Deväť z desiatich školákov hrá každý deň

Ako na spoločné hranie rodičov s deťmi

Pri počítačovej hre nájdete prakticky všetkých školákov, a aj štyroch z piatich rodičov, spolu si ale zahrá len polovica rodín

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 12. októbra 2022
Obsahuje nasledovné témy

• Deväť z desiatich školákov hrá počítačové hry každý deň
• Pustite hry do obývačky, dostanete sa k deťom bližšie, radí psychológ Michal Božík

Prakticky všetky školopovinné deti hrajú počítačové hry a hrajú ich aj štyria z piatich rodičov. Napriek tomu len polovica si zahrá spolu s deťmi. A ako vyplýva z online prieskumu, ktorý v lete na platforme Instant Research medzi piatimi stovkami rodín vykonal výrobca herných periférií HyperX, len necelá 2% detí má počítačové hry úplne zakázané.

„Vidím rád, že rodičia nezakazujú počítačové hry paušálne, ale premýšľajú nad tým, ku ktorým hrám deti pustia,“ komentuje výsledky psychológ Michal Božík z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave.

Aj ďalšie výsledky ukazujú, že rodičia berú videohry ako súčasť detského sveta, do ktorého sa tiež radi pozrú.
Rodičia už deti od počítačov a hier neodháňajú. Pre skoro polovicu rodičov, ktorí s deťmi hrajú, je to ďalší spôsob, ako spolu tráviť čas, 38 percent baví rovnaké hry, pätina rodičov ho berie ako sondu do života svojho dieťaťa.

Neznamená to, že by rezignovali na rodičovský dohľad. Ako odpovedali v prieskume, považujú hry za súčasť dnešného detstva, oceňujú, že sa tým deti učia ovládať počítač, berú hranie ako odpočinok, ale na druhú stranu si uvedomujú, že sa deti kvôli počítačom málo hýbu a odvádza ich to od povinností.
„Rodiči už sa stala generácia, ktorá berie počítačové hry ako súčasť života a ocenia aj ich edukatívnu funkciu,“ dopĺňa Michal Božík. „Všeobecne je interaktivita pravdepodobne najdôležitejším prvkom, ktorý odlišuje videohry od ostatných médií. Napríklad videohrou sa dá najlepšie učiť tie veci, kde je nutný zážitok: rôzne silné morálne alebo emocionálne príbehy ako ich poznáme napríklad z dejepisu.“
Je vidieť, že rodičia už sú z generácie, ktoré s počítačovými hrami vyrástli. Ostatne len pätina rodičov počítačovej hry vôbec nehrá (22% mamičiek, 17% oteckov).

Deväť z desiatich školákov hrá každý deň
Drvivú väčšinu školákov nájdete pri počítači alebo tablete každý deň, pätina detí dokonca hraním strávi denne viac ako 2 hodiny. 8 percent detí má na hranie vyhradený víkend.
Pritom iba dve tretiny rodičov zaujíma, čo si dieťa na telefón alebo počítač sťahuje, aké hry hrá. Obmedzujú aj to, kde sa deti hrajú – väčšina detí hrá hry v izbičke, len 2 percentá sa môžu hrať v škole, 6 % na toalete.
„Rodičia najmä menších detí by mali zvážiť, či by nebolo lepšie, aby deti hrali počítačové hry v spoločných priestoroch. Dôvodov je niekoľko. Po prvé preto, aby im rodičia mohli poradiť, aj aby deti videli, že spoločná hra môže byť zábavná alebo že sa môže odohrávať v spoločnom priestore. A v neposlednom rade, aby mal rodič prehľad a istotu, že dieťa nehrá niečo, čo je pre neho nevhodné. Okrem toho sa rodič môže dozvedieť veľa o správaní dieťaťa a môže tomu prispôsobiť diskusiu s dieťaťom, stanoviť pravidlá,“ odporúča Michal Božík.

Ako na spoločné hranie?
Spoločné hranie, aj keď ide o počítačové hry, môže byť cesta do detskej duše. Chápe to tak pätina rodičov. A skoro polovica rodičov s dieťaťom hrá, najčastejšie s tými najmladšími, ale nevzdávame to ani so školákmi a tínedžermi. Štvrtina rodičov si nájde chvíľku každý deň, aspoň cez víkend si s deťmi zahrá zahrá 37 %, niekoľkokrát týždenne ďalších 14 %. Najradšej hrajú budovateľské hry ako Minecraft a Farming Simulator.
Prekvapivo na druhom mieste sú akčné hry, silne zastúpená je komunita World of Tanks a World of Warships. Na treťom mieste to sú vedľa seba RPG (hry na hrdinov), športové (NHL, FIFA…) a hry vedomostné (často boli menované hry ČT Déčko).

Ako na spoločné hranie radí aj Mikoláš Tuček, dlhoročný šéfredaktor časopisu Score, bývalý moderátor programu RE-PLAY a hlavne otec rodiny: „Čas strávený s deťmi považujem za ten najlepší, ale mal by to byť tzv. quality time – teda nie, že vedľa seba sedíte na gauči a každý si rieši na mobile svoje, ale skutočne niečo robíte dohromady. Pre súčasnú generáciu môžu byť takýmto spojivom samozrejme aj počítačové hry, a aj keď to možno bude chcieť zo začiatku menšiu trpezlivosť (z oboch strán), rozhodne je to jedna z tých dobrých ciest a odporúčam skúsiť.“
A veď nakoniec, ak si myslí rodič ze to zvládne fyzicky, stačí ak si zaobstará  doplnky výživy pre hráčov

Pätina rodičov využíva niektorú z aplikácií na rodičovskú kontrolu, ale Michal Božík upozorňuje, že podľa najnovších výskumov sú aplikácie funkčné u mladších detí, naopak u tínedžerov sú kontraproduktívne. 22 % schvaľuje sťahované hry, presne tento prístup Michal Božík odporúča: „Najlepšie, ak rodičia vyberajú hru spoločne s dieťaťom.“ Štvrtina rodičov ich sama vyberá, tretina rodičov si dáva pozor na to, kde a kedy dieťa hry hrá (aby nehralo v škole alebo po nociach). 18 % rodičov stanovila časový strop.

54 % rodičov sa preto o hrách s dieťaťom rozpráva, 15 % sa tohto sveta bojí, neorientuje sa v ňom, 5 % sa s dieťaťom radí a 7 % sa nebaví o hraní vôbec. A prečo rodičia nehrajú? 36% na hranie nemá čas, 35% jednoducho detské hry nebaví, 30% je to strata času. 21% nebaví počítačové hry. Len 2% sa boja strápniť, 11 percent k tomu nepustia ich deti.

Najnovšie

Jednoduché dotykové nastavenie hlasitosti siete

Nový ovládač hlasitosti od Axis

Axis predstavuje nový ovládač pre jednoduchšie nastavenie hlasitosti a zdroja zvuku v zónach

30. novembra 2023

Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou

Batériové úložisko využíva nehorľavé batérie so systémom správy batérií BMS. Už za 1,5 mesiaca činnosti „vymazalo“ svoju uhlíkovú úsporu z výroby a produkuje čistú úsporu CO2, ktorú si majiteľ môže vykázať vo forme carbon offsetu vo svojom ESG reporte.

27. novembra 2023

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ - Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

„Miimo je viac než len robotická kosačka; je to záväzok spoločnosti Honda predefinovať starostlivosť o trávnik. Náš nový rad Miimo stelesňuje precízne inžinierstvo a inovácie. S Miimo nekosíme len trávniky, ale formujeme budúcnosť vášho trávnika.“

27. novembra 2023

Ideálne pre firmy, ktoré chcú zvýšiť efektivitu a zlepšiť udržateľnosť

Nové vysokorýchlostné čiernobiele firemné tlačiarne od Epson

Spoločnosť Epson uvádza na trh nové kompaktné čiernobiele tlačiarne pre pracovné skupiny

23. novembra 2023

Prehľadnejšie a intuitívnejšie používateľské rozhranie

ColorOS 14

OPPO začalo s oficiálnou distribúciou globálnej verzie systému ColorOS 14 s dlhou sériou vylepšení

16. novembra 2023

Prieskum

Slováci stále milujú SMS-ky

U mladých je populárny Messenger aj Instagram, starší stále obľubujú Skype

16. novembra 2023

Kingston viedol rebríček aj v 2022

Poznáme najpredávanejšie SSD a najväčšieho výrobcu

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

15. novembra 2023

Súčasť širokej rodiny Galaxy

Filmovým fanúšikom pre radosť

Samsung Galaxy Tab A9 a Galaxy Tab A9+: výborné tablety na prácu i zábavu pre každého

9. novembra 2023

Dokonalý hybridný objektív s dvoma voliteľnými adaptérmi pre motorový zoom

Najkompaktnejší a najľahší ultraširokouhlý objektív

Canon predstavuje tri nové objektívy RF, ktoré nadšeným amatérom aj profesionálom prinášajú inováciu a nové koncepty

9. novembra 2023

20. rok po sebe

Kingston zostáva najväčším dodávateľom modulov DRAM

Spoločnosť Kingston Technology Europe Co LLP, ktorá je pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila, že sa podľa najnovšieho hodnotenia príjmov vypracovaného analytickou firmou TrendForce znovu stala najväčším svetovým dodávateľom DRAM modulov. TrendForce uvádza, že spoločnosť Kingston zvýšila svoje príjmy medziročne o 4,6% na 13,5 miliardy USD, čo […]

2. novembra 2023

Odporúčané

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022