Deväť z desiatich školákov hrá každý deň

Ako na spoločné hranie rodičov s deťmi

Pri počítačovej hre nájdete prakticky všetkých školákov, a aj štyroch z piatich rodičov, spolu si ale zahrá len polovica rodín

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 12. októbra 2022
Obsahuje nasledovné témy

• Deväť z desiatich školákov hrá počítačové hry každý deň
• Pustite hry do obývačky, dostanete sa k deťom bližšie, radí psychológ Michal Božík

Prakticky všetky školopovinné deti hrajú počítačové hry a hrajú ich aj štyria z piatich rodičov. Napriek tomu len polovica si zahrá spolu s deťmi. A ako vyplýva z online prieskumu, ktorý v lete na platforme Instant Research medzi piatimi stovkami rodín vykonal výrobca herných periférií HyperX, len necelá 2% detí má počítačové hry úplne zakázané.

„Vidím rád, že rodičia nezakazujú počítačové hry paušálne, ale premýšľajú nad tým, ku ktorým hrám deti pustia,“ komentuje výsledky psychológ Michal Božík z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave.

Aj ďalšie výsledky ukazujú, že rodičia berú videohry ako súčasť detského sveta, do ktorého sa tiež radi pozrú.
Rodičia už deti od počítačov a hier neodháňajú. Pre skoro polovicu rodičov, ktorí s deťmi hrajú, je to ďalší spôsob, ako spolu tráviť čas, 38 percent baví rovnaké hry, pätina rodičov ho berie ako sondu do života svojho dieťaťa.

Neznamená to, že by rezignovali na rodičovský dohľad. Ako odpovedali v prieskume, považujú hry za súčasť dnešného detstva, oceňujú, že sa tým deti učia ovládať počítač, berú hranie ako odpočinok, ale na druhú stranu si uvedomujú, že sa deti kvôli počítačom málo hýbu a odvádza ich to od povinností.
„Rodiči už sa stala generácia, ktorá berie počítačové hry ako súčasť života a ocenia aj ich edukatívnu funkciu,“ dopĺňa Michal Božík. „Všeobecne je interaktivita pravdepodobne najdôležitejším prvkom, ktorý odlišuje videohry od ostatných médií. Napríklad videohrou sa dá najlepšie učiť tie veci, kde je nutný zážitok: rôzne silné morálne alebo emocionálne príbehy ako ich poznáme napríklad z dejepisu.“
Je vidieť, že rodičia už sú z generácie, ktoré s počítačovými hrami vyrástli. Ostatne len pätina rodičov počítačovej hry vôbec nehrá (22% mamičiek, 17% oteckov).

Deväť z desiatich školákov hrá každý deň
Drvivú väčšinu školákov nájdete pri počítači alebo tablete každý deň, pätina detí dokonca hraním strávi denne viac ako 2 hodiny. 8 percent detí má na hranie vyhradený víkend.
Pritom iba dve tretiny rodičov zaujíma, čo si dieťa na telefón alebo počítač sťahuje, aké hry hrá. Obmedzujú aj to, kde sa deti hrajú – väčšina detí hrá hry v izbičke, len 2 percentá sa môžu hrať v škole, 6 % na toalete.
„Rodičia najmä menších detí by mali zvážiť, či by nebolo lepšie, aby deti hrali počítačové hry v spoločných priestoroch. Dôvodov je niekoľko. Po prvé preto, aby im rodičia mohli poradiť, aj aby deti videli, že spoločná hra môže byť zábavná alebo že sa môže odohrávať v spoločnom priestore. A v neposlednom rade, aby mal rodič prehľad a istotu, že dieťa nehrá niečo, čo je pre neho nevhodné. Okrem toho sa rodič môže dozvedieť veľa o správaní dieťaťa a môže tomu prispôsobiť diskusiu s dieťaťom, stanoviť pravidlá,“ odporúča Michal Božík.

Ako na spoločné hranie?
Spoločné hranie, aj keď ide o počítačové hry, môže byť cesta do detskej duše. Chápe to tak pätina rodičov. A skoro polovica rodičov s dieťaťom hrá, najčastejšie s tými najmladšími, ale nevzdávame to ani so školákmi a tínedžermi. Štvrtina rodičov si nájde chvíľku každý deň, aspoň cez víkend si s deťmi zahrá zahrá 37 %, niekoľkokrát týždenne ďalších 14 %. Najradšej hrajú budovateľské hry ako Minecraft a Farming Simulator.
Prekvapivo na druhom mieste sú akčné hry, silne zastúpená je komunita World of Tanks a World of Warships. Na treťom mieste to sú vedľa seba RPG (hry na hrdinov), športové (NHL, FIFA…) a hry vedomostné (často boli menované hry ČT Déčko).

Ako na spoločné hranie radí aj Mikoláš Tuček, dlhoročný šéfredaktor časopisu Score, bývalý moderátor programu RE-PLAY a hlavne otec rodiny: „Čas strávený s deťmi považujem za ten najlepší, ale mal by to byť tzv. quality time – teda nie, že vedľa seba sedíte na gauči a každý si rieši na mobile svoje, ale skutočne niečo robíte dohromady. Pre súčasnú generáciu môžu byť takýmto spojivom samozrejme aj počítačové hry, a aj keď to možno bude chcieť zo začiatku menšiu trpezlivosť (z oboch strán), rozhodne je to jedna z tých dobrých ciest a odporúčam skúsiť.“
A veď nakoniec, ak si myslí rodič ze to zvládne fyzicky, stačí ak si zaobstará  doplnky výživy pre hráčov

Pätina rodičov využíva niektorú z aplikácií na rodičovskú kontrolu, ale Michal Božík upozorňuje, že podľa najnovších výskumov sú aplikácie funkčné u mladších detí, naopak u tínedžerov sú kontraproduktívne. 22 % schvaľuje sťahované hry, presne tento prístup Michal Božík odporúča: „Najlepšie, ak rodičia vyberajú hru spoločne s dieťaťom.“ Štvrtina rodičov ich sama vyberá, tretina rodičov si dáva pozor na to, kde a kedy dieťa hry hrá (aby nehralo v škole alebo po nociach). 18 % rodičov stanovila časový strop.

54 % rodičov sa preto o hrách s dieťaťom rozpráva, 15 % sa tohto sveta bojí, neorientuje sa v ňom, 5 % sa s dieťaťom radí a 7 % sa nebaví o hraní vôbec. A prečo rodičia nehrajú? 36% na hranie nemá čas, 35% jednoducho detské hry nebaví, 30% je to strata času. 21% nebaví počítačové hry. Len 2% sa boja strápniť, 11 percent k tomu nepustia ich deti.

Najnovšie

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024