Deväť z desiatich školákov hrá každý deň

Ako na spoločné hranie rodičov s deťmi

Pri počítačovej hre nájdete prakticky všetkých školákov, a aj štyroch z piatich rodičov, spolu si ale zahrá len polovica rodín

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 12. októbra 2022
Obsahuje nasledovné témy

• Deväť z desiatich školákov hrá počítačové hry každý deň
• Pustite hry do obývačky, dostanete sa k deťom bližšie, radí psychológ Michal Božík

Prakticky všetky školopovinné deti hrajú počítačové hry a hrajú ich aj štyria z piatich rodičov. Napriek tomu len polovica si zahrá spolu s deťmi. A ako vyplýva z online prieskumu, ktorý v lete na platforme Instant Research medzi piatimi stovkami rodín vykonal výrobca herných periférií HyperX, len necelá 2% detí má počítačové hry úplne zakázané.

„Vidím rád, že rodičia nezakazujú počítačové hry paušálne, ale premýšľajú nad tým, ku ktorým hrám deti pustia,“ komentuje výsledky psychológ Michal Božík z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave.

Aj ďalšie výsledky ukazujú, že rodičia berú videohry ako súčasť detského sveta, do ktorého sa tiež radi pozrú.
Rodičia už deti od počítačov a hier neodháňajú. Pre skoro polovicu rodičov, ktorí s deťmi hrajú, je to ďalší spôsob, ako spolu tráviť čas, 38 percent baví rovnaké hry, pätina rodičov ho berie ako sondu do života svojho dieťaťa.

Neznamená to, že by rezignovali na rodičovský dohľad. Ako odpovedali v prieskume, považujú hry za súčasť dnešného detstva, oceňujú, že sa tým deti učia ovládať počítač, berú hranie ako odpočinok, ale na druhú stranu si uvedomujú, že sa deti kvôli počítačom málo hýbu a odvádza ich to od povinností.
„Rodiči už sa stala generácia, ktorá berie počítačové hry ako súčasť života a ocenia aj ich edukatívnu funkciu,“ dopĺňa Michal Božík. „Všeobecne je interaktivita pravdepodobne najdôležitejším prvkom, ktorý odlišuje videohry od ostatných médií. Napríklad videohrou sa dá najlepšie učiť tie veci, kde je nutný zážitok: rôzne silné morálne alebo emocionálne príbehy ako ich poznáme napríklad z dejepisu.“
Je vidieť, že rodičia už sú z generácie, ktoré s počítačovými hrami vyrástli. Ostatne len pätina rodičov počítačovej hry vôbec nehrá (22% mamičiek, 17% oteckov).

Deväť z desiatich školákov hrá každý deň
Drvivú väčšinu školákov nájdete pri počítači alebo tablete každý deň, pätina detí dokonca hraním strávi denne viac ako 2 hodiny. 8 percent detí má na hranie vyhradený víkend.
Pritom iba dve tretiny rodičov zaujíma, čo si dieťa na telefón alebo počítač sťahuje, aké hry hrá. Obmedzujú aj to, kde sa deti hrajú – väčšina detí hrá hry v izbičke, len 2 percentá sa môžu hrať v škole, 6 % na toalete.
„Rodičia najmä menších detí by mali zvážiť, či by nebolo lepšie, aby deti hrali počítačové hry v spoločných priestoroch. Dôvodov je niekoľko. Po prvé preto, aby im rodičia mohli poradiť, aj aby deti videli, že spoločná hra môže byť zábavná alebo že sa môže odohrávať v spoločnom priestore. A v neposlednom rade, aby mal rodič prehľad a istotu, že dieťa nehrá niečo, čo je pre neho nevhodné. Okrem toho sa rodič môže dozvedieť veľa o správaní dieťaťa a môže tomu prispôsobiť diskusiu s dieťaťom, stanoviť pravidlá,“ odporúča Michal Božík.

Ako na spoločné hranie?
Spoločné hranie, aj keď ide o počítačové hry, môže byť cesta do detskej duše. Chápe to tak pätina rodičov. A skoro polovica rodičov s dieťaťom hrá, najčastejšie s tými najmladšími, ale nevzdávame to ani so školákmi a tínedžermi. Štvrtina rodičov si nájde chvíľku každý deň, aspoň cez víkend si s deťmi zahrá zahrá 37 %, niekoľkokrát týždenne ďalších 14 %. Najradšej hrajú budovateľské hry ako Minecraft a Farming Simulator.
Prekvapivo na druhom mieste sú akčné hry, silne zastúpená je komunita World of Tanks a World of Warships. Na treťom mieste to sú vedľa seba RPG (hry na hrdinov), športové (NHL, FIFA…) a hry vedomostné (často boli menované hry ČT Déčko).

Ako na spoločné hranie radí aj Mikoláš Tuček, dlhoročný šéfredaktor časopisu Score, bývalý moderátor programu RE-PLAY a hlavne otec rodiny: „Čas strávený s deťmi považujem za ten najlepší, ale mal by to byť tzv. quality time – teda nie, že vedľa seba sedíte na gauči a každý si rieši na mobile svoje, ale skutočne niečo robíte dohromady. Pre súčasnú generáciu môžu byť takýmto spojivom samozrejme aj počítačové hry, a aj keď to možno bude chcieť zo začiatku menšiu trpezlivosť (z oboch strán), rozhodne je to jedna z tých dobrých ciest a odporúčam skúsiť.“
A veď nakoniec, ak si myslí rodič ze to zvládne fyzicky, stačí ak si zaobstará  doplnky výživy pre hráčov

Pätina rodičov využíva niektorú z aplikácií na rodičovskú kontrolu, ale Michal Božík upozorňuje, že podľa najnovších výskumov sú aplikácie funkčné u mladších detí, naopak u tínedžerov sú kontraproduktívne. 22 % schvaľuje sťahované hry, presne tento prístup Michal Božík odporúča: „Najlepšie, ak rodičia vyberajú hru spoločne s dieťaťom.“ Štvrtina rodičov ich sama vyberá, tretina rodičov si dáva pozor na to, kde a kedy dieťa hry hrá (aby nehralo v škole alebo po nociach). 18 % rodičov stanovila časový strop.

54 % rodičov sa preto o hrách s dieťaťom rozpráva, 15 % sa tohto sveta bojí, neorientuje sa v ňom, 5 % sa s dieťaťom radí a 7 % sa nebaví o hraní vôbec. A prečo rodičia nehrajú? 36% na hranie nemá čas, 35% jednoducho detské hry nebaví, 30% je to strata času. 21% nebaví počítačové hry. Len 2% sa boja strápniť, 11 percent k tomu nepustia ich deti.

Najnovšie

Nový SuperWide monitor Philips je uvedený na trh s cieľom nahradiť zostavu dvoch obrazoviek

Nový monitor Philips 45B1U6900C

Philips 45B1U6900C je vybavený veľkou obrazovkou s uhlopriečkou 44,5 palcov (113 cm) a rozlíšením 5120 x 1440 a niekoľkými ďalšími funkciami, ktoré sú navrhnuté tak, aby napomáhali profesionálom pri multitaskingu. Je vybavený USB-C dokovacou stanicou s RJ45 a 32:9 SuperWide zakrivenou obrazovkou s pozorovacími uhlami 178/178 stupňov.

30. marca 2023

Inteligentné senzory a kvalitný obraz vo dne aj v noci

O bezpečie vášho domova sa postarajú oči od Niceboy

Značka Niceboy vstupuje do segmentu bezpečnostných kamier hneď s dvoma novinkami

30. marca 2023

Kingston FURY

Nové atraktívne a štýlové biele chladiče

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila rozšírenie svojho oceňovaného radu pamäťových modulov Kingston FURY DDR5 o verziu s bielym chladičom. Poskytuje tým viac možností všetkým, čo si chcú zostaviť systém, ktorý by nad ostatnými vynikal nielen výkonom, ale aj štýlovým vzhľadom.

27. marca 2023

Intel XMP 3.0 certifikované

Kingston FURY pridáva do svojho portfólia pretaktovateľné serverové pamäte DDR5

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, rozširuje svoj rad pamätí DDR5 uvedením Kingston FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM, nového radu pretaktovateľných serverových pamätí navrhnutých tak, aby spĺňali výkonnostné požiadavky novej generácie pracovných staníc a stolových počítačov.

20. marca 2023

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022