Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

Autor
Dátum zverejnenia 15. februára 2023
Obsahuje nasledovné témy

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný rovno celý nový počítač s novým procesorom, základnou doskou a novšou generáciou komponentov. Je tu však otázka – postaviť si nový počítač alebo si kúpiť už hotovú zostavu?Tá prvá možnosť (kúpa hotovej zostavy) je rýchla a relatívne bezpečná, no výber je obmedzený ponukou predajcov a musíte sa spoľahnúť na ich odporúčania. Druhá možnosť ponúka takmer nekonečné možnosti pri zostavovaní vlastného PC, kde si môžete zvoliť každý jeden komponent a vyladiť si celú zostavu presne podľa svojich predstáv – fyzicky aj vizuálne. Vyžaduje to trochu viac skúseností a aj viac času pri surfovaní po rôznych fórach, dolovaní informácií z recenzií a podobne, no rozhodne je to tá zábavnejšia cesta, pri ktorej bude výsledkom nielen nový vyladený počítač, ale zároveň vám to prinesie väčší pocit uspokojenia a vytvorí silnejší vzťah medzi hráčom a jeho novou mašinou.

Začína sa výberom CPU a MB

Prvým a zároveň najdôležitejším krokom je v oboch prípadoch výber základného hardvéru a to vás postaví pred ďalšiu otázku: chcem, aby v mojom novom PC bol procesor Intel alebo AMD? Samozrejme v hre je ešte aj Apple, ale to je samostatná kapitola a pokiaľ chcieť počítač na hry, nie je to tá najlepšia cesta. Pri výbere CPU je dobré si uvedomiť, že pokiaľ chcete stavať skutočne výkonný počítač, na ktorom pobežia vo vysokom rozlíšení aktuálne Triple A hry aj za tri-štyri roky, je dobré sledovať trendy a zvoliť si špičku dostupných technológií. A samozrejme ak plánujete procesor ešte trochu pretaktovať (čo je tá lacnejšia cesta k zvýšenie výkonu), musíte na to myslieť už pri výbere komponentov, pretože lacnejšie modely CPU majú uzamknutý násobič a nemožno ich ďalej pretaktovať. Platí tu jednoduché pravidlo – vyššia cena rovná sa vyšší výkon. Podľa procesoru sa ďalej vyberá základná doska (na nej je čipset a pätica pre konkrétny typ procesoru). Tá tiež určuje aké môžete použiť pamäte (aktuálne či to budú staršie DDR4 alebo novšie DDR5 – moduly majú iné rozmery, takže ich nemožno zameniť).

Základná doska musí byť 100% kompatibilná s daným modelom CPU. Určuje primárne možnosti nového PC ako sú dostupné porty a rozhrania, aké pamäte a disky môžete použiť, aké budú základné zvukové možnosti, ale aj možnosti pretaktovania a podobne. Niektoré funkcie je síce možné dodatočne rozširovať (napr. môžete dokúpiť lepšiu zvukovú kartu, alebo pomocou PCIe karty pridať slot pre nový disk, pridať nové USB porty, či sieťovú a Wi-Fi kartu), no pokiaľ nemáte dostatok voľných a rýchlych slotov, možnosti rozširovania budú značne obmedzené. To platí aj o výkone a možnostiach pre pretaktovanie, kde je potreba voliť kvalitnejšie základné dosky (ideálne modely určené pre gaming) s vylepšením napájania a tiež dobrým chladením čipov.

Chladič CPU sa vyberá podľa konkrétneho modelu. Pokiaľ chcete výkon nekupujte boxované cholery, ale voľte niečo výkonnejšie. Strednú triedu CPU uchladíte pomerne jednoducho, no pri výkonnejších procesoroch a špeciálne pri pretaktovaní je výkonné chladenie nesmierne dôležité. Rozdiel v chladiacom výkone medzi vzduchovým a bežne dostupným All-In-One
vodným chladením je minimálny.

Za kvalitný cooler zaplatíte zhruba rovnako a aj z pohľadu hlučnosti pri plnej záťaži tam veľký rozdiel nie je, pretože vodné chladenie využíva na rýchlejšie ochladzovanie radiátorov klasické veľké coolery, ktoré používajú aj vzduchové chladiče. Vodné chladenie však vyzerá v presklenej skrinke o čosi efektnejšie a vizuálne zaberá menej miesta, čo umožní napr. efektívnejší odvod tepla z iných komponentov (základná doska, disky, RAM alebo vzduchom chladená VGA). V oboch prípadoch si dopredu skontrolujte či máte pre chladiče dostatok miesta a špeciálne u vodného chladenia si overte aj možnosť montáže do vašej PC skrinky. Väčšina výrobcov dnes počíta s vodným chladením AIO, ale nie do každej skrinky je možné použiť 28 cm (2x 14x14cm), alebo 36 cm (3x 12×12 cm) chladič (paradoxne 42 cm (3x 14×14 cm) AIO vodné chladenie nainštalujete často jednoduchšie, ako 36 cm).

Disky a RAM

Čo sa týka pamätí RAM a diskov, je lepšie voliť takú základnú dosku, ktorá už bude podporovať rýchle pamäte DDR5 s nízkou latenciou, vysokou rýchlosťou prenosu dát a bude mať viac M.2 slotov pre vysokorýchlostné PCIe 4.0 NVMe SSD disky komunikujúce priamo s procesorom. Klasické SATA disky majú svoje obmedzenia a tak môžu byť v modernom PC dokonca veľkou brzdou, preto ich využívajte primárne len ako medium „pre archiváciu“ napr. pre hudbu, fotky alebo filmy.

Ako systémový aj pracovný disk je vhodné voliť čo najrýchlejší SSD, pretože sa to prejaví na celkovom výkone zostavy. Naším tipom sú NVMe disky Kingston KC3000 pre výkonné pracovné zostavy alebo Kingston Fury Renegade do herných PC, teda za predpokladu, že máte MB s podporou PCIe 4.0 NVMe. Tieto disky potom dosahujú rýchlosť prenosu dát okolo 7 tisíc MB/s, zatiaľ čo limit pre staršie SATA SSD je niekde okolo 500 MB/s (Kingston A400 alebo legendárny KC600). Samozrejme nezabúdajte na chladenie, pretože s vyšším výkonom sa komponenty viac zahrievajú a pri istej teplote sa môžu aktivovať ochranné mechanizmy, ktoré automaticky znížia výkon. Chladiče aj pre NVMe disky dnes bývajú u herných zostáv súčasťou základnej dosky.

V bežných moderných „kancelárskych“ počítačoch si ale vystačíte aj s NVMe diskami Kingston NV2, ktoré majú oproti KC3000 zhruba polovičný výkon (rýchlosť je tu 3.500 MB/s (čítanie) a 2.500 MB/s (zápis)) a nepotrebujú dodatočné chladenie.

Akú zvoliť kapacitu?

Čo sa týka kapacity, voľného miesta nikdy nie je dosť, no netreba to hnať do extrémov. Za základ sa dnes považuje disk s kapacitou 1 TB, ako optimálnu veľkosť Vám ale odporúčame 2 TB disk. Základné dosky dnes majú bežne 2-3 sloty pre NVMe/M.2 disky, takže máte priestor pre prípadný veľmi jednoduchý upgrade. V prípade potreby je možné pridať aj ďalšie SATA disky (mechanické veľkokapacitné, alebo výkonnejšie SATA SSD), no tieto disku sú pomalšie a využívajte ich preto optimálne ako záložné médiá pre väčšie dáta.

Pamäťové moduly sa používajú v pároch, takže je vhodné kupovať ich v setoch po dvoch alebo štyroch moduloch (základné dosky majú bežne 2 alebo 4 sloty RAM). Minimom pre pohodlný chod PC sú dnes 2×4 GB, no rozumná kapacita je 16 GB (2×8 GB) prípadne u výkonnejších zostáva 32 GB. Viac RAM Vám dovolí zvýšiť FPS v hrách, mať otvorených viac kariet v internetovom prehliadači, alebo využívať viac aplikácií na pozadí Windows, čo oceníte napr. pri streamovaní hier.

DDR5: EXPO vs XMP
Pamäťové moduly pre nastavenie automatického časovania a taktovacej frekvencie používajú preddefinované profily a preto vaša základná doska potrebuje správne a kompatibilné moduly. S príchodom DDR5 sa žiaľ svet rozdelil na dva tábory – pre Intel existujú profily XMP a pre AMD profily označené ako EXPO. Všeobecne nie sú kompatibilné, no záleží aj na konkrétnych výrobcoch, pretože napríklad moduly Kingston FURY certifikované pre AMD EXPO fungujú na oboch platformách (AMD aj Intel) a rovnako tak moduly FURY s Intel certifikáciou XMP fungujú aj na všetkých hlavných základných doskách založených na platforme AMD. Kingston je jedným z kľúčových výrobcov a ich pamäťové moduly sa preto používajú na testovanie pri vývoji nových základných dosiek u všetkých hlavných výrobcov. Ak si však chcete byť stopercentne istý aké pamäťové moduly môžete použiť vo svojej základnej doske, najlepšie bude skontrolovať zoznam QVL (overených výrobcov) na webových stránkach výrobcov základných dosiek. Samozrejme odporúča sa kúpiť certifikované moduly DDR5 s XMP certifikáciou pre platformu Intel a EXPO certifikované moduly pre platformu AMD.

Grafická karta

Ďalším krokom je výber grafickej karty, kde je opäť dichotómia výberu – Radeon (teda AMD) verzus NVIDIA. Nové grafiky Intel sa zatiaľ veľmi nepredviedli a ich výkon je pod úrovňou základných modelov Radeon a NVIDIA (vhodné snáď len pre kanceláriu a multimediálne centrá), preto im zatiaľ netreba venovať pozornosť. Voľba VGA závisí na osobných prioritách a cenových možnostiach. V súčasnosti je grafických kariet na trhu relatívny dostatok a k dispozíci sú už veľmi rozumné kúsky v pomere cena/výkon.

Grafická karta je jedným z komponentov, ktoré sa veľmi jednoducho a rýchlo dajú vymeniť, takže ak časom pocítite, že by ste uživili aj niečo výkonnejšie, nie je problém vymeniť starú za novú. Nezabudnite si len overiť, či máte pre novú VGA dostatočne výkonný zdroj, pretože práve výkonná grafika je energeticky veľmi nenásytný komponent.

Skrinka a zdroj

Keď už máme základný hardvér pokope, treba začať počítať energetickú spotrebu a podľa nej vybrať vhodný zdroj. Oplatí sa pritom počítať minimálne s 25 až 33 percentnou rezervou smerom nahor (aj pre prípadný neskorší upgrade). Je nutné pamätať na to, že niektoré komponenty, predovšetkým teda grafické karty, môžu chcieť špeciálne napájanie priamo zo zdroja a je nutné mať pre ne výkonnejší zdroj. Všeobecne platí, že pre základný počítač stačí zdroj do 550W (resp. slabší herný PC 650W-750W), pre trochu lepší herný počítač (procesor i7 a stredne výkonná grafika) postačí 750-850W zdroj a pre výkonnejší počítač (najvýkonnejší procesor i9 a výkonná grafika) budete potrebovať zdroj s výkonom vyšším ako 1000 Wattov. Podľa veľkosti základnej dosky a typu zdroja je potom potrebné vybrať skrinku (case), do ktorej sa všetko bezpečne ukryje. V prípade, že chcete, aby počítač slúžil aj ako ozdoba miestnosti je dobré vybrať case s presklenými bočnicami, ktoré odhalia možné svetelné efekty, prípadne rovno s RGB coolermi. Farebne zažiariť môže grafika, vetráky chladenia, káble, ale napríklad aj moduly pamätí RAM (pokiaľ ste si teda kúpili pamäte s RGB podsvietením).

Pred objednaním všetkého je vhodné použiť niektoré webové nástroje na overenie kompatibility kľúčových komponentov (napr. https://www.kingston.com/unitedkingdom/en/configurator), ktoré Vám pomôžu skontrolovať vzájomnú kompatibilitu, prípadne odporučia vhodné komponenty na základe zvolenej základnej dosky.
Pre samotnú stavbu PC je dobré si vyhradiť dostatok času a pokiaľ to robíte po prvýkrát mať k dispozícii YouTube a manuály, prípadne skúsenejšieho kamaráta, ktorý poradí čo a ako.
Častou chybou je napr. nesprávne osadenie dvoch pamätových modulov keď máte k dispozícii až 4 sloty. Práve na to slúži pribalených manuál, kde je všetko popísané a doplnené aj obrázkami.
Možnosťou je tiež využiť službu predajcu hardvéru a nechať si zmontovať váš počítač priamo ich technikom, ale to nie je tá správna zábava a je to skoro ako kúpa hotovej zostavy.

Je lepšia hotovka, či skladačka?

Ako sme spomínali v úvode, v prípade, že sa chcete hrať čo najskôr a mať s počítačom minimum starostí, môžete si kúpiť niektorú z hotových zostáv, ktoré ponúka dnešný trh. Výhodou tohto riešenia je, že kupujúci nemusí nič moc riešiť – jednoducho si vyberie počítač s výkonom (a vzhľadom) blížiacim sa jeho potrebám a zostavu objedná ako celok. Nový majiteľ má istotu, že komponenty v novom PC by mali byť plne kompatibilné a jednoduchá je tiež záruka, respektíve vybavenie prípadnej reklamácie. Nevýhodou je obmedzená ponuka. Nemôžete si svoj počítač po vzhľadovej alebo výkonnostnej stránke sami doladiť a hotové zostavy bývajú v celkovom súčte často drahšie ako jednotlivé komponenty, aj keď sa k cene priráta niečo za zostavenie komponentov.

Pri výbere zostavy je dobré skontrolovať, či v nej nie je niektorý zo starších komponentov, ktorých sa chce výrobca týmto spôsobom zbaviť (skladové zásoby). Aj v tomto prípade je teda dobré poznať súčasné trendy na hardvérovej scéne a podľa nich vyberať svoje nové PC.


redakcia z materiálov spoločnosti Kingston #KingstonIsWithYou

Najnovšie

Spoľahlivá detekcia bez ohľadu na viditeľnosť

Nový sieťový radar AXIS D2210-VE

Nový 60GHz radar Axis zvládne monitoring dopravy a pohybu v oblasti

4. októbra 2023

Prvá jesenná novinka Bose na slovenskom trhu

Bose QuietComfort Headphones

Kalendárny príchod jesene sa tento rok takmer presne zišiel s oznámením noviniek spoločnosti Bose. Prvá z nich, ktorá bude v ČR a na Slovensku dostupná už 10. októbra, sú slúchadlá Bose QuietComfort Headphones, na trhu postupne nahradia populárny model QC 45. Novinka si zachováva nezameniteľný ikonický dizajn, ktorý tvoril históriu slúchadiel s aktívnym potlačením okolitých […]

27. septembra 2023

Kvalitný zvuk, výdrž až 9 hodín a cena pod 50 eur

Bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds SE 2

Spoločnosť Huawei nedávno uviedla na náš trh nové slúchadlá FreeBuds SE 2, najnovší prírastok do rodiny bezdrôtových slúchadiel kategórie TWS (True Wireless Stereo – skutočne bezdrôtové slúchadlá).

27. septembra 2023

Ľahký kompaktný notebook

Najnovší Pavilion Plus 14 a Pavilion Plus 16[

Spoločnosť HP predstavuje najnovší 14-palcový notebook HP Pavilion Plus a úplne nový 16-palcový notebook HP Pavilion Plus.

27. septembra 2023

ASUS predstavuje ExpertBook B9 OLED

Najľahší 14″ biznisový OLED notebook na svete, bez uhlíkovej stopy, a pritom s vojenskou odolnosťou a zabezpečením a prvkami umelej inteligencie

27. septembra 2023

Predstavujeme prvý prenosný herný monitor AOC GAMING 16G3.

Hrajte na cestách s novým monitorom AOC GAMING 16G3: kraľujte každej hre s výrazným IPS panelom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz

27. septembra 2023

Mercusys MR60X

Nový router s podporou Wi-Fi 6 pre širšiu, silnejšiu a priepustnejšiu sieť

Výrobca sieťových zariadení Mercusys prichádza na slovenský trh s úplne novým routerom s podporou štandardu Wi-Fi 6. Jednotka MR60X umožňuje efektívne pripojiť viac zariadení súčasne a zároveň rozšíriť dosah siete so zachovaním rýchlych a kvalitných dátových prenosov.

27. septembra 2023

TP-Link Tapo C520WS

Bezpečnostná Wi-Fi kamera s precíznym nočným snímaním

Šikovný AI režim dokáže rozpoznávať osoby, domácich miláčikov či vozidlá.

27. septembra 2023

Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu

Huawei Watch GT 4

Huawei Watch GT 4: Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu Počas celého života si budujeme rutiny. Chodíme do školy a do práce, trénujeme vo fitness centrách, a neustále hľadáme nové, zdravšie spôsoby, ako sa stravovať. Nájsť zdravú rovnováhu medzi týmito aktivitami však nie je ľahká úloha. Aby sme si vybudovali vyvážený zdravý životný štýl, […]

26. septembra 2023

Kingston IronKey D500S

Kingston rozširuje ochranu mobilných dát o zabezpečenie na armádnej úrovni

Kingston Digital Europe Co LLP uvádza na trh Best-in-Class šifrované USB flash disky Kingston IronKey D500S, s hardvérovým šifrovaním na armádnej úrovni pre zabezpečenie tranzitu utajovaných dát. D500S má certifikát FIPS 140-3 Level 3 (v procese schvaľovania) s novými vylepšeniami od inštitútu NIST, ktoré pre vládne a vojenské použitie vyžadujú zabezpečený upgrade mikroprocesorov pre ešte silnejšiu […]

14. septembra 2023

Odporúčané

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022