do extrémov. Za základ sa dnes považuje disk s kapacitou 1 TB, ako optimálnu veľkosť Vám ale odporúčame 2 TB disk. Základné dosky dnes majú bežne 2-3 sloty pre NVMe/M.2 disky, takže máte priestor pre prípadný veľmi jednoduchý upgrade. V prípade potreby je možné pridať aj ďalšie SATA disky (mechanické veľkokapacitné, alebo výkonnejšie SATA SSD), no tieto disku sú pomalšie a využívajte ich preto optimálne ako záložné médiá pre väčšie dáta.

Pamäťové moduly sa používajú v pároch, takže je vhodné kupovať ich v setoch po dvoch alebo štyroch moduloch (základné dosky majú bežne 2 alebo 4 sloty RAM). Minimom pre pohodlný chod PC sú dnes 2×4 GB, no rozumná kapacita je 16 GB (2×8 GB) prípadne u výkonnejších zostáva 32 GB. Viac RAM Vám dovolí zvýšiť FPS v hrách, mať otvorených viac kariet v internetovom prehliadači, alebo využívať viac aplikácií na pozadí Windows, čo oceníte napr. pri streamovaní hier.

DDR5: EXPO vs XMP
Pamäťové moduly pre nastavenie automatického časovania a taktovacej frekvencie používajú preddefinované profily a preto vaša základná doska potrebuje správne a kompatibilné moduly. S príchodom DDR5 sa žiaľ svet rozdelil na dva tábory – pre Intel existujú profily XMP a pre AMD profily označené ako EXPO. Všeobecne nie sú kompatibilné, no záleží aj na konkrétnych výrobcoch, pretože napríklad moduly Kingston FURY certifikované pre AMD EXPO fungujú na oboch platformách (AMD aj Intel) a rovnako tak moduly FURY s Intel certifikáciou XMP fungujú aj na všetkých hlavných základných doskách založených na platforme AMD. Kingston je jedným z kľúčových výrobcov a ich pamäťové moduly sa preto používajú na testovanie pri vývoji nových základných dosiek u všetkých hlavných výrobcov. Ak si však chcete byť stopercentne istý aké pamäťové moduly môžete použiť vo svojej základnej doske, najlepšie bude skontrolovať zoznam QVL (overených výrobcov) na webových stránkach výrobcov základných dosiek. Samozrejme odporúča sa kúpiť certifikované moduly DDR5 s XMP certifikáciou pre platformu Intel a EXPO certifikované moduly pre platformu AMD.

Grafická karta

Ďalším krokom je výber grafickej karty, kde je opäť dichotómia výberu – Radeon (teda AMD) verzus NVIDIA. Nové grafiky Intel sa zatiaľ veľmi nepredviedli a ich výkon je pod úrovňou základných modelov Radeon a NVIDIA (vhodné snáď len pre kanceláriu a multimediálne centrá), preto im zatiaľ netreba venovať pozornosť. Voľba VGA závisí na osobných prioritách a cenových možnostiach. V súčasnosti je grafických kariet na trhu relatívny dostatok a k dispozíci sú už veľmi rozumné kúsky v pomere cena/výkon.

Grafická karta je jedným z komponentov, ktoré sa veľmi jednoducho a rýchlo dajú vymeniť, takže ak časom pocítite, že by ste uživili aj niečo výkonnejšie, nie je problém vymeniť starú za novú. Nezabudnite si len overiť, či máte pre novú VGA dostatočne výkonný zdroj, pretože práve výkonná grafika je energeticky veľmi nenásytný komponent.

Skrinka a zdroj

Keď už máme základný hardvér pokope, treba začať počítať energetickú spotrebu a podľa nej vybrať vhodný zdroj. Oplatí sa pritom počítať minimálne s 25 až 33 percentnou rezervou smerom nahor (aj pre prípadný neskorší upgrade). Je nutné pamätať na to, že niektoré komponenty, predovšetkým teda grafické karty, môžu chcieť špeciálne napájanie priamo zo zdroja a je nutné mať pre ne výkonnejší zdroj. Všeobecne platí, že pre základný počítač stačí zdroj do 550W (resp. slabší herný PC 650W-750W), pre trochu lepší herný počítač (procesor i7 a stredne výkonná grafika) postačí 750-850W zdroj a pre výkonnejší počítač (najvýkonnejší procesor i9 a výkonná grafika) budete potrebovať zdroj s výkonom vyšším ako 1000 Wattov. Podľa veľkosti základnej dosky a typu zdroja je potom potrebné vybrať skrinku (case), do ktorej sa všetko bezpečne ukryje. V prípade, že chcete, aby počítač slúžil aj ako ozdoba miestnosti je dobré vybrať case s presklenými bočnicami, ktoré odhalia možné svetelné efekty, prípadne rovno s RGB coolermi. Farebne zažiariť môže grafika, vetráky chladenia, káble, ale napríklad aj moduly pamätí RAM (pokiaľ ste si teda kúpili pamäte s RGB podsvietením).

Pred objednaním všetkého je vhodné použiť niektoré webové nástroje na overenie kompatibility kľúčových komponentov (napr. https://www.kingston.com/unitedkingdom/en/configurator), ktoré Vám pomôžu skontrolovať vzájomnú kompatibilitu, prípadne odporučia vhodné komponenty na základe zvolenej základnej dosky.
Pre samotnú stavbu PC je dobré si vyhradiť dostatok času a pokiaľ to robíte po prvýkrát mať k dispozícii YouTube a manuály, prípadne skúsenejšieho kamaráta, ktorý poradí čo a ako.
Častou chybou je napr. nesprávne osadenie dvoch pamätových modulov keď máte k dispozícii až 4 sloty. Práve na to slúži pribalených manuál, kde je všetko popísané a doplnené aj obrázkami.
Možnosťou je tiež využiť službu predajcu hardvéru a nechať si zmontovať váš počítač priamo ich technikom, ale to nie je tá správna zábava a je to skoro ako kúpa hotovej zostavy.

Je lepšia hotovka, či skladačka?

Ako sme spomínali v úvode, v prípade, že sa chcete hrať čo najskôr a mať s počítačom minimum starostí, môžete si kúpiť niektorú z hotových zostáv, ktoré ponúka dnešný trh. Výhodou tohto riešenia je, že kupujúci nemusí nič moc riešiť – jednoducho si vyberie počítač s výkonom (a vzhľadom) blížiacim sa jeho potrebám a zostavu objedná ako celok. Nový majiteľ má istotu, že komponenty v novom PC by mali byť plne kompatibilné a jednoduchá je tiež záruka, respektíve vybavenie prípadnej reklamácie. Nevýhodou je obmedzená ponuka. Nemôžete si svoj počítač po vzhľadovej alebo výkonnostnej stránke sami doladiť a hotové zostavy bývajú v celkovom súčte často drahšie ako jednotlivé komponenty, aj keď sa k cene priráta niečo za zostavenie komponentov.

Pri výbere zostavy je dobré skontrolovať, či v nej nie je niektorý zo starších komponentov, ktorých sa chce výrobca týmto spôsobom zbaviť (skladové zásoby). Aj v tomto prípade je teda dobré poznať súčasné trendy na hardvérovej scéne a podľa nich vyberať svoje nové PC.


redakcia z materiálov spoločnosti Kingston #KingstonIsWithYou

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023